Ухвала суду № 93101484, 24.11.2020, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
24.11.2020
Номер справи
904/4898/20
Номер документу
93101484
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

24.11.2020м. ДніпроСправа № 904/4898/20

За позовом Комунального підприємства "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської Ради

до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації

про стягнення 80 183 грн. 74 коп.

Суддя Манько Г.В.

Представники:

Від позивача Циба О.І.

Від відповідача Рябова О.Л.

СУТЬ СПОРУ:

Комунальне підприємство "Теплоенерго" Дніпровської міської ради звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення Управління соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації заборгованість за договором № 01/-П про порядок проведення розрахунків за надані пільги населенню, що користується житлово-комунальними послугами у вигляді централізованого опалення в сумі 80 183.74 грн., а саме: основного боргу у розмірі 70 274 грн. 98 коп. , штраф у розмірі 7 відсотків вказаної вартості у розмірі 4919 грн. 24 коп., пеню у розмірі 4989 грн. 52 коп.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги укладеним з відповідачем договором №01/П про проведення розрахунків за надані пільги населенню, що користується житлово-комунальними послугами у вигляді централізованого опалення від 02.01.2018р. (а.с. 8)

Предметом цього договору є відносини Сторін щодо порядку проведення розрахунків за

надані пільги населенню, що користується житлово-комунальними послугами у вигляді

централізованого опалення, згідно Бюджетного кодексу України, Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік», постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» зі змінами, постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 р. №117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги».

Згідно п. 1.2. Договору Постачальник здійснює надання послуг з централізованого опалення пільговим категоріям населення, а Платник здійснює розрахунки за спожиті населенням, яке має пільги, послуги з централізованого опалення, в межах субвенцій, за нормами передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.14 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 р. № 389 «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї».

Умовами п. 2.1., 2.1.1 Договору визначено, що Постачальник зобов`язується: надавати послуги із централізованого опалення населенню, яке має пільги, в повному обсязі.

Згідно п. 2.1, 2.1.2. Договору постачальник зобов`язується щомісячно до 25 числа подавати Платнику на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою « 2-пільга».

В п. 2.1., 2.1.3.вказано, що постачальник зобов`язується щомісячно здійснювати перерахунки наданих пільг населенню по фактичному використанню житлово-комунальних послуг у вигляді централізованого опалення за минулий місяць та відображати їх у формі « 2-пільга».

Постачальник зобов`язується до 14 числа кожного місяця, що настає за звітним, здійснювати звіряння взаєморозрахунків на підставі актів звіряння розрахунків між Постачальником та Платником за надані пільги населенню, що користується житлово-комунальними послугами у вигляді централізованого опалення та гарячого водопостачання ( п. 2.1, 2.1.4 Договору).

Відповідно до п. 2.2., 2.2.1 Договору платник зобов`язується передбачати у місцевому бюджеті в необхідних обсягах кошти на проведення розрахунків за надані пільги населенню, що користується житлово-комунальними послугами у вигляді централізованого опалення.

Пунктами 2.2., 2.2.2 Договору платник зобов`язується здійснити протягом двох операційних днів з моменту отримання субвенції розрахунки з Постачальником.

Умовами п. 2.2., 2.2.3. визначено, що платник зобов`язується вести облік за видами пільг населенню на оплату послуг із централізованого опалення.

Платник зобов`язується , щомісячно до 25 числа надавати списки пільговиків, які мають право на отримання пільг (з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї) (п. 2.2, 2.2.4 Договору).

Згідно п. 3.1 Договору за невиконання або неналежне виконання зобов`язань за умови даного Договору сторони несуть відповідальність відповідно до діючого законодавства України.

Даний Договір набуває чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2018 року, а в частині проведення розрахунків за надані пільги населенню - до їхнього повного виконання (п. 7.1 Договору).

Встановлено, що 02.01.2019р. позивачем та відповідачем підписано Договір №1/п про проведення розрахунків за надані пільги населенню, що користується житлово-комунальними послугами у вигляді централізованого опалення ( а.с. 104).

Предметом цього договору є відносини Сторін щодо порядку проведення розрахунків за

надані пільги населенню, що користується житлово-комунальними послугами у вигляді

централізованого опалення, згідно Бюджетного кодексу України, Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік», постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» зі змінами, постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 р. №117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги».

Згідно п. 1.2. Договору Постачальник здійснює надання послуг з централізованого опалення пільговим категоріям населення, а Платник здійснює розрахунки за спожиті населенням, яке має пільги, послуги з централізованого опалення, в межах субвенцій, за нормами передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.14 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 р. № 389 «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї».

Умовами п. 2.1., 2.1.1 Договору визначено, що Постачальник зобов`язується: надавати послуги із централізованого опалення населенню, яке має пільги, в повному обсязі.

Згідно п. 2.1, 2.1.2. Договору постачальник зобов`язується щомісячно до 25 числа подавати Платнику на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою « 2-пільга».

В п. 2.1., 2.1.3.вказано, що постачальник зобов`язується щомісячно здійснювати перерахунки наданих пільг населенню по фактичному використанню житлово-комунальних послуг у вигляді централізованого опалення за минулий місяць та відображати їх у формі « 2-пільга».

Постачальник зобов`язується до 05 числа кожного місяця, що настає за звітним, здійснювати звіряння взаєморозрахунків на підставі актів звіряння розрахунків між Постачальником та Платником за надані пільги населенню, що користується житлово-комунальними послугами у вигляді централізованого опалення та гарячого водопостачання ( п. 2.1, 2.1.4 Договору).

Відповідно до п. 2.2., 2.2.1 Договору платник зобов`язується передбачати у місцевому бюджеті в необхідних обсягах кошти на проведення розрахунків за надані пільги населенню, що користується житлово-комунальними послугами у вигляді централізованого опалення.

Пунктами 2.2., 2.2.2 Договору платник зобов`язується здійснити протягом двох операційних днів з моменту отримання субвенції розрахунки з Постачальником.

Умовами п. 2.2., 2.2.3. визначено, що платник зобов`язується вести облік за видами пільг населенню на оплату послуг із централізованого опалення.

Платник зобов`язується , щомісячно до 25 числа надавати списки пільговиків, які мають право на отримання пільг (з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї) (п. 2.2, 2.2.4 Договору).

Згідно п. 3.1 Договору за невиконання або неналежне виконання зобов`язань за умови даного Договору сторони несуть відповідальність відповідно до діючого законодавства України.

Даний Договір набуває чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2019 року, а в частині проведення розрахунків за надані пільги населенню - до їхнього повного виконання (п. 7.1 Договору).

Також встановлено, що Державне підприємство "Інформаційно-обчислювальний центр" Міністерства соціальної політики України на лист Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 18.09.2019р. №5849/0/192-19 щодо вірності нарахування розміру пільг по централізованому теплопостачанню повідомило, що в системі ЄДАРП ПТК "Звірка інформації ЄДАРП" помилок у алгоритмі визначення розміру пільги на централізоване теплопостачання не виявлено. Розрахунок розміру пільги виконується після того, яка пройде перевірку правова частина звірки. Коефіцієнт по типу житла застосовується не до соціальної норми в Гкал. на кв.м., а до визначеному пільгової норми та при звірці по електронній формі "2-пільга" обмежується фактичними обсягом використання послуги, який не може бути більший пільгової норми. При електронній звірці з організаціями надавачами виробниками комунальних послуг математичне округлення застосовується не до пільгового обсягу, оскільки ця інформація підприємств, а при визначенні кінцевої пільгової суми, яка програмно звіряється з сумою отриманою в електронній формі "2-пільга" (а.с. 103).

Згідно протоколу №1 виявлених розбіжностей при звірці нарахованих пільг за січень 2018р. особам пільгової категорії Дніпровського району КП "Теплоенерго" з даними бази даних ЄДАРП від 21.11.2019 на виконання п. 11 Порядку про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постаною Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. №117 , спеціалістами відділу персоніфікованого обліку пільгової категорії громадян, управління соціального захисту населення Дніпровської райдержадміністрації було проведено повторно звірку форми "2-пільга" в електронному вигляді з даними ЄДАРП по Дніпровському району за січень 2018р., виправлений звіт був наданий підприємством 20.11.2018р. За результатами звірки виявлено розбіжності, які не приймаються до відшкодування (а.с. 106).

Згідно протоколу №2 виявлених розбіжностей при звірці нарахованих пільг за січень 2018р. особам пільгової категорії Дніпровського району КП "Теплоенерго" з даними бази даних ЄДАРП від 25.11.2019 на виконання п. 11 Порядку про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постаною Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. №117 , спеціалістами відділу персоніфікованого обліку пільгової категорії громадян, управління соціального захисту населення Дніпровської райдержадміністрації було проведено повторно звірку форми "2-пільга" в електронному вигляді з даними ЄДАРП по Дніпровському району за лютий 2018р., виправлений звіт не надано підприємством у вірному форматі, отже суми приймаються розраховані по даним ЄДАРП. За результатами звірки виявлено розбіжності, які не приймаються до відшкодування (а.с. 109).

Згідно протоколу №3 виявлених розбіжностей при звірці нарахованих пільг за січень 2018р. - липень 2019р.р. особам пільгової категорії Дніпровського району КП "Теплоенерго" з даними бази даних ЄДАРП від 04.12.2019 на виконання п. 11 Порядку про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. №117 , спеціалістами відділу персоніфікованого обліку пільгової категорії громадян, управління соціального захисту населення Дніпровської райдержадміністрації щомісяця проводилась звірка форми "2-пільга" в електронному вигляді з даними ЄДАРП по Дніпровському району за результатами якої нами було виявлено низку розбіжностей (а.с. 115).

02.08.2019р. Позивач звернувся до відповідача з листом №2076 в якому зазначив, що в черговий раз надає аргументовану відповідь на питання, яке протягом року не вирішується, що призводить до непорозумінь та неконструктивних відношень між державними підприємствами. Основною функцією діяльності підприємства КП «ТЕПЛОЕНЕРГО» с надання послуги з централізованого теплопостачання для забезпечення комфортної життєдіяльності споживачів. Надання якісної послуги, в рамках вимог чинного законодавства, вимагає складних технологічних та виробничих витрат, тому послуги повинні бути своєчасно та в повному обсязі сплачені. Повідомив, що управляння соціального захисту населення не відшкодувало нарахування пільгової категорії населення за опалювальний період суму 412901,84грн. Зазначені дії наносять економічний збиток підприємству та не уможливлюють своєчасно розрахуватися за газ. На теперішній час невиконані зобов`язання перед НАК «Нафтогаз» України ставлять під сумнів початок опалювального періоду 2019/2020р. (а.с. 139).

Згідно листа від 13.08.2018р. за №1151-сс позивач звернувся до відповідача в якому вказував, що управлінням соціального захисту населення Дніпропетровської районної державної адміністрації станом на 01.08.2018р. не виконано умови п.2.2.2 договору. Сума заборгованості складає 540339,15 грн., яка зафіксована актом взаєморозрахунків між КП "Теплоенерго" та управлінням соціального захисту населення Дніпропетровської районної державної адміністрації. Відповідальність за правильність розрахунків за кожним особовим рахунком споживача, дотримання вимог нормативно-правових актів, виконання службових обов`язків тощо, покладається на надавачів послуг в особі їх керівників та посадових осіб (а.с. 140).

Господарським судом Дніпропетровської області, для перевірки правильності розрахунків, було запропоновано сторонам призначити судову експертизу.

Сторони не заперечували щодо проведення судової експертизи.

Позивач звернувся до господарського суду з заявою, у якій зазначив, що для вирішення спору у справі № 904/4898/20 за позовом Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпровської міської ради до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації про стягнення 80183,74 грн. та при призначенні експертизи щодо з`ясування питань законності, обґрунтованості вимог Позивача, просить при здійсненні експертизи вирішити питання щодо дотримання КП «Теплоенерго» норм чинного законодавства при нарахуванні пільг за надані послуги централізованого опалення, а саме: а) Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою КМУ від 29.01.2003 № 117, у редакції від 21.02.2018 що застосовувалась у період виникнення спірного питання; б)Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування, затверджених постановою КМУ від 06.08.2014 № 409, у редакції від 21.02.2018 що застосовувалась у період виникнення спірного питання; в)Про затвердження форми для розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг "2-пільга", та Інструкції про порядок її заповнення, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 4 жовтня 2007 року N 535, у редакції від 09.07.2008 що застосовувалась у період виникнення спірного питання; г) Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 № 630, у редакції від 18.08.2017 що застосовувалась у період виникнення спірного питання; д)Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV, у редакції від 11.06.2017 що застосовувалась у період виникнення спірного питання. 2. Вірність застосування формул при здійсненні обсягу нарахувань пільг за надані послуги централізованого опалення у період з січня 2018 по грудень 2019 року включно у програмному комплексі HAS.

До проведення експертизи позивач просить залучити спеціалістів Науково-виробничого приватного підприємства «ММФ», якими було розроблено програмний комплекс HAS на підставі укладеного договору між зазначеним підприємством та КП «Теплоенерго» для ведення обліку особових рахунків споживачів послуги централізованого опалення.

При розгляді справи достовірно не встановлено, який обсяг заборгованості облікується за Управлінням соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації у спірному періоді (січень 2018р. - грудень 2018р.) станом на час надходження позовної заяви до господарського суду (07.09.2020р.) та на час призначення судової експертизи у відповідності до умов Договору № 01/П від 02 січня 2018р. (а.с. 8) та Договору №1/п від 02 січня 2019р. (а.с. 104).

Відповідно до вимог ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо. При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну. Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.

За даних обставин суд вважає за необхідне призначити у справі судову експертизу.

Згідно приписів ст. 100 Господарського процесуального кодексу України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу.

Керуючись ст. ст. 99, 100, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. Призначити у справі № 904/4898/20 судову експертизу.

2. Поставити перед експертизою заявлені позивачем питання:

2.1. Чи було дотримано КП «Теплоенерго» норм чинного законодавства при нарахуванні пільг за надані послуги централізованого опалення у спірних правовідносинах та спірному періоді (січень 2018р. - грудень 2019р. включно) ?

а) Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою КМУ від 29.01.2003 № 117, у редакції від 21.02.2018 що застосовувалась у період виникнення спірного питання;

б) Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування, затверджених постановою КМУ від 06.08.2014 № 409, у редакції від 21.02.2018 що застосовувалась у період виникнення спірного питання;

в) Про затвердження форми для розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг "2-пільга", та Інструкції про порядок її заповнення, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 4 жовтня 2007 року N 535, у редакції від 09.07.2008 що застосовувалась у період виникнення спірного питання;

г) Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 № 630, у редакції від 18.08.2017 що застосовувалась у період виникнення спірного питання;

д) Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV, у редакції від 11.06.2017 що застосовувалась у період виникнення спірного питання.

2.2. Вірність застосування формул при здійсненні обсягу нарахувань пільг за надані послуги централізованого опалення у період з січня 2018 по грудень 2019 року включно у програмному комплексі HAS ?

2.3. Який обсяг заборгованості облікується за Управлінням соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації у спірному періоді (січень 2018р. - грудень 2019р., включно) станом на час надходження позовної заяви до Господарського суду Дніпропетровської області (07.09.2020р.) та на час призначення судової експертизи, у відповідності до умов Договору № 01/П від 02 січня 2018р. (а.с. 8) та Договору №1/п від 02 січня 2019р. (а.с. 104), по кожному Договору окремо ?

3. Зобов`язати позивача оплатити вартість експертних досліджень.

4. Попередити судового експерта про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 Кримінального кодексу України.

5. Зобов`язати сторони у разі потреби надати експерту необхідні для проведення експертизи документи або виконати необхідні дії.

6. Проведення експертизи доручити експертам Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз (вулиця Січеславська Набережна, 17, Дніпро?, Дніпропетровська область, 49000).

Ухвала набирає законної сили у відповідності до приписів ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржена в порядку та строк, передбачений ст. ст. 254 - 258 Господарського процесуального кодексу України .

Повний текст ухвали складено 26.11.2020р.

Суддя Г.В. Манько