
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2020 року Справа №480/5857/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Сумській області (далі по тексту - позивач, ГУ ДПС у Сумській області) звернулось до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 (далі по тексту - відповідач, ОСОБА_1 ), в якій просить стягнути за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що йому належить, податковий борг в загальному розмірі 19145,88 грн., в тому числі 18635,88 грн. єдиного податку з фізичних осіб та 510,00 грн. за платежем "адміністративні штрафи та інші санкції".
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач є платником податків та зобов`язаний сплачувати податки і збори в розмірах і порядку, встановлених законом. Внаслідок несплати відповідачем у повному обсязі узгоджених податкових зобов`язань, у нього утворився податковий борг., який на момент звернення до суду залишається несплаченим.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 11.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.
Відповідач повідомлялася належним чином за адресою, зазначеною у відповіді від 12.11.2020 Московської сільської ради Липоводолинського району Сумської області Московська сільська рада Липоводолинського району Сумської області, а саме вул. Стягайлівська, буд. 17, с. Стягайлівка, Липоводолинський район, Сумська область, 42525. Зазначена адреса місця реєстрації також міститься у інформації від 26.10.2020 Управління Державної міграційної служби в Сумській області, що була надана згідно ухвали суду від 07.10.2020. Зважаючи на норми ст.. 124 КАС України відповідач вважається належни чином повідомлений про розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідач був з 08.06.2016 по 06.03.2019 зареєстрований як фізична особа - підприємець (а.с.18), а тому був платником податків і зборів, передбачених ПК України.
Відповідно до розрахунку податкової заборгованості, сформованого на підставі ІКПП ITC "Податковий блок", у відповідача наявний податковий борг на загальну суму 19145,88 грн., що підтверджується матеріалами справи.
Так, податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення від 23.09.2019 №0000421303 про збільшення суми грошового зобов`язання з єдиного податку з фізичних осіб на суму 14302,47 грн., а саме 11441,97 грн. основного платежу, 2860,50 грн. штрафних (фінансових) санкцій (а.с. 10) та №0000401303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 680,00 грн. (а.с. 11).
На підставі статті 129 Податкового кодексу України відповідачу була за період з 23.09.2019 по 25.10.2019 нарахована пеня у розмірі 3 653,41 грн. за несвоєчасну сплату єдиного податку з фізичних осіб, що підтверджується даними ІКПП ITC "Податковий блок" (а.с. 34).
Також податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення від 23.09.2019 №0000441303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 510,00 грн. (а.с.12).
Зазначені податкові повідомлення-рішення були направлені на податкову адресу відповідача, вважаються врученими, а сума податкових зобов`язань набула статусу податкового боргу.
Згідно зі ст. 67 Конституції України відповідач зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах встановлених законом.
Відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 ПК України кожна особа зобов`язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачений обов`язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. Податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 ПК України).
Відповідно до пункту 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно з п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов`язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Пунктом 56.17 ст. 56 ПК України визначено, що процедура адміністративного оскарження закінчується: зокрема, днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк. День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов`язання платника податків.
З урахуванням приписів пп. 14.1.175 п. 14.1. ст. 14 ПК України грошове зобов`язання набуло статусу податкового боргу, є узгодженим.
Відповідно до п. 59.1, 59.5 ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі, якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі, якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Податковим органом було сформовано податкову вимогу форми "Ф" від 24.02.2020 №2238-52, яка була надіслана за податковою адресою відповідача, повернута за закінченням терміну зберігання, вважається врученою платником податків (а.с.30 -31).
Згідно з пп. 20.1.34 п. 20.1 статті 20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 87.11 ст. 87 ПК України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Згідно з п.65.10.8 ст.65, та п.97.3 ст.97 ПК України державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов`язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов`язань та застосування санкцій за їх невиконання. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрації у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності), погашення грошових зобов`язань та/або податкового боргу здійснюється за рахунок майна зазначеної особи.
Враховуючи вищезазначене, позовні вимоги щодо стягнення податкового боргу з відповідача, визнаються судом правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо способу стягнення належного до сплати податкового боргу суд зазначає, що з урахуванням положень ст. 87.11 Податкового кодексу України, враховуючи те, що відповідач є фізичною особою, суд задовольняє позовні вимоги Головного управління ДПС у Сумській області в частині стягнення податкового боргу з відповідача. Натомість спосіб стягнення, заявлений позивачем, щодо стягнення з відповідача за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що йому належить не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в дохід бюджету податковий борг з єдиного податку на додану вартість в загальному розмірі 18635,88 грн. (отримувач Липоводолинська селищна отг, на р/р UА838999980314050699000018532, код отримувача 37654293, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998), а також податковий борг в сумі 510 грн. за платежем "адміністративні штрафи та інші санкції (надходження коштів, контроль за справляння яких закріплено за ГУ ДФС районний рівень)" (код податку 21081103) отримувач Липоводолинська селищна отг, р/р UA198999980313000106000018238, код отримувача 37654293, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений та підписаний 26.11.2020
Суддя С.М. Гелета