Рішення № 93136730, 24.11.2020, Олександрівський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
24.11.2020
Номер справи
397/815/20
Номер документу
93136730
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Копія

Справа № 397/815/20

н/п : 2/397/313/20

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

24.11.2020 смт.Олександрівка

Олександрівський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого судді – Івченка П.О.,

за участю: секретаря судового засідання – Таранухи А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом керівника Знам`янської місцевої прокуратури Кіровоградської області, який діє в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги,

У С Т А Н О В И В:

Керівник Знам?янської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом в якому просить стягнути з відповідача на користь Держави в особі Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 10311 грн. 40 коп. та судові витрати у розмірі 2102 грн. 00 коп.

Позовну заяву обґрунтовує тим, що відповідач перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області з червня 2013 року та отримує державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї. На підставі заяви про призначення всіх видів соціальної допомоги відповідача № 154/1 від 24.01.2019 їй призначена та виплачена у період з 01.01.2019 до 05.03.2019 у розмірі 2038,46 грн. та за період з 06.03.2019 до 30.06.2019 у розмірі 1538,46 грн., державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї.

Одночасно, з поданням заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_1 , надала письмову розписку про те, що її попереджено про стягнення з неї сум державних допомог, виплачених надміру впродовж терміну дії державних соціальних допомог в результаті надання до Управління недостовірних даних про доходи та майновий стан членів сім?ї.

Згідно інформації Управління № 01-11-114/1 від 18.02.2020 ОСОБА_1 , призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї за період з 01.01.2019 до 05.03.2019 у розмірі 2038,46 грн. та період з 06.03.2019 до 30.06.2019 у розмірі 1538,46 грн.

При цьому, загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачено законодавством.

Встановлено, що ОСОБА_1 , достовірно знаючи, що розмір її заробітньої плати, отриманої у ФОП ОСОБА_2 є значно вищим у Розділі ІІ Декларації про доходи, доданої до заяви про призначення соціальної допомоги № 151/1 від 24.01.2019 не внесла відомості про отриманий нею дохід за період з 01.07.2018 до 31.12.2018 зазначивши тим самим недостовірні дані про доходи членів сім`ї.

Дана позовна заява є заходом прокурорського реагування на захист інтересів Держави в особі Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області.

Ухвалою судді від 06.08.2020 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи у порядку спрощеного провадження з викликом сторін (а.с. 70).

Копія позовної заяви з додатками надіслані відповідачу за адресою, що вказана в позовній заяві. За наданою суду інформацією Голиківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області відповідач значиться зареєстрованою за адресою, що вказана в позовній заяві (а.с.69). Відповідно до поштового повідомлення відповідач особисто отримала надіслані їй судом документи 15.08.2020 (а.с. 76).

У судове засідання сторони не з?явилися.

Представник позивача – прокурор Олександрівського відділу Знам`янської місцевої прокуратури Буданцева В.П. у судове засідання не з`явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала в повному обсязі. Не заперечувала проти винесення заочного рішення (а.с. 96).

Представник управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області Єгорова С.О. у судове засідання не з`явилась надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала в повному обсязі (а.с. 84).

Відповідач, у відповідності до ст. 128 Цивільного процесуального кодексу (далі ЦПК) України, належним чином повідомлена про час, дату та місце розгляду справи, проте у судові засідання, призначені на 07.09, 22.09 та 24.11.2020, не з?явилася, про причини неявки суду не повідомила, відзив не подала (а.с. 76, 90, 95).

Згідно з ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Справа розглядається за правилами спрощеного провадження, на підставі наявних доказів.

Тому, згідно ст. 280-281 ЦПК України, суд проводить заочний розгляд даної справи за відсутності відповідача, про що постановлена відповідна ухвала, на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно пп. 3, 4, 26 п. 4 Положення про управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Олександрівської районної державної адміністрації № 267-р від 06.09.2018, основними завданнями управління у межах реалізації державної соціальної політики на території Олександрівського району Кіровоградської області у сфері соціального захисту населення є, зокрема, призначення та виплата соціальної допомоги, адресної грошової допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, установлених законодавством України, надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та пільг з оплати житлово-комунальних послуг і послуг зв`язку; організація надання соціальних послуг (соціального обслуговування); проводить призначення та виплату державної допомоги сім?ям з дітьми, малозабезпеченим сім`ям (а.с. 19-31).

З заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг № 154/1 від 24.01.2019 вбачається, що ОСОБА_1 , просить призначити їй державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім?ї (а.с. 40-41).

З Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, поданої до органу праці та соціального захисту населення Олександрівської РДА Засядько І.І., 24.01.2019, встановлено, що до складу її сім?ї входять: чоловік ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та донька ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Щодо доходів членів сім?ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.07.2018 до 31.12.2018 вказала відомості про отримання нею доходу допомога малозабезпеченим сім`ям, ОСОБА_1 , отримує державну соціальну допомогу та заробітню плату, ОСОБА_3 , отримує ЕКВ пільги та дохід від земельного паю, ОСОБА_4 , отримує стипендію, джерелом доходу - Управління соціального захисту населення, ФОП ОСОБА_2 , АФ «Ясенівське», РЕМ, ПТУ №16. Інших доходів не має, не працює, не навчається та на обліку в центрі зайнятості не перебуває (а.с. 42-43).

Згідно розписки у попередженні від 24.01.2020, ОСОБА_1 , попереджена, що суми державних допомог, виплачених надміру впродовж терміну дії державних соціальних допомог в результаті несвоєчасного повідомлення нею УСЗН про працевлаштування її та членів сім?ї, недостовірні дані про доходи та майновий стан членів сім`ї, про влаштування дітей у дитячі заклади на повне державне утримання, про навчання дітей у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах будуть стягнуті з неї у порядку передбаченому чинним законодавством України (а.с.44).

Довідкою підтверджується, що ОСОБА_1 , знаходиться на обліку у Олександрівському УСЗН та отримала місячну одноразову допомогу при народженні 1-ї дитини (а.с. 51).

Згідно довідки про доходи від 2018 ОСОБА_1 працює в ФОП ОСОБА_2 та отримує заробітню плату. Загальна сума доходу за період з липня 2018 по грудень 2018 становить 11169,00 грн (а.с.59-60)

Згідно довідки про доходи від 15.01.2019 ОСОБА_1 працює в ФОП ОСОБА_2 та отримує заробітню плату. Загальна сума доходу за період з 01.07.2018 по 31.12.2018 становить 12062,52 грн (а.с.48)

Згідно довідки про доходи ОСОБА_4 від 08.01.2019 останній навчається в ПТУ№16 м.Мала Виска та отримує стипендію. Загальна сума за період з липня 2018 року по грудень 2018 року становить 4485,16 коп. (а.с.49)

Згідно довідки №36 від 13.07.2018 виданої СТОВ «Ясенівське» ОСОБА_3 отримав оплату за оренду земельної частки (паю) у розмірі 3379,74 грн (а.с.50)

Особовим рахунком підтверджується виплата допомоги ОСОБА_1 , (а.с. 57).

Згідно акту №163 перевірки особової справи № 631446 від 10.07.2019 ОСОБА_1 , направлено запит до ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області перевірений період 06.03.2019 по 30.06.2019 та встановлено, що ОСОБА_1 , надала довідку про отриману заробітню плату за друге півріччя з недостовірними даними про дохід, що призвело до переплати призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 10311,40 грн (а.с. 58).

Згідно Інформації про виявлені факти зайво виплачених державних соціальних допомог малозабезпеченим сім`ям у тому числі, відносно ОСОБА_1 , за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 виявлено переплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім?ї у розмірі 10311 грн. 40 коп., оскільки не правильно подані дані про заробітню плату роботодавцем (а.с. 33).

Згідно листа про надання інформації № 01-11-114/1 від 18.02.2020, ОСОБА_1 , перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення з червня 2013 року та їй призначена державна соціальна допомога як малозабезпеченій сім?ї (а.с. 28-31).

Згідно довідки начальника управління соціального захисту населення про вид та розмір надмірно виплачених ОСОБА_1 , коштів, загальна сума переплати останній державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім?ї станом на 01.02.2019 становить 10311 грн. 40 коп (а.с. 37).

Згідно довідки начальника управління соціального захисту населення, при призначенні ОСОБА_1 , державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім?ї не було допущено розрахункової помилки. Заборгованість з виплати допомоги у сумі 10311 грн. 40 коп. виникла у зв`язку з неподанням ОСОБА_1 , при зверненні до управління соціального захисту населення за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім?ї, інформації про доходи, а саме про її заробітню плату у приватного підприємця ОСОБА_2 (а.с. 38).

Повідомленням начальника управління соціального захисту населення № 01-11-285/1 від 16.08.2019 підтверджується, що ОСОБА_1 , повідомлялося про наявність боргу в сумі 10311грн. 40 коп. перед Управлінням соціального захисту населення Олександрівської РДА та пропонувалося його сплатити у 3-х місячний термін (а.с. 39).

Таким чином, на даний час заборгованість відповідача з надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги становить 10311 грн. 40 коп.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (далі - Закон), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім?ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім?ї; сім?я - це особи, які спільно проживають, пов?язані спільним побутом, мають взаємні права та обов?язки; малозабезпечена сім?я – сім?я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї; прожитковий мінімум для сім`ї - визначена для кожної сім`ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення; середньомісячний сукупний доход сім?ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім?ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.

Статтею 11 вказаного Закону визначено, що покриття витрат на виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету до місцевих бюджетів.

Згідно пунктів 2, 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 250 від 24.02.2003, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім?ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім?ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім?ї.

Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім?ї.

У відповідності до п. 2 ч. 1, ч. 4 ст. 7 Закону, державна соціальна допомога не призначається у випадку, коли з?ясовано, що малозабезпечена сім?я має додаткові джерела для існування. Якщо сім?єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до ст. 13 Закону, контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

На підставі п. 28 Порядку, якщо сім?єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім?ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім?ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов?язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов?язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров?я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Тобто, безпідставно виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім?ям підлягає примусовому стягненню із набувача за умови недобросовісності останнього, зокрема подання ним недостовірних даних для отримання такої допомоги або умисного приховання відомостей, які впливають на призначення допомоги.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, оскільки відповідач визнає позовні вимоги, тобто не оспорює, що у відповідній декларації не було вказано усі її доходи. Вказана невідповідність є наслідком недобросовісних її дій. При призначенні та обрахунку державної соціальної допомоги відповідачу розрахункової помилки допущено не було. Внаслідок надміру отриманої державної допомоги, державі заподіяно шкоду на суму зайво виплаченої державної допомоги малозабезпеченій сім?ї, на теперішній час, у розмірі 10311 грн. 40 коп.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно ст. 141 ЦПК України, судові витрати, понесені прокуратурою Кіровоградської області, необхідно стягнути з відповідача на їх користь.

Керуючись ст. 141, 206, 259, 264-265,274, 268, 354 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позов керівника Знам?янської місцевої прокуратури Кіровоградської області, який діє в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Держави в особі Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям у сумі 10311 (десять тисяч триста одинадцять) гривень 40 (сорок) копійок, перерахувавши їх на р/р НОМЕР_1 , МФО 820172, код 03197807.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь прокуратури Кіровоградської області судовий збір в сумі 2102 (дві тисячі сто дві ) гривні 00 (нуль) копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

На заочне рішення суду, протягом 30 днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду.

У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, в редакції від 03.10.2017, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Олександрівський районний суд Кіровоградської області).

Повний текст рішення виготовлено 24.11.2020.

Позивач: Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області, місце знаходження: 27300, вул. Сонячна,2а, смт. Олександрівка, Кіровоградська область, код ЄДРПОУ – 03197807.

Представник позивача: Керівник Знам`янської місцевої прокуратури Когатько Станіслав Миколайович, місце знаходження: 27400, вул. Братів Лисенків, 5, м. Знам`янка, Кіровоградська область.

Представник позивача: Прокурор Олександрівського відділу Знам`янської місцевої прокуратури Буданцева Вікторія Петрівна, місце знаходження: 27300, вул. Гагаріна, 46, смт. Олександрівка, Кіровоградської області.

Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер – НОМЕР_2 .

Суддя: /підпис/ П.О.Івченко

Згідно з оригіналом.

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.

Рішення станом на «___»___20___ року набрало законної сили.

Оригінал судового рішення знаходиться у матеріалах справи №397/815/20.

Суддя олександрівського районного суду

Кіровоградської області ______П.О.Івченко

Копію засвідчено «___»___20___ року.