Справа № 2- а-606/10
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2010 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у місті Києві державної адміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії відповідачів неправомірними та стягнути на його користь з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 4512,50 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та 8225,40 грн. доплати до заробітної плати , як особі , яка працює на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 39 зазначеного Закону , а також стягнути на його користь з управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у місті Києві державної адміністрації 20593,02 грн. доплати до заробітної плати , як особі , яка працює на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у звязку з тим, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає та працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.
Крім того, позивач заявив прохання про звернення рішення про стягнення заборгованості до негайного виконання.
Позивач в судове засідання не зявився, але від нього надійшла заява про розгляд даної справи без його участі, позовну заяву підтримує повністю.
Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у місті Києві державної адміністрації відносно позову заперечують, про що надали відповідні заперечення, просять справу розглянути без їх участі.
Встановлено, що позивач є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ої категорії та проживає в АДРЕСА_1, територія якого відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується копією посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, копією паспорту позивача, довідкою з місця проживання.
Позивач працював з 18 вересня 2002 року по 28 жовтня 2005 року в ВАТ «Олевський хлібозавод» та працює з 11 листопада 2005 року по даний час у Олевському відділенні Житомирської обласної дирекції ВАТ « Райффайзен Банк Аваль» на території зони посиленого радіоекологічного контролю, в м. Олевськ Житомирської області і отримував щомісячно по місцю роботи допомогу в розмірі 1,60 грн. щомісячно та доплату в розмірі 5,20 грн. щомісячно, відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836.
Кошти в розмірі 1,60 грн. допомоги як особі , яка проживає на території радіоактивного забруднення та доплати в розмірі 5,20 грн. як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення за період з 18 вересня 2002 року по 28 жовтня 2005 року виплачувались позивачу за місцем роботи у ВАТ Олевський хлібозавод», що фінансується стосовно зазначених виплат управлінням праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області , а доплата до заробітної плати в розмірі 5,20 грн. як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення з 11 листопада 2005 року по даний час виплачувались позивачу за місцем роботи у Олевському відділенні Житомирської обласної дирекції ВАТ « Райффайзен Банк Аваль», що фінансується стосовно зазначених виплат управлінням праці та соціального захисту населення Печерської районної у місті Києві державної адміністрації відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836, що стверджується обставинами, зазначеними у запереченнях відповідачів, довідками з місця роботи.
Крім того, кошти в розмірі 1,60 грн. допомоги як особі , яка проживає на території радіоактивного забруднення з 01 січня 2009 року по 01 листопада 2009 року виплачувались позивачу управлінням праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, що стверджується довідкою УПСЗН Олевської РДА
Дослідивши та оцінивши докази по справі, вважаю, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з яких слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у зоні посиленого радіоекологічного контролю 30 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання та роботи.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26 липня 1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Згідно «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм , повязаних із соціальним захистом громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року № 936, головним розпорядником коштів бюджету , які виділяються для цих цілей є Міністерство праці та соціальної політики України. Даним порядком визначається також розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня , в тому числі управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкоми міських, районних у містах рад.
Таким чином відповідачі неправомірно обмежували позивача у його праві на отримання допомоги та доплати в розмірах, зазначених в ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушили його право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні за період з 01 січня 2002 року по даний час становить:
- з 01.01.2002 р.-140. 00 грн.
- з 01.07.2002 р.-165. 00 грн.
- з 01.01.2003 р.-185.00 грн.
- з 01.12.2003 р.- 205.00 грн.
- з 01.09.2004 р.-237.00 грн.
- з 01.01.2005 р. -262.00 грн.
- з 01.04.2005 р.-290.00 грн.
- з 01.07.2005 р.-310.00 грн.
- з 01.09.2005 р.-332.00 грн.
- з 01.01.2006 р.-350.00 грн.
- з 01.07.2006 р.-375.00 грн.
- з 01.12.2006 р. -400.00 грн.
- з 01.04.2007 р. -420.00 грн.
- з 01.07.2007 р.-440.00 грн.
- з 01.10.2007 р. - 460.00 грн.
- з 01.01.2008 р.-515.00 грн.
- з 01.04.2008 р.-525.00 грн.
- з 01.10.2008 р. -545.00 грн.
- з 01.12.2008 р.-605. 00 грн.
- з 01.04.2009 р.-625. 00 грн.
- з 01.07.2009 р.-630. 00 грн.
- з 01.10.2009 р.-650. 00 грн.
Також ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до наведеного, позов в частині стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації допомоги, передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягає до задоволення в межах річного терміну з 01 січня 2009 року по 01 листопада 2009 року у розмірі 30 % мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних коштів по 1,60 грн. щомісяця (10 міс. х 1,60 грн. = 16,00 грн.) , тобто:
З 01.01.2009 р. по 01.04.2009 р. 605 грн. х 3 міс. х 30 % = 544,50 грн.,
З 01.04.2009 р. по 01.07.2009 р. 625 грн. х 3 міс. х 30 % = 562,50 грн.,
З 01.07.2009 р. по 01.10.2009 р. 630 грн. х 3 міс. х 30 % = 567 грн.
З 01.10.2009 р. по 01.11.2009 р. 650 грн. х 1 міс. х 30 % = 195 грн.
Таким чином, 1869 грн. 16,00 грн. отриманих коштів = 1853 грн. , оскільки позивач звернувся за захистом своїх прав до суду 15 січня 2010 року (тобто в межах річного терміну з дня звернення до суду) та згідно довідки УПСЗН Олевської РДА отримував допомогу в розмірі 1,60 грн. щомісяця з 01 січня 2009 року по 01 листопада 2009 року .
Зі змісту ст. 2 Закону України «Про оплату праці» до структури заробітної плати окрім основної входить додаткова заробітна плата, яка включає доплати, надбавки, компенсаційні та інші грошові виплати.
Частина 2 ст. 233 КЗпП України зазначає, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до встановленого вважаю, що до стягнення з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації на користь позивача підлягає доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення у розмірі 1-ї мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних коштів по 5,20 грн. щомісяця ( 37 міс. X 5,20 грн. = 192,40 грн.), тобто за період з 01 жовтня 2002 року по 28 жовтня 2005 року, а саме:
З 01.10.2002 р. по 01.01.2003 р. 165 грн. х 3 міс. = 495 грн.
3 01.01.2003р. по 01.12.2003 р.-185 грн. x 11 міс. =2035 грн.
З 01.12.2003 р. по 01.09.2004 р. - 205 грн. х 9 міс. = 1845 грн.
З 01.09.2004 р. по 01.01.2005 р. 237 грн. х 4 міс. = 948 грн.
3 01.01.2005 р. по 01.04.2005 р.- 262 грн. х 3 міс. = 786 грн.
З 01.04.2005 р. по 01.07.2005 р. -290 грн. х 3 міс. = 870 грн.
З 01.07.2005 р. по 01.09.2005 р. 310 грн. х 2 міс. = 620 грн.
З 01.09.2005 р. по 28.10.2005 р. -332 грн. х 2 міс. = 664 грн.
Всього 8263 грн.
Таким чином : 8263 грн. 192,40 грн. = 8070,60 грн. , а не 8225,40 грн. як зазначено в позовній заяві.
Крім того, вважаю, що до стягнення з управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у місті Києві державної адміністрації на користь позивача підлягає доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення у розмірі 1-ї мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних коштів по 5,20 грн. щомісяця ( 37 міс. X 5,20 грн. = 192,40 грн.) та не враховуючи періоди , коли позивач отримував кошти в розмірі меншому, ніж 5,20 грн. щомісяця, тобто за період з 01 грудня 2005 року по 01 грудня 2009 року, а саме:
З 01.12.2005 р. по 01.01.2006 р. -332 грн. х 1 міс. =332 грн.
З 01.01.2006 р. по 01.03.2006 р. 350 грн. х 2 міс. = 700 грн.
З 01.05.2006 р. по 01.06.2006 р. 350 грн. х 2 міс. = 700 грн.
З 01.07.2006 р. по 01.08.2006 р. 375 грн. х 1 міс. = 375 грн.
З 01.10.2006 р. по 01.11.2006 р. 375 грн. х 1 міс. = 375 грн.
З 01.12.2006 р. по 01.01.2007 р. 400 грн. х 1 міс. = 400 грн.
З 01.01.2007 р. по 01.04.2007 р. 400 грн. х 3 міс. = 1200 грн.
З 01.04.2007 р. по 01.07.2007 р. 420 грн. х 3 міс. = 1260 грн.
З 01.07.2007 р. по 01.09.2007 р. - 440 грн. х 2 міс. = 880 грн.
З 01.11.2007 р. по 01.01.2008 р. - 460 грн. х 2 міс. = 920 грн.
З 01.01.2008 р. по 01.04.2008 р. -515 грн. х 3 міс. = 1545 грн.
З 01.04.2008 р. по 01.09.2008 р. - 525 грн. х 5 міс. = 2625 грн.
З 01.11.2008 р. по 01.12.2008 р. - 545 грн. х 1 міс. = 545 грн.
З 01.12.2008 р. по 01.04.2009 р. - 605 грн. х 4 міс = 2420 грн.
З 01.04.2009 р. по 01.07.2009 р. - 625 грн. х 3 міс. = 1875 грн.
З 01.07.2009 р. по 01.08.2009 р. 630 грн. х 1 міс. = 630 грн.
З 01.10.2009 р. по 01.11.2009 р. - 650 грн. х 1 міс. = 650 грн.
З 01.11.2009 р. по 01.12.2009 р. - 744 грн. х 1 міс. = 744 грн.
Всього 18176 грн.
Таким чином : 18176 грн. 192,40 грн. = 17983,60 грн. а не 20593,02 грн. як зазначено в позовній заяві.
Кошти за ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та з управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у місті Києві державної адміністрації, оскільки саме відповідачі проводять виплати зазначених коштів.
Враховуючи те, що позовна вимога стосовно негайного виконання постанови суду в частині стягнення на користь позивача з відповідачів заборгованості , передбаченої ст. ст. 37, 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не мотивована та не обґрунтована , то в цій частині позову слід відмовити.
Керуючись ст. 22 Конституції України, », ст.ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст. 233 Кодексу законів про працю України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 10, 11, 71, 86, 99, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у місті Києві державної адміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення - задовольнити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у місті Києві державної адміністрації щодо не донарахування та недовиплати ОСОБА_1 коштів, передбачених ст. ст. 37, 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК Житомирської області на користь ОСОБА_1 1853 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 8070,60 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у місті Києві державної адміністрації з рахунку , призначеному для виплати доплати до заробітної плати особам, які працюють на території радіоактивного забруднення на користь ОСОБА_1 17983,60 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 54,40 грн. на користь держави.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 80,71 грн. на користь держави.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у місті Києві державної адміністрації з рахунку , призначеному для виплати доплати до заробітної плати особам, які працюють на території радіоактивного забруднення державне мито в сумі 179,84 грн. на користь держави.
ОСОБА_1 звільнити від сплати державного мита на підставі п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
В решті позову відмовити за безпідставністю.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції може бути подана до апеляційного суду Житомирської області через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: