Рішення № 93106700, 20.11.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2020
Номер справи
200/8977/20-а
Номер документу
93106700
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 листопада 2020 р. Справа№200/8977/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповський Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації про скасування рішення, зобов`язання призначити та виплатити допомогу при народженні дитини,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернулася до суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації (далі - Відповідач) про скасування рішення, зобов`язання призначити та виплатити допомогу при народженні дитини.

В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народила сина ОСОБА_2 , про що видано свідоцтво про народження. Позивач та його син отримали довідки про взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб.

12 березня 2020 року Позивач звернувся до Відповідача із заявою про призначення допомоги при народженні дитини у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», разом із заявою надав усі необхідні документи, однак допомогу призначено не було.

Рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утвореною Волноваською райдержадміністрацією № 191 від 09.04.2020 року Позивачу було відмовлено в призначенні допомоги.

На підставі вищевказаного рішення рішенням управління від 13.04.2020 року відмовлено в призначенні допомоги.

Просить суд:

- скасувати рішення Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації від 13.04.2020 року про відмову в призначенні соціальної допомоги: допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 ,

- скасувати рішення комісії з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам про призначення (відновленні) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 09.04.2020 року №191 в частині відмови ОСОБА_1 в призначенні соціальних виплат.

- зобов`язати Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , передбачену ст. 10 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».

Ухвалою суду від 05 жовтня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі № 200/8977/20-а в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно відзиву на адміністративний позов, наданого Відповідачем до суду, 12.03.2020 року ОСОБА_1 звернулася до управління з заявою і документами про призначення допомоги при народженні дитини.

Рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утвореною Волноваською райдержадміністрацією, з урахуванням інформації з системи «Аркан» про відсутність позивача з 15.03.2020 р. на території підконтрольній владі, позивачу було відмовлено в призначенні допомоги.

В подальшому, на підставі цього рішення управлінням було прийнято рішення від 12 березня 2020 року Позивачу відмовлено у призначенні допомоги при народженні дитини. Відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у зв`язку з їх безпідставністю.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянкою України, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , згідно ст. 43 КАС України здатна здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки.

Відповідач - Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації, є суб`єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері соціального захисту населення, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки.

ІНФОРМАЦІЯ_1 Позивач народила сина ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 13.08.2019 року Центральним районним у місті Маріуполі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області.

Позивач та її малолітній син ОСОБА_2 були взяті на облік внутрішньо переміщених осіб, фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідками про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

12 березня 2020 року Позивач звернулася до Відповідача із заявою, в якій просила призначити їй допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 .

Рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (витяг з протоколу № 191 від 09.04.2020 р.), вирішено відмовити позивачу було відмовлено в призначенні соціальних виплат Позивачу.

Рішенням Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації від 13.04.2020 року за № 716/3 в призначенні допомоги при народженні дитини відмовлено з посиланням на вищезазначений витяг з протоколу № 191 від 09.04.2020 р.

В силу положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи (а тому і органи та посадові особи пенсійного фонду України, як органи виконавчої влади, до яких відноситься і Відповідач) зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Частинами 1 та 2 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» визначено, що громадяни України, в сім`ях, яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 3 вказаного Закону, одним з видів державної допомоги сім`ям з дітьми є, зокрема, допомога при народженні дитини.

Згідно зі ст. 10 вказаного Закону, допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Одноразова допомога, призначена опікуну, вважається власністю дитини.

Відповідно до ч. 7 ст. 11 вказаного Закону, допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Аналогічні положення містить п. 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, згідно з яким допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Відмовляючи в призначенні допомоги при народженні дитини, Відповідач виходив з того, що згідно витягу з протоколу № 191 комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 09.04.2020 р. відмовлено в призначенні соціальних виплат позивачу.

Разом з тим, приймаючи таке рішення відповідачем не враховано наступне.

Статтею 8 Закону України «Про охорону дитинства» визначено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Згідно з ч. 7 ст. 7 Сімейного кодексу України, дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини, що ратифікована постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. І даний адміністративний позов фактично заявлений в інтересах дитини для її належного матеріального забезпечення.

Крім того, суд зазначає, що Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» не передбачено відмови у призначенні та виплаті такої державної допомоги, як допомога при народженні дитини, на підставі, яка зазначена Відповідачем.

Відповідно до ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Таким чином, беручи до уваги необхідність захисту прав та інтересів малолітньої дитини, яка є громадянкою України, і перед якою держава Україна має певні зобов`язання, враховуючи ту обставину, що Позивач всупереч своїй волі змушена була змінити місце проживання внаслідок проведення антитерористичної операції на території Донецької області (що мало наслідком неможливість своєчасного оформлення відповідних документів та звернення за отриманням допомоги), виходячи з принципу верховенства права та завдань адміністративного судочинства, суд дійшов висновку про необхідність визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення і зобов`язання Відповідача призначити та виплатити Позивачу допомогу при народженні дитини відповідно до її заяви від 05.06.2019 року.

При вирішенні спору, судом враховані правові висновки, що викладені у рішенні Верховного Суду від 14 лютого 2018 року в справах №591/610/16 (провадження №К/9901/12622/18), № 242/5735/16-а (провадження № К/9901/33839/18), які відповідно до ч.5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Отже, позов підлягає задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат - відсутні.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 205, 241-246, 255, 295-297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації (85700, Донецька обл., м. Волноваха, вул. Гагаріна, 36, код ЄДРПОУ 03197227) про скасування рішення, зобов`язання призначити та виплатити допомогу при народженні дитини - задовольнити.

Скасувати рішення комісії з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утвореної Волноваською райдержадміністрацією, від 09.04.2020 року №191 в частині відмови ОСОБА_1 в призначенні соціальних виплат.

Скасувати рішення Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації від 13 квітня 2020 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.В. Череповський