Ухвала суду № 93138906, 25.11.2020, Салтівський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Московський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
25.11.2020
Номер справи
643/9180/20
Номер документу
93138906
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 643/9180/20

Провадження № 2/643/3246/20

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.11.2020 Московський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого Поліщук Т.В.,

за участю секретаря судового засідання – Новакової Т.С.,

головного спеціаліста – юрисконсульта Харківської міської ради Лисенка С.Ю.,

заступника начальника відділу – завідувача сектору правового забезпечення діяльності інспекції з благоустрою відділу правового забезпечення Департаменту територіального контролю – Бруслика О.Ю.,

відповідача ОСОБА_1 ,

представника відповідача адвоката Рисенка В.М.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні у залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом Харківської міської ради в особі Департаменту територіального контролю Харківської міської ради до ОСОБА_1 про визнання недостовірною інформацію та зобов`язання спростувати недостовірну інформацію, суд, -

в с т а н о в и в:

До суду 11.06.2020 надійшла позовна заява Департаменту територіального контролю Харківської міської ради до ОСОБА_1 про визнання недостовірною інформацію та зобов`язання спростувати недостовірну інформацію.

Ухвалою суду від 15.06.2020 під головуванням судді Букреєвої І.А. позовну заяву залишено без руху через невідповідність вимогам п. 4 ч. 3 ст. 175 ЦПК України.

25.06.2020 на усунення недоліків позовної заяви до суду звернулась Харківська міська рада в особі Департаменту територіального контролю Харківської міської ради з позовною заявою до ОСОБА_1 про визнання недостовірною інформацію та зобов`язання спростувати недостовірну інформацію.

Ухвалою суду від 02.07.2020 під головуванням судді ОСОБА_2 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

На підставі розпорядження керівника апарату Московського районного суду м. Харкова від 11.08.2020 та згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.08.2020 справу передано в провадження судді Поліщук Т.В.

До початку підготовчого засідання від Харківської міської ради в особі Департаменту територіального контролю Харківської міської ради надійшло клопотання про долучення доказів та клопотання про призначення лінгвістичної експертизи усного мовлення.

На підготовчому засіданні відповідачем подане письмове клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, на обґрунтування якого він зазначає, що первісна позовна заява, позивачем в якій зазначено Департамент територіального контролю Харківської міської ради, підписана уповноваженою особою Департаменту територіального контролю Харківської міської ради – Дейнега К.В., уточнена позовна заява, позивачем в якій зазначено Харківську міську раду в особі Департаменту територіального контролю Харківської міської ради, підписана уповноваженою особою Департаменту територіального контролю Харківської міської ради К.О. Підлісна. Серед переліку доданих до позову документів відсутні докази на підтвердження повноважень ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на підписання від імені Харківської міської ради позовної заяви про визнання недостовірною інформації та зобов`язання спростувати недостовірну інформацію. З 01.01.2020 представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах здійснюється виключно прокурорами або адвокатами. Докази, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 мають статус адвоката та документи, які б це посвідчували, відсутні. За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, така юридична особа, як Департамент територіального контролю Харківської міської ради, не зареєстрована, тобто такої юридичної особи не існує. Також, Департамент територіального контролю Харківської міської ради не має статусу юридичної особи, згідно з Положенням про Департамент територіального контролю Харківської міської ради, яке затверджено рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання» від 20.11.2015 № 7/15 (в редакції рішення 33 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 26.02.2020 № 2006/20. Питання наявності процесуальної дієздатності у суб`єкта, який подав позовну заяву, судом не досліджувалось. Під час подання заяви про усунення недоліків, підписаної уповноваженою особою Департаменту територіального контролю Харківської міської ради Підлісною К.О. у справі № 643/9180/20, заявником у спосіб, не передбачений цивільно-процесуальним законодавством, фактично відбулась заміна первісного позивача Департаменту територіального контролю Харківської міської ради на Харківську міську раду в особі Департаменту територіального контролю Харківської міської ради. В той же час за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, такої юридичної особи, як Харківська міська рада в особі Департаменту територіального контролю Харківської міської ради, не існує, а існує та зареєстрована юридична особа – Харківська міська рада, єдиною особою, від імені якої може діяти без довіреності, є ОСОБА_5 . Оскільки Департамент територіального контролю Харківської міської ради, як самостійний суб`єкт цивільних відносин не зареєстрований, то і Харківська міська рада не може діяти в особі суб`єкта, якого фактично не існує. Крім того, згідно з п.3.1.38 інтереси Харківської міської ради в судах може представляти не сам Департамент територіального контролю Харківської міської ради, а його працівники. При цьому, підпунктом 3.1.38.1 Положення про ДТК чітко встановлений окреслений перелік питань, за якими може відбуватися представництво Харківської міської ради у судах працівниками ДТК. Відповідач зазначає, що позовна заява подана особою, яка не має самостійної цивільної процесуальної дієздатності.

У підготовчому засіданні відповідач та його представник адвокат Рисенко В.М. подане клопотання підтримали, просили залишити позовну заяву без розгляду, оскільки позов поданий від імені заінтересованої особи поданий особою, яка не має повноважень на ведення справи; позовні вимоги наведені у позові, стосуються Департаменту територіального контролю Харківської міської ради, а не Харківської міської ради.

ОСОБА_6 , який є головним спеціалістом – юрисконсультом сектору правового забезпечення архітектурної та містобудівної діяльності відділу правового забезпечення Департаменту територіального контролю Харківської міської раді, та ОСОБА_7 , який є заступником начальника відділу – завідувача сектору правового забезпечення діяльності інспекції з благоустрою відділу правового забезпечення Департаменту територіального контролю Харківської міської ради заперечували проти залишення позовної заяви без розгляду, зазначивши, що позовна заява підписана уповноваженою особою, та вони є представниками позивача з належними повноваженнями на ведення справи, посилаючись на Положення про Департамент територіального контролю Харківської міської ради, копія якого міститься в матеріалах справи.

Суд, заслухавши учасників справи, вивчивши доводи заявлених клопотань, матеріали справи, встановив наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

Відповідно до положень ст. 92 ЦК України юридична особа набуває цивільних прав та обов`язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом.

У випадках, встановлених законом, юридична особа може набувати цивільних прав та обов`язків і здійснювати їх через своїх учасників.

Орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов`язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень . У відносинах із третіми особами обмеження повноважень щодо представництва юридичної особи не має юридичної сили, крім випадків, коли юридична особа доведе, що третя особа знала чи за всіма обставинами не могла не знати про такі обмеження.

Якщо члени органу юридичної особи та інші особи, які відповідно до закону чи установчих документів виступають від імені юридичної особи, порушують свої обов`язки щодо представництва, вони несуть солідарну відповідальність за збитки, завдані ними юридичній особі.

Відповідно до положення про Департамент територіального контролю Харківської міської ради (п.1.1.) Департамент територіального контролю Харківської міської ради є виконавчим органом Харківської міської ради, входить до складу Апарату Харківської міської ради та виконавчого комітету.

Департамент територіального контролю Харківської міської ради не має статусу юридичної особи, згідно з Положенням про Департамент територіального контролю Харківської міської ради, яке затверджено рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання» від 20.11.2015 № 7/15 (в редакції рішення 33 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 26.02.2020 № 2006/20.

Первісна позовна заява подана до суду 11.06.2020 Департаментом територіального контролю Харківської міської ради та підписана уповноваженою особою Департаменту територіального контролю Харківської міської ради – Дейнега К.В.

Уточнена позовна заява подана до суду 25.06.2020, позивачем в якій зазначено Харківську міську раду в особі Департаменту територіального контролю Харківської міської ради, підписана уповноваженою особою Департаменту територіального контролю Харківської міської ради К.О. Підлісною.

Докази на підтвердження повноважень ОСОБА_4 на підписання від імені Харківської міської ради позовної заяви про визнання недостовірною інформації та зобов`язання спростувати недостовірну інформацію матеріали справи не містять.

Відповідно до п.п. 3.1.38.1 п.3.1.38 положення про Департамент територіального контролю Харківської міської ради Департамент забезпечує здійснення працівниками Департаменту самопредставництва Харківської міської ради, її виконавчого комітету, Департаменту, Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту, Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради і Служби містобудівного кадастру міста Харкова Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради або представництва Харківської міської ради, її виконавчого комітету, Департаменту, Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту, Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради і Служби містобудівного кадастру міста Харкова Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради на підставі наданих ними довіреностей у місцевих, апеляційних судах та у Верховному Суді у цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справах, Представники Департаменту в порядку самопредставництва або на підставі довіреностей представляють у судах інтереси Харківської міської ради з питань: стягнення матеріальних збитків, заподіяних територіальній громаді міста Харкова порушенням вимог земельного законодавства, у випадках, визначених Земельним кодексом України; стягнення коштів (плати за землю в розмірі орендної плати або земельного податку), які підлягають відшкодуванню Харківській міській раді в результаті їх безпідставного збереження землекористувачами внаслідок використання земельних ділянок комунальної форми власності з порушенням вимог земельного законодавства; стягнення безпідставно збережених коштів (у розмірі орендної плати) за використання земель комунальної форми власності з порушенням вимог законодавства; визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно, знесення об`єктів нерухомого майна, речові права на які не зареєстровано у встановленому законом порядку, припинення права власності та права постійного землекористування, розірвання договорів оренди землі на земельні ділянки, які використовуються з порушенням земельного законодавства; стягнення заборгованості з орендної плати за землю; оскарження дій, бездіяльності, постанов, повідомлень, протоколів, актів огляду та тимчасового затримання транспортних засобів Інспекції з паркування Департаменту; скасування рішень про державну реєстрацію права власності на об`єкти нерухомого майна; визнання недійсними та скасування правочинів; визнання укладеними договорів оренди землі, додаткових угод до них; з інших питань відповідно до покладених на Департамент функцій та завдань.

Справа, що розглядається, про визнання недостовірною інформацію та зобов`язання спростувати недостовірну інформацію, є немайновим спором, та відповідно до вищезазначеного Положення, представники Департаменту не наділені компетенцією представляти інтереси Харківської міської ради у спорах, пов`язаних з вимогами про визнання недостовірною інформацію та зобов`язання спростувати недостовірну інформацію.

Також, з 01.01.2020 представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах здійснюється виключно прокурорами або адвокатами.

Доказів, що ОСОБА_4 має статус адвоката та документи, які б це посвідчували, відсутні.

Для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб`єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).

Аналогічні висновки містяться в ухвалах Верховного Суду від 10.06.2020 по справі № 212/10825/19; від 03.06.2020 у справі № 199/3969/19; від 03.02.2020 у справі № 160/6823/19; від 11.02.2020 у справі 260/988/19.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо позовну заяву від імені заінтересованої особи подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.

Оскільки позовна заява подана Харківською міською радою в особі Департаменту територіального контролю Харківської міської ради, та підписана уповноваженою особою Департаменту територіального контролю Харківської міської ради Підлісною К.О., вона є такою, що подана особою, яка не має повноважень на ведення справи з вимогами про визнання недостовірною інформацію та зобов`язання спростувати недостовірну інформацію.

За таких обставин суд залишає позов без розгляду.

Суд роз`яснює, що залишення позовної заяви без розгляду не позбавляє права повторно звернутися до суду після усунення умов, що були підставою для залишення заяви без рогляду.

Відповідно до п. 1 ч.2 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду.

Керуючись ст. ст. 197-200, 257, 259-261, 353 ЦПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву Харківської міської ради в особі Департаменту територіального контролю Харківської міської ради до ОСОБА_1 про визнання недостовірною інформацію та зобов`язання спростувати недостовірну інформацію, залишити без розгляду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Повний текст ухвали складено 27.11.2020.

Суддя Т.В. Поліщук