
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2224/20
19 листопада 2020 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мандзія О.П.
за участю:
секретаря судового засідання Порплиці Т.В.
представника позивача Ярмусь В.Д.
представника відповідача Кущик А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Агро-Ленд" до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державна податкова служба України про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство "Агро-Ленд" (далі – позивач, ПП "Агро-Ленд") звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області (далі – відповідач), в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення голови комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) від 01.07.2020 року №1682117/40891391.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ПП "Агро-Ленд" надіслано на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну №4 від 07.02.2020 року, складену за наслідками здійснення господарської операції з товариством з обмеженою відповідальністю "Овал" (далі – ТОВ "Овал"). Реєстрацію вказаної податкової накладної зупинено, оскільки податкова накладна відповідає вимогам п.8 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію такої в ЄРПН.
На вимогу контролюючого органу позивачем надано як письмові пояснення, так і документи на підтвердження реальності господарської операції. Проте, за результатами розгляду поданих документів, 01.07.2020 року безпідставно прийнято рішення №1682117/40891391 про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Позивач вважає, спірне рішення протиправним та прийнятим з порушенням норм чинного законодавства, оскільки податковим органом не розкрито змісту нібито ризикованості здійснення господарської операції зазначеної в податковій накладні, не конкретизовано, які саме документи необхідно було подати на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, а також відмовлено у реєстрації податкової накладної без повідомлення причин та мотивів, за яких надані позивачем пояснення та документи враховано не було, що, власне, і зумовило звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 25.08.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання.
Ухвалою суду 27.10.2020 року, постановленою в судовому засіданні, без виходу до нарадчої кімнати, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), залучено Державну податкову службу України (далі – ДПС України) до участі в справі як співвідповідача, прийнято до розгляду заяву про збільшення позовних вимог (а.с.76), згідно якої позивач просить зобов`язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну, виписану ПП "Агро-Ленд" №4 від 07.02.2020 року, датою фактичного відправлення податкової накладної.
На адресу суду від Головного управлінням ДПС у Тернопільській області та ДПС України надійшов відзив (а.с.58-63, 92-97). Заперечуючи проти позову, відповідачі послались на те, що позивачем надіслано на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну №4 від 07.02.2020 року, реєстрація якої була зупинена. Відповідно до Протоколу засідання Комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №56 від 05.05.2020 року, підставою включення ПП "Агро-Ленд" до переліку ризикових на підставі п.8 стала інформація щодо наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення господарської діяльності через недостатню забезпеченість трудовими ресурсами та основними засобами.
На підтвердження реальності господарської операції позивачем надано окремі документи, проте такі, серед яких первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладних не було, виявились недостатніми для прийняття рішення про її реєстрацію. Зокрема, не надано складських документів та лабораторного аналізу на зерно, договорів, підтвердження оплати по використанню сільськогосподарської техніки, акти прийому-передачі техніки тощо.
За таких обставин, вважають, що оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної було винесено правомірно. Просили відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, з мотивів, викладених у позовній заяві (а.с.1-5) та відповіді на відзив (а.с.72-73), просив суд задовольнити їх в повному обсязі. Наголосив, що податкова інформація не може слугувати доказами ризиковості платника податків при веденні його господарської діяльності. Контролюючим органом не ідентифіковано які саме первинні документи не надано позивачем, хоча такі були подано вичерпно і сповна. Спірне ж рішення по своїй суті не відображає фактичних обставин справи, не ґрунтуються на первинних документах, складених позивачем та його контрагентом для підтвердження господарської операції між ними та базується на доказово і юридично непідтверджених суб`єктивних припущеннях відповідачів.
Представник відповідачів в судовому засіданні позов не визнав, з підстав наведених у відзиві на позов (а.с.58-63, 92-97), долученого до матеріалів справи, та просив відмовити у його задоволенні, оскільки позивачем не було надано належних та достатніх документів на підтвердження господарської діяльності з ТОВ "Овал", з огляду на що податкова накладна №4 від 07.02.2020 року не підлягає реєстрації в ЄРПН.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, суд при прийняті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.
Судом встановлено, 03.02.2020 року між ПП "Агро-Ленд", як постачальником, та ТОВ "Овал", як покупцем, укладено договір поставки №141-ТР-2020-К (а.с.40-41), строком дії до 31.12.2020 року.
Пунктом 1.1 договору визначено, що постачальник зобов`язується в порядку та на умовах, передбачених цим договором, поставити і передати у власність покупця кукурудзу 3-го класу, врожаю 2019 року, насипом, а покупець зобов`язується в порядку та на умовах, передбачених цим договором, прийняти товар та оплатити його вартість.
Згідно з п.2.1 договору ціна за одну тону товару без ПДВ складає 3625,00 грн., ПДВ – 725,00 грн., всього з ПДВ – 4350,00 грн.
Відповідно до п.3.1.1, 3.1.2 договору покупець оплачує постачальнику 80% вартості партії товару протягом 3 банківських днів з дати отримання:
а) рахунку-фактури постачальника, із зазначенням кількості товару, ціни без ПДВ, загальної суми без ПДВ, суми ПДВ, всього до сплати. В рахунку повинні бути зазначені банківські реквізити, вказані в цьому договорі;
б) оригіналу або належним чином оформленої копії видаткової накладної на товар на повну суму його вартості;
в) реєстр завантажених автомобілів.
20% решти суми оплачується покупцем після надання податкової накладної, складеної в електронній формі з дотримання умов щодо реєстрації у порядку, визначеному чинним законодавством України та за умови надання покупцю оригіналу видаткової накладної.
Пунктом 4.1. договору визначено, що загальна кількість товару, що постачається по цьому договору складає 1120 метричних тон +/-10% (по вибору покупця), та може бути змінена за взаємною письмовою згодою сторін, шляхом укладення відповідної додаткової угоди до цього договору.
Згідно з п.5.1, 5.2 договору постачальник зобов`язаний поставити покупцю загальну кількість товару по цьому договору в строк до 28.02.2020 року. Поставка товару по цьому договору здійснюється на умовах FCA (франко-перевізник), завантаженого постачальником в транспортний засіб, поданий покупцем, за адресою: Тернопільська область, Теребовлянський район, селище міського типу Дружба (надалі – "Зерновий склад"), відповідно до правил Інкотермс (в редакції 2010 року) та положень цього договору.
На виконання умов вказаного договору, ПП "Агро-Ленд" виписано видаткову накладну №12 від 07.02.2020 року на товар – кукурудза 3-го класу, в кількості 122,22 т, на суму 531657,00 грн. (а.с.42), поставлений перевізником на замовлення ТОВ "Овал" на підставі товарно-транспортних накладних від 07.02.2020 року №35, 36, 37, 38, 155 (а.с.44-48).
Факт часткової оплати ТОВ "Овал" за отримання товару ПП "Агро-Ленд" на підставі договору №141-ТР-2020-К від 03.02.2020 року підтверджується платіжним дорученням №516 від 07.02.2020 року на суму 900000,00грн. (а.с.49).
По даній господарській операції, 07.02.2020 року ПП "Агро-Ленд" складено податкову накладну №4 на суму 531657,00 грн., в тому числі ПДВ – 88609,50 грн. (а.с.43).
З матеріалів справи видно, що попередньо ПП "Агро-Ленд" придбано: гібридне насіння кукурудзи у приватного підприємства "Техніка" відповідно до видаткових накладних від 12.11.2019 року №172, №173 (а.с.19-20), актів приймання-передачі від 12.11.2019 року№172, №173 (а.с.21-22); мінеральні добрива в товариства з обмеженою відповідальністю "Агросем" відповідно до видаткової накладної від 16.04.2019 року №АГ-04425 (а.с.24) та в приватного акціонерного товариства "Галнафтохім" відповідно до видаткової накладної від 29.11.2019 року №ДР100004119 (а.с.25); паливо дизельне в товариства з обмеженою відповідальністю "Магістр-Д" відповідно до видаткових накладних від 12.06.2019 року №1586, від 05.12.2019 року №4352 (а.с.28-29), товарно-транспортних накладних на відпуск нафтопродуктів (нафти) від 12.06.2019 року №190612/7, від 05.12.2019 року №191205/13, №191205/14 (а.с.30-32).
За наслідками використання ПП "Агро-Ленд" насіння кукурудзи та мінеральних добрив у виробництві власної сільськогосподарської продукції складено акт №4 витрати насіння і садивного матеріалу за 2019 рік, форми №ВЗСГ-4, (а.с.23), та акт №2 про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за 2019 рік, форми №ВЗСГ-3, (а.с.26).
На праві оренди в ПП "Агро-Ленд" перебувають сільськогосподарські угіддя на території Башуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області площею 341,92 га (а.с.8), Залозецької селищної ради Зборівського району – 78,5067 га (а.с.9), Загірянської сільської ради Зборівського району Тернопільської області – 2,2283 га (а.с.10), що також відображені у звіті про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2019 року, форми №4-сг (а.с.11).
У відповідності до звіту про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду на 01.12.2019 року, форми №29-сг (а.с.13-18), обсяги виробництва після доробки кукурудзи ПП "Агро-Ленд" становили 28710,00 ц.
Згідно з списку працівників ПП "Агро-Ленд" в позивача працюють три трактористи-машиністи сільськогосподарського виробництва та два підсобних робітника (а.с.34), а сільськогосподарська техніка перебуває у тимчасовому володінні на підставі договору №1Т, укладеного 02.01.2019 року з приватним агропромисловим підприємством "Поділля-Агро" (а.с.35-37).
Зберігання продукції здійснювалося відповідно до угоди №08/01-02 складського зберігання зерна, укладеної 01.08.2019 року з приватним підприємством "Агропромислове підприємство" Агро-Дружба" (а.с.38-39).
За наслідками подання ПП "Агро-Ленд" до реєстрації в ЄРПН податкової накладної №4 від 07.02.2020 року, через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України позивачу було направлено квитанцію, згідно якої реєстрація податкової накладної зупинена.
Відповідно до протоколу засідання Комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №56 від 05.05.2020 року, підставою включення ПП "Агро-Ленд" до переліку ризикових на підставі п.8 стала інформація, отримана у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, а саме наявність об`єктивних ознак неможливості здійснення господарської діяльності через недостатню забезпеченість трудовими ресурсами та основними засобами (а.с.65-67).
На виконання вимог контролюючого органу, ПП "Агро-Ленд" по вказаній податковій накладні 26.06.2020 року надано повідомлення №1 з, в підтвердження реальності здійснення господарської операції, наступними документами: договір поставки №141-ТР-2020-К від 03.02.2020 року кукурудзи 3-го класу, врожаю 2019 року ТОВ "Овал", з видатковою накладною, товарно-транспортними накладними, платіжним дорученням (а.с.40-49); видаткові накладні, акти приймання-передачі про придбання гібридне насіння кукурудзи у приватного підприємства "Техніка" (а.с.19-22); видаткові накладні про придбання мінеральних добрив в товариства з обмеженою відповідальністю "Агросем" та в приватного акціонерного товариства "Галнафтохім" (а.с.24-25); видаткові накладні, товарно-транспортні накладні на відпуск нафтопродуктів (нафти) про придбання палива дизельного в товариства з обмеженою відповідальністю "Магістр-Д" (а.с.27-32); довідки про оренди угідь (а.с.8-10); звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2019 року, форми №4-сг (а.с.11); звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду на 01.12.2019 року, форми №29-сг (а.с.13-18), список працівників ПП "Агро-Ленд" (а.с.34); договір №1Т від 02.01.2019 року оренди техніки з приватним агропромисловим підприємством "Поділля-Агро" (а.с.35-37); угода №08/01-02 від 01.08.2019 року складського зберігання зерна з приватним підприємством "Агропромислове підприємство" Агро-Дружба" (а.с.38-39), оборотно-сальдова відомість по рахунку: 631 контрагенти за 2019 рік (а.с.33).
Проте, Головним управлінням ДПС у Тернопільській області 01.07.2020 року прийнято рішення №1682117/40891391 (а.с.7), яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №4 від 07.02.2020 року, зробивши висновок про ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити).
Не погодившись із рішенням контролюючого органу, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість висновків відповідача і винесеного на підставі них спірного рішення на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі – ПК України).
Згідно з пп."а" п.185.1ст.185 ПК об`єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;.
Відповідно до п.187.1 ст.187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 201.10 ст.201 ПК України передбачено при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Відповідно до п.2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (далі – Порядок № 1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Як передбачено п.12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Згідно із п.13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Так, на виконання вказаної норми, 11.12.2019 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", , зокрема Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок №1165).
За правилами п.3 Порядку №1165, Податкові накладні / розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації): 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно виконуються такі умови: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну / розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень; значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою: D = S/T, де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування; значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою: P = Pм х 1,4, де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування; Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування. Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку; 4) у податковій накладній / розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.
Згідно п.6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Критерії ризиковості платника податку на додану вартість наведені у додатку 1 до Порядку №1165:
1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.
4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.
5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).
6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України.
7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України.
8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування.
Відповідно до п.10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У п.11 Порядку №1165 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (п.26 Порядку №1165).
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок №520), згідно з п.10 якого комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Відповідно до п.4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з п.5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування (п.6 Порядку №520).
За приписами п.11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.
Як слідує з протоколу засідання Комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №56 від 05.05.2020 року, підставою включення ПП "Агро-Ленд" до переліку ризикових на підставі п.8 стала інформація, отримана у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, а саме наявність об`єктивних ознак неможливості здійснення господарської діяльності через недостатню забезпеченість трудовими ресурсами та основними засобами.
Позивачу в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної №4 від 07.02.2020 року запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
Разом з тим, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, визначений у п.5 Порядку №520, не означає, що платник податку повинен подати абсолютно всі, зазначені у ньому документи. Навпаки, зміст цього переліку свідчить на користь того, що враховується специфіка певних господарських операцій. Даний перелік є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов`язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами п.185.1 ст.185 ПК України.
Матеріали справи свідчать, що відповідно до пропозиції надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної №4 від 07.02.2020 року в ЄРПН позивачем було надіслано пояснення з документами, в підтвердження реальності здійснення господарської операції, про що описано вище.
Комісією Головного управління ДПС України у Тернопільській області прийнято оскаржуване рішення №1682117/40891391 від 01.07.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 07.02.2020 року в ЄРПН.
Як підставу відмови, зазначено про ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків- фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити).
Проте, зазначений висновок контролюючого органу спростовується наявними у матеріалах справи та дослідженими в ході судового розгляду письмовими доказами, що підтверджуються реальність господарської операції ПП "Агро-Ленд" поставки ТОВ "Овал" кукурудзи 3-го класу, врожаю 2019 року, згідно якої видано податкову накладну №4 від 07.02.2020 року, та її належне оформлення первинними документами (а.с.40-49).
В тому числі, позивачем представлено первинні документи циклу господарської операції, що передував реалізації кукурудзи ТОВ "Овал", а саме: видаткові накладні, акти приймання-передачі про придбання гібридне насіння кукурудзи у приватного підприємства "Техніка" (а.с.19-22); видаткові накладні про придбання мінеральних добрив в товариства з обмеженою відповідальністю "Агросем" та в приватного акціонерного товариства "Галнафтохім" (а.с.24-25); видаткові накладні, товарно-транспортні накладні на відпуск нафтопродуктів (нафти) про придбання палива дизельного в товариства з обмеженою відповідальністю "Магістр-Д" (а.с.27-32); довідки про оренди угідь (а.с.8-10); звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2019 року, форми №4-сг (а.с.11); звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду на 01.12.2019 року, форми №29-сг (а.с.13-18), список працівників ПП "Агро-Ленд" (а.с.34); договір №1Т від 02.01.2019 року оренди техніки з приватним агропромисловим підприємством "Поділля-Агро" (а.с.35-37); угода №08/01-02 від 01.08.2019 року складського зберігання зерна з приватним підприємством "Агропромислове підприємство" Агро-Дружба" (а.с.38-39), оборотно-сальдова відомість по рахунку: 631 контрагенти за 2019 рік (а.с.33), зазначені вище.
При цьому, суд вважає за необхідне наголосити на невиконанні обов`язку підкреслити в спірному рішенні документи, які саме не надано платником податку.
Таким чином, в оскаржуваному рішенні №1682117/40891391 від 01.07.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 07.02.2020 року в ЄРПН відсутня конкретна інформації щодо причин та підстав для прийняття такого, а лише загальна інформація.
У той же час, головною рисою індивідуальних актів є їхня конкретність (гранична чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб`єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв`язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами; чітка відповідність такого акту нормам чинного законодавства.
Натомість, оскаржуване рішення контролюючого органу не відповідає наведеним вище вимогам щодо чіткості та зрозумілості, та породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на не можливість реалізації свого права або обов`язку платником податків щодо виконання юридичного волевиявлення суб`єкта владних повноважень.
Серед іншого, аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту. При цьому, в первинних документах, які є підставою для бухгалтерського обліку, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції.
Відповідачами не надано належних та допустимих доказів, які б ставили під сумнів реальність здійсненої позивачем господарської операції з ТОВ "Овал" про поставку кукурудзи 3-го класу, врожаю 2019 року, виконання якої відбулось в повному обсязі, свідчили б про невідповідність цієї операції дійсному економічному змісту, або засвідчили б наявність інших обставин, що підтверджують недобросовісність позивача як платника податків, а також підстав для відмови у реєстрації податкової накладної №4 від 07.02.2020 року в ЄРПН.
Недостатня забезпеченість трудовими ресурсами та основними засобами, на які посилається контролюючий орган, в спірних правовідносинах є безпідставною, оскільки згідно з списку працівників ПП "Агро-Ленд" в позивача працюють три трактористи-машиністи сільськогосподарського виробництва та два підсобних робітника (а.с.34), а сільськогосподарська техніка перебуває у тимчасовому володінні на підставі договору №1Т, укладеного 02.01.2019 року з приватним агропромисловим підприємством "Поділля-Агро" (а.с.35-37).
При цьому, на праві оренди в ПП "Агро-Ленд" перебувають сільськогосподарські угіддя на території Башуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області площею 341,92 га (а.с.8), Залозецької селищної ради Зборівського району – 78,5067 га (а.с.9), Загірянської сільської ради Зборівського району Тернопільської області – 2,2283 га (а.с.10), що також відображені у звіті про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2019 року, форми №4-сг (а.с.11).
Зберігання ж продукції здійснювалося відповідно до угоди №08/01-02 складського зберігання зерна, укладеної 01.08.2019 року з приватним підприємством "Агропромислове підприємство" Агро-Дружба" (а.с.38-39).
Водночас, всі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення визначених ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкових накладних.
Відтак, матеріали справи не містять спростувань відповідачами, як суб`єктами владних повноважень, тверджень позивача, наведення ними відповідних мотивів прийняття спірного рішення та неврахування наданих позивачем документів, а тому, підтверджень правомірності рішення контролюючого органу.
За приписами ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Аналогічна позиція стосовно обов`язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у п.36 справи "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), від 01.07.2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).
Таким чином, беручи до уваги те, що податкова накладна видані в межах господарської операції, яка є об`єктом оподаткування, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, які подано для реєстрації у встановлений п.201.10 ст.201 ПК України строк, а також враховуючи те, що відповідачами не доведено наявності інших підстав для відмови у реєстрації податкової накладної та судом не встановлено обставин, які б перешкоджали видачі податкової накладної та прийняттю рішень про її реєстрацію, суд дійшов висновку про відсутність підстав для відмови у реєстрації податкової накладної №4 від 07.02.2020 року шляхом прийняття оскаржуваного рішення та не відповідність такого критеріям правомірності рішення суб`єкта владних повноважень, в контексті ч.2 ст.2 КАС України, і, як наслідок, підлягає скасуванню.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
За приписами ч.3 ст.245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Суд звертає увагу на приписи п.19, 20 Порядку№1246, згідно якими податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про необхідність для належного захисту порушеного права позивача зобов`язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №4 від 07.02.2020 року в ЄРПН. Задоволення такої позовної вимоги є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч.1 ст.139 КАС України).
Отже, відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує на користь позивача здійснені ним та документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в загальному розмірі 2102,00 грн. відповідно до квитанції №112 від 17.08.2020 року (а.с.6) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України у Тернопільській області та ДПС України.
Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області від 01.07.2020 року №1682117/40891391 року про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 07.02.2020 року;
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №4 від 07.02.2020 року, подану приватним підприємством "Агро-Ленд".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України в користь приватного підприємства "Агро-Ленд" сплачений при поданні позову судовий збір в сумі 1051 (одна тисяча п`ятдесят одна) гривня 00 (нуль) копійок відповідно до платіжного доручення №112 від 17.08.2020 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Тернопільській області в користь приватного підприємства "Агро-Ленд" сплачений при поданні позову судовий збір в сумі 1051 (одна тисяча п`ятдесят одна) гривня 00 (нуль) копійок відповідно до платіжного доручення №112 від 17.08.2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 24 листопада 2020 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Приватне підприємство "Агро-Ленд" (місцезнаходження/місце проживання: смт. Залізці,Зборівський район, Тернопільська область,47234 код ЄДРПОУ/РНОКПП 40891391);
відповідач:
- Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Білецька, 1,м. Тернопіль,46003 код ЄДРПОУ/РНОКПП 43142763);
- Державна податкова служба України (місцезнаходження/місце проживання: пл. Львівська, 8,м. Київ 53,04053 43005393);
- Державна податкова служба України (місцезнаходження/місце проживання: пл. Львівська, 8,м. Київ 53,04053 43005393).
Головуючий суддя Мандзій О.П.