
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
23 листопада 2020 року м. Київ№ 640/24452/19Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, -
в с т а н о в и в:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - відповідач, ВККСУ), в якому просить:
визнати протиправним та скасувати наказ Голови ВККСУ від 06.11.2019 №575-к/тр про звільнення ОСОБА_1 із займаної посади інспектора служби інспекторів секретаріату ВККСУ 07.11.2019 року у зв`язку із закінченням строку трудового договору, п.2 ст.36 КЗпП України;
поновити ОСОБА_1 на посаді інспектора служби інспекторів секретаріату ВККСУ;
допустити до негайного виконання рішення суд в частині поновлення ОСОБА_1 інспектора служби інспекторів секретаріату ВККСУ.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем, у зв`язку з прийняттям оскаржуваного наказу, грубо порушено положення ч.3 ст.184 КЗпП України, що є підставою для його скасування.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.12.2019 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Запропоновано відповідачу надати відзив протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.
На виконання вимог ухвали суду відповідачем надіслано заяву про неможливість представляти інтереси ВККСУ відповідними працівниками секретаріату Комісії, зокрема реалізовувати права та виконувати обов`язки учасника справи, передбачені КАС України, у зв`язку з чим позбавлена можливості виконати вимоги ухвали та надати відповідні заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, докази у строк, встановлений судом. Оскільки станом на 31.01.2020 року триває формування складу ВККСУ відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та пп.2, 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» від 16.10.2019 №193-9.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до таких висновків.
Так, Наказом Голови ВККСУ від 10.09.2015 року №392-к/тр позивача призначено на посаду інспектора служби інспекторів ВККСУ та присвоєно 7 ранг держслужбовця.
Наказом Голови ВККСУ від 25.04.2016 року №32 службу інспекторів введено до складу секретаріату Комісії. З 01.06.2017 позивач вважається такою, що погодилась зі зміною істотних умов праці та продовжує роботу на посаді інспектора служби інспекторів секретаріату ВККСУ на умовах патронатної служби на строк повноважень члена Комісії Макарчука М.А .
Наказом Голови Комісії від 05.04.2019 року №100-к/тр позивачу надана відпустка у зв`язку з вагітністю та пологами тривалістю 126 к.д. з 27.03. по 30.07.2019 на підставі листа непрацездатності серії АДХ №027017, виданого 27.03.2019 ДНК «НПЦПКМ» ДУС.
Наказом Голови ВККСУ від 25.07.2019 року №364-к/тр позивачу надана відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 31.07.2019 по 28.05.2022 на підставі заяви останньої від 22.07.2019, а також свідоцтва про народження дитини серії НОМЕР_1 , виданого Подільським районним у м. Києві ВДРАЦС ГТУЮ у м. Києві 30.05.2019 а також погодження в установленому порядку.
У зв`язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» від 16.10.2019 №193-9 членами ВККСУ припинено свої повноваження.
06.11.2019 року позивача повідомлено про те, що у зв`язку з припиненням повноважень членів ВККСУ 07.11.2019 року буде видано наказ про її звільнення із займаної посади та про необхідність подачі електронної декларації перед звільненням. Наказ буде вислано поштою, а трудову книжку можна буде отримати у зручний час.
21.11.2019 року позивач була ознайомлена із наказом Голови Комісії від 06.11.2019 №575-к/тр про звільнення ОСОБА_1 із займаної посади інспектора служби інспекторів секретаріату Комісії 07.11.2019 у зв`язку із закінченням строку трудового договору, на підставі п.2 ст.36 КЗпП України, про що свідчить особистий підпис. Також нею було отримано трудову книжку.
Не погоджуючись із прийнятим наказом №575-к/тр, позивач звернулась до суду з адміністративним позов про його скасування.
Суд звертає увагу, що згідно з ч. 1 ст. 3 КАС України, порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом з тим, рішення, прийняті суб`єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до ст.55 Конституції України.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах між суб`єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Нормами п. 18 ч. 3 ст. 3 Закону України «Про державну службу» встановлено, що дія цього Закону не поширюється на працівників патронатних служб.
Відповідно до ч.1 ст.92 Закону України «Про державну службу» до посад патронатної служби належать посади радників, помічників, уповноважених та прес-секретаря Президента України, працівників секретаріатів Голови Верховної Ради України, його Першого заступника та заступника, працівників секретаріатів депутатських фракцій (депутатських груп) у Верховній Раді України, працівників патронатних служб Прем`єр-міністра України та інших членів Кабінету Міністрів України, помічників-консультантів народних депутатів України, помічників та наукових консультантів суддів Конституційного Суду України, помічників суддів, а також посади патронатних служб в інших державних органах.
При цьому, згідно частини четвертої зазначеної вище статті визначено, що особливості патронатної служби в судах, органах та установах системи правосуддя визначаються законодавством про судоустрій і статус суддів.
Статтями 102-103 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено умови та діяльність особи, що займає посаду інспектора служби інспекторів секретаріату ВККСУ.
Частинами 5, 6 ст.102 Закону передбачено, що працівники секретаріату Вищої кваліфікаційної комісії суддів України призначаються на посади та звільняються з посад у порядку, встановленому законодавством про державну службу. Інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів України призначаються на посади та звільняються з посад Головою Вищої кваліфікаційної комісії суддів України за пропозицією відповідного члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Частиною 5 статті 103 Закону передбачено, що інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів України не є державними службовцями, їх статус визначається цим Законом. Особливості діяльності визначаються Положенням про інспектора Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, яке затверджується Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.
Таким чином, станом на час звільнення позивача, посада інспектора секретаріату Комісії відносилася до патронатної служби і не належала до державної служби, а тому на спірні правовідносини не поширювалася дія Закону України «Про державну службу», у той же час поширювалася дія гарантій, передбачених КЗпП України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Зважаючи на обставини, у зв`язку з якими ОСОБА_1 звернулася до адміністративного суду, і наведене вище правове регулювання цих відносин, суд вважає, що на підставі статті 19 КАС України юрисдикція адміністративного суду не поширюється на зазначену справу, відкрите провадження за цим позовом слід закрити, оскільки цей позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Частиною 1 статті 239 КАС України передбачено, що якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Аналогічну правову позицію викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 травня 2018 року у справі № 800/227/17.
Керуючись ст.ст.238, 241, 248 КАС України, -
ухвалив:
1.Закрити провадження у справі №640/24452/19 з підстав не належності її розгляду за правилами адміністративного судочинства.
2. На виконання вимог ч.1 ст.239 КАС України роз`яснити позивачці, що справа підлягає розгляду за правилами ЦПК України.
3. Звернути увагу позивача, що повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала суду може бути оскаржена за правилами встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Смолій