Рішення № 93109144, 26.11.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2020
Номер справи
560/2914/20
Номер документу
93109144
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/2914/20

РІШЕННЯ

іменем України

26 листопада 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати правовий акт індивідуальної дії, а саме п.3.1 рішення 81 сесії 1 скликання Полонської міської ради ОТГ від 12 грудня 2019 року №6 "Про відмову ОСОБА_1 в затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж належної йому земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,2500 га, розташованої по АДРЕСА_1 , кадастровий №6823680500:01:001:0088 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд", що порушує права та інтереси позивача у сфері земельних відносин;

- зобов`язати вчинити дії, спрямовані на відновлення та реалізацію конституційних прав позивача на вказану земельну ділянку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він 03.07.2001 згідно з договором дарування набув право власності на житловий будинок з господарськими спорудами, що розташовані на земельній ділянці 0,56 га в АДРЕСА_1 . У складі цієї земельної ділянки: 0,25 га - для обслуговування житлового будинку та господарських споруд; 0,31 га - для ведення особистого селянського господарства.

Вказує, що в силу норм частини 1 статті 120 Земельного кодексу України разом з набуттям 03.07.2001 права власності на житловий будинок з господарськими спорудами, він одночасно набув право власності на земельну ділянку площею 0,25 га без зміни її цільового призначення.

На підставі статті 118 Земельного кодексу України позивач звернувся до ТОВ "Поділляземінвест", яке виготовило технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 6823680500:01:001:0088, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .

Проте, рішенням 81 сесії 1-го скликання Полонської міської ради ОТГ від 12.12.2019 №6 відмовлено в затвердженні технічної документації із землеустрою. Підставою для відмови стало те, що вказана позивачем земельна ділянка накладається на земельну ділянку, дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення якої надано рішенням 50 чергової сесії Полонської міської ради 1 скликання №6 від 22.06.2018 ОСОБА_2 .

На думку позивача, йому відмовлено протиправно, оскільки Полонська міська рада ОТГ не мала права надавати дозвіл на розроблення проекту землеустрою чи передавати у користування ОСОБА_2 земельну ділянку, оскільки земельні ділянки станом на 22.06.2018 не були об`єктом комунальної власності органу місцевого самоврядування, а попередні власники не були позбавлені права власності на земельні ділянки.

Звертає увагу на те, що частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України визначено перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що рішенням Бражинецької сільської ради №4 від 12.10.1993 земельна ділянка площею 0,56 га була передана у приватну власність ОСОБА_3 , з яких 0,25 га для обслуговування житлового будинку та 0,31 га для ведення підсобного господарства. Ця особа 21.05.1998 продала житловий будинок ОСОБА_4 . Надалі ОСОБА_1 03.07.2001 згідно з договором дарування набув право власності на житловий будинок з господарськими спорудами, що розташований на земельній ділянці 0,56 га в АДРЕСА_1 .

При цьому, в силу положень частини 1 статті 22 та частини 1 статті 23 Земельного кодексу Української РСР, чинного на момент прийняття рішення Бражинецької сільської ради №4 від 12.10.1993, право власності на зазначену земельну ділянку в ОСОБА_3 виникло б після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і отримання Державного акта на право приватної власності на землю. Проте, доказів цього позивач не надав. Натомість, не встановлення меж земельної ділянки та не видання державного акту підтверджено висновками, викладеними в рішенні Полонського районного суду Хмельницької області від 16.04.2019 у справі №681/1616/18.

На думку відповідача, позивач не надав доказів того, що йому належить земельна ділянка площею 0,25 га з кадастровим номером 6823680500:01:001:0088. Крім того, позивач фактично не користувався цією земельною ділянкою.

Вказує на помилковість посилання позивача на статтю 118 Земельного кодексу України, оскільки він не звертався про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Вважає, що обов`язковою умовою прийняття рішення про передачу у власність земельної ділянки є відсутність попереднього надання відповідного дозволу на відведення цієї ж земельної ділянки іншим юридичним чи фізичним особам. Водночас, зазначена позивачем земельна ділянка накладається на земельну ділянку дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення якої надано рішенням Полонської міської ради №6 від 22.06.2018 ОСОБА_2 .

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.06.2020 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.07.2020 відмовлено в задоволенні клопотання Полонської міської ради про витребування доказів.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Між ОСОБА_4 (даритель) та ОСОБА_1 (обдарований) 03.07.2001 укладено договір дарування житлового будинку та надвірних споруд, відповідно до пункту 1.1 якого, даритель подарувала, а обдарований прийняв в дар одноповерховий, дерев`яний, дах критий залізом, житловий будинок, що значиться в плані літерою "А-І", хлів дерев`яний - "Б" та гараж каркасний - "В", які розташовані на земельній ділянці площею п`ять тисяч шістсот кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 без номера.

Відповідно до архівного витягу з рішення Бражинецької сільської ради від 12.10.1993 №4 "Про передачу землі в приватну власність громадянам" вказана земельна ділянка була передана у власність ОСОБА_3 . Ця особа, згідно з довідкою Полонської міської ради ОТГ від 26.05.2017 №400, продала 21.05.1998 зазначений будинок ОСОБА_4 , про що міститься запис в погосподарській книзі.

У рішенні Полонського районного суду Хмельницької області від 20.02.2018 у справі №681/786/17, яке набрало законної сили 03.04.2018, також встановлені вказані обставини.

Згідно з додатком 2 до рішення 50-ї сесії І скликання Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади від 22.06.2018 №6 ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства - землі сільськогосподарського призначення, з метою передачі в приватну власність із земель комунальної власності, а саме земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 .

ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою від 22.11.2019, в якій просив затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,2500 га, розташованої за адресою АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6823680500:01:001:0088 та передати у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Згідно з пунктом 3.1 витягу з рішення вісімдесят першої сесії І скликання Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади від 12.12.2019 №6 "Про надання у користування, передачу у власність земельних ділянок фізичним та юридичним особам, внесення змін до рішень сесій міської ради" заяву ОСОБА_1 щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,2500 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6823680500:01:001:0088, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, з метою передачі у приватну власність, залишено без задоволення у зв`язку з тим, що дана земельна ділянка накладається на земельну ділянку, дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення якої надано гр. ОСОБА_2 відповідно до п.п. 11 п.1.2. додатку 2 рішення №6 50-ї чергової сесії Полонської міської ради І скликання від 22.06.2018.

Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.

IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до статті 30 Земельного кодексу України, чинного на час укладення договору дарування житлового будинку та надвірних споруд від 03.07.2001, при переході права власності на будівлю і споруду разом з цими об`єктами переходить у розмірах, передбачених статтею 67 цього Кодексу, і право власності або право користування земельною ділянкою без зміни її цільового призначення і, якщо інше не передбачено у договорі відчуження - будівлі та споруди. У разі зміни цільового призначення надання земельної ділянки у власність або користування здійснюється в порядку відведення.

При переході права власності громадян на жилий будинок і господарські будівлі та споруди до кількох власників, а також при переході права власності на частину будинку в разі неможливості поділу земельної ділянки між власниками без шкоди для її раціонального використання земельна ділянка переходить у спільне користування власників цих об`єктів.

При передачі підприємствами, установами і організаціями будівель та споруд іншим підприємствам, установам і організаціям разом з цими об`єктами до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій знаходяться зазначені будівлі та споруди.

Право власності або право користування земельною ділянкою у перелічених випадках посвідчується Радами народних депутатів відповідно до вимог статті 23 цього Кодексу.

Зміст наведених імперативних норм свідчить про те, що одночасно з правом власності на будівлю і споруду переходить право власності на земельну ділянку без зміни її цільового призначення.

Тобто, позивач одночасно з набуттям 03.07.2001 права власності на житловий будинок з господарськими спорудами, набув право власності на земельну ділянку площею 0,25 га. При цьому, відповідач не заперечує правомірність набуття позивачем права власності на житловий будинок та надвірні споруди за вказаним договором.

Суд критично оцінює доводи відповідача про те, що в силу положень частини 1 статті 22 та частини 1 статті 23 Земельного кодексу Української РСР, чинного на момент прийняття рішення Бражинецької сільської ради №4 від 12.10.1993, право власності на зазначену земельну ділянку в ОСОБА_3 не виникло у зв`язку з не встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і не отриманням Державного акта на право приватної власності на землю. Так, згідно з архівним витягом Архівним відділом Полонської районної державної адміністрації від 23.05.2017 №342, з рішення Бражинецької сільської ради від 12.10.1993 №4 сільська рада народних депутатів вирішила передати у приватну власність ОСОБА_3 земельну ділянку площею 0,56 га, у тому числі 0,25 га - для обслуговування житлового будинку, 0,31 га - для ведення особистого підсобного господарства. Крім того, в довідці Полонської міської ради ОТГ від 16.11.2017 №93 зазначено, що відповідно до Декрету КМУ "Про приватизацію земельних ділянок" від 26.12.1992, рішенням Бражинецької сільської ради №4 від 12.10.1993 гр. ОСОБА_3 передано у власність земельну ділянку розміром 0,56 га, проте акти на право власності не видавалися, але в паспорті особи ставилися штампи, в яких зазначалась площа земельних ділянок, які передані у власність.

Приписами частини 1 статті 79-1 Земельного кодексу України встановлено, що формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Як встановив суд, ОСОБА_1 відмовлено в затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,2500 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6823680500:01:001:0088, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, з метою передачі у приватну власність, з підстави накладення цієї земельної ділянки на земельну ділянку, дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення якої надано гр. ОСОБА_2 відповідно до п.п. 11 п.1.2. додатку 2 рішення №6 50-ї чергової сесії Полонської міської ради І скликання від 22.06.2018.

Проте, відповідач не врахував, що станом на 22.06.2018 позивач вже набув право власності на житловий будинок з господарськими спорудами, та, відповідно, на земельну ділянку площею 0,25 га. Крім того, підстава відмови, зазначена в спірному пункті рішення, не визначена чинним законодавством України.

Суд вважає необґрунтованим твердження відповідача про те, що обов`язковою умовою прийняття рішення про передачу у власність земельної ділянки є відсутність попереднього надання відповідного дозволу на відведення цієї ж земельної ділянки іншим юридичним чи фізичним особам. Так, отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування чи у власність.

Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 27.02.2018 у справі №545/808/17 та від 08.05.2018 у справі №815/3799/17.

Таким чином, наявні правові підстави для визнання протиправним та скасування пункту 3.1 рішення вісімдесят першої сесії І скликання Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади від 12.12.2019 №6 "Про надання у користування, передачу у власність земельних ділянок фізичним та юридичним особам, внесення змін до рішень сесій міської ради".

Щодо вимоги зобов`язального характеру, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Крім того, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

При цьому, згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що необхідно зобов`язати Полонську міську раду об`єднаної територіальної громади повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.11.2019 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати пункт 3.1 рішення вісімдесят першої сесії І скликання Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади від 12.12.2019 №6 "Про надання у користування, передачу у власність земельних ділянок фізичним та юридичним особам, внесення змін до рішень сесій міської ради".

Зобов`язати Полонську міську раду об`єднаної територіальної громади повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.11.2019 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Стягнути на користь ОСОБА_1 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) Відповідач:Полонська міська рада об`єднаної територіальної громади (вул. Лесі Українки 113, м. Полонне, Полонський район, Хмельницька область, 30500 , код ЄДРПОУ - 04060743) Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк