Рішення № 93110743, 26.11.2020, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
26.11.2020
Номер справи
127/17343/20
Номер документу
93110743
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я№ 127/17343/20

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 листопада 2020 р.Вінницький міський суд Вінницької області в складі судді Венгрин О.О.,

секретар - Коренюк М.В.,

за участі представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Богословського С.В.,

представника відповідача Державної екологічної інспекції у Вінницькій області -

Мукомела А.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного спеціаліста відділу державного екологічного нагляду (контролю) природно-заповідного фонду лісів та рослинного світу - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Половинчука Сергія Івановича, Державної екологічної інспекції у Вінницькій області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до головного спеціаліста відділу державного екологічного нагляду (контролю) природно-заповідного фонду лісів та рослинного світу - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Половинчука С.І. про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності №06/196 від 28.07.2020 р.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 23.10.2020 р. залучено до участі у справі в якості другого відповідача Державну екологічну інспекцію у Вінницькій області. (а.с. 64)

Позов мотивовано тим, що позивач працює ст. майстром Турбівського лісництва ДП «Вінницька ЛНДС». З 21.07.2020 р. по 27.07.2020 р. проводилась на підприємстві позапланова перевірка дотримання вимог законодавства в сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Внаслідок цієї перевірки складено акт №438/ВВ від 27.07.2020 р., в якому в розділі "Опис виявлених порушень вимог законодавства" в п.2.1 зазначено порушення: в межах ділянки (квартал 51, виділ 3, площа 6,0 га) виявлено незаконну рубку 6 (шести) дерев породи липа різних діаметрів пня біля шийки кореня, на території Якушинецької сільської ради Вінницького району. Відносно нього складено протокол, за яким винесено державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Половинчуком С.І. постанову №06/196 від 28.07.2020 р., якою визнано його винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 64, ст. 65 ч. 1 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 2550,00 грн.

Зазначену постанову позивач вважає протиправною, оскільки:

- 19.03.2020 р. ДП «Вінницька ЛНДС» був виданий лісорубний квиток, згідно якого на території кварталу 51, виділ 3, площа 6,0 га, Турбівського лісництва ДП «Вінницька ЛНДС» на території Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області здійснювалась вибірково-санітарна рубка 2020 р. При рубці вітровально-буреломної ділянки було пошкоджено дерева до ступеню припинення росту внаслідок звалювання небезпечних вітровальних буреломних дерев. В зв`язку з неможливістю подальшої розробки ділянки, небезпечні пошкоджені дерева були взяті на відомість, включені в рубку і заклеймовані, про що було складено акт від 14.07.2020 р. Санітарна рубка відбувалась законно, а під час падіння дерев були пошкоджені інші дерева;

- протокол про адміністративне правопорушення №012124 від 27.07.2020 р. складався у відсутність позивача, копію якого він не отримував, про існування якого не знав;

- позивач не був повідомлений про час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно нього;

- в акті від 27.07.2020 р. та постанові від 28.07.2020 р. не зазначено, яким чином ОСОБА_1 порушив порядок заготівлі і вивезення деревини, незаконно здійснював порубку чи пошкодження дерев на території кварталу 51, виділ 3, площа 6,0 га, Турбівського лісництва ДП «Вінницька ЛНДС».

Позивач вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення. Просить скасувати постанову головного спеціаліста відділу державного екологічного нагляду (контролю) природно-заповідного фонду лісів та рослинного світу - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Половинчука С.І. №06/196 від 28.07.2020 р. (а.с. 1-7)

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Богословський С.В. позов підтримав за викладених у позовній заяві обставин, просить його задоволити.

Представник відповідача Державної екологічної інспекції у Вінницькій області -Мукомел А.П. позов не визнав, суду пояснив, що позивач ОСОБА_1 був присутнім при складанні протоколу №012124 від 27.07.2020 р. відносно нього, повідомив необхідні дані про себе для протоколу, власноручно зазначив в протоколі, що зі змістом протоколу згідний, кілька разів в різних графах протоколу розписався, в тому числі і за отриманий другий екземпляр протоколу. В протоколі чітко зазначено, дату, час і місце розгляду адміністративної справи. Тобто, позивач був належним чином повідомлений про день і час розгляду адміністративної справи. Щодо суті порушення, то перевіркою чітко зафіксовано незаконну рубку шести дерев (липа, різних діаметрів стовбури), які не мали ніяких відповідних позначок. Ніякого акту на час перевірки позивачем надано не було, акт від 14.07.2020 р., припускає, було складено пізніше. Просить відмовити в задоволенні позову. Надав відзив на позов. (а.с. 72-74)

Відповідач - головний спеціаліст відділу державного екологічного нагляду (контролю) природно-заповідного фонду лісів та рослинного світу - державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Половинчук С.І. в судове засідання не з"явився, про день і час розгляду справи повідомлений належним чином. (а.с. 61) Відповідач ОСОБА_2 надав відзив на позов. (а.с. 49-51)

Суд, з"ясувавши думку учасників процесу, що з"явились, вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача ОСОБА_2 .

Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши та оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працює ст. майстром Турбівського лісництва ДП «Вінницька ЛНДС». (а.с. 19)

З 21.07.2020 р. по 27.07.2020 р. в ДП "Вінницька ЛНДС" проводилась позапланова перевірка дотримання вимог законодавства в сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Внаслідок цієї перевірки складено акт №438/ВВ від 27.07.2020 р., в якому в розділі "Опис виявлених порушень вимог законодавства" (крім іншого) в п.2.1 зазначено порушення: в межах ділянки (квартал 51, виділ 3, площа 6,0 га) виявлено незаконну рубку 6 (шести) дерев породи липа різних діаметрів пня біля шийки кореня, на території Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області. Порушено норми - ст.ст. 19, 64 Лісового кодексу України. (а.с. 14, акт від 27.07.2020 р. - на а.с. 9-16)

З копії польової перелікової відомості вбачається, що під час проведення переліку 21.07.2020 р. з 13-02 год. до 13-52 год. (квартал 51, виділ 3, площею 6,0 га, ДП «Вінницька ЛНДС» Укр НДІАГА) були виявлені пні дерев у корі біля шийки кореня: 1 пень липи, діаметром 38 см, 2 пні липи, діаметром 50 см, 1 пень липи, діаметром 52 см, 1 пень липи, діаметром 53 см, 1 пень липи, діаметром 55 см. (а.с. 54)

27.07.2020 р. головним спеціалістом відділу державного екологічного нагляду (контролю) природно-заповідного фонду лісів та рослинного світу - державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Половинчуком С.І. складено протокол про адміністративне правопорушення №012124 відносно ОСОБА_1 за ст. 65 ч. 1, ст. 64 КУпАП, ст.ст. 105,107 Лісового кодексу України, згідно якого старший майстер Турбівського лісництва ДП «Вінницька ЛНДС» ОСОБА_1 порушив встановлений порядок використання лісосічного фонду, заготівлі і вивезення деревини, заготівлі живиці, що призвело до незаконної рубки 6 дерев різних порід та діаметрів під час розробки ділянки санітарної рубки 2020 р., проведеної в кварталі 51, виділ 3, площею 6,0 га, Турбівського лісництва ДП «Вінницька ЛНДС» на території Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області. Ці дії є порушенням ст.ст. 19, 48, 64, 67, 69 Лісового кодексу України. (а.с. 52)

З копії протоколу №012124 від 27.07.2020 р. вбачається, що в протоколі зазначено необхідну інформацію про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 (в тому числі, яка містить персональні дані), його паспортні дані, адресу, номер, серію паспорта, коли і ким виданий. В графі протоколу "пояснення порушника, його зауваження" зазначено, що зі змістом протоколу згідний, заперечень немає, є підпис. Далі в протоколі зазначено, що розгляд адміністративної справи призначено на 28.07.2020 р. о 10-40 год. в приміщенні Державної екологічної інспекції у Вінницькій області за адресою: м. Вінниця, вул. 600-річчя, 19, к. 12. В протоколі зазначається, що порушнику роз"яснено його права, є підпис і зазначено прізвище ОСОБА_1 . Ще прізвище ОСОБА_1 і підпис є в графах протоколу "особа, яка вчинила адміністративне правопорушення" і "відмітка про отримання другого екземпляру протоколу №012124 про адміністративне правопорушення". Стороною позивача не доведено належними і допустимими доказами того, що чотири підписи ОСОБА_1 в протоколі вчинені не позивачем ОСОБА_1 .

Тобто, твердження сторони позивача про те, що позивач не знав про складення відносно нього протоколу №012124 від 27.07.2020 р. та про неповідомлення його про день та час розгляду справи про адміністративне правопорушення є безпідставним, оскільки протокол №012124 від 27.07.2020 р. ОСОБА_1 підписав власноручно та погодився із виявленими порушеннями природоохоронного законодавства. З ним було узгоджену дату та час розгляду адміністративної справи, другий екземпляр протоколу позивач отримав під розписку.

Позивач ОСОБА_1 28.07.2020 р. о 10-40 год. на розгляд адміністративної справи не з`явився.

Згідно ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Постановою головного спеціаліста відділу державного екологічного нагляду (контролю) природно-заповідного фонду лісів та рослинного світу - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Половинчука С.І. №06/196 від 28.07.2020 р. ОСОБА_1 визнано винним за ст. 64, ст. 65 ч. 1 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 2550,00 грн. В постанові зазначено, що старший майстер Турбівського лісництва ДП «Вінницька ЛНДС» ОСОБА_1 в липні 2020 р. порушив встановлений порядок використання лісосічного фонду, заготівлі і вивезення деревини, заготівлі живиці, що призвело до незаконної рубки дерев, а саме: при здійсненні санітарно-вибіркової рубки 2020 р., проведеної в кварталі 51, виділ 3, площею 6,0 га, Турбівського лісництва ДП «Вінницька ЛНДС» на території Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області, здійснив незаконну рубку 6 дерев різних порід та діаметрів.(а.с. 53)

На а.с. 55 - копія пояснень ОСОБА_1 від 27.07.2020 р., в яких позивач зазначив, що при розробці ділянки на кварталі 51 виділ 3, площею 6,0 га, внаслідок повалки (порубки) крупногабаритних дерев (породи липа), було пошкоджено 6 дерев породи липа, які були видалені та знаходяться на ділянці.

Згідно копії акту від 14.07.2020 р., складеного комісією в складі головного інженера ОСОБА_3 , провідного інженера ОСОБА_4 , лісничого ОСОБА_5 , старшого майстра лісу ОСОБА_1 , майстра лісу ОСОБА_6 , при рубці вітровальної-буреломної ділянки було пошкоджено дерева до ступеню припинення росту внаслідок звалювання небезпечних вітровальних буреломних дерев. В зв`язку з унеможливленням подальшої розробки ділянки, небезпечні пошкоджені дерева були взяті на відомість, включені в рубку і заклеймовані. Небезпечні дерева були зрізані та складені на лісосіці для подальшого оформлення документів та приймання лісопродукції. Зазначений акт на час складання протоколу про адміністративне правопорушення від 27.07.2020 р. відносно ОСОБА_1 і акту перевірки інспектору надано не було, в поясненнях ОСОБА_1 про нього не зазначає.

На а.с. 22 - копія нумераційної відомості дерев, призначених для вибіркової санітарної рубки.

На а.с. 20 - копія лісорубного квитка від 19.03.2020 р. №439641 серії 02ЛКБ.

Згідно Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 р. №761, лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів. Лісовий квиток видається щороку на підставі лімітів використання лісових ресурсів під час заготівлі другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань.

Інспектором ОСОБА_2 виявлено, що в кварталі 51, виділ 3, площею 6,0 га, Турбівського лісництва ДП «Вінницька ЛНДС» на території Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області за лісорубним квитком від 19.03.2020 р. перевищено кількість вирубаних дерев породи липа (6 дерев), що підтверджується переліковою відомістю від 21.07.2020 р.

Незаконна рубка дерева є порушенням ст.ст. 67, 69 Лісового кодексу України (в протоколі про адміністративне правопорушення від 27.07.2020 р. відносно ОСОБА_1 зазначено порушення цих норм), де зазначається, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком або лісовим квитком, що видається безоплатно.

Ст. 105 ч. 2 п. 1 Лісового кодексу України та Законом України «Про рослинний світ» передбачено, що особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників, несуть відповідальність за порушення лісового законодавства.

Ст. 64 КУпАП передбачено відповідальність за порушення встановленого порядку використання лісосічного фонду, заготівлі і вивезення деревини та заготівлі живиці.

Ст. 65 ч. 1 КУпАП передбачено відповідальність за незаконну порубку і пошкодження дерев або чагарників; перевезення, зберігання незаконно зрубаних дерев або чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняка природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення у виді накладення штрафу на громадян від тридцяти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від ста п`ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На підставі викладеного суд прийшов до висновку, що позивач ОСОБА_1 порушив встановлений порядок використання лісосічного фонду, заготівлі і вивезення деревини, заготівлі живиці, що призвело до незаконної рубки дерев, був обізнаний про складання протоколу відносно нього та його зміст, другий екземпляр якого отримав, про що розписався, був належним чином повідомлений про день та час розгляду справи про адміністративні правопорушення. Постановою головного спеціаліста відділу державного екологічного нагляду (контролю) природно-заповідного фонду лісів та рослинного світу - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Половинчука С.І. №06/196 від 28.07.2020 р. ОСОБА_1 правомірно притягнуто до адмінвідповідальності за ст. 64, ч. 1 ст. 65 КУпАП, та за правилами ч. 2 ст. 36 КУпАП України на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 2550,00 грн (в межах санкції статті 65 ч. 1КУпАП), тому суд не вбачає підстав для задоволення позову ОСОБА_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності №06/196 від 28.07.2020 р.

Витрати на судовий збір потрібно віднести на рахунок держави, а витрати, понесені позивачем, не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 64, ст. 65 ч. 1, ст. 36 ч. 2, 241, 255, 280 КУпАП,

ст.ст. 105, 67, 69 Лісового кодексу України,

Законом України «Про рослинний світ»,

Інструкцією з оформлення органами Державної екологічної інспекції України та її територіальними органами матеріалів про адміністративні правопорушення,

ст.ст. 72, 77, 79, 243-246, 271, 286 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до головного спеціаліста відділу державного екологічного нагляду (контролю) природно-заповідного фонду лісів та рослинного світу - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Половинчука Сергія Івановича, Державної екологічної інспекції у Вінницькій області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності №06/196 від 28.07.2020 р. ОСОБА_1 за ст. 64, ст. 65 ч. 1 КУпАП.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Згідно вимог ст. 246 ч. 5 п. 4 КАС України:

позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ;

відповідач головний спеціаліст відділу державного екологічного нагляду (контролю) природно-заповідного фонду лісів та рослинного світу - державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Половинчук Сергій Іванович, ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 (службова);

відповідач Державна екологічна інспекція у Вінницькій області, код ЄДРПОУ 37979894, м. Вінниця, вул. 600-річчя, 19.

Повне рішення виготовлено 26.11.2020 р.

Суддя О.О.Венгрин