
Справа № 420/11370/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» (вул.Дідріхсона,8, м.Одеса, 65029) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення з ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) на користь Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» (код ЄДРПОУ 26614030) витрати, пов`язані з утриманням у вищому навчальному закладі у сумі 337739,31 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» до ОСОБА_1 , в якому позивач просить:
стягнути з ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ) на користь Інституту Військово-Морських Сил Національного університету "Одеська морська академія" код ЄДРПОУ 26614030 (65029, м. Одеса, вул. Дідріхсона, 8) витрати, пов`язані з утриманням у вищому навчальному закладі у сумі 337739,31 грн.
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що між Інститутом Військово-Морських Сил Національного університету "Одеська морська академія" та ОСОБА_1 було укладено контракт про проходження військової служби (навчання) у Збройних Силах України курсантами вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу, який набрав винності з 28.07.2017 відповідно до наказу начальника Інституту від 01.09.2017 №19-РС. Відповідач відрахований з навчання наказом ректора Національного університету "Одеська морська академія" за академічну неуспішність, звільнений з військової служби у запас за підпунктом "ж" пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем та виключений зі списків особового складу наказом начальника Інституту від 06.04.2020 №68. Зазначеним наказом відповідачу було оголошено суму до відшкодування за час навчання в Інституті у розмірі 337 739,31 грн. Проте відповідачем добровільно вказану заборгованість не сплачено, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду.
Ухвалою суду від 02.11.2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
До суду 04.11.2020 року (вхід. №ЕС/857/20) від відповідача надійшов відзив на позову заяву, відповідно до якого відповідач проти задоволення позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що ОСОБА_1 має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, що підтверджується копією витягу з рішення виконавчого комітету Ширяївської селищної ради, Ширяївського району, Одеської області від 27.06.2013 № 81 та розпорядженням Ширяївської РДА Одеської області від 10.06.2013 № 159/А-2013 «Про надання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 статусу дитини, позбавленої батьківського піклування». З огляду на, що представник відповідача зазначає, що відповідач, який відноситься до осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, наділений правом на повне державне забезпечення в державних і комунальних навчальних закладах усіх рівнів, а також звільнений від плати за навчання в них. Враховуючи, що Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» є навчальним закладом державної форми власності, а приписи Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» щодо звільнення від плати за навчання дітей, позбавлених батьківського піклування у такому навчальному закладі (та, як наслідок - звільнення вказаних осіб від її відшкодування) та повного державного забезпечення таких осіб в державних і комунальних навчальних закладах, мають імперативний характер, доходжу до висновку про відсутність підстав для стягнення з відповідача, який відноситься до осіб із числа дітей, позбавлених батьківського піклування, фактичних витрат на підготовку в розмірі 337739,31 грн. Окремо представник позивача зазначає, що позивачем пропущено строк звернення до суду.
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно зі статтею 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Між Інститутом Військово-Морських Сил Національного університету "Одеська морська академія" та ОСОБА_1 було укладено контракт про проходження військової служби (навчання) у Збройних Силах України курсантами вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу, який набрав винності з 28.07.2017 відповідно до наказу начальника Інституту від 01.09.2017 №19-РС.
ОСОБА_1 відрахований з навчання наказом ректора Національного університету "Одеська морська академія" за академічну неуспішність, звільнений з військової служби у запас за підпунктом "ж" пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем та виключений зі списків особового складу наказом начальника Інституту від 06.04.2020 №68. Зазначеним наказом відповідачу було оголошено суму до відшкодування за час навчання в Інституті у розмірі 337 739,31 грн.
Відповідно до довідки про відшкодування витрат на грошове забезпечення відповідача за період навчання з січня 2018 року по квітень 2020 року відшкодуванню підлягають витрати у сумі 277 684, 20 грн.
Відповідно до довідки-розрахунку витрат на лікування відповідача за період навчання відшкодуванню підлягають витрати у сумі 550, 52 грн.
Відповідно до довідки № 10 від 03.04.2020 витрати на речове забезпечення відповідача за період навчання відшкодуванню підлягають у сумі 18 124,39 грн.
Відповідно до довідки-розрахунку витрат на продовольче забезпечення (харчування) відповідача, за період навчання відшкодуванню підлягають витрати у сумі 41 380,20 грн.
Відповідно до пункту 1 контракту ОСОБА_1 зобов`язаний відшкодувати витрати, пов`язані з утриманням у закладі, в якому проходить військову службу (навчання), для проходження військової служби на посадах офіцерського складу в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або недисциплінованість чи відмови від подальшого проходження військової служби на посадах офіцерського складу після закінчення цього закладу.
Відповідно до частини 10 статті 25 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" курсанти в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість, систематичне невиконання умов контракту військовослужбовцем, невиконання освітньої програми (індивідуального навчального плану - за його наявності) та в разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу після закінчення закладу вищої освіти, а також особи офіцерського складу, які звільняються з військової служби протягом п`яти років (десяти років - для осіб офіцерського складу, які оволоділи спеціальностями льотного складу авіації) після закінчення вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу закладу вищої освіти відповідно до підпунктів "д", "е", "є", "з", "и" пункту 1 та підпунктів "д", "е", "є", "ж", "з" пункту 2 частини п`ятої статті 26 цього Закону, відшкодовують Міністерству оборони України та іншим центральним органам виконавчої влади, яким підпорядковані ці заклади освіти, витрати, пов`язані з їх утриманням у закладі вищої освіти, відповідно до порядку і умов, встановлених Кабінетом Міністрів України, У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється у судовому порядку.
Порядок відшкодування курсантами витрат, пов`язаних з утриманням у вищих навчальних закладах встановлений Порядком відшкодування курсантами та особами офіцерського складу витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 № 964 (далі - Порядок).
Зазначений Порядок визначає механізм відшкодування курсантами в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання' або через недисциплінованість та в разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу після закінчення вищого навчального закладу витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищому навчальному закладі.
Відповідно до пункту 3 Порядку відшкодування здійснюється у розмірі фактичних витрат, пов`язаних з:
грошовим, продовольчим, речовим, медичним забезпеченням;
перевезенням до місця проведення щорічної відпустки та у зворотйому напрямку;
оплатою комунальних послуг і вартості спожитих енергоносіїв.
Відповідно до пункту 4 Порядку розрахунок фактичних витрат здійснюється вищим навчальним закладом згідно з нормами утримання курсантів.
Пунктом 5 Порядку встановлено, що витрати відшкодовуються у повному розмірі, зокрема;
курсантами, які вислужили встановлений законодавством строк строкової військової служби до вступу у вищий навчальний заклад;
курсантами жіночої статі - за весь період навчання;
курсантами, які навчалися понад встановлений законодавством строк строкової військової служби, - за період навчання, що перевищує цей строк.
Порядок розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах встановлений Порядком розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах, затвердженим спільним наказом Міністерства оборони України, Міністерства фінансів України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Служби безпеки України від 16.07.2007 №419/831/240/605/537/219/534.
Як встановлено судом, Рішенням Ширяївського районного суду від 16.05.2013 у справі № 518/402/13-ц за позовом служби у справах дітей Ширяївської РДА до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав - позов задоволено.
Позбавлено батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно, неповнолітньої дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (актовий запис № 3 від 19.01.2006 року, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Ширяївського районного управління юстиції).
ОСОБА_1 має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, що підтверджується копією витягу з рішення виконавчого комітету Ширяївської селищної ради, Ширяївського району, Одеської області від 27.06.2013 № 81 та розпорядженням Ширяївської РДА Одеської області від 10.06.2013 № 159/А-2013 «Про надання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 статусу дитини, позбавленої батьківського піклування».
Суд відмічає, що правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа, визначає Закон України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», який є складовою частиною законодавства про охорону дитинства.
Приписами ст.1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» встановлено, що діти, позбавлені батьківського піклування, - діти, які залишилися без піклування батьків у зв`язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами Національної поліції, пов`язаним з відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов`язки, а також діти, розлучені із сім`єю, підкинуті діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки, діти, батьки яких не виконують своїх батьківських обов`язків з причин, які неможливо з`ясувати у зв`язку з перебуванням батьків на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та безпритульні діти;.
В силу приписів ст.4 та ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» заходи соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа гарантуються, забезпечуються та охороняються державою; держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа; право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів; вартість повного державного забезпечення у грошовому еквіваленті для дітей віком від народження до трьох років, від трьох до семи років, від семи до десяти років, від десяти до чотирнадцяти років, від чотирнадцяти до вісімнадцяти років та осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до двадцяти трьох років визначається відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум".
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» витрати на утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа у сім`ях опікунів, прийомних сім`ях, дитячих будинках сімейного типу, у державних закладах фінансуються з державного, обласних бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, інших джерел, не заборонених законодавством.
Положеннями ст.39-1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» визначено, що діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а також особи із їх числа звільняються від плати за навчання в державних і комунальних навчальних закладах усіх рівнів.
Аналіз наведених законодавчих приписів дозволяє стверджувати, що відповідач, який відноситься до осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, наділений правом на повне державне забезпечення в державних і комунальних навчальних закладах усіх рівнів, а також звільнений від плати за навчання в них.
Зміст Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» не дає підстави для висновку про нерозповсюдження визначених ним державних гарантій на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в разі їх навчання на підставі договору про підготовку фахівця у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України.
Враховуючи, що Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» є навчальним закладом державної форми власності, а приписи Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» щодо звільнення від плати за навчання дітей, позбавлених батьківського піклування у такому навчальному закладі (та, як наслідок - звільнення вказаних осіб від її відшкодування) та повного державного забезпечення таких осіб в державних і комунальних навчальних закладах, мають імперативний характер, дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення з відповідача, який відноситься до осіб із числа дітей, позбавлених батьківського піклування, фактичних витрат на підготовку в розмірі 337739,31 грн.
Щодо заяв представника відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду, у зв`язку з пропуском строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
04.05.2020 року Інститут Військово-Морських Сил Національного університету "Одеська морська академія" звернувся до Ширяївського районного суду Одеської області з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням у вищому навчальному закладі.
Ширяївський районний суд Одеської області направив зазначену позовну заяву за підсудністю до Ананьївського районного суду Одеської області.
Ухвалою Ананьївського районного суду Одеської області від 10.09.2020 по справі № 518/526/20, Інституту відмовлено у відкритті провадження по справі за вищезазначеним позовом в зв`язку з тим, що правовідносини, які виникли між сторонами, є адміністративно-правовими, а справа підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, вказану ухвалу отримано Інститутом 25.09.2020року.
27.10.2020р. Інститут Військово-Морських Сил Національного університету "Одеська морська академія" звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з відповідним позовом.
Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів ( абз.1 ч.2 ст.122 КАС України). Відповідно до ч.3 ст.122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Згідно з ч.5 ст.122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
З огляду на викладене, суд зазначає, що позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду у місячний строк з моменту коли позивач дізнався про обставини порушення своїх прав, та невірно обраних спосіб їх захисту.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з тим, згідно вимог ч. 2 ст. 77 КАС України, під час розгляду справи відповідач не довів належними і допустимими доказами правомірність бездіяльності.
Приймаючи до уваги викладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не обґрунтовані, не відповідають чинному законодавству, отже не підлягають задоволенню.
Згідно зі ст.242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись статтями 12, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» (вул.Дідріхсона,8, м.Одеса, 65029) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення з ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) на користь Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» (код ЄДРПОУ 26614030) витрати, пов`язані з утриманням у вищому навчальному закладі у сумі 337739,31 грн. - відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293,295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.С. Єфіменко
.