Рішення № 93074516, 18.11.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2020
Номер справи
520/7046/2020
Номер документу
93074516
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

18 листопада 2020 р. справа №520/7046/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар`єнко Л.М.,

при секретарі судового засідання - Рєзнік Е.О.,

за участю: представника позивача - Літвінової І.С., представника відповідача - Шевченко А.А., представника третьої особи - Мицая О.І.

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у підготовчому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Фірми "Рекорд" у формі Товариства з обмеженою відповідальністю до Головного управління ДПС у Харківській області, Державної податкової служби України, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальне підприємство "Комплекс з вивозу побутових відходів" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Фірма "Рекорд" у формі Товариства з обмеженою відповідальністю звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, Державної податкової служба України, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальне підприємство "Комплекс з вивозу побутових відходів", в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Харківській області від 06.06.2019 року №1185473/21200826, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 14 від 24.07.2018 року у Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 14 від 24.07.2018 року, яку було подано до Єдиного реєстру податкових накладних Фірмою "Рекорд" ТОВ.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що підприємством було надано пояснення та документальне підтвердження в повній мірі щодо фінансово-господарської операції, яку відображено в податковій накладній № 14 від 24.07.2018р. Також, позивач зазначив, що ним було підтверджено постачання товару та його реалізацію. Проте, відповідачем було винесено рішення Комісії ГУ ДПС у Харківській області від 06.06.2019 року №1185473/21200826, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 14 від 24.07.2018 року у Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивач зазначив, що вказане рішення є протиправним, оскільки податкову накладну було складено з дотриманням вимог чинного законодавства, вона підлягає обов`язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Від представника відповідача - Іхненко Я., через канцелярію суду, надійшов відзив на позовну заяву в якому представник відповідача просить, відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством.

Представник позивача - Літвінова І.С. в судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача, Головного управління ДПС у Харківській області, - Шевченко А.А., в судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини, наведені у письмовому відзиві на позов та письмових поясненнях.

Представник третьої особи - Мицай О.І. в судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

З матеріалів справи встановлено, що фірмою "Рекорд" ТОВ було складено та направлено 16.08.2018 року для реєстрації в Єдиному реєстрі податкову накладну №14 від 24.07.2018.

Згідно отриманої квитанції №1 від 16.08.2018 - податкову накладну №14 від 24.07.2018, прийнято, але реєстрацію зупинено.

На виконання п. 201.16 ст. 201 ПК України Фірмою "Рекорд" ТОВ було направлено на адресу контролюючого органу пояснення від 03.06.2019 та необхідні копії документів для підтвердження реальності здійснення операцій по ПН №14 від 24.07.2018.

Однак, рішенням Комісії регіонального рівня (ГУ ДФС у Харківській області) від 06.06.2019 № 1185473/21200826 було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 14 від 24.07.2018 р.

Позивачем, Фірмою "Рекорд" ТОВ надіслана скарга від 14.06.2019 р. на вказане рішення Комісії регіонального рівня.

Проте, рішенням Комісії ДФС за результатами розгляду скарги на рішення комісії регіонального рівня від 19.06.2019р. № 31466/21200826/2 було відмовлено у реєстрації вказаної податкової накладної.

Не погодившись з зазначеним рішенням, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним рішенням суб`єкта владних повноважень та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику /пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України/.

За змістом підпункту "а" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Так само, абзацом першим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Отже, платник податку - постачальник з настанням першої із умов виникнення податкових зобов`язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Абзацами другим - третім пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Тобто, законодавцем введено положення, за яким фіскальний орган з 1 липня 2017 року фактично позбавляється повноважень на здійснення контролю за правомірністю формування платниками податку - покупцями податкового кредиту, адже в силу наведеної вище норми абзацу третього пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є зареєстрована у ЄРПН податкова накладна.

Натомість, згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Як визначено пунктом 74.2 статті 74 Податкового кодексу України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно з пунктом 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 (далі по тексту - Порядок №117), податкові накладні/розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак: 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D > 0,05, Р<РмХ1,4, де: D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T; S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування; P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; P м - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування. Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.

Згідно з пунктом 4 Порядку №117, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених у пункті 3 цього Порядку, такі податкова накладна/розрахунок коригування не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в Реєстрі.

Відповідно до пункту 5 Порядку №117, податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

Пунктами 6 та 7 вказаного Порядку №117 визначено, що у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Отже, підставами для зупинення реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування є наступна відповідність:

1) платника податку - критеріям ризиковості платника податку;

2) податкової накладної/розрахунку коригування - критеріям ризиковості здійснення операції.

Положення пунктів 6 та 7 Порядку №117 є чіткими і не припускають неоднозначне (множинне) трактування обов`язків контролюючих органів.

Разом з тим, реєстрація поданих позивачем податкових накладних зупинена (як зазначено у квитанціях) у зв`язку з тим, що "податкова накладна/розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку".

Тобто, відповідачем зазначено формулювання, яке пунктами 6 та 7 Порядку не передбачено.

Так, відповідачем застосовано критерії ризиковості платника податку до податкових накладних, а не до платника податку - позивача, що свідчить про те, що контролюючим органом реєстрацію податкових накладних зупинено з підстав, які не передбачені законодавством - Порядком №117.

Згідно з пунктом 10 Порядку №117, критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Про визначені критерію ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.

ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Як вбачається зі змісту квитанції, контролюючим органом було сформовано висновок про відповідність податкової накладної вимогам підпункту 1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Крім того, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не зазначено, за якою саме підставою позивач з вказаних в підпункті 1.6 пункту 1 Критеріїв, віднесено до ризикових платників.

Підпунктом 1.6. п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податків", визначених листом ДФС України від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18 встановлено наступні критерії:

- платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, яка знаходиться на непідконтрольної території України (зона АТО, Крим);

- дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;

- платник податків - юридична особа не має рахунків, відкритих в банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

- платник податків, посадова особа та/або засновник якої був посадовою особою та/або засновником підприємства, яке ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 та пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

- платником податку на прибуток не подана контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 і пунктів 46.2 статті 46 Податкового кодексу України;

- є податкова інформація, яка свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Як встановлено судом, в отриманій квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не наведено жодного з підкритеріїв п.п. 1.6. п. 1 Критеріїв ризиковості платника податків, якій би відповідав платник станом на момент формування квитанції про блокування ПН, як це передбачено підпунктом 3 п. 13 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної (у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються критерій(і) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку).

Відповідачем лише процитовано зміст п. 201.16. ст.201 Податкового кодексу України, та запропоновано "надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄДРПН", але жодні конкретні пропозиції щодо необхідних документів відсутні.

Верховний Суд у постанові від 23.10.2018 р. по справі №822/181/18 зазначив, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

У п.14 Постанови №117 встановлено перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема, зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

За п.15 Постанови письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.

Пунктом 21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117, визначено, що підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Згідно п.15 вказаного порядку - письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.

Як встановлено судом, Фірмою "Рекорд" у формі товариства з обмеженою відповідальністю було подано своєчасно за встановленою формою (у відповідності до приписів пунктів 15 та 16 Постанов № 117 та ст. 201 Податкового кодексу України) Комісії ДФС повідомлення разом із додатками - первинними документами, які підтверджують здійснення господарських операцій по податковій накладній.

Тобто, до контролюючого органу було надано пояснення щодо поставки товару, який в подальшому був реалізований, згідно податкової накладної №14 від 24.07.2018р.

Судом встановлено, що контролюючому органу повідомлено, що між Фірма "Рекорд" ТОВ та ТОВ "ТПК "Омега-Автопоставка" було укладено договір поставки товару № 016587-18 від 12.03.2018 року. Згідно договору Фірма "Рекорд" ТОВ є покупцем, а ТОВ "ТПК "Омега-Автопоставка" постачальником. Загальна вартість договору не обмежується і визначається на підставі фактично поставленого товару. Оплата товару здійснюється на поточний рахунок ТОВ "ТПК "Омега-Автопоставка".

У TOB "ТПК "Омега-Автопоставка" підприємством було придбано товар на умовах договору № 016587-18 від 12.03.2018 року. Про факт здійснення закупівлі свідчать первинні документи, а саме: видаткові накладні № ХВ-0703293 від 10.04.2018р. та № ХВ-0630144 від 31.03.2018р. Товар привезено на склад Фірма "Рекорд" ТОВ постачальником, про що було складено товарно-транспортні накладні № ХВ-2085640 від 11.04.2018р. та № ХВ-2025361 від 02.04.2018р. Розрахунок з постачальником здійснено в повному обсязі, згідно платіжних доручень № 69 від 26.03.2018, № 71 від 26.03.2018, №72 від 27.03.2018.

Також, як вбачається з пояснень позивача, між Фірмою "Рекорд" ТОВ та ФОП ОСОБА_1 було укладено усний договір купівлі-продажу товару. Оплата товару здійснювалась на поточний рахунок ФОП ОСОБА_1 .

Про факт здійснення закупівлі свідчать первинні документи, а саме: видаткові накладні № 956 від 29.03.2018р., № 957 від 29.03.2018р., № 958 від 29.03.2018 р., № 959 від 29.03.2018 р., № 977 від 30.03.2018р.

Товар поставлений на склад Фірми "Рекорд" ТОВ - ФОП ОСОБА_1 , самостійно.

Розрахунок з постачальником здійснено в повному обсязі, згідно платіжних доручень № 74 від 29.03.2018, № 75 від 29.05.2018, № 76 від 29.03.2018, № 77 від 29.03.2018, № 79 від 30.03.2018.

Також, між Фірмою "Рекорд" ТОВ та ФОП ОСОБА_2 було укладено усний договір купівлі-продажу товару. Оплата товару здійснювалась на поточний рахунок ФОП ОСОБА_2 , факт здійснення закупівлі підтверджується первинними документами, а саме: видатковою накладною № 687 від 30.03.2018р., доставка на склад позивача здійснено ФОП ОСОБА_2 самостійно. Розрахунок з постачальником здійснено в повному обсязі, згідно платіжного доручення № 80 від 30.03.2018.

Судом встановлено, що придбані товари були реалізовані підприємством до КП "Комплекс з вивозу побутових відходів", на підставі договору про закупівлю № Т-7/18 від 10.0.4.2018р., про що складено видаткову накладну № 1 від 04.07.2018р.

Також, виписано податкову накладну датою отримання коштів від покупця № 14 від 24.07.2018 р. згідно 187.7 ПКУ (датою виникнення податкових зобов`язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов`язаннями перед бюджетом). Товар поставлений на склад покупця перевізником ТОВ "Харзбут", про що було складено товарно-транспортну накладну № 07/04/1 від 04.07.2018р.

Розрахунок з КП "Комплекс з вивозу побутових відходів" здійснено в повному обсязі, згідно платіжного доручення № 41 від 23.07.2018.

Щодо зберігання товару, позивачем надано письмове пояснення, що для ведення господарської діяльності Фірма "Рекорд" ТОВ має достатньо приміщень. Складське приміщення підприємство винаймає у ФОП ОСОБА_3 , загальною площею 43.0 кв.м., які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , про що було складено договір оренди № 10/У2-17 від 01.10.2017 р.

Придбаний товар, який було реалізовано до КП "Комплекс з вивозу побутових відходів" зберігався у складському приміщенні, згідно договору оренди № 10/У2-17 від 01.10.2017р.

Таким чином, Фірма "Рекорд" ТОВ підтвердило в повній мірі документально правомірність складення податкової накладної № 14 від 24.07.2018р.

Однак, ГУ ДФС у Харківській області неправомірно відмовило у реєстрації вказаної податкової накладної.

Суд зазначає, що факт зупинення реєстрації податкових накладних у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарської операції, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна.

Таким чином, суд дійшов висновку, що зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та його контрагентами, та на те, що такі документи надавались разом із повідомленням та надані до суду, ГУ ДФС у Харківській області не мало правових підстав для відмови Фірмі "Рекорд" у формі Товариства з обмеженою відповідальністю у реєстрації податкової накладної №14 від 24.07.2018.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 14 від 24.07.2018 року, яку було подано до Єдиного реєстру податкових накладних Фірмою "Рекорд" ТОВ, суд зазначає наступне.

Згідно з п.19-20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року №3341) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується.

При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, законодавством не передбачено іншого належного способу захисту порушеного права у спірних правовідносинах, ніж зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну в ЄРПН.

У зв`язку з цим, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 14 від 24.07.2018 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з`ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, суд вважає позовні вимоги Фірми "Рекорд" у формі товариства з обмеженою відповідальністю до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Фірми "Рекорд" у формі Товариства з обмеженою відповідальністю до Головного управління ДПС у Харківській області, Державної податкової служби України, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальне підприємство "Комплекс з вивозу побутових відходів" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Харківській області від 06.06.2019 року №1185473/21200826, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 14 від 24.07.2018 року у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 14 від 24.07.2018 року, яку було подано до Єдиного реєстру податкових накладних Фірмою "Рекорд" ТОВ.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) на користь Фірми "Рекорд" у формі Товариства з обмеженою відповідальністю (вул.Конєва, 4,офіс 406, м. Харків, 61125, код ЄДРПОУ 21200826) судовий збір у розмірі 1051,00 грн. (одна тисяча п`ятдесят одна гривня 00 копійок).

Стягнути на користь Фірми "Рекорд" у формі товариства з обмеженою відповідальністю (вул.Конєва, 4,офіс 406, м. Харків, 61125, код ЄДРПОУ 21200826) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська пл., 8, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) судовий збір у розмірі 1051,00 грн. (одна тисяча п`ятдесят одна гривня 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, з урахуванням ч. 3 Розділу VІ Прикінцевих положень КАС України, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 25.11.2020 року.

Суддя Мар`єнко Л.М.