Рішення № 93137166, 23.11.2020, Селидівський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
23.11.2020
Номер справи
242/4345/20
Номер документу
93137166
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 242/4345/20

Провадження № 2/242/1521/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2020 року м. Селидове

Селидівський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Черкова В.Г., при секретарі Кідрон О.М., розглянувши в місті Селидове цивільну справу за позовом Управління Соціального захисту населення Селидівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення занадто отриманих коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, -

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення звернулося до суду з даним позовом до ОСОБА_1 про повернення переплаченої суми державної соціальної допомоги молозабезпеченим сім`ям, посилаючись на те, що 12.03.2019 р. та 12.09.2019 р. остання зверталася до управління за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Зазначала, що інших доходів, окрім зазначених, які могли би вплинути на розмір призначених допомог не має. Рішенням від 25.03.2019 р. ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям. При зверненні відповідача повторно із заявою про призначення допомоги 12.09.2019 р. при проведенні перевірки було виявлено не задекларований доход в І кварталі 2019 р. у вигляді заборгованості платника податку за укладеним ним цивільно-правовим договором в розмірі 1379,24 грн.

В зв`язку з чим, просить стягнути з ОСОБА_1 на користь УСЗН Селидівської міської ради надміру виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.03.2019 р. по 31.08.2019 р. у сумі 2758,62 грн. та судовий збір у розмірі 2197,00 грн.

20.10.2020 р. судом зроблено запит до Головного управління ДМС України в Донецькій області щодо уточнення зареєстрованого місця проживання відповідача.

Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 03.11.2020 року відкрито провадження по справі та розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними матеріалами.

Відповідачу ухвала суду, копія позовної заяви та пакет документів, надіслані рекомендованим повідомленням 04.11.2020 р. У строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі, відзив не надав.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у матеріалах справи письмових доказів.

Вивчивши матеріали справи та зміст позову, суд приходить до наступного.

Нарахування та виплата допомоги малозабезпеченим сім`ям проводиться у відповідності до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01 червня 2000 року № 1768-III, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям є щомісячною допомогою, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї, що є нижчим від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Судом встановлено, що 12.03.2019 року ОСОБА_1 звернулася до управління соціального захисту населення Селидівської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.4-5).

При цьому у заяві відповідач власноруч зазначила, що вона ознайомлена з порядком призначення соціальної допомоги та повідомлена про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги зобов`язується повідомити про це орган соціального захисту населення та про відмову в призначенні або припиненні виплат призначених допомог, про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї.

Разом із заявою відповідачем подано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, де зазначала, що інших доходів, окрім зазначених, які могли би вплинути на розмір призначених допомог не має (а.с. 8-11).

Рішенням від 25.03.2019 р. ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям (а.с.17).

За результатами проведеної перевірки 05.08.2019 р. складено Акт № 278, відповідно до якого було виявлено, що інформація, яка надана ОСОБА_1 , є повною та достовірною (а.с.19).

За результатами проведеної перевірки 21.02.2020 р. складено Акт № 362, відповідно до якого було виявлено, що інформація, яка надана ОСОБА_1 , є недостовірною (а.с.22).

Рішенням від 28.01.2020 р. ухвалено утримати занадто отримані кошти за період з 01.03.2019 р. по 31.08.2019 р. у розмірі 100 % (а.с.24).

Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до п. 10 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» затвердженого Постановою КМУ від 24.02.2003 р. №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» (далі Постанова), соціальна допомога не призначається у разі, коли: під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім`ї з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здача у найм або оренду житлового приміщення (будинку) або його частини; один чи кілька членів сім`ї працюють без оформлення трудових відносин у встановленому порядку; можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин; дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажної машини, мікроавтобуса тощо);

Відповідно п. 25 Постанови, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення; у разі переїзду сім`ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють виплату соціальної допомоги (зокрема, смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни; за заявою уповноваженого представника сім`ї - з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою.

Згідно п. 28 Постанови, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_1 при зверненні до управління соціального захисту населення з метою призначення допомоги малозабезпеченим сім`ям, подала недостовірні відомості про доходи та майно, в результаті чого їй було надміру виплачено державну соціальну допомогу в розмірі 2758,62 грн.

Проте суд, не погоджується із зазначеним виходячи з наступного.

З аналізу вищевказаних норм, вбачається, що виплата соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям припиняється у разі, коли уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї при зверненні до відповідного державного органу із заявою про надання державної соціальної допомоги навмисно подав недостовірні відомості або приховав відомості при призначенні зазначеної допомоги та визначенні її розміру.

В матеріалах справи немає жодних доказів того, що відповідач при поданні декларації продоходи та майновий стан діяла із умислом подання недостовірних відомостей, з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги.

Відповідно до Порядку, контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

Перевірок з приводу надання сім`ї ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям після її звернення із заявою 18.09.2018 р. до 05.08.2019 р. (як вбачається з наданих позивачем копій документів) управління не проводило, тобто майновий стан сім`ї, який міг вплинути на отримання даного виду допомоги, не перевірявся, а перевіркою було встановлено, що інформація, яка була надана, є повною та достовірною. І лише перевіркою за заявою від 12.03.2019 р. складено Акт 21.02.2020 р. про те, що надана інформація є недостовірною.

Згідно з абзацом другим пункту 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

З аналізу змісту наведених норм можна дійти висновку, що припинення виплати та повернення виплаченої соціальної допомоги з підстави, передбаченої абзацом четвертим частини першої статті 7 Закону N 1768-III, можливе за наявності таких обов`язкових умов: малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування; у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму); відсутні обставини, передбачені частиною другою статті 7 цього Закону; дотримано процедуру прийняття рішення місцевою державною адміністрацією про призначення соціальної допомоги у разі, коли є обставини та умови, передбачені частинами першою та другою статті 7 Закону N 1768-III; відсутні ознаки (обставини) навмисного подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру.

Виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

За змістом абзацу четвертого частини першої статті 7 Закону N 1768-III припинення виплати соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та/або повернення (стягнення) її, у випадку, коли малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування або у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму), можливі тоді, коли відсутні відомості про те, що в малозабезпеченій багатодітній сім`ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), або обставини навмисного подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу, тобто коли відсутні обставини, передбачені частиною другою та/або частиною четвертою цієї статті.

Судом при вивченні письмових доказів було встановлено, що всупереч приписам статті 81 ЦПК України позивачем не доведено факту навмисного подання відповідачем недостовірних даних про доходи та майновий стан сім`ї або факту того, що відповідачем навмисно приховано відомості, які вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру.

Відтак, оскільки під час розгляду справи позивачем не було доведено факт прийняття рішення про відмову в наданні соціальної допомоги ОСОБА_1 в розумінні положень частини 2 статті 7 вищевказаного Закону та доказів на підтвердження дотримання відповідної процедури не надано, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову про повернення переплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 13, 133, 137, 141, 258, 259, 263- 265, 280-284, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволені позовних вимог Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради, код ЄДРПОУ 25953988, розташоване за адресою: Донецька область, м.Селидове, вул..Пушкіна, 8, до ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , про стягнення занадто отриманих коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відмовити в повному обсязі.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Донецького апеляційного суду області з урахуванням п.15.5 Перехідних положень ЦПК України через суд першої інстанції(з урахуванням п. 3 розділу ХІІ «Прикінцевих положень» ЦПК України).

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 23.11.2020 р.

Суддя