Рішення № 93108346, 25.11.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2020
Номер справи
420/5373/20
Номер документу
93108346
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/5373/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши у порядку загального позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду 22 червня 2020 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації, в якому позивач просить суд:

1. Визнати протиправним рішення Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області щодо призупинення з грудня 2019 року раніше призначеної субсидії ОСОБА_1 , оформлене протоколом № 70 від 18.12.2019 р. та повідомленням № 143 від 19.12.2019 р.;

2. Зобов`язати Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області призначити та надати ОСОБА_1 субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01 грудня 2019 року по 15.04.2020 року включно.

Ухвалою від 30 червня 2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без руху, встановлено позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали з урахуванням пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.

Ухвалою від 21 липня 2020 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 , відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи. Витребувано в Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації належним чином засвідчені копії: рішення про призупинення раніше призначеної субсидії ОСОБА_1 та доказів, на підставі яких було прийнято таке рішення та положення про Овідіопольську районну координаційну раду з питань соціального захисту малозабезпечених верств населення та вказано зазначені документи надати у 15-денний строк з моменту отримання копії ухвали суду.

Позивач позовні вимоги обґрунтовує тим, що фактично житлову субсидію було припинено з грудня 2019 року; рішення про призупинення раніше призначеної житлової субсидії з підстав надходження інформації про наявність боргу за послуги з газопостачання є протиправним з огляду на те, що воно прийнято неуповноважним суб`єктом владних повноважень; домогосподарству не припинялось газопостачання, а тому підстав для припинення субсидії у відповідача не було.

27 серпня 2020 року на адресу суду за вх.№33767/20 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач зазначає, що з 01.12.2019 року надання житлової субсидії було припинено у зв`язку з надходженням від ТОВ «Одесагаз-постачання» інформації про наявність за домогосподарством простроченої понад два місяці заборгованості. Виплату субсидій позивачу було призупинено відповідно до рішення Овідіопольської районної координаційної ради з питань соціального захисту малозабезпечених верств населення протокол №70 від 18.12.2019 року. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

31 серпня 2020 року від позивача надійшла відповідь на відзив (вх.№34200/20), у якій позивач зазначає, що пропозиції та рекомендації ради з питань соціального захисту малозабезпечених верств населення можуть бути реалізовані шляхом видання головою Овідіопольської РДА відповідного розпорядження, чого зроблено не було. Просив позовні вимоги задовольнити.

07 вересня 2020 року ухвалою суду клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів задоволено. Витребувано в Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації належним чином засвідчену копію рішення про призупинення раніше призначеної субсидії ОСОБА_1 та матеріалів особової справи ОСОБА_1 №396640. Зобов`язано Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації надати до Одеського окружного адміністративного суду витребувані судом докази у строк до 16 вересня 2020 року.

Ухвалою суду від 21 вересня 2020 року визначено розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії проводити за правилами загального позовного провадження.

02 листопада 2020 року від позивача та представника відповідача надійшли клопотання, в яких сторони просять закрити підготовче провадження та проводити розгляд справи по суті у письмовому провадженні.

Ухвалою суду від 03 листопада 2020 року закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду по суті в порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, відзивом відповідача на позовну заяву, відповіддю на відзив, дослідивши обставини, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.

Розпорядженням Овідіопольської районної державної адміністрації від 26.09.2019 року № 400/А-2019 «Про призначення населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг» (а.с.9, 164) затверджено список громадян, яким призначається субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, за №19 у якому зазначено ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 ; підстава для призначення допомоги: призначення субсидії виходячи з кількості зареєстрованих, які фактично проживають (згідно з п.7, 9 положення, постанова КМУ №848 від 21.10.1995).

Товариство з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» направило на адресу Овідіопольської районної державної адміністрації лист від 17.12.2019 року № 19.0-02/4401 (а.с.16, 166) на запит відповідача від 10.12.2019 рок №1764 (а.с.17, 106), в якому зазначило, що «згідно даних Gasolina за адресою: АДРЕСА_1 відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 на ім`я ОСОБА_2 , отримувач субсидії за вказаною адресою ОСОБА_1 . З початку опалювального сезону та до теперішнього часу за особовим рахунком № НОМЕР_1 наявна заборгованість у сумі 7949,23 грн.».

Рішенням Овідіопольського районного суду Одеської області від 03.12.2019 року по справі № 509/3281/18 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» до ОСОБА_2 суд вирішив стягнути з відповідача на користь позивача суму боргу у розмірі 7949,23 грн., а також пеню, інфляційні збитки 3% річних та витрати з оплати судового збору, як зі сторони у договору з надання житлово-комунальних послуг на якого відкрито особистий рахунок виконавця комунальних послуг (а.с.38-41).

ОСОБА_2 звернувся з апеляційною скаргою на вищенаведене рішення до Одеського апеляційного суду, який прийняв ухвалу про відкриття апеляційного провадження від 02.03.2020 року (а.с.42-43).

Рішення Овідіопольського районного суду Одеської області від 03.12.2019 року по справі № 509/3281/18 набрало законної сили на підставі постанови Одеського апеляційного суду від 12.08.2020 року.

Під час засідання Овідіопольської районної координаційної ради з питань соціального захисту малозабезпечених верств населення від 18.12.2019 року, відповідно до витягу з протоколу №70 (а.с.10 та а.с.105) щодо призупинення раніше призначеної субсидії ОСОБА_1 в зв`язку з надходженням інформації від ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» про наявність боргу за домогосподарством за адресою АДРЕСА_1 , координаційна рада рекомендувала: « 1. Призупинити раніше призначену субсидію ОСОБА_1 в зв`язку з надходженням інформації про наявність боргу за домогосподарством за адресою АДРЕСА_1 до рішення суду про визнання або невизнання боргу за вказаним домогосподарством відповідно до п.п.5 п.14, п.119 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (зі змінами).

2. Відділу соціальних компенсацій і гарантій управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації призупинити раніше призначену субсидію ОСОБА_1 в зв`язку з надходженням інформації про наявність боргу за домогосподарством за адресою АДРЕСА_1 , до надання ОСОБА_1 ухвали про провадження у справі щодо оскарження заборгованості за вказаним домогосподарством».

Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації направило на адресу ОСОБА_1 повідомлення про призупинення раніше нарахованої житлової субсидії від 19.12.2019 року №143 (а.с.11 та а.с.169), яке він отримав 20.12.2019 року.

Відповідно до розрахунку субсидії до особової справи № 396640 від 18.12.2019 року (а.с.168) «Житлову субсидію, призначену з 01.11.2019 по 30.04.2020 відмінено з грудня 2019 р. достроково з інших причин (згідно протоколу №70 від 18.12.2019 наявність заборгованості).

Під час засідання Овідіопольської районної координаційної ради з питань соціального захисту малозабезпечених верств населення від 15.04.2020 року, відповідно до протоколу №23 (а.с.69 зворот-70), ОСОБА_1 призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з місяця, що настає за тим, в якому надійшла ухвала про відкриття провадження у справі. Підставою призначення субсидії позивачу зазначено п.п.25, 29 п.14 п.п.7 положення, затвердженого постановою КМУ від 848 від 21.10.1995р., ухвала про відкриття апеляційного провадження від 02.03.2020 року та клопотання щодо прийняття рішення на призначення житлової субсидії від 10.03.2020 року.

Розпорядженням Овідіопольської районної державної адміністрації від 27.04.2020 року № 138/А-2020 «Про призначення населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комуналних послуг» (а.с.179) затверджено список громадян, яким призначається субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, за №2 якого є ОСОБА_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ; підстава для призначення допомоги: призначення субсидії виходячи з кількості зареєстрованих, які фактично проживають відповідно п.п. 25, 29 і п.14 п.п.7 Положення, затвердженого постановою КМУ від 848 від 21.10.1995 р., ухвала про відкриття апеляційного провадження від 02.03.2020 року та клопотання щодо прийняття рішення на призначення житлової субсидії від 10.03.2020 року та вирішено «Призначити субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з місяця, що настає за тим, у якому надійшла ухвала про відкриття провадження у справі».

Головне управління ДПС в Одеській області скерувало на адресу відповідача лист № 9523/9/15-32-53-13-08 від 30.04.2020 року на заяву №95 від 23.04.2020 року, у якому зазначило, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець з 11.12.2017 року по теперішній час (а.с.107).

Відповідно до положення про Овідіопольську районну координаційну раду з питань соціального захисту малозабезпечених верств населення, затвердженого розпорядженням Овідіопольської районної державної адміністрації 22.03.2016 року №132/А-2016 (а.с.110-113):

4. Рада відповідно до покладених на неї завдань має право: 1) здійснювати контроль за роботою з питань соціального захисту малозабезпечених верств населення та надавати рекомендації з цих питань в межах своїх повноважень; 2) заслуховувати на своїх засіданнях звіти про стан роботи щодо соціального захисту малозабезпечених верств населення та приймати відповідні рішення; 3) одержувати від підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності інформацію, документи і статистичні дані відповідно до чинного законодавства; 4) скликати у встановленому порядку наради з питань, що належать до її компетенції;

8. На своїх засіданнях Рада розробляє пропозиції та рекомендації, що належать до її компетенції. Пропозиції і рекомендації вважаються такими, що схвалені, якщо за них проголосувала більш як половина присутніх на засіданні членів Ради. У разі рівного розподілу голосів, вирішальним є голос головуючого;

9. Пропозиції та рекомендації Ради можуть бути реалізовані шляхом видання головою Овідіопольської районної адміністрації відповідного розпорядження.

Позивач, вважаючи припинення раніше призначеної йому субсидії неправомірним, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно ст.3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність. недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Стаття 22 Загальної декларації прав людини, ст. 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права, ст.23 Європейської соціальної хартії (переглянутої) закріплюють право особи на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Питання щодо надання субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі Положення № 848, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року № 807).

Відповідно до п.1 Положення № 848, це Положення визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:

щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг, а саме:

- житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;

- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;

щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об`єднання), а саме:

- витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів;

- витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку;

- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;

щомісячної житлової субсидії на оплату витрат на комунальні послуги у будинку, в якому створено об`єднання;

житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.

Згідно з п.3 Положення № 848, головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення); структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

За рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги; громадянин не виконує зобов`язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг; у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 91 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; виникнення обставин, зазначених у пункті 18 цього Положення (п.119 Положення №848).

Надання субсидії припиняється також за рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у разі, коли: виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість, у разі смерті одинокої особи; громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання (п.120 Положення №848).

Відповідно до п.121 Положення №848, надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).

З викладеного вбачається, що Положенням №848 передбачено вичерпний перелік випадків (підстав), за яких може бути припинено надання раніше призначеної житлової субсидії, окрім зазначеного, Положенням №848 встановлений алгоритм, за яким таке припинення відбувається та передбачено, що надання субсидії припиняється з місяця, наступного за місяцем, в якому їх виявлено.

Судом встановлено, що фактично позивачу було припинено надання раніше призначеної житлової субсидії з грудня 2019 року з причини отримання 17.12.2019 року інформації про наявність заборгованості за домогосподарством перед ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» на підставі рекомендації Овідіопольської районної координаційної ради з питань соціального захисту малозабезпечених верств населення від 18.12.2019 року.

При цьому, сама по собі наявність у особи заборгованості за житлово-комунальні послуги не є підставою для припинення надання раніше призначеної житлової субсидії, вичерпний перелік яких міститься у Положенні №848.

Суд зазначає, що відповідно до приписів пп.5 п.14 Положення №848, отримання інформації структурним підрозділом з питань соціального захисту населення про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв`язку з тим, що управитель, об`єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ "Ощадбанк" (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі) є підставою для не призначення житлової субсидії (у тому числі на наступний період), а не припинення надання раніше призначеної житлової субсидії.

Таким чином, припинення позивачу надання раніше призначеної житлової субсидії на підставі листа ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ`від 17.12.2019 року № 19.0-02/4401 (а.с.16 та а.с.166) є неправомірним.

Згідно п.119 Положення №848 надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється рішенням комісії за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг.

Судом під час розгляду справи (ухвалами від 21 липня 2020 року та 07 вересня 2020 року) вживались заходи для витребування в Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації належним чином засвідченої копії рішення про призупинення раніше призначеної ОСОБА_1 субсидії та матеріалів особової справи ОСОБА_1 №396640.

Однак, в наданих матеріалах особової справи відсутнє будь-яке рішення відповідної комісії про припинення позивачу раніше призначеної житлової субсидії. Окремо від матеріалів особової справи позивача таке рішення також не надавалось.

Натомість, як вбачається з розрахунку субсидії до особової справи № 396640 від 18.12.2019 року (а.с.168) «Житлову субсидію, призначену з 01.11.2019 по 30.04.2020 відмінено з грудня 2019 р. достроково з інших причин (згідно протоколу №70 від 18.12.2019 наявність заборгованості).

Тобто, житлову субсидію, призначену позивачу з 01.11.2019 року по 30.04.2020 року було фактично припинено на підставі рекомендації Овідіопольської районної координаційної ради з питань соціального захисту малозабезпечених верств населення, відповідно до витягу з протоколу №70 від 18.12.2019 року.

Суд зазначає, що, відповідно до положення про Овідіопольську районну координаційну раду з питань соціального захисту малозабезпечених верств населення (а.с.110-113), зазначена рада є дорадчо-координаційним органом, до переліку повноважень якої не входить приймання рішень щодо припинення призначених житлових субсидій, а рекомендації ради, у т.ч які були надані 18.12.2019 року, можуть бути реалізовані тільки шляхом видання головою Овідіопольської районної адміністрації відповідного розпорядження, яке також відсутнє у матеріалах справи.

Крім того, надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 Положення №848 припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою) (пункт 121 Положення № 848).

Як вбачається з матеріалів справи, інформацію про заборгованість за домогосподарством відповідач отримав у грудні 2019 році (а.с.16 та а.с.166), однак припинив надання субсидії не з наступного місяця, а з поточного.

Відповідачем не доведено, а судом не виявлено випадків, за яких може бути припинено надання раніше призначеної позивачу житлової субсидії, які мали місце у грудні 2019 року та матеріали справи не містять рішення, яке прийняте у відповідності до приписів Положення №848 про припинення надання раніше призначеної позивачу житлової субсидії.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на виявлення нових обставин, за яких домогосподарство не набувало права на житлову субсидію, а саме, отримання відповідачем інформації, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець, оскільки, як вбачається з листа Головного управління ДПС в Одеській області (а.с.107), зазначена інформація була скерована відповідачу 30.04.2020 року, тобто після прийняття оскаржуваного рішення.

Також суд звертає увагу, що рішенням суб`єкта владних повноважень в розумінні КАС України, яке тягне правові наслідки до особи є рішення комісії, прийняте у відповідності до вимог пункту 119 Положення № 848, а саме - рішення про припинення раніше призначеної субсидії, а не рекомендації Овідіопольської районної координаційної ради з питань соціального захисту малозабезпечених верств населення, відповідно до витягу з протоколу №70 від 18.12.2019 року.

Повідомлення відповідача №143 від 19.12.2019 року також не тягне правових наслідків для позивача, а носить виключно інформаційний характер про підстави припинення раніше призначеної житлової субсидії.

(Зазначений висновок узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 24.04.2019 року у справі № 227/2015/17).

Суд зазначає, що оскільки відповідачем не приймалось рішення щодо припинення з грудня 2019 року раніше призначеної субсидії ОСОБА_1 , а протокол Овідіопольської районної координаційної ради з питань соціального захисту малозабезпечених верств населення №70 від 18.12.2019 року та повідомлення відповідача №143 від 19.12.2019 року не є такими рішеннями, суд вважає за доцільне відмовити позивачу у задоволенні вимоги про визнання протиправним рішення Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області щодо призупинення з грудня 2019 року раніше призначеної субсидії ОСОБА_1 , оформлене протоколом № 70 від 18.12.2019 р. та повідомленням № 143 від 19.12.2019 р.

В свою чергу, дії відповідача щодо призупинення раніше призначеної позивачу субсидії за період з грудня 2019 року по березень 2020 року (включно) без наявності підстав, передбачених Положенням №848, без прийняття відповідною комісією певного рішення та з дати, що передує даті з якої може бути припинено надання раніше призначеної субсидії є протиправними.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Згідно ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Фактично суд зв`язаний предметом і розміром заявлених особою вимог, проте може вийти за межі вимог адміністративного позову у випадках, якщо обраний позивачем спосіб захисту є недостатнім для повного захисту його прав, свобод та інтересів або якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Вихід за межі позовних вимог можливий у випадку помилкового обрання особою неналежного способу захисту порушеного права, у цьому випадку можливо на підставі ч.2 ст.9 КАС України вийти за межі позовних вимог та застосувати той спосіб захисту порушеного права позивача, який відповідає фактичним обставинам справи і відновлює порушене право особи. Фактично, необхідною передумовою застосування ч. 2 ст.9 КАС України є саме порушення прав позивача та необхідність захисту порушеного права шляхом його відновлення.

Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб`єктами, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.

З огляду на наведене, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Відтак, суд вважає за необхідне, з метою повного захисту прав і інтересів позивача, вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації щодо припинення раніше призначеної позивачу субсидії за період грудня 2019 року по березень 2020 року (включно).

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача призначити та надати ОСОБА_1 субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01 грудня 2019 року по 15 квітня 2020 року включно, суд зазначає, що відповідно до розпорядження Овідіопольської районної державної адміністрації від 27.04.2020 року № 138/А-2020 «Про призначення населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг» (а.с.179) відповідачем поновлено виплату житлової субсидії позивачу з 01 квітня 2020 року.

Відповідно до частини четвертої статті 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Оскільки за рішенням суду не здійснюється призначення субсидії та не визначаються права особи на призначення субсидії, а здійснюється контроль правомірності дій відповідача щодо вказаних питань, приймаючи до уваги те, що суд встановив протиправність припинення позивачу раніше призначеної субсидії, відтак суд вважає за доцільне зобов`язати Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації призначити та надати ОСОБА_1 субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01 грудня 2019 року по 31 березня 2020 року (включно).

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до вимог ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно із ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Отже, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, у зв`язку з задоволенням позову, судові витрати позивача по сплаті судового збору в розмірі 840,80 грн., які сплачені відповідно до квитанції від 17.06.2020 року (а.с.7) належить стягнути на його користь з Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 262, 295, КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації щодо припинення раніше призначеної ОСОБА_1 субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з грудня 2019 року по березень 2020 року (включно).

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації призначити та надати ОСОБА_1 субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01 грудня 2019 року по 31 березня 2020 року (включно).

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач - Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації (вул.Т.Шевченко, буд.169, смт Овідіополь, Одеська область, 67801, код ЄДРПОУ 03194950).

Суддя Вовченко О.А.

.