
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2020 року ЛуцькСправа № 140/13853/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Національної поліції у Волинській області (далі ГУ НП у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у призначенні одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків та зобов`язання призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, у розмірі передбаченому пп. "в" п. 3 ч. 1 ст. 99 Закону України "Про Національну поліцію", що становить 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 01 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що в період з 1993 по 1999 року та в подальшому з 2006 по 2020 роки позивач перебував на службі в органах внутрішніх справ України.
07.11.2015 позивач прийнятий на службу до Національної поліції України, а 06.07.2020 наказом начальника ГУНП у Волинській області №201 о/с звільнений зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу).
Під час проходження служби в міліції позивач отримав травму, пов`язану з виконанням службових обов`язків, що підтверджується актом огляду МСЕК №113. Згідно з довідкою до акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №195675 від 24.07.2020 позивачу присвоєно ІІІ групу інвалідності з 23.07.2020 на строк до 01.08.2021, а згідно довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА № 026141 позивач втратив працездатність на 60%.
Таким чином, підставою для звільнення слугувало встановлення позивачу 12.07.2020 Волинською обласною МСЕК ІІІ групи інвалідності внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків.
У зв`язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, позивач для отримання одноразової грошової допомоги у розмірі передбаченому підпунктом «в» пункту 3 частини першої статті 99 Закону України «Про Національну поліцію» звернувся із заявою та з відповідним пакетом документів, необхідним для призначення та виплати такої допомоги, до ГУНП у Волинській області.
Листом ГУНП у Волинській області від 26.08.2020 позивачу повідомлено про прийняття рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги у зв`язку з невідповідністю встановленого діагнозу (травма, ТАК, пов`язана з виконанням службових обов`язків) тлумаченню пункту 3 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію».
Позивач вважає, що відповідач, відмовляючи у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку із втратою працездатності та встановленою групою інвалідності, порушив його законні права та інтереси та прийняв рішення про відмову, яке не узгоджується з вимогами закону.
Вказане рішення про відмову у призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги позивач вважає протиправним у зв`язку з тим, що позивача звільнено з органів поліції через хворобу, інвалідність встановлена до спливу шести місяців із дня звільнення позивача з поліції, при цьому, звільнення відбулося внаслідок причин, зазначених саме в пункті 3 частини першої статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" (травма, пов`язана з виконанням службових обов`язків), що є обов`язковою умовою для призначення одноразової грошової допомоги.
Враховуючи вищевикладене, зазначає, що законодавством передбачено право позивача на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку з установленням йому інвалідності, причиною якої є наявність у нього травми, яка пов`язана з виконанням службових обов`язків проте, відповідач відмовляючи у призначенні одноразової грошової допомоги, невірно застосував пункт 3 частини першої статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" .
З наведених підстав просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25.09.2020 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та на підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.33).
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву від 12.10.2020 №481/01/26-2020 позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала та просила відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що відповідно до пункту 3 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі, зокрема, визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Таким чином, положення Закону України "Про Національну поліцію" застосовуються виключно за обов`язкової одночасної наявності, щонайменше, трьох умов, а саме: інвалідність повинна наступити внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі антитерористичній операції; інвалідність повинна наступити не раніше та не пізніше, ніж протягом шести місяців після звільнення особи поліції; причина звільнення такої особи з поліції повинна бути зумовлена пораненням, отриманим під час виконання ним службових обов`язків.
Тому, встановивши, що у позивача відсутня обов`язкова умова на призначення одноразової грошової допомоги для поліцейських, а саме, причина інвалідності, ГУНП у Волинській області прийнято рішення про відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (висновок від 21.08.2020), а позивачу направлено лист від 26.08.2020 №888/01/29-2019 з повідомленням про відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги.
ГУНП у Волинській області, вважає, що діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, як то встановлено частиною 2 статті 19 Конституції України, і ніяким чином не порушували прав та інтересів позивача.
Враховуючи вищевикладене, ГУНП у Волинській області вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необгрунтованими, а тому в задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що з 1993 по 1999 роки та в подальшому з 2006 по 2020 роки ОСОБА_1 перебував на службі в органах внутрішніх справ України, що підтверджується послужним списком позивача (а.с.41-44).
Наказом ГУНП у Волинській області 07.11.2015 №1 о/с ОСОБА_1 прийнятий на службу до Національної поліції України.
Наказом начальника ГУНП у Волинській області від 06.07.2020 №201 о/с майора поліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Луцького відділу поліції ГУНП, звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу), з 06.07.2020 (а.с.45).
Під час проходження позивачем служби 10.05.2014 стався нещасний випадок в результаті якого ОСОБА_1 був травмований, про що складено акт розслідування нещасного випадку від 15.06.2020 (форми Н-5), у якому зазначено, що тілесні ушкодження позивач отримав при виконанні службових обов`язків, пов`язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки у боротьбі зі злочинністю, на підставі чого комісією зроблено висновок, що нещасний випадок кваліфікується як такий, що стався в період проходження служби, при виконанні службових обов`язків (а.с.15-19).
Крім того, в акті про нещасний випадок (у тому числі поранення) від 15.06.2020 №14 комісією зроблено висновок: нещасний випадок трапився в період проходження служби, при виконанні службових обов`язків (а.с.20-24).
Як вбачається зі свідоцтва про хворобу ОСОБА_1 від 19.06.2020 №153/с, виданого військово-лікарською комісією ДУ «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Волинській області», причинний зв`язок захворювання (поранення, травми, контузії) ОСОБА_1 зазначено, як «травма, ТАК, пов`язана з виконанням службових обов`язків» (а.с.25-26).
З матеріалів справи, зокрема довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №195675 вбачається, що ОСОБА_1 23.07.2020 встановлено ІІІ групу інвалідності на строк до 01.08.2020, у якій зазначено, що "травма так пов`язана з виконанням службових обов`язків". Підстава призначення - акт огляду МСЕК від 23.07.2020 №113 (а.с.27)
Крім того, згідно довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА № 026141 від 24.07.2020 позивачу встановлено втрату працездатність на 60%.(а.с.28).
05.08.2020 позивач звернувся до ГУНП у Волинській області із заявою (рапортом) щодо виплати йому одноразової грошової допомоги, у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, пов`язаної з отриманням травми при виконанні службових обов`язків, з наданням усіх необхідних документів (а.с.46).
Начальником ГУНП у Волинській області 21.08.2020 відмовлено у затвердженні висновку про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю (а.с.51).
Листом ГУНП у Волинській області №888/01/29-20202 від 26.08.2020 позивачу повідомлено, що відповідачем розглянуто заяву ОСОБА_1 стосовно призначення та виплати одноразової грошової у зв`язку з встановленням інвалідності. Перелік підстав, за яких призначається та виплачується одноразова грошова допомога поліцейським, її розмір, категорія осіб, які мають право на одноразову грошову допомогу, підстави за яких призначається і виплачується допомога визначенні положеннями статей 97-101 Закону України "Про Національну поліцію" та реалізуються в Порядку та на умовах виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України №4 від 11.01.2016.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Порядку та умов, одноразова грошова допомога в разі втрати працездатності поліцейського призначається та виплачується у випадку (стаття 97) та у розмірах (стаття 99), визначених Законом України "Про Національну поліцію", особам, які мають право на її отримання, згідно з цим Законом. Пунктом 3 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, визначення поліцейському інвалідності внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
У листі зазначено, що в матеріалах, які ОСОБА_1 надав, а саме: у довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії від 23.07.2020 серії 12 ААА №026141 та свідоцтві про хворобу від 19.06.2020 №153 вказано, «травма, ТАК, пов`язана з виконанням службових обов`язків». Вказаний діагноз не відповідає тлумаченню пункту 3 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", тому ГУНП в області не має правових підстав для призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової допомоги, передбаченої статтею 97 Закону України «Про Національну поліцію». Враховуючи вищевикладене, Головним управлінням Національної поліції у Волинській області прийнято рішення про відмову у призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги (а.с.30-31).
Позивач, не погодившись з рішенням відповідача про відмову у призначенні та виплаті йому одноразової грошової допомоги, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
В силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок призначення та отримання поліцейськими одноразової грошової допомоги, розміри та підстави, за яких призначення та виплата допомоги не здійснюється, визначено статтями 97-101 Закону України "Про Національну поліцію" .
Частиною 2 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Відповідно до ч. 6 ст. 100 Закону №580-VІІІ особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, визначеної цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права.
З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97 - 101 Закону України «Про Національну поліцію» №580-VІІІ, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджений (далі - Порядок № 4), який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
Відповідно до підпункту 2 пункту 1 Розділу ІІ Порядку №4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата, з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати, з якої встановлено інвалідність, - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії.
Пунктом 2 Розділу ІІ вказаного Порядку встановлено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) поліцейського чи втрати працездатності поліцейського призначається та виплачується у випадках та в розмірах, визначених Законом України "Про Національну поліцію", особам, які мають право на її отримання, відповідно до цього Закону.
У пункті 5 Розділу І Порядку № 4 дано значення термінів, що визначають випадки, за яких призначається одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського:
1) під час виконання службових обов`язків (пункти 1, 3, 5 частини першої статті 97 Закону) - випадок, пов`язаний з виконанням поліцейським службових обов`язків, спрямованих на реалізацію повноважень та основних завдань поліції, у тому числі під час участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України;
2) під час проходження поліцейським служби (пункт 2 частини першої статті 97 Закону) - випадок, який не пов`язаний із безпосереднім виконанням поліцейським службових обов`язків, зазначених у підпункті 1 цього пункту;
3) пов`язаного з проходженням служби в поліції (пункти 4, 6 частини першої статті 97 Закону) - обставина, яка виникла внаслідок отриманого захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаного з проходженням поліцейським служби, крім випадків, зазначених у підпункті 1 цього пункту.
Таким чином, поліцейський, який проходить службу в поліції, у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності внаслідок травми, отриманої під час виконання службових обов`язків, має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про національну поліцію», виплата якої здійснюється відповідним підрозділом Національної поліції за останнім місцем служби поліцейського на підставі Порядку №4.
При цьому відповідно до пункту 5 розділу І Порядку №4 одноразова грошова допомога не призначається і не виплачується за наявності підстав, визначених статтею 101 Закону №580-VIII.
Статтею 101 Закону №580-VIII передбачено вичерпний перелік випадків, за яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, а саме, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком: а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням; б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння; в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом); г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.
Жоден із передбачених випадків не стосується ОСОБА_1 .
Відповідно до пункту 3 Розділу ІІІ цього Порядку заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, навчального закладу за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до інших органів (далі - останнім місцем проходження служби).
Згідно з пунктом 5 Розділу ІІІ Порядку №4 для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає:
1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності;
2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках);
3) довідку органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати);
4) копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;
5) копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
6) копії акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;
7) копію посвідчення інваліда війни (за наявності);
8) копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації;
9) копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Розділу IV Порядку №4 у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 5 розділу ІІІ, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою.
Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, навчального закладу, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.
Висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує/відмовляє у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України - керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
Рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п`ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови.
З аналізу наведених норм вбачається, що призначенню та виплаті одноразової грошової допомоги передує складання та затвердження висновку про її призначення, що здійснюється після встановлення наявності у особи права на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про Національну поліцію".
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі, зокрема, визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
За змістом підпункту "в" пункту 3 частини першої статті 99 Закону № 580-VIII поліцейським, яким встановлена ІІІ група інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті розмір одноразової грошового допомоги складає 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
З системного аналізу вищевикладених норм законодавства вбачається, що виплата одноразової грошової допомоги за пунктом 3 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" здійснюється за обов`язкової одночасної наявності трьох умов (причина інвалідності, час настання інвалідності та причина звільнення): 1) інвалідність повинна наступити внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання поліцейським службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції; 2) інвалідність повинна наступити не пізніше, ніж протягом шести місяців після звільнення особи з поліції; 3) причина звільнення такої особи з поліції повинна бути зумовлена захворюванням або пораненням, пов`язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 21.02.2018 №127/8696/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що у позивача для призначення та виплати одноразової грошової допомоги є наявні всі три умови у сукупності - причина інвалідності, час настання інвалідності та причина звільнення (через хворобу).
Судом встановлено та відповідачем не заперечується, що ОСОБА_1 було встановлено ІІІ групу інвалідності та саме через хворобу звільнено зі служби в поліції, захворювання було пов`язано з виконанням позивачем службових обов`язків.
Вказане свідчить про наявність у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням йому інвалідності ІІІ групи по причині захворювання, пов`язаного з виконанням ним службових обов`язків.
Таке право позивача відповідачем було порушено відмовою у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності ІІІ групи.
Системний аналіз наведених норм зумовлює висновок суду про те, що ОСОБА_1 має право на одержання одноразової грошової допомоги у розмірі, передбаченому підпунктом «в» пункту 3 частини 1 статті 99 Закону №580-VIII.
При цьому, суд не бере до уваги посилання представника відповідача на ту обставину, що ОСОБА_1 не має права на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки у позивача відсутня обов`язкова умова на призначення одноразової грошової допомоги для поліцейських, а саме, причина інвалідності, оскільки на переконання суду, наданими суду доказами підтверджено, що встановлена позивачу інвалідність настала внаслідок травми, отриманої під час виконання ним службових обов`язків та пов`язана з виконанням ним службових обов`язків.
Оскільки, позивачу встановлена інвалідність внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків в органах внутрішніх справ або поліції, яка була встановлена не пізніше, ніж протягом шести місяців після звільнення з поліції, причина звільнення зумовлена травмою, отриманою під час виконання ним службових обов`язків пов`язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, тому у ОСОБА_1 наявні обов`язкові умови для призначення та виплати одноразової грошової допомоги для поліцейських. У зв`язку з чим, позивач, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" та Порядку №4, має право на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки виплата одноразової грошової допомоги є забезпеченням гарантованого державою соціального захисту поліцейського, який втратив працездатність.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд вважає, що відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 3 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", тому позовні вимоги підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Волинській області щодо відмови у призначенні і виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського у зв`язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, внаслідок травми пов`язаної з виконанням службових обов`язків.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції у Волинській області здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги по втраті працездатності поліцейського у зв`язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, внаслідок травми пов`язаної з виконанням службових обов`язків, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" у розмірі передбаченому підпунктом "в" пункту 3 частини першої статті 99 Закону України "Про Національну поліцію".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Національної поліції у Волинській області (43025, Волинська область, м. Луцьк, вул. Винниченка, буд. 11, код ЄДРПОУ 40108604).
Головуючий-суддя Т.М. Димарчук