Рішення № 93081967, 25.11.2020, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
25.11.2020
Номер справи
344/8017/16-ц
Номер документу
93081967
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 344/8017/16-ц

Провадження № 2/344/140/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2020 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого-судді Антоняка Т.М.,

секретарів: Максимів Н.С., Стефанець Г.Я.,

представника позивача Чекайла В.М. ,

представника третьої особи Мигович І.В., Перепічки Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до ОСОБА_2 , третя особа - виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради про спонукання до укладення договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська,-

В С Т А Н О В И В:

Фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міськради звернулося до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з позовом до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради про спонукання до укладення договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська, в обґрунтування якого зазначив, що 24 травня 2016 року до фінансового управління виконавчого комітету міської ради від Департаменту правової політики Івано-Франківської міської ради надійшла службова записка № 87/12-10/в про вжиття заходів щодо укладання з замовником будівництва ОСОБА_2 договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста. 26 травня 2016 року фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради звернулось з листом № 2-15/273 до відповідача, як замовника реконструкції в межах незавершеного будівництвом адміністративного приміщення на АДРЕСА_1 з пропозицією (офертою) укласти договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, надавши проект такого договору з додатком розрахунку розміру пайової участі, складеного відповідно до типового договору, передбаченого Положенням «Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста». Даний проект договору містить всі істотні умови, передбачені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності». Однак на пропозицію щодо укладення договору було отримано відповідь з відмовою укласти договір про пайову участь. Фінансове управління вважає, що відповідач зобов`язаний договір про пайову участь замовників будівництва у створенні та інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста. Однак, здійснивши реконструкцію в межах незавершеного будівництвом адміністративного приміщення на АДРЕСА_1 , що підтверджується Декларацією про готовність об`єкта до експлуатації № ІФ14315125039 від 05.05.2015 року, визначений Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Положенням «Про пайову участь замовників будівництва у створені та розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста» обов`язок ОСОБА_2 не виконав та не звернувся із заявою для укладання відповідного договору про пайову участь. Запропонований проект договору містить всі істотні умови договору та його зміст відповідає типовому договору затвердженого рішенням Івано-Франківської міської ради № 1231-38 від 18.10.2013 року. Враховуючи те, що фінансовим управлінням було здійснено всі дії, необхідні для укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Івано-Франківська, а також зважаючи на те, що запропонований для підписання проект договору з додатком містить всі реквізити та істотні умови, необхідні для договорів такого виду, інші домовленості сторін щодо укладення договору та його умов відсутні, позивач вважає, що позовні вимоги про спонукання укласти договір про пайову участь замовників будівництва у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста підлягають задоволенню в редакції, запропонованій фінансовим управлінням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, складеного відповідно до типового договору.

Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 24.06.2016 року (с. Бородовський С.О.) відкрито провадження у справі (а.с. 42).

Відповідно до розпорядження керівника апарату Івано-Франківського міського суду Оліяра В.І. № 6 від 26.01.2017 року проведено повторний автоматичний розподіл даної цивільної справи, у зв`язку із закінченням п`ятирічного строку призначення судді Бородовського С.О. вперше (а.с. 63).

Системою автоматичного розподілу дану цивільну справу розподілено судді Домбровській Г.В. (а.с. 64).

Відповідно до розпорядження керівника апарату Івано-Франківського міського суду Оліяра В.І. № 56 від 04.05.2017 року проведено повторний автоматичний розподіл даної цивільної справи, у зв`язку із закінченням п`ятирічного строку призначення судді Домбровської Г.В. вперше (а.с. 67).

Системою автоматичного розподілу дану цивільну справу розподілено судді Польській М.В. (а.с. 68).

Згідно розпорядження керівника апарату Івано-Франківського міського суду Оліяра В.І. № 103 від 08.08.2017 року проведено повторний автоматичний розподіл даної цивільної справи, у зв`язку із закінченням п`ятирічного строку призначення судді Польської М.В. вперше (а.с. 71).

Системою автоматичного розподілу дану цивільну справу розподілено судді Антоняку Т.М. (а.с. 72).

Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 15 серпня 2017 (с. Антоняк Т.М.) справу прийнято до провадження (а.с. 73).

Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлений позов, в подальшому не прибув у судове засідання, подавши заяву про розгляд справи без його участі та підтримання позовних вимог у повному обсязі.

Відповідач та його представник не прибули в судове засідання, до суду подали заяву про розгляд справи без участі сторони відповідача. В матеріалах справи наявні письмові пояснення ОСОБА_2 , у яких відповідач заперечує щодо позовних вимог, вказуючи, що визначений розмір пайового внеску фінансовим управлінням у сумі 898 696,94 грн. більше як в 10 раз перевищує граничний розмір у розвитку інфраструктури населеного пункту визначений ч. 6 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», що суперечить вимогам даного Закону. Також у письмових поясненнях відповідача зазначено, що з 01.01.2020 року набули чинності норми Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні", які скасовують ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та відповідно із скасуванням ст. 40 Закону, Положення про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська не відповідає нормам вказаного Закону та втратило чинність. Тобто, з 01.01.2020 року у замовників відсутній обов`язок укладати з органом місцевого самоврядування відповідний договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту. Дійсними та продовжують свою дію до моменту їх виконання є лише договори про пайову участь, укладені до 01 січня 2020 року. Отже, на момент розгляду даної справи відсутнє положення Закону, яке б зобов`язувало ОСОБА_2 укласти з фінансовим управлінням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради Договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі представлених сторонами доказів.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Матеріалами справи встановлено, що 24 травня 2016 року до фінансового управління виконавчого комітету міської ради від Департаменту правової політики Івано-Франківської міської ради надійшла службова записка № 787/12-10/в про вжиття заходів щодо укладання з замовником будівництва ОСОБА_2 договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста (а.с. 7).

26 травня 2016 року фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради звернулось з листом № 2-15/273 до ОСОБА_2 , як замовника реконструкції в межах незавершеного будівництвом адміністративного приміщення на АДРЕСА_1 , з пропозицією (офертою) укласти договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, надавши проект такого договору з додатком розміру пайової участі, складеного відповідно до типового договору, пере Положенням «Про пайову участь замовників будівництва у створенні і інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста» (а.с. 8).

До матеріалів позову долучено також довідку-розрахунок розміру пайового внеску (а.с. 21).

Згідно ст. 4 Закону України «Про архітектурну діяльність», для створення об`єкта архітектури виконується комплекс робіт, який включає, зокрема, підготовку містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки у випадках і порядку, передбачених законодавством; будівництво (нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт) та знесення об`єкта архітектури.

Відповідно до ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції, чинній на момент звернення з позовом до суду) замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов`язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Статтею 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що замовником є фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.

Частиною 1 статті 40 вищевказаного закону передбачено, що порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи з місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Тобто органам місцевого самоврядування надано право конкретизувати норми Закону і самостійно встановити, зокрема, порядок залучення коштів, в тому числі і порядок укладення договору про пайову участь.

Рішенням Івано-Франківської міської ради від 30.10.2010 року № XLIX затверджено Положення «Про фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради», у якому зазначено, що фінансове управління здійснює роботу, пов`язану з укладанням договорів та проведенням розрахунків пайових внесків до цільового фонду соціально-економічного розвитку та інженерно-транспортної інфраструктури міста, веде оперативний облік надходжень та бере участь у розробці програм соціально-економічного розвитку міста, забезпечує в установленому порядку їх цільове фінансування (п.п. 2.2 п. 22).

Відповідно до ч. 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції, чинній на момент звернення до суду), договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін. Невід`ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

Разом з тим, п.п. 3 п. 13 розділу І Закону України від «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні», статтю 40 виключено у Законі України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Згідно п.п. 2 п. 1 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні`пункти 10-13 розділу I цього Закону, набирають чинності з 1 січня 2020 року.

Таким чином, з 1 січня 2020 року стаття 40 у Законі України «Про регулювання містобудівної діяльності» виключена.

Відповідно до ст. 5 ЦК України, акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом`якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Згідно ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною. Якщо у пропозиції укласти договір вказаний строк для відповіді, договір є укладеним, коли особа, яка зробила пропозицію, одержала відповідь про прийняття пропозиції протягом цього строку, ч. 1 ст. 643 ЦК України.

Відповідач не прийняв пропозицію позивача укласти договір на запропонованих умовах після отримання цієї пропозиції та проекту договору. Оскільки договір є укладеним з дня набрання чинності рішення суду, а спірні правовідносини тривали на день набрання Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні», яким стаття 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» виключена та яким змінено порядок укладення договору про пайову участь та розмір пайового внеску, то відповідно до ч. 3 ст. 5 ЦК України до спірних правовідносин на день розгляду справи судом застосовується новий акт цивільного законодавства, а не положення закону, що діяли на момент звернення з позовом до суду.

Таким чином, виходячи з принципу верховенства права, з урахуванням того, що на час розгляду справи норми ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» виключено, суд вважає, що відсутні підстави для визнання укладеним між позивачем та відповідачем договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 141, 247, 259, 263, 265 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позову Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до ОСОБА_2 , третя особа - виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради про спонукання до укладення договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Антоняк Т.М.

Повний текст рішення складено та підписано 25.11.2020 року.