
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
24 листопада 2020 року м. Рівне №460/8128/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Жуковської Л.А. після одержання позовної заяви
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненькій області, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до страхового стажу періоди роботи з 10.02.2003 по 23.05.2009 в ТзОВ "БТЛЗ Захід", з 10.08.2012 по 11.04.2014 в ПП "Аюдак-Україна" та з 10.07.2016 по 06.11.2017 в Рівненському комбінаті "Будіндустрія";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до страхового стажу періоди роботи з 10.02.2003 по 23.05.2009 в ТзОВ "БТЛЗ Захід", з 10.08.2012 по 11.04.2014 в ПП "Аюдак-Україна" та з 10.07.2016 по 06.11.2017 в Рівненському комбінаті "Будіндустрія".
Позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність та відповідає вимогам, встановленим ст.160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Позовну заяву належить розглядати в порядку адміністративного судочинства і вона подана з дотриманням правил підсудності.
Позовну заяву подано у строк, встановлений законом.
Щодо несплати позивачем судового збору, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.1ст.3 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI(далі -Закон №3674-VI) судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі (ч.1 ст. 4 Закону №3674-VI).
Відповідно до абз.4 ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 № 294-IX з 01.01.2020 встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу у розмірі 2102, 00 грн.
За змістом приписів ч.2 ст.4 Закону №3674-VIставка судового збору за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч.3 ст.6 Закону №3674-VIу разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Зі змісту позовних вимог судом встановлено, що позивачем оскаржуються дії відповідача щодо зарахування до страхового стажу періоди роботи з 10.02.2003 по 23.05.2009 в ТзОВ "БТЛЗ Захід", з 10.08.2012 по 11.04.2014 в ПП "Аюдак-Україна" та з 10.07.2016 по 06.11.2017 в Рівненському комбінаті "Будіндустрія", а також позивач просив зобов`язати відповідача зарахувати до страхового стажу вказані періоди роботи.
Суд враховує правові висновки Верховного Суду України, викладені у постанові від 14.03.2017 у справі №21-3944а16, відповідно до яких вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності є однією вимогою.
Тобто, зі змісту позовних вимог слідує, що даний адміністративний позов містить одну вимогу немайнового характеру, за яку позивачеві належало сплатити судовий збір у загальній сумі 840,80грн.
Позивачем не додано до позовної заяви документа про сплату судового збору.
Поряд з цим, позивачем в позовній заяві заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору на підставі ст.8 Закону України "Про судовий збір", оскільки, розмір судового збору перевищує 5% розміру річного доходу за попередній календарний рік та предметом позову є захист соціальних прав.
Відповідно до ч.5 ст.161 КАС України, у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
Відповідно до ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
При цьому, відповідно до п.1 та п.3 ч.1 ст.8 Закону №3674-VI враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умови, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Згідно з ч.2 ст.8 Закону №3674-VI суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Отже, ст.8 Закону №3674-VI чітко передбачені підстави для відстрочення, розстрочення, звільнення від сплати судового збору.
Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Крім цього, відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19 червня 2001 року у справі "Креуз проти Польщі" "право на суд" не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими. Судом зазначено, що судові власті повинні забезпечити належний баланс між інтересами держави у стягненні судових зборів за розгляд позовів, з одного боку, та інтересом позивача у відстоюванні свого позову в суді, з другого боку. Збір, який вимагається від заявника за розгляд його справи, не може бути надмірним і призвести до залишення без розгляду його справи судом, оскільки це завдасть шкоди самій суті його права на доступ до суду.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що предметом розгляду даної справи є захист соціальних прав позивача.
Крім того, у матеріалах адміністративного позову міститься довідка про доходи позивача від 03.11.2020, відповідно до якої позивачем у період з 1 кварталу 2019 року по 4 квартал 2019 року отримано дохід у сумі 6644,10 грн. Доказів отримання позивачем інших доходів матеріали справи не містять.
На переконання суду наявними у матеріалах справи документами підтверджується скрутне матеріальне становища позивача, який звернувся до суду за захистом своїх соціальних прав, а відтак у відповідності до вимогст.133 КАС України та ст.8 Закону №3674-VI його слід звільнити від сплати судового збору.
З огляду на зазначене, підстави для залишення позовної заяви без руху - відсутні.
Тому, позовну заяву слід прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Тому, позовну заяву слід прийняти до розгляду та відкрити спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до вимог ч.3ст. 80 КАС України суд вважає за необхідне зобов`язати надати суду у строк подання відзиву на позовну заяву:
відповідача: докази, на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Керуючись статтями 256, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання позовної заяви в адміністративній справі №460/8128/20.
Прийняти позовну заяву до розгляду.
Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області ( вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, ЄДРПОУ 21084076 ) про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинення певних дій.
Розгляд і вирішення справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Роз`яснити учасникам справи, що справа буде розглянута у порядку спрощеного провадження протягом розумного строку, але не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Роз`яснити, що відповідно до ч. 4 ст. 47 КАС України, відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву.
Запропонувати відповідачеві у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі подати до суду відзив на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Вимоги до змісту та оформлення відзиву встановлені ст.162 КАС України.
Відповідно до вимог ч.3 ст. 80 КАС України суд вважає за необхідне зобов`язати надати суду у строк подання відзиву на позовну заяву:
відповідача: докази, на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов`язки, встановлені статтями 44, 47 КАС України.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://court.gov.ua/fair/sud1770.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Л.А. Жуковська