
Справа № 537/3586/20
провадження №2/537/1022/2020
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.11.2020 року м. Кременчук
Суддя Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області Мурашова Н.В., перевіривши матеріали позовної заяви Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області до ОСОБА_1 про відшкодування надміру виплачених коштів житлової субсидії
в с т а н о в и в :
Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області звернулося до суду із позовною заявою, в якій просили стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені кошти субсидії в розмірі 2916,39 грн.
Одночасно позивач Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області подав до суду клопотання про відстрочку сплати судового збору до ухвалення судового рішення по справі. В обгрунтування клопотання зазначив, що на даний час не можливо надати до позовної заяви документ про сплату судового збору в зв`язку з недостатнім фінансуванням управління з місцевого бюджету на зазначені цілі. Так, згідно з кошторисом УСЗН на 2020 рік за кодом 2800 «Інші поточні видатки», яким передбачається сплата судового збору, були передбачені видатки лише в сумі 6900 грн. із запланованих 31630 грн., які вже використані та залишок складає 185,85 грн. Просив у разі ухвалення рішення про задоволення позову стягнути судові витрати з відповідача.
Ознайомившись із матеріалами позову, суддя встановив наступне.
Відповідно до ч.2 ст.133 ЦПК України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ч.1 ст.136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у поряду, визначеному законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ст. 5 ЗУ «Про судовій збір» (в редакції чинній на момент подачі позову) органи соціального захисту населення не віднесені до категорії осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору.
Згідно ст.8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Отже, вказаною статтею передбачено можливість відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати, однак лише за вичерпних умов.
З аналізу ст.8 Закону України "Про судовий збір", яка є спеціальною нормою для вирішення питання про відстрочення або розстрочення, зменшення судового збору, вбачається, що позивач не є суб`єктом, на якого розповсюджується дія законодавства щодо зменшення розміру судового збору, звільнення від його сплати, відстрочення або розстрочення його сплати.
У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади.
Отже, посилання позивача на недостатність фінансування з місцевого бюджету не є достатньою і необхідною підставою для відстрочення сплати судового збору у відповідності до ст.136 ЦПК України, тому слід відмовити позивачу в задоволенні клопотання.
Аналогічна позиція щодо обов`язку органів сплачувати судовий збір на умовах, визначених Законом України «Про судовий збір», висловлена Верховним Судом України (ухвала від 24.12.2015 у справі № 477/2598/14-а, ухвала від 09.11.2015 у справі №810/2302/15 та інші).
Під час вирішення питання про відкриття провадження у справі встановлено, що заява не відповідає вимогам ст. 177 ЦПК України з огляду на наступне.
Відповідно до ч.4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
До позовної заяви, в порушення вимог ч.4 ст.177 ЦПК України, не доданий документ про сплату судового збору.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.9 Закону України «Про судовий збір», судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
За змістом ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою, сплачується судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік», у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений: на 1 січня 2020 року - 2102 гривні.
Отже, ставка судового збору, що підлягає сплаті за вимогу майнового характеру для юридичної особи у даній справі становить 2102 грн.
Вказану суму судового збору необхідно сплатити за такими реквізитами: населений пункт: КРЮКIВСЬКИЙ, Отримувач: УК у м. Кременчук/Крюківський/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ): 37965850, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Номер рахунку (IBAN): UA708999980313191206000016010, Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050).
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене та враховуючи, що подана позовна заява не відповідає вимогам ст. 177 ЦПК України, тому підлягає залишенню без руху.
Роз`яснити позивачу, що за правилами ч.3 ст.185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 352, 353 ЦПК України, суддя
у х в а л и в :
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області до ОСОБА_1 про відшкодування надміру виплачених коштів житлової субсидії - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків, зазначених в ухвалі суду, протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Крюківського районного суду
м. Кременчука Полтавської області Мурашова Н.В.