Рішення № 93074408, 25.11.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2020
Номер справи
480/5695/20
Номер документу
93074408
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 листопада 2020 року Справа №480/5695/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - А.Б. Діска, розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5695/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання рішення і бездіяльності протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення відповідача № 959230822598 від 14.06.2020 і визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов`язання здійснити перерахунок призначеної пенсії з 01.06.2020 відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014 (далі - Закон № 1697-VІІ), встановивши її розмір на рівні 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати, яка станом на 01.06.2020 складає 53512 грн 10 коп. та до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у зв`язку зі збільшенням вислуги років більш ніж на два відпрацьовані роки звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії, однак отримав відмову з тих підстав, що зміна розміру посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 "Про умови оплати праці прокурорів" (далі - Постанова №1155), не є підставою для перерахунку пенсії, що призначена згідно із Законом України "Про прокуратуру", а також у зв`язку з тим, що право на перерахунок пенсії виникає через 2 роки після прийняття рішення Конституційним Судом України 13.12.2019. Проте позивач вважає таке рішення незаконним, оскільки норми Постанови №1155 не розповсюджуються на спірні правовідносини, нею встановлено обмеження для перерахунку пенсій тільки з підстави зміни розміру встановлених нею окладів, проте розмір окладу за посадою позивача не змінювався з 2017 року, жодних застережень, що право позивача на перерахунок виникає через 2 роки після 13.12.2019 ні саме рішення Конституційного Суду України, ні ст. 86 Закону № 1697-VІІ не містить.

Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відповідали вимогам чинного правового регулювання, оскільки був відсутній затверджений Кабінетом Міністрів України порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури, що зумовило неможливість проведення відповідного перерахунку на момент виникнення спірних правовідносин.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області з 12.05.2016 та йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 60% (а.с. 123).

Після призначення пенсії позивач продовжив працювати в Прокуратурі Сумської області.

05.06.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії за вислугу років на підставі додатково поданих довідок Прокуратури Сумської області про складові заробітної плати, у зв`язку із настанням підстави - за кожні два відпрацьованих роки (а.с. 6-9).

За наслідками розгляду заяви позивача, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було прийнято рішення від 14.06.2020 № 959230822598, про відмову в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що відповідно до п. 7 Постанови №1155 зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсії, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру». Також вказано, що Другим Сенатом Конституційного Суду України 13.12.2019 прийнято рішення щодо відповідності Конституції України положення частини 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» та встановлено порядок його виконання. Право на перерахунок пенсій, призначених згідно Закону України «Про прокуратуру» виникає через два роки після дати 13.12.2019, тобто починаючи з 13.12.2021 (а.с.17 зв.).

Про вказане рішення позивача було повідомлено листом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 23.06.2020 № 1800-0303-8/27213 (а.с. 18).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

14.10.2014 було прийнято Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VІІ, який набрав чинності з 15.07.2015.

Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Надалі, Законом України "Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VІІІ (далі - Закон № 76-VІІІ, набрав чинності 01.01.2015) до частини вісімнадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ та до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ внесено зміни, зокрема, вказані частини викладено у однакових редакціях: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону № 76-VIII також було зобов`язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, у тому числі щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Однак, Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного нормативно-правового акту, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Так, постановою Верховного Суду від 24.04.2019 у справі № 826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019, якими визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною двадцятою статті 86 Закону України "Про прокуратуру"; зобов`язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

При цьому, Верховний Суд звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом покладено саме на Уряд.

Неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акту, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це порушує статтю 22 Конституції України.

Більш того, Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

При цьому жодних застережень, що право на перерахунок виникає через 2 роки після 13.12.2019, тобто з 13.12.2021 Рішення Конституційного Суду України не містить.

У своєму Рішенні від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України зазначив, що частина двадцята статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.

Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до п. 3 розділу ІІ "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19.09.2019 № 113-ІХ до початку роботи обласних і окружних прокуратур оплата праці працівників регіональних прокуратур і місцевих прокуратур здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, яка встановлює оплату праці працівників органів прокуратури.

На час прийняття відповідачем спірного рішення обласні та окружні прокуратури не створені. Позивач працював на посаді начальника відділу Прокуратури Сумської області. Оплата праці прокурорів прокуратур областей (регіональних прокуратур) регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", яка жодних обмежень щодо перерахунку пенсій не встановлює.

Оскільки постановою Кабінету Міністрів України № 1155 від 11.12.2019 затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур згідно з додатками 1-3, то дія її не розповсюджується на спірні правовідносини на час прийняття спірного рішення.

Крім того, постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 "Про умови оплати праці прокурорів" встановлює обмеження для перерахунку пенсій у реформованих прокуратурах тільки з підстави зміни розміру встановлених нею окладів, що є окремою підставою для перерахунку пенсій відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" і не стосується іншої підстави - за кожні два відпрацьовані роки.

Отже, посилання відповідача в оскаржуваному рішенні на п.7 Постанови Кабінету Міністрів України № 1155 від 11.12.2019 року суд до уваги не бере, оскільки позивач не просив про проведення перерахунку його пенсії на підставі цієї Постанови.

Суд зазначає, що Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 змінило законодавче регулювання для правовідносин, що мають місце з дати його ухвалення.

З матеріалів справи вбачається, що на момент звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, позивач перебував на посаді начальника відділу Прокуратури Сумської області, а отже, відповідно до редакції ч.20 ст.86 Закону №1697-VII, яка є чинною з 13.12.2019 року, та яка зокрема передбачає, що пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки - позивач має право на перерахунок призначеної йому раніше пенсії як працюючий пенсіонер.

Зважаючи на викладене, суд доходить висновку, що у зв`язку зі зверненням позивача до ГУ ПФУ в Сумській області, відповідач мав перерахувати пенсію ОСОБА_1 за кожні два відпрацьованих роки відповідно до вимог ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" з 01.06.2020 на підставі його заяви та доданих до неї документів.

Оскільки відповідач відмовив позивачу у проведенні такого перерахунку рішенням № 959230822598 від 14.06.2020, суд вважає належним та достатнім способом захисту прав позивача визнання протиправним і скасування цього рішення та зобов`язання відповідача здійснити з 01.06.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 за кожні два відпрацьованих роки відповідно до вимог ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ на підставі його заяви від 05.06.2020 та доданих до неї документів.

Щодо того, в якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати та з урахуванням яких сум підлягає перерахунку пенсія позивача, суд зазначає, що в даній справі виник спір про право позивача на перерахунок пенсії у зв`язку з тим, що відповідачем не визнається право позивача на такий перерахунок. Відповідно питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії є похідним і повинно вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.

Суд зауважує, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності у нього права на такий перерахунок, з тих підстав, що таке право виникне у позивача лише з 13.12.2021. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії та сум, які мають бути враховані, на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 840,8 грн. згідно квитанції від 01.09.2020 №61599 (а.с. 4).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання рішення і бездіяльності протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 959230822598 від 14.06.2020, яким відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) провести з 01.06.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 за кожні два відпрацьованих роки, відповідно до вимог ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ, на підставі його заяви від 05.06.2020 та доданих до неї документів.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.Б. Діска