Рішення № 93135066, 26.11.2020, Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
26.11.2020
Номер справи
176/1832/20
Номер документу
93135066
Форма судочинства
Цивільне

Отримати професійний переклад цього документа на англійську мову

Державний герб України

справа №176/1832/20

провадження №2-о/176/57/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2020 р. Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Крамар О.М.,

за участю секретаря судових засідань Яценко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, у порядку окремого провадження, цивільну справу за заявою органу місцевого самоврядування в особі Жовтоводської міської ради (юридична адреса: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, бульвар Свободи, 33, ЄДРПОУ 26368938), з участю заінтересованої особи: управління житлово - комунального господарства, капітального будівництва, комунальної власності та регулювання земельних відносин Жовтоводської міської ради (юридична адреса: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, бульвар Свободи, 56, ЄДРПОУ 36916734) про визнання нерухомого майна безхазяйним та передачу його у комунальну власність територіальної громади м. Жовті Води,

В С Т А Н О В И В:

27 жовтня 2020 року на адресу Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області надійшла заява органу місцевого самоврядування в особі Жовтоводської міської ради (юридична адреса: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, бульвар Свободи, 33, ЄДРПОУ 26368938), з участю заінтересованої особи: управління житлово - комунального господарства, капітального будівництва, комунальної власності та регулювання земельних відносин Жовтоводської міської ради (юридична адреса: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, бульвар Свободи, 56, ЄДРПОУ 36916734) про визнання нерухомого майна безхазяйним та передачу його у комунальну власність територіальної громади м. Жовті Води.

В обґрунтування своїх вимог заявник посилався на те, що 26.10.2016 року Жовтоводською міською радою № 558-15/VІІ ухвалено рішення «Про затвердження Положення про виявлення, облік та зберігання безхазяйного майна, визнання спадщини відумерлою та прийняття такого майна у комунальну власність територіальної громади міста Жовті Води в особі Жовтоводської міської ради та подальшого розпорядження ним». Дане рішення чинне, не оскаржувалося.

Пункт 2.3. даного рішення передбачає, що управлінням житлово-комунального господарства, капітального будівництва, комунальної власності та регулювання земельних відносин Жовтоводської міської ради при підготовці мір щодо взяття на облік безхазяйного майна або відумерлої спадщини створюється комісія, яка проводить обстеження виявленого майна.

На виконання розпорядження міського голови від 09.08.2016 року № 415/01 -08р-16 «Про проведення інвентаризації та обстеження безхазяйних, покинутих будинків у приватному секторі міста Жовті Води», комісійно 07.10.2016 року було проведено інвентаризацію та обстеження безхазяйного, покинутого будинку у приватному секторі м. Жовті Води за адресою: АДРЕСА_1 .

За результатами комісійного обстеження було встановлено, що будинок

АДРЕСА_1 покинутий, не захаращений, огорожа в наявності. На земельній ділянці є фруктові дерева. Мешканців покинутого будинку не виявлено. За будинком приглядають сусіди щоб його ніхто не розікрав.

У зв`язку із тим, що майно тривалий час не використовується, будівля знаходиться у незадовільному стані, руйнується.

Як вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно. Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 27.07.2017 року № 92966639 відомості з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, відомості права власності на нерухоме майно по АДРЕСА_1 , відсутні.

Пошук власника нерухомого майна не дав результатів, тому орган місцевого самоврядування на виконання вимог ст. 335 ЦК України звернувся до державного реєстратора виконавчого комітету Жовтоводської міської ради із заявою за реєстраційним номером 24009998 про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна будинку АДРЕСА_1 .

Відповідно до акту проведення інвентаризації та обстеження безхазяйного, покинутого будинку у приватному секторі АДРЕСА_1 , від 07.07.2020 року встановлено, що будинок АДРЕСА_1 покинутий, в аварійному стані. Територія навколо будинку доглянута господарями з сусіднього будинку. На території в наявності фруктові дерева. Огорожа дерев`яна. Господарів не виявлено.

Під час розгляду заяви про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна держреєстратор установлює відсутність реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, щодо якого подано заяву, а також відсутність реєстрації обтяжень речових прав на таке нерухоме майно у спеціальному розділі Держреєстру прав. За матеріалами облікової справи держреєстратор під час розгляду заяви про взяття на облік безхазяйного майна - будинку АДРЕСА_1 установив відсутність у Держреєстрі прав, Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Держреєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна відомостей про реєстрацію речових прав та/або обтяжень на зазначене нерухоме майно за іншими особами.

06.09.2017 року нерухоме майно житловий будинок, об`єкт житлової нерухомості АДРЕСА_1 Води державним реєстратором виконавчого комітету Жовтоводської міської ради Ліб Н.С. взято на облік безхазяйного нерухомого майна за № НОМЕР_1 , що вбачається з Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна № 96455465 від 06.09.2017 року.

На виконання ч. 2 ст. 335 ЦК України офіційні відомості про взяття нерухомого майна на облік безхазяйного нерухомого майна були розміщені в засобах масової інформації, місцевій газеті «Жовтоводські вісті» тираж № НОМЕР_2 (1701) від 15.09.2017 року.

Станом на 01.02.2020 року сплинуло більше року з дня взяття на облік безхазяйного нерухомого майна житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 .

Оскільки із часу взяття на облік указаного майна минув рік і ніхто із фізичних або юридичних осіб за цей період не звертався із підтвердженням права власності на дане майно, міська рада звертається до суду та просить суд передати нерухоме майно в її комунальну власність.

Ухвалою судді від 28 жовтня 2020 року по справі відкрито провадження у порядку окремого провадження та призначено судове засідання на 05.11.2020 року на 14 год. 00 хв.

Ухвалою суду від 05.11.2020 року судом витребувано додаткові докази у справі. Розгляд справи призначено на 26.11.2020 року на 09 год. 00 хв.

Заявник - орган місцевого самоврядування в особі Жовтоводської міської ради, належним чином повідомлений про день та час розгляду справи у судове засідання свого представника не направив, надавши суду заяву про розгляд справи без участі його представника. Заяву підтримав та просив суд задовольнити її.

Заінтересована особа Управління житлово-комунального господарства, капітального будівництва, комунальної власності та регулювання земельних відносин Жовтоводської міської ради, належним чином повідомлений про день час розгляду справи у судове засідання свого представника не направив, надавши суду заяву про розгляд справи у відсутності їх представника.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи, що у судове засідання не з`явилися всі учасники справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд повно, всебічно та об`єктивно дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази у їх сукупності, вважає що заява підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що 26.10.2016 року Жовтоводською міською радою № 558-15/VІІ ухвалено рішення «Про затвердження Положення про виявлення, облік та зберігання безхазяйного майна, визнання спадщини відумерлою та прийняття такого майна у комунальну власність територіальної громади міста Жовті Води в особі Жовтоводської міської ради та подальшого розпорядження ним». Дане рішення чинне, не оскаржувалося. /а.с.5-8/

Пункт 2.3. даного рішення передбачає, що управлінням житлово-комунального господарства, капітального будівництва, комунальної власності та регулювання земельних відносин Жовтоводської міської ради при підготовці мір щодо взяття на облік безхазяйного майна або відумерлої спадщини створюється комісія, яка проводить обстеження виявленого майна.

На виконання розпорядження міського голови від 09.08.2016 року № 415/01 -08р-16 «Про проведення інвентаризації та обстеження безхазяйних, покинутих будинків у приватному секторі міста Жовті Води», комісійно 07.10.2016 року було проведено інвентаризацію та обстеження безхазяйного, покинутого будинку у приватному секторі м. Жовті Води за адресою: АДРЕСА_1 . /а.с.9-15/

За результатами комісійного обстеження було встановлено, що будинок

АДРЕСА_1 покинутий, не захаращений, огорожа є. Двері та вікна в наявності. На земельній ділянці є фруктові дерева. Мешканців будинку не виявлено. За будинком приглядають сусіди та обробляють земельну ділянку./а.с.11-12/

У зв`язку із тим, що майно тривалий час не використовується, будівля знаходиться у незадовільному стані, руйнується.

Згдіно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно. Державною реєстр) Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 27.07.2017 року № 92966639 відомості з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, відомості право власності на нерухоме майно по АДРЕСА_1 , відсутні. /а.с.13,19,21/

Пошук власника нерухомого майна не дав результатів, тому орган місцевого самоврядування на виконання вимог ст. 335 ЦК України звернувся до державного реєстратора виконавчого комітету Жовтоводської міської ради із заявою за реєстраційним номером 24009998 про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна будинку АДРЕСА_2 .

Відповідно до акту проведення інвентаризації та обстеження безхазяйного, покинутого будинку у приватному секторі АДРЕСА_1 , від 07.07.2020 року встановлено, що будинок АДРЕСА_1 покинутий, не занедбаний, огорожа є. Вікна та двері в наявності. На земельній ділянці є фруктові дерева. Мешканців будинку не виявлено. За будинком приглядають сусіди. /а.с.28-32/

Під час розгляду заяви про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна держреєстратор установлює відсутність реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, щодо якого подано заяву, а також відсутність реєстрації обтяжень речових прав на таке нерухоме майно у спеціальному розділі Держреєстру прав. За матеріалами облікової справи держреєстратор під час розгляду заяви про взяття на облік безхазяйного майна - будинку АДРЕСА_1 установив відсутність у Держреєстрі прав, Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Держреєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна відомостей про реєстрацію речових прав та/або обтяжень на зазначене нерухоме майно за іншими особами.

06.09.2017 року нерухоме майно житловий будинок, об`єкт житлової нерухомості АДРЕСА_1 Води державним реєстратором виконавчого комітету Жовтоводської міської ради Ліб Н.С. взято на облік безхазяйного нерухомого майна за № НОМЕР_1 , що вбачається з Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомог о майна № 96455465 від 06.09.2017 року. /а.с.16/

На виконання ч. 2 ст. 335 ЦК України офіційні відомості про взяття нерухомого майна на облік безхазяйного нерухомого майна були розміщені в засобах масової інформації, місцевій газеті «Жовтоводські вісті» тираж № НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 ) від 15.09.2017 року. /а.с.17/

Станом на 01.02.2020 року сплинуло більше року з дня взяття на облік безхазяйного нерухомого майна житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 .

Згідно наданих суду відомостей слідує, що надати інформацію стосовно спадкоємців майна, розташованого в АДРЕСА_1 не можливо, оскільки спадкові справи ведуться за прізвищем, ім`ям по-батькові померлого та датою його смерті.

Згідно повідомлення відділу державної реєстрації виконавчого комітету Жовтоводської міської ради слідує, що надати відомостей про зареєстрованих осіб за адресою АДРЕСА_1 , не представляється можливим, оскільки такий облік ведеться за прізвищем, ім`ям по-батькові громадянина.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності (із змінами та доповненнями, внесеними ЗУ від 14.05.2013 року № 233-УІІ передбачено, що територіальні громади реалізують право комунальної власності на землю безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Обсяг повноважень місцевого самоврядування визначається також законами України «Про місцеве самоврядування в Україні». «Про основи містобудування». Відповідно до ст. 12 Земельного Кодексу України передбачено що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осібвідповідно до цього Кодексу. Органи місцевого самоврядування уповноважені управляти майном, що перебуває у комунальній власності.

Питання компетенції органів місцевого самоврядування найбільше врегульовані статтями 26, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Виконавчими органами рад делеговані такі повноваження у галузі земельних відносин: здійснення контролю за додержанням земельного законодавства, використання та охорони земель; реєстрація суб`єктів права власності на землю, права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею; організація і ведення земельно - кадастрової документації; вирішення земельних спорів; тощо.

Згідно ст.ст. 10, 25, 26 та 29 Закону "Про місцеве самоврядування" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Єдиним органом уповноваженим управляти комунальним майном від імені територіальної громади м. Жовті Води Дніпропетровської області є територіальна громада в особі Жовтоводської міської ради. До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження щодо управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Згідно п. 7 ч. 2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.

Відповідно до ст. 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Відповідно до ч. 2 ст.327 ЦК України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Згідно ст.333 ЦПК України суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.

Судом встановлено, що з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі минуло більше одного року, права на зазначений будинок будь-які особи не заявили, заявником дотримано визначена законодавством процедура набуття права власності на безхазяйну нерухому річ.

При цьому безхазяйним майном є майно, коли має місце фактичне існування об`єкта нерухомого майна, збудованого на земельній ділянці без належного дозволу чи затвердженого проекту, при умові, що право власності у подальшому не визнано за особою, що збудувала таке майно чи за власником, користувачем земельної ділянки.

З огляду на вище зазначені обставини, нерухоме майна, що розташоване за адресою АДРЕСА_3 , слід передати у комунальну власність територіальної громади міста Жовті Води.

В той же час, не підлягає задоволенню заява в частині визнання нерухомого майна безхазяйним, оскільки норми ст. 333 ЦПК України визначають, що суд ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади, а не визнання такої речі безхазяйною.

Судові витрати слід залишити за рахунок заявника.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 327, 335 ЦК України та згідно ст.ст. 13, 76-81, 133, 141, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 293, 329-333 ЦПК України, суд, –

У Х В А Л И В:

Заяву органу місцевого самоврядування в особі Жовтоводської міської ради, з участю заінтересованої особи: управління житлово - комунального господарства, капітального будівництва, комунальної власності та регулювання земельних відносин Жовтоводської міської ради про визнання нерухомого майна безхазяйним та передачу його у комунальну власність територіальної громади м. Жовті Води – задовольнити частково.

Передати у комунальну власність територіальної громади міста Жовті Води Дніпропетровської області в особі Жовтоводської міської ради нерухоме майно, розташоване за адресою АДРЕСА_3 .

В іншій частині вимог заяви – відмовити.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду у тридцятиденний строк з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Відповідно до п.п. 15.5 Розділу ХІІІ перехідних положень ЦПК України (в редакції 2017 року), до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, тобто через Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області.

Рішення суду виготовлено 26.11.2020 року.

Учасники справи:

1.Орган місцевого самоврядування в особі Жовтоводської міської ради (юридична адреса: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, бульвар Свободи, 33, ЄДРПОУ 26368938).

2.Управління житлово - комунального господарства, капітального будівництва, комунальної власності та регулювання земельних відносин Жовтоводської міської ради (юридична адреса: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, бульвар Свободи, 56, ЄДРПОУ 36916734).

Суддя