
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 листопада 2020 року м. Київ № 640/19109/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу
за позовом доТовариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРОБУДІВНИЦТВО" Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києвіпро визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06 червня 2019 року № 0467331209,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "ЄВРОБУДІВНИЦТВО" з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06 червня 2019 року № 0467331209.
Позовні вимоги обґрунтовано незгодою з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, оскільки при обчислені визначеного в ньому грошового зобов`язання, контролюючий орган вийшов за межі наданих йому повноважень.
Зокрема, позивач звертає увагу, що ТОВ «ЄВРОБУДІВНИЦТВО» було подано податкову декларацію з плати за землю №9073808742 за 2019 рік, обраховану виходячи з Витягу з технічної документації від 27.01.2015 року №497 та індексу споживчих цін, в той час, як податковим органом встановлено заниження податкового зобов`язання по орендній платі за вказаний період внаслідок не врахування в податковій декларації з плати за землю даних Витягу про розмір нормативно-грошової оцінки земельної ділянки від 25.02.2019 року.
При цьому, позивач зазначає, що ним Витягу про розмір нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, іншого, ніж від 27.01.2015 року №497 не замовлялося, та не отримувалося.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.10.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику сторін) та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Вказаною ухвалою суду відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали надати відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, або заяву про визнання позову.
06 листопада 2020 року представником відповідача надано до суду відзив, в якому він проти задоволення адміністративного позову заперечує та просить відмовити в його задоволенні.
Відзив обґрунтовано тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення було прийнято контролюючим органом у повній відповідності до вимог Податкового кодексу України.
У поданій позивачем до суду відповіді на відзив, позивач не погоджувався з його доводами та просив позовні вимоги задовольнити повністю.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
ТОВ «ЄВРОБУДІВНИЦТВО» на підставі договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:91:006:0033), укладеного між Київською міською радою та ТОВ «ЄВРОБУДІВНИЦТВО» від 11.10.2004, є землекористувачем земельної ділянки (22 923 кв.м.) по вул. Багговутівській, 1-а у Шевченківському районі міста Києва.
15 квітня 2019 року ТОВ «ЄВРОБУДІВНИЦТВО» подано до податкового органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9073808742 за 2019 рік
ГУ ДФС у м. Києві проведено камеральну перевірку податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2019 рік ТОВ «ЄВРОБУДІВНИЦТВО» (код ЄДРПОУ 32669918), за результатами якої складено Акт № 113/26-15-12-09-19/32669918 від 14.05.2019 року.
Висновками даного Акту перевірки встановлено, що сума податкового зобов`язання по орендній платі за землю з юридичних осіб, яка узгоджена ТОВ «ЄВРОБУДІВНИЦТВО» згідно податкової декларації з плати за землю за 2019 рік, є нижча, ніж визначено результатами камеральної перевірки на загальну суму 4 238 775, 80 грн.
Заниження податкового зобов`язання по орендній платі з юридичних осіб за січень- березень 2019 року відбулося внаслідок не врахування в податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) реєстраційний номер 9073808742 від 15.04.2019 року за 2019 рік даних Витягу про розмір нормативно-грошової оцінки земельної ділянки від 25.02.2019 року (кадастровий номер 800000000:91:006:0033), відповідно до якого нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 171 421 080, 08 грн.
06 червня 2020 року на підставі вказаних вище висновків Акту перевірки № 113/26-15-12-09-19/32669918 від 14.05.2019 року, ГУ ДФС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення № 0467331209, яким згідно пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54, п. 58.1 ст. 58 та п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України ТОВ «ЄВРОБУДІВНИЦТВО» збільшено суму грошового зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 1 324 617, 45 грн.
ТОВ «ЄВРОБУДІВНИЦТВО» подано до Державної фіскальної служби України скаргу про перегляд податкового повідомлення-рішення від 06.06.2020 року№ 0467331209.
Рішенням Державної фіскальної служби України №908/6/99-00-08-05-05 від 06.09.2020 року скаргу позивача було залишено без задоволення, а вказані вище податкове повідомлення-рішення - без змін.
Не погоджуючись з вказаним вище податковим повідомленням-рішенням позивач їх оскаржив до суду.
Згідно з ч. 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Згідно з підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - це обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства (абзац перший пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України).
Відповідно до положень пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України платники податку за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 01 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Податкового кодексу України, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Матеріалами справи встановлено, що ТОВ «ЄВРОБУДІВНИЦТВО» 15.04.2019 року подано до податкового органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9073808742 за 2019 рік.
Згідно вказаної податкової декларації, позивачем сума до сплати за січень-березень 2019 року визначена у розмірі 225 964, 14 грн.
У той же час, контролюючим органом за результатами камеральної перевірки сума орендної плати за вказаний період була визначена у сумі 1 285 658, 10 грн., що призвело до збільшення ТОВ «ЄВРОБУДІВНИЦТВО» розміру грошового зобов`язання з вказаного податку на суму 1 324 617, 45 грн. (де 1059693, 96 грн. - сума збільшеного податкового зобов`язання та 264923,49 грн. - штрафні (фінансові) санкції (штрафи)).
Судом встановлено, що підставою збільшення позивачеві суми грошового податкового зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб став Витяг про розмір нормативно-грошової оцінки земельної ділянки від 25.02.2019 року (кадастровий номер 800000000:91:006:0033), відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки, розташованої по вул. Багговутівській, 1-а у Шевченківському районі міста Києва становить 171 421 080, 08 грн.
Позивач заперечуючи проти застосування вказаної грошової оцінки земельної ділянки, звертав увагу суду на наявність чинної, станом на час подання податкової декларації нормативно грошової оцінки земельної ділянки, визначеної відповідно до Витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:91:006:0033), виданого ТОВ «ЄВРОБУДІВНИЦТВО» 27.01.2015 року № 497.
Беручи до уваги викладене вище, суд надаючи оцінку спірним правовідносинам, виходить з наступного.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно з положеннями частини п`ятої статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Частиною першою статті 13 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Статтею 18 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше, ніж один раз на 5 - 7 років.
За результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація (частина перша статті 20 Закону України «Про оцінку землі»).
Відповідно до статті 15 цього ж Закону підставою для проведення оцінки земель, у тому числі нормативної грошової оцінки земельних ділянок, є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Згідно з положеннями статті 23 Закону України «Про оцінку землі» виготовлена технічна документація нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України. Зокрема, у цьому пункті зазначено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що нормативна грошова оцінка землі проводиться в обов`язковому порядку для визначення розміру орендної плати за землі комунальної та державної форм власності. При цьому, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, затверджується рішенням відповідної сільської, селищної чи міської ради. Таке рішення офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду України від 02.03.2016 у справі № 3-476гс15, Верховного Суду від 31.07.2018 у справі № 804/7823/14, від 30.10. 2018 у справі № 804/2111/14, від 18.12.2019 № 804/937/16.
Суд зазначає, Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:91:006:0033) від 27.01.2015 року № 497 ТОВ «ЄВРОБУДІВНИЦТВО» було надано на підставі рішення Київської міської ради від 26 липня 2007 року № 43/1877 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва та Порядку її визначення» з урахуванням редакції рішення Київської міської ради від 03 липня 2014 року №23/23 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва».
Так, згідно рішення Київської міської ради від 03 липня 2014 року №23/23 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва» у складі технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва затверджено: 1) схеми економіко-планувального зонування міста Києва; 2) нормативну грошову оцінку земель міста Києва (схеми впливу локальних факторів, що характеризують місце розташування земельних ділянок у місті Києві); 3) нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення в межах міста Києва.
При цьому, рішення від 03 липня 2014 року №23/23 введено в дію з 01 липня 2015 року рішенням Київської міської ради від 10 грудня 2014 року №565/565, є чинним, при цьому нова нормативна грошова оцінка земель міста Києва не приймалася, що в свою чергу звільняло позивача від необхідності отримання нового витягу з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Поряд з цим, суд звертає увагу, що термін дії вказаного вище Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:91:006:0033) від 27.01.2015 року № 497 не був вичерпаний, а тому ТОВ «ЄВРОБУДІВНИЦТВО» правомірно його було використано при розрахунку податкового зобов`язання по земельному податку з юридичних осіб за січень-березень 2019 року.
Поряд з цим, суд звертає увагу, що відповідно до приписів Земельного кодексу України, Закону України «Про оцінку земель» та Постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.95 № 213 «Про Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» (зі змінами) розроблено Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затверджений спільним наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 №18/15/21/11 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 за №388/12262 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 21 постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.95 № 213 «Про Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» нормативна грошова оцінка земель населених пунктів визначається за формулою:
В х Нп
Цн = ___ х Кф х Км, (7)
Нк
де Цн- нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);
В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях);
Нп - норма прибутку (6 %);
Нк - норма капіталізації (3 %);
Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо);
Км - коефіцієнт, який характеризує місцерозташування земельної ділянки.
При цьому, коефіцієнт, який характеризує місцеположення земельної ділянки (Км), обчислюється за формулою:
Км = Км1 х Км2 х Км3, (8)
де Км1 - коефіцієнт, який характеризує регіональні фактори місцеположення земельної ділянки, зокрема:
а) чисельність населення та адміністративний статус населеного пункту, його місце в системі розселення;
б) розміщення в межах населених пунктів, розташованих у приміських зонах великих міст;
в) розміщення в межах населених пунктів, що мають статус курортів.
Км2 - коефіцієнт, який характеризує зональні фактори місцеположення земельної ділянки в межах населених пунктів, зокрема:
а) відстань до загальноміського центру населеного пункту, концентрованих місць праці, масового відпочинку населення;
б) розташування в ядрі центру великих і найбільших міст та інших населених пунктів, що мають особливо важливе історичне значення, в приморській смузі населених пунктів.
Км3 - коефіцієнт, який характеризує локальні фактори місцеположення земельної ділянки за територіально-планувальними, інженерно-геологічними, історико-культурними, природно-ландшафтними, санітарно-гігієнічними умовами та рівнем облаштування території.
Також, суд зазначає, що згідно п.1.3 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Розділом 4 цього ж Порядку визначено, що за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з додатком 2.
Нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою Цн = ВхНп/Нк*Кф*Км: де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях); В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях); Нп - норма прибутку (6 %); Нк - норма капіталізації (3 %); Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо); Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.
Згідно розрахунку відповідача, сума земельного податку за січень-березень 2019 року за спірну земельну ділянку становить: 171 421 080, 08 грн., яка згідно Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25.02.2019 року складається з середньої (базової) вартості земель населеного пункту грн/м2:686.46; номер економіко-планувальної зони: 26; коефіцієнт Км2:1.74; локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки: у зоні історичного ландшафту, що охороняється - 1.06; у зоні пішохідної доступності до національних, зоологічних та дендрологічних парків, парків-пам`яток садово-паркового мистецтва, ботанічних садів, заказників, заповідних урочищ, пам`яток природи, курортів, парків, лісів, зелених зон, пляжів - 1.04; сукупний коефіцієнт Км3:1.1; коефіцієнт Кф:3; коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки: 1.249х1.433х1.06х1.00х1.00.
У той же час, Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25.02.2019 року, на який контролюючий орган посилається як на підставу визначення податкового зобов`язання по земельному податку з юридичних осіб не містить в собі даних на основі яких її було затверджено, зокрема визначена нормативна грошова оцінка не містить посилання на відповідне рішення міської ради та не вказана яка базова вартість 1кв.м. землі відповідної земельної ділянки була взята за основу.
Поряд з цим, суд звертає увагу на той факт, що вказаний вище Витяг позивачем не отримувалося, що виключало у нього необхідність застосування його при визначенні грошового податкового зобов`язання по земельному податку за січень-березень 2019 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ТОВ «ЄВРОБУДІВНИЦТВО» визначаючи грошове податкове зобов`язання по земельному податку з юридичних осіб за січень-березень 2019 року діяло в межах чинного законодавства, у зв`язку з чим висновки Акту перевірки № 113/26-15-12-09-19/32669918 від 14.05.2019 року не відповідають дійсним обставинам, встановленим судом.
Отже, беручи до уваги все вказане вище в сукупності, суд приходить до переконання, що відповідачем оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 06 червня 2019 року № 0467331209 прийнято поза межами повноважень та у спосіб, що визначених Конституцією та законами України, необґрунтовано, упереджено, недобросовісно, не розсудливо, без дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, у зв`язку з чим є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246, 257 - 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРОБУДІВНИЦТВО" (код ЄДРПОУ 32669918, адреса: 02152, м. Київ, проспект Павла Тичини, 1В, офіс 701) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 06 червня 2019 року № 0467331209.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (код ЄДРПОУ 39439980, адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРОБУДІВНИЦТВО" понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 1921, 00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня, 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя І.М. Погрібніченко