Справа № 2- а-533/10
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 березня 2010 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_2, ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення недовиплачених коштів , передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії відповідача неправомірними та стягнути на її користь з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 6678,90 грн. допомоги як особі, яка разом з двома малолітніми дітьми проживає на території радіоактивного забруднення та 15891,91 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, у звязку з тим, що вони є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживають та позивачка працює на радіоактивно забрудненій території і мають право на зазначені пільги.
Крім того, позивачка просить допустити негайне виконання постанови суду в частині стягнення з відповідача невиплачених виплат, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивачка в судове засідання не зявилася, але від неї надійшла письмова заява про розгляд справи без її участі, позов підтримує.
Представник управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області в судове засідання не зявився, від нього відносно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення, просять розглядати справу без їх участі.
Встановлено, що позивачка є потерпілою 4-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи та її малолітні діти : дочка ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, дочка ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи та проживають в АДРЕСА_1, територія якого відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується копіями посвідчень потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, копіями свідоцтв про народження дітей , копією паспорту позивачки, довідками з місця проживання.
Позивачка з 21 січня 2002 року по даний час працює в УПСЗН Олевської райдержадміністрації, що розміщується в м. Олевськ Житомирської області, що підтверджується довідкою з місця роботи і отримує щомісячно в управлінні праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації допомогу в розмірі 1,60 грн. кожному на себе та двох малолітніх дітей та доплату до заробітної плати працюючій позивачці в розмірі 5,20 грн. відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836, що стверджується обставинами, зазначеними у запереченні відповідача, довідками з місця роботи.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, вважаю, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з яких слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у зоні посиленого радіоекологічного контролю 30 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання та роботи.
Згідно «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм , повязаних із соціальним захистом громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року № 936, головним розпорядником коштів бюджету , які виділяються для цих цілей є Міністерство праці та соціальної політики України. Даним порядком визначається також розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня , в тому числі управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкоми міських, районних у містах рад.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26 липня 1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачку та її малолітніх дітей у їх праві на отримання допомоги та доплати в розмірах, зазначених в ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив їх право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні за період з 01 січня 2002 року по даний час становить:
- з 01.01.2002 р.- 140.00 грн.
- з 01.07.2002 р.- 165.00 грн.
- з 01.01.2003 р.- 185.00 грн.
- з 01.12.2003 р.- 205.00 грн.
- з 01.09.2004 р.-237.00 грн.
- з 01.01.2005 р. -262.00 грн.
- з 01.04.2005 р.-290.00 грн.
- з 01.07.2005 р.-310.00 грн.
- з 01.09.2005 р.-332.00 грн.
- з 01.01.2006 р.-350.00 грн.
- з 01.07.2006 р.-375.00 грн.
- з 01.12.2006 р. -400.00 грн.
- з 01.04.2007 р. -420.00 грн.
- з 01.07.2007 р.-440.00 грн.
- з 01.10.2007 р. - 460.00 грн.
- з 01.01.2008 р.-515.00 грн.
- з 01.04.2008 р.-525.00 грн.
- з 01.10.2008 р. -545.00 грн.
- з 01.12.2008 р.-605. 00 грн.
- з 01.04.2009 р.-625. 00 грн.
- з 01.07.2009 р.-630. 00 грн.
- з 01.10.2009 р.-650. 00 грн.
Також ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до наведеного, позов в частині стягнення допомоги передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягає до задоволення в межах річного терміну з 01 грудня 2008 року по 01 листопада 2009 року у розмірі 30 % мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних коштів по 1,60 грн. щомісяця (11 міс. х 1,60 грн. = 17,60 грн.) , тобто:
З 01.12.2008 р. по 01.04.2009 р. 605 грн. х 4 міс. х 30 % = 726 грн.,
З 01.04.2009 р. по 01.07.2009 р. 625 грн. х 3 міс. х 30 % = 562,50 грн.,
З 01.07.2009 р. по 01.10.2009 р. 630 грн. х 3 міс. х 30 % = 567 грн.
З 01.10.2009 р. по 01.11.2009 р. 650 грн. х 1 міс. х 30 % = 195 грн.
Таким чином, 2050,50 грн. 17,60 грн. отриманих коштів = 2032,90 грн. х 3 = 6098,70 грн., оскільки позивачка звернулась за захистом своїх прав до суду 13 січня 2009 року (тобто в межах річного терміну з дня звернення до суду) та згідно довідки з місця роботи зазначені кошти виплачувались позивачці з 01 листопада 2006 року по 31 жовтня 2009 року .
Зі змісту ст. 2 Закону України «Про оплату праці» до структури заробітної плати, окрім основної входить додаткова заробітна плата, яка включає доплати, надбавки, компенсаційні та інші грошові виплати.
Частина 2 ст. 233 КЗпП України зазначає, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до встановленого вважаю, що до стягнення на користь позивачки підлягає доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення у розмірі 1-ї мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних коштів по 5,20 грн. щомісяця в сумі 228,44 грн. та за виключенням місяців, коли позивачка не отримувала зазначені виплати, тобто за період з 01 січня 2002 року по 01 листопада 2009 року, а саме:
З 01.01.2002 р. по 01.02. 2002 р. - 140 грн. : 21 роб. днів х 9 відпр . днів= 57,27 грн.
З 01.02.2002 р. по 01.07.2002 р. - 140 грн. х 5 міс. = 700,00 грн.
З 01.07.2002 р. по 01.11.2002 р. - 165 грн. х 4 міс. = 660,00 грн.
З 01.12.2002 р. по 01.01. 2003 р. - 165 грн. х 1 міс. = 165,00 грн.
З 01.01.2003 р. по 01.02.2003 р. - 185 грн. х 1 міс. = 185,00 грн.
З 01.02.2003 р. по 01.03. 2003 р. - 185 грн. : 20 роб. днів х 8 відпр . днів= 74,00 грн.
З 01.08.2003 р. по 01.09.2003 р. - 185 грн. х 1 міс. = 185,00 грн.
З 01.10.2005 р. по 01.11. 2005 р. - 332 грн. : 21 роб. днів х 16 відпр . днів= 252,95 грн.
З 01.11.2005 р. по 01.12. 2005 р. - 332 грн. : 22 роб. днів х 20 відпр . днів=301,81 грн.
З 01.11.2005 р. по 01.01.2006 р. - 332 грн. х 1 міс. = 332,00 грн.
З 01.01.2006 р. по 01.02. 2006 р. - 350 грн. : 20 роб. днів х 16 відпр . днів=280 грн.
З 01.02.2006 р. по 01.03. 2006 р. - 350 грн. х 1 міс. = 350 грн.
З 01.03.2006 р. по 01.04. 2006 р. - 350 грн. х 1 міс. = 350 грн.
З 01.04.2006 р. по 01.05. 2006 р. - 350 грн. х 1 міс. = 350 грн.
З 01.05.2006 р. по 01.06. 2006 р. - 350 грн. : 20 роб. днів х 15 відпр . днів=262,50 грн.
З 01.06.2006 р. по 01.07. 2006 р. - 350 грн. : 20 роб. днів х 11 відпр . днів= 192,50 грн.
З 01.07.2006 р. по 01.10. 2006 р. - 375 грн. х 3 міс. = 1125 грн.
З 01.10.2006 р. по 01.11. 2006 р. - 375 грн. : 22 роб. днів х 15 відпр . днів= 255,68 грн.
З 01.11.2006 р. по 01.12. 2006 р. - 375 грн. х 1 міс. = 375 грн.
З 01.12.2006 р. по 01.01. 2007 р. - 375 грн. : 21 роб. днів х 14 відпр . днів= 250 грн.
З 01.01.2007 р. по 01.03. 2007 р. - 400 грн. х 2 міс. = 800 грн.
З 01.03.2007 р. по 01.04. 2007 р. - 400 грн. : 21 роб. днів х 11 відпр . днів= 209,52 грн.
З 01.04.2007 р. по 01.05. 2007 р. - 420 грн. х 1 міс. = 420 грн.
З 01.05.2007 р. по 01.06. 2007 р. - 420 грн. : 19 роб. днів х 12 відпр . днів= 265,26 грн.
З 01.06.2007 р. по 01.07. 2007 р. - 420 грн. х 1 міс. = 420 грн.
З 01.10.2008 р. по 01.11. 2008 р. - 545 грн. : 23 роб. днів х 13 відпр . днів= 308,04 грн.
З 01.11.2008 р. по 01.12. 2008 р. - 545 грн. х 1 міс. = 545 грн.
З 01.12.2008 р. по 01.04. 2009 р. - 605 грн. х 4 міс. = 2420 грн.
З 01.04.2009 р. по 01.07. 2009 р. - 625 грн. х 3 міс. = 1875 грн.
З 01.07.2009 р. по 01.09. 2009 р. - 630 грн. х 2 міс. = 1260 грн.
З 01.09.2009 р. по 01.10. 2009 р. - 630 грн. : 22 роб. днів х 15 відпр . днів= 429,54 грн.
З 01.10.2009 р. по 01.11. 2009 р. - 650 грн. : 21 роб. днів х 15 відпр . днів= 464,28 грн.
Всього 16120,35 грн.
Таким чином, 16120,35 грн. 228,44 грн. отриманих коштів = 15891,91 грн., як зазначено в позовній заяві.
Кошти за ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, оскільки саме відповідач проводить виплати зазначених коштів.
Враховуючи те, що позивачка та її малолітні діти є постраждалими внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії , проживають та позивачка працює на радіоактивно забрудненій території, вони споживають продукти, які вирощені на цій території, , зазначені виплати є щомісячними платежами та виплачуються з Державного бюджету, тому постанову суду слід звернути до негайного виконання в частині стягнення заборгованості по допомозі та доплаті до заробітної плати з метою захисту прав позивачки та її малолітніх дітей на соціальний захист як постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Керуючись ст. 22 Конституції України, », ст. ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст. 233 Кодексу законів про працю України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 10, 11, 71, 86, 99, 159, 162, 163, 167, 186, 256 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_2, ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення недовиплачених коштів , передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,- задовольнити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо не донарахування та недовиплати ОСОБА_1 та її малолітнім дітям ОСОБА_2, ОСОБА_3 коштів, передбачених ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ неправомірними.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК Житомирської області на користь ОСОБА_1 та її малолітніх дітей ОСОБА_2, ОСОБА_3 6098,70 грн. допомоги як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 15891,91 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 64,39 грн. на користь держави.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 158,92 грн. на користь держави.
ОСОБА_1 звільнена від сплати державного мита на підставі п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
Допустити негайне виконання постанови Олевського районного суду Житомирської області від 11 березня 2010 року в частині стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_1 6098,70 грн. допомоги як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення.
Допустити негайне виконання постанови Олевського районного суду Житомирської області від 11 березня 2010 року в частині стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_1 15891,91 грн. доплати до заробітної плати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.
В решті позову відмовити за безпідставністю.
Постанова суду в частині негайного виконання стягнення зазначених сум набирає законної сили з моменту її винесення.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції може бути подана до апеляційного суду Житомирської області через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: