Рішення № 93077465, 25.11.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.11.2020
Номер справи
640/23496/19
Номер документу
93077465
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 листопада 2020 року м. Київ №640/23496/19

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕГІОН 2015"

до Управління інспекції та контролю Броварської міської ради

Київської області

про визнання протиправними та скасування рішень, -

УСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛЕГІОН 2015" (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 49, код ЄДРПОУ 39775097) з позовом до Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області (07400, Київська обл, м. Бровари, вул. Гагаріна, б.15, 101), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області про проведення позапланової перевірки від 18.10.2019 № 78/2019;

- визнати протиправним та скасувати припис № С-3010/1 Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 30.10.2019;

- визнати протиправною та скасувати постанову Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області №З-1211/1/1211/10-вих по накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 12.11.2019.

Звертаючись до суду з даним позовом позивач вказує на те, що оскаржувані наказ, припис та постанова відповідача в особі його посадових осіб, вчинені безпідставно і з порушенням встановленого законом порядку, є протиправними та такими що підлягають скасуванню з огляду на наступне. Зазначає, що звернення гр.. ОСОБА_1 , яке стало підставою призначення та проведення перевірки, відповідно до ч.1 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 7. Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України , не створює для відповідача достатніх та необхідних правових підстав для призначення позапланової перевірки та винесення оскаржуваного наказу «Про проведення позапланової перевірки» від 18.10.2019 року №78/2019. Також, зазначив, що всупереч вимогам ч.1 ст.6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» спірний наказ на перевірку не містить чіткого переліку питань, які підлягають з`ясуванню при перевірці та необхідність дослідження яких стала підставою для її проведення, що у свою чергу порушує принцип правової визначеності для товариства.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 грудня 2019 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання. Вказаною ухвалою суду встановлено відповідачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

10 січня 2020 року від відповідача надійшов до суду відзив на позовну заяву, в якому він позову не визнав, у його задоволенні просив відмовити у повному обсязі. Стверджує, що доводи позивача ніяким чином не обґрунтовані та не підтвердженні документами. Зазначає, що оскаржуваний наказ прийнятий відповідно до вимог чинного законодавства. Крім того зауважив, що дії відповідача щодо складання акту, припису, протоколу відносно позивача та винесення спірної постанови, були обумовленні виявленими під час перевірки ознаками правопорушення та відповідали нормам діючого законодавства щодо проведення позапланової перевірки та притягнення до відповідальності.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що наказ винесено відповідачем з порушенням основних принципів державного нагляду (контролю), що визначені у ст.3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та принципу належного урядування,а отже є протиправним та підлягає скасуванню та як наслідок оскаржувані припис № С-3010/1 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 30.10.2019 року та постанова №З-1211/1/1211/10-вих по накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 12.11.2019 року підлягають скасуванню. Позов підтримав.

У запереченнях представник відповідача із аргументами позивача, відображеними у відповіді на відзив, не погодився з підстав, викладених у відзиві.

Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.

18 жовтня 2019 року адресу Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області надійшло звернення ОСОБА_1 з проханням перевірити дозвільні документи.

18 жовтня 2019 року Управлінням інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області було видано наказ № 78/2019 "Про проведення позапланової перевірки" на об`єкті кафе в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по АДРЕСА_1 , на предмет дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

18 жовтня 2019 року ТОВ «Легіон 2015» направлено повідомлення від Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області №1810/3-вих про проведення перевірки з проханням присутності директора чи уповноважених представників на об`єкті будівництва - 30.10.2019 року.

Судом встановлено, що 30.10.2019 року начальником управління інспекції складено акт про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об`єкті будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій, про те, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Легіон 2015» не допущено посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об`єкт кафе в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по АДРЕСА_1 , для проведення позапланової перевірки.

30 жовтня 2019 року начальником управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності №Л-З-300/1, а саме п.1 ч.3 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та пп.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23.05.2011 року, за яке передбачено відповідальність п.2 ч. 6 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності".

30 жовтня 2019 року начальником управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області складено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, в якому зазначено, що на адресу реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю «Легіон 2015» рекомендованим листом направлено повідомлення про проведення перевірки №0910/3-вих від 09.10.2019 року. В даному повідомленні зазначалось день та час проведення перевірки. З виїздом на об`єкт, в зазначений в повідомленні день та час директор ТОВ «Легіон 2015» чи належним чином уповноважений представник відсутні. Враховуючи зазначене, на адресу товариства рекомендованими листами повторно направлені повідомлення про проведення перевірки №1810/3-вих від 18.10.2019 року. З виїздом на об`єкт в зазначений, в повідомленні день та час директор ТОВ «Легіон 2015» чи належни чином уповноважений представник повторно були відсутні. Відтак, відповідач зробив висновок про те, що ТОВ «ЛЕГОН 2015» не допущено посадових осіб суб`єкта державного архітектурно-будівельного контролю на вищевказаний об`єкт будівництва, чим порушив вимоги п.1 ч.3 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та пп. п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23.05.2011 року. У вказаному приписі зазначено про необхідність усунення порушення вимог містобудівного законодавства у строк до 13.11.2019 року.

Крім того, 12.11.2019 року начальником управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області Мельниченко Б.М. було прийнято постанову № 3-1211/1/1211/10-вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою ТОВ «ЛЕГІОН 2015» було визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 2 ч. 6 ст. 2 Закону України» Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено у сумі 60210 грн.

Не погоджуючись з наказом №78/2019 від 18.10.2019 року, приписом від 30.10.2019 року №С-3010/1 та постановою №3-1211/1/1211/10-вих від 12.11.2019 року управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати їх протиправними та скасувати.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів осіб і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законами України "Про регулювання містобудівної діяльності", Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 (далі - Порядок №553).

Згідно із визначенням, закріпленим в ч.1 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 за №553 у відповідності до статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, яким визначається процедура здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями (далі - суб`єкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Згідно абз.3 ч.1 ст. 41 Закону "Про регулювання містобудівної діяльності", державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об`єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю (абз.5 ч.1 ст. 41 Закону "Про регулювання містобудівної діяльності" та абз.1 п.7 Порядку №553). Підстави для проведення позапланової перевірки визначаються положеннями ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Аналогічні підстави для проведення позапланової перевірки викладені і в Порядку №553. В п. 7 Порядку наведений вичерпний перелік підставами для проведення позапланової перевірки є: 1) подання суб`єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об`єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням; 2) необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об`єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; 3) виявлення факту самочинного будівництва об`єкта; 4) перевірка виконання суб`єктом містобудівної діяльності вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю; 5) вимога головного інспектора будівельного нагляду Держархбудінспекції щодо проведення перевірки за наявності підстав, встановлених законом; 6) звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; 7) вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

В даному випадку, звернення гр. ОСОБА_1 вх..1810/1 від 18.10.2019 року відповідач розцінив як звернення фізичної особи про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності. Як вважає представник відповідача таке звернення, як і звернення будь-якої іншої особи (юридичної або фізичної) є безумовною підставою для проведення перевірки того суб`єкта господарювання, який вказаний в такому зверненні. Однак, звернення в розумінні п.7 Порядку №533 має вказувати на порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, яке потребує здійснення перевірки органами державного архітектурно-будівельного контролю викладених у ньому фактів. Тільки тоді таке звернення може слугувати підставою для призначення позапланової перевірки. Водночас, аналіз звернення гр.. ОСОБА_1 , що визначений в наказі управління інспекції та контролю Броварської міськї ради Київської області "Про проведення позапланової перевірки" №78/2019 від 18.10.2019 року, в якості підстави для проведення такої перевірки, таких даних не містить. З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що звернення гр. ОСОБА_1 вх..1810/1 від 18.10.2019 року носить суто інформативний характер, не могло і не повинно було бути розцінене відповідачем в якості підстави для призначення позапланової перевірки.

Встановлені положеннями Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а також Порядком №553 правила щодо призначення та проведення перевірок є законодавчими гарантіями дотримання прав суб`єктів господарювання під час контролю за дотриманням вимог містобудівного законодавства. Відповідні гарантії спрямовані на забезпечення нормального перебігу господарської діяльності суб`єктів господарювання. В разі призначення державного архітектурно-будівельного контролю у порядку позапланової перевірки суб`єкт господарювання має право оскаржувати відповідні рішення (в тому числі накази про призначення перевірки), дії або бездіяльність контролюючого органу незалежно від того, чи фактично здійснено таку перевірку.

Суд зазначає, що оскаржуваний наказ №78/2019 від 18.10.2019 року, виходячи з положень ч.1 ст. 41 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" та п.п.1 п.2 Порядку №533, не містить конкретного переліку питань, що підлягають з`ясуванню під час позапланової перевірки. Узагальнююче визначення предмета позапланової перевірки: "дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт" не можуть вважатися конкретним визначенням питань, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення такого заходу.

За наведених обставин та враховуючи відсутність в оскаржуваному наказі про перевірку посилань на інші підстави, передбачені абз.6 ч.1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" і абз.8 п.7 Порядку №533, суд визнає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню вимоги позивача в частині визнання протиправним та скасування наказу Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області про проведення позапланової перевірки від 18.10.2019 № 78/2019, як такого, що виданий без законодавчо визначених підстав.

Оскільки у відповідача були відсутні законні підстави для проведення позапланової перевірки на об`єкті кафе в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по АДРЕСА_1 , то наказ від 18.10.2019 року №78/2019 є неправомірними, а всі подальші рішення , які мають похідний характер, , які прийняті за результатами такої перевірки, підлягають скасуванню як протиправні.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи убачається, що позивачем при зверненні до суду сплачений судовий збір у розмірі 5763,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №1000021928 від 26.11.2019 року.

Враховуючи задоволення позовних вимог, сплачений позивачем за звернення з позовною заявою судовий збір у сумі 5763.00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області.

Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 243-246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕГІОН 2015" (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 49, код ЄДРПОУ 39775097) задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області про проведення позапланової перевірки від 18.10.2019 № 78/2019.

Визнати протиправним та скасувати припис № С-3010/1 Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 30.10.2019.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області №З-1211/1/1211/10-вих по накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 12.11.2019.

Стягнути з Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області (ідентифікаційний код: 42587198, місцезнаходження: 07400, Київська область, м. Бровари, вул. Гагаріна, буд. 15, оф. 101) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕГІОН 2015" (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 49, код ЄДРПОУ 39775097) судовий збір у розмірі 5763,00 грн (п`ять тисяч сімсот шістдесят три гривні).

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Н.Г. Вєкуа