
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
_________________
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
09.11.2020 Справа № 905/1117/20
Господарський суд Донецької області у складі судді Бокової Ю.В., при секретарі судового засідання Мальованій О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Департаменту економіки Донецької обласної державної адміністрації (84313, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Богдана Хмельницького, будинок 6; код ЄДРПОУ 02741427)
до відповідача: Бабак Дмитра Андрійовича ( АДРЕСА_1 ; код РНОКПП НОМЕР_1 )
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Краматорської міської ради (84313, Донецька область, місто Краматорськ, площа Миру, будинок 2; код ЄДРПОУ: 24812116)
про стягнення 403 000, 00 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: Кох Ю.І. (посвідчення №57 від 16.05.2019), Фетіщенко Є.М. (посвідчення №58 від 16.05.2019)
від відповідача: не з`явився
від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: не з`явився
С У Т Ь С П О Р У
Департамент економіки Донецької обласної державної адміністрації звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до фізичної особи Бабак Дмитра Андрійовича про стягнення 403 000, 00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов угоди про фінансову підтримку суб`єкта малого підприємництва на реалізацію проекту №156 від 16.08.2018.
Представник позивача під час розгляду даної справи наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представник відповідача під час розгляду справи просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. У відзиві на позовну заяву (т. 2, а.с. 145-148) наголошував на тому, що відповідачем було виконано умови угоди № 156, передбачені пунктами 3.4.1., 3.4.2., 3.4.3., в межах строків, передбачених додатком № 1 до угоди. Так, з метою реалізації проекту відповідачем 15.08.2018 було укладено договір оренди з ТОВ «ЕСФЕРА», а 14.09.2018 відповідачем було придбано обладнання: портативний планетарій на базі алюмінієвого куполу та проекційної системи ASE projection box NEW на суму 403 000,00 грн. Також 31.10.2018 відповідачем було укладено трудові угоди з трьома особами, які були працевлаштовані - два адміністратора та бухгалтер. Тобто, в період з листопада 2018 по травень 2019 відповідач забезпечував належну реалізацію проекту. Весною 2019 сталося пошкодження стелі у приміщенні де розташоване обладнання планетарію, у зв`язку з чим відповідач був вимушений демонтувати обладнання планетарію та вивезти його з аварійного приміщення.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце проведення повідомлений належним чином. 28.07.2020 від представника третьої особи надійшли пояснення по справі (т. 2, а.с. 47-48), в яких останній підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі. Як вбачається зі змісту вказаних пояснень, відповідач надав звіти про результатами реалізації проекту лише тричі - 09.01.2019, 08.04.2019 на 04.07.2019, тим самим порушуючи порядок моніторингу за станом реалізації проекту.
Стаття 42 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що прийняття участі у судовому засіданні є правом сторони. При цьому, норми вказаної статті зобов`язують сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.
Як зазначено в ч.1 ст.202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
При цьому, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши обставини спору, доводи учасників судового процесу суд, -
В С Т А Н О В И В
Донецькою обласною державною адміністрацією, обласною військово-цивільною адміністрацією було розроблено Регіональну програму розвитку малого і середнього підприємництва в Донецької області на 2017-2018 роки, яку було затверджено розпорядженням № 266 від 27.03.2017.
Розпорядженням голови Донецької обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації 05.05.2017 №466 затверджений Порядок використання коштів обласного бюджету, передбачених на надання фінансової підтримки суб`єктам малого підприємництва на реалізацію проектів.
Порядок розроблений на підставі Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" та в рамках Регіональної програми розвитку малого і середнього підприємництва в Донецькій області на 2017-2018 роки, затвердженої розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 27.03.2017 № 266 (із змінами).
Згідно із пунктом 2 Розділу І Порядку метою фінансової підтримки є сприяння розвитку малого підприємництва шляхом спрощення доступу до фінансових ресурсів. Фінансова підтримка суб`єктам малого підприємництва на реалізацію проектів (далі - фінансова підтримка) надається на конкурсних засадах (далі - конкурсний відбір).
Головним розпорядником коштів обласного бюджету та відповідальним виконавцем заходу Програми з надання фінансової підтримки є департамент економіки облдержадміністрації (пункт 3 Розділу I Порядку).
Для організації та проведення конкурсного відбору проектів суб`єктів малого підприємництва, яким буде надаватись фінансова підтримка, в рамках програми, створюється конкурсна комісія з відбору проектів суб`єктів малого і середнього підприємництва (далі - конкурсна комісія), склад якої затверджується розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації. До складу конкурсної комісії можуть входити представники структурних підрозділів облдержадміністрації, інших органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, державної організації "Регіональний фонд підтримки підприємництва по Донецькій області", установи "Донецька Агенція регіонального розвитку", об`єднань суб`єктів господарювання, бізнес- асоціацій (за згодою) за умови, що представники органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування складають не більше половини складу конкурсної комісії (пункти 1,2 Розділу III Порядку).
Рішення конкурсної комісії приймаються на її засіданнях за участі не менше половини від загального складу комісії відкритим голосуванням простою більшістю голосів присутніх на засіданні членів конкурсної комісії та оформлюються протоколом (пункт 15 Розділу III Порядку).
Згідно із положеннями Порядку на Головного розпорядника (департамент економіки облдержадміністрації) покладаються повноваження щодо укладання угод про фінансову підтримку (пункт 5 Розділу IV), перерахування коштів фінансової підтримки на розрахунковий рахунок переможця конкурсного відбору (пункти 7, 9 Розділу IV), здійснення постійного контролю за цільовим використанням бюджетних коштів шляхом моніторингу етапів реалізації переможцями конкурсного відбору проектів (пункт 1 Розділу V), внесення на розгляд конкурсної комісії питання щодо припинення надання переможцю конкурсного відбору фінансової підтримки у разі невиконання ним зобов`язань за договором або призупинення реалізації проекту (пункт 4 Розділу V), повідомлення отримувача про припинення надання фінансової підтримки та необхідність повернення бюджетних коштів після прийняття відповідного рішення конкурсною комісією (пункт 5 Розділу V), у разі, якщо отримувач не повернув бюджетні кошти в терміни, встановлені пунктами 3 та (або) 5 розділу V цього Порядку, бюджетні кошти стягуються Головним розпорядником в порядку, передбаченому законодавством (п. 6 Розділу V).
Розпорядженням голови Донецької обласної державної адміністрації № 472 від 05.05.2017 створена конкурсна комісія з відбору проектів суб`єктів малого і середнього підприємництва.
Фізична особа-підприємець Бабак Дмитро Анатолійович представив на розгляд конкурсної комісії бізнес-план інвестиційного проекту «Планетарій «Ведмедиця» згідно з яким відповідач брав на себе зобов`язання зі створення навчально-розважального комплексу «Планетарій «Ведмедиця» в м. Краматорськ із строком окупності проекту 17 місяців, обсяг прибутку - 406 596,00 грн. на рік, рентабельність - 110 %, кількість робочих місць - 3 для внутрішньо переміщених осіб, рівень середньомісячної заробітної плати - не нижче 5000 грн. на місяць на кожне нове робоче місце без урахування бонусів та премій та 7000 гривень для директора-адміністратора, обсяг запланованих надходжень до бюджету - 101 636,88 грн. на рік, соціальне значення проекту - організація культурного дозвілля (демонстрація астрономічних, науково-популярних та розважальних фільмів на купольному екрані) та додаткової шкільної освіти (лекції з біології, хімії, фізики, астрономії та демонстрації астрономічного стимулятора на купольному екрані).
У відповідності до протоколу засідання конкурсної комісії з відбору проектів малого і середнього підприємництва від 18.07.2018 №8 Фізична особа-підприємець Бабак Дмитро Анатолійович визнаний можливим переможцем конкурсного відбору щодо фінансової підтримки.
Виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області наданий директору департаменту економіки гарантійний лист №01-32/4339 від 27.07.2018, в якому останній гарантує співфінансування (30%) від захищеної суми проектів суб`єктів малого підприємництва, які пройшли конкурсий відбір 18.07.2018, коштами міського бюджету, в межах планових призначень затвердженої у бюджеті рішенням міської ради від 20.12.20017 № 31/VII-507 «Про міський бюджет на 2018 рік» проекту суб`єкта малого підприємництва Бабак Дмитра Анатолійовича.
16.08.2018 між Департаментом економіки Донецької обласної державної адміністрації (далі - розпорядник) та фізичною особою-підприємцем Бабак Дмитром Анатолійовичем (далі - отримувач) було укладено угоду № 156 про фінансову підтримку суб`єкта малого підприємництва на реалізацію проекту (далі - угода), відповідно до п. 1.1. якого фінансова підтримка суб`єктам малого підприємництва на реалізацію проектів (надалі - фінансова підтримка) надається за результатами конкурсного відбору проектів суб`єктів малого підприємництва, відповідно до Порядку використання коштів обласного бюджету, передбачених на надання фінансової підтримки суб`єктами малого підприємництва на реалізацію проектів, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 05 травня 2017 №466, зареєстрованого в Головному територіальному управлінні юстиції у Донецькій області 05 травня 2017 року за № 78/2285 (за змінами) (далі - Порядок).
Згідно п. 1.2. угоди, на підставі протоколу засідання конкурсної комісії з відбору проектів суб`єктів малого і середнього підприємництва від 18.07.2018 року № 8 та гарантійного листа виконавчого комітету Краматорської міської ради від 27.07.2018 № 01-32/4339 про співфінансування проекту за рахунок коштів бюджету міста Краматорськ у сумі 120,9 тис. грн., Головний розпорядник зобов`язується надати отримувачу фінансову підтримку на реалізацію проекту «Планетарій «Ведмедиця» (надалі - проект).
Отримувач зобов`язується прийняти фінансову підтримку і використовувати її на реалізацію проекту протягом одного року від дня отримання фінансової підтримки, відповідно до бізнес-плану, наданого до конкурсної комісії з відбору проектів суб`єктів малого і середнього підприємництва (надалі - конкурсна комісія), умов цієї угоди та календарного плану реалізації проекту, який є невід`ємною частиною цієї угоди (додаток 1). Днем отримання фінансової підтримки вважається день надходження коштів на розрахунковий рахунок отримувача (п. 1.3. угоди).
Відповідно до п. 2.1. угоди фінансова підтримка надається отримувачу на безоплатній та безповоротній основі у розмірі 403,0 тис. грн.
Згідно п. 2.2. угоди фінансова підтримка надається в межах асигнувань, передбачених в обласному бюджеті на 2018 рік, за рахунок коштів обласного бюджету та коштів бюджету міста Краматорськ, перерахованих до підтримки - кошти обласного бюджету у сумі 282,1 тис. грн., 30% - кошти бюджету міста Краматорськ у сумі 120,9 тис. грн.)
Головний розпорядник перераховує фінансову підтримку на розрахунковий рахунок отримувача однією частиною у сумі 403,0 тис. грн. (оскільки реалізація проекту не може бути поділена на частини) протягом 15-ти календарних днів з дня укладання цієї угоди, але не раніше дня отримання необхідної суми коштів з обласного бюджету на рахунок Головного розпорядника (п. 2.3. угоди).
Відповідно до п. 3.1.1. угоди головний розпорядник має право здійснювати спільно з органами місцевого самоврядування (або уповноваженими ними органами або особами) за місцем фактичного провадження отримувачем господарської діяльності/реалізації проекту, постійний контроль за цільовим використанням коштів фінансової підтримки, а саме: проводити моніторинг етапів реалізації отримувачем проекту, для реалізації якого він отримав фінансову підтримку, отримувати бухгалтерські та фінансові документи, що стосуються проекту.
Головний розпорядник має право у випадках, передбачених Порядком, вимагати у отримувача повернення отриманих коштів фінансової підтримки (п. 3.1.4. угоди).
Згідно п. 3.3.1. угоди головний розпорядник зобов`язується перерахувати отримувачу на розрахунковий рахунок, відкритий у банківській установі, фінансову підтримку у розмірі 403,0 тис. грн. однією частиною відповідно до підпункту 2.3. пункту 2 цієї угоди.
Відповідно до п. 3.4.1. отримувач зобов`язується забезпечити реалізацію проекту відповідно до бізнес-плану, наданого до конкурсної комісії, та використовувати суму фінансової підтримки у терміни та на умовах, визначених цією угодою.
Отримувач зобов`язується створити протягом реалізації Проекту 3 робочих місця та прийняти протягом реалізації проекту на роботу 3 особи згідно з чинним трудовим законодавством України. Забезпечити відповідні умови праці, передбачені нормативно-правовими актами (п. 3.4.2. угоди).
Згідно п. 3.4.3. угоди отримувач зобов`язується забезпечити використання коштів, отриманих на реалізацію проекту, за цільовим призначенням протягом не більше одного року від дня отримання фінансової підтримки. Днем отримання фінансової підтримки вважається день надходження коштів на розрахунковий рахунок отримувача.
Відповідно до п. 3.4.9 угоди отримувач зобов`язується впродовж терміну використання коштів фінансової підтримки та двох років після його закінчення, щоквартально до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом, надавати Головному розпоряднику та органу місцевого самоврядування (або уповноваженому ним органу або особі) за місцем провадження господарської діяльності/реалізації проекту звіт про результати реалізації Проекту (додаток 3) та звіт про цільове використання бюджетних коштів з наданням копій підтверджуючих документів (тільки впродовж терміну використання коштів фінансової підтримки, додаток 2).
Згідно п. 3.4.10 угоди отримувач зобов`язується два рази на місяць (до 15 та 30 числа) спрямовувати головному розпоряднику на електронну адресу інформацію про стан реалізації проекту (з наданням фотоматеріалів).
У разі невикористання отримувачем фінансової підтримки протягом одного року від дня її отримання отримувач повертає залишки бюджетних коштів протягом п`ятнадцяти календарних днів з дня отримання від Головного розпорядника письмового повідомлення за зазначеними у повідомленні реквізитами (п. 4.2. угоди).
Відповідно до п. 4.3. угоди у разі невиконання отримувачем зобов`язань з реалізації Проекту відповідно до наданого до конкурсної комісії бізнес-плану або призупинення отримувачем реалізації проекту питання щодо припинення надання отримувачу фінансової підтримки вноситься Головним розпорядником на розгляд конкурсної комісії.
Згідно п. 4.4. угоди у разі визнання конкурсною комісією порушення умов, цілей і порядку реалізації Проекту і використання фінансової підтримки та прийняття рішення про припинення надання фінансової підтримки та повернення отримувачем бюджетних коштів головному розпоряднику Головний розпорядник повідомляє отримувача про припинення надання фінансової підтримки та необхідність повернення бюджетних коштів шляхом направлення отримувачу відповідного листа та копії рішення конкурсної комісії про повернення коштів із зазначенням терміну повернення та суми.
Отримувач зобов`язаний повернути бюджетні кошти за реквізитами та в обсягах по відповідних місцевих бюджетах, зазначених у рішенні про повернення коштів, в термін не більше двадцяти календарних днів з дня одержання відповідного листа головного розпорядника.
Угода набуває чинності з моменту її підписання сторонами і діє до 17 серпня 2021, але у будь-якому разі до моменту повного виконання сторонами своїх зобов`язань за цією угодою (п. 5.1. договору)
Вищезазначений договір підписаний представниками сторін без зауважень.
31.08.2018 на виконання умов угоди Департамент економіки Донецької обласної державної адміністрації перарахував на банківський рахунок № НОМЕР_2 ФОП Бабака Д.А. кошти у сумі 403,0 тис. грн., що підтверджується банківськими виписками по розрахунковому рахунку, а також платіжними дорученнями №112 від 30.08.2018 на суму 120,9 тис. грн., № 134 від 30.08.2018 на суму 282,1 тис. грн.
30.10.2018 на виконання пункту 3.4.8. угоди ФОП Бабак Д.А. надав звіт про цільове використання бюджетних коштів та копії підтверджуючих документів на загальну суму 403 000,00 грн. (договору поставки обладнання № 14/09/18 від 14.09.2018, рахунку № 14/9 від 14.09.2018, платіжних доручень № 1 від 14.09.2018 на суму 402 000,00 грн., № 8 від 29.10.2018 на суму 1 000,00 грн., видаткової накладної № 23 від 29.10.2018 на суму 403 000,00 грн., банківські виписки про рух коштів відносно витрат від 16.10.2018, 29.10.2018).
В подальшому, відповідачем було надано звіти про результати реалізації проекту лише тричі - 09.01.2019, 08.04.2019 та 04.07.2019
Як зазначає позивач в позовній заяві, відповідач будь-яких заяв щодо перенесення строків звітування не подавав, а отже був зобов`язаний щокварталу до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом, надавати звіт про результати реалізації Проекту та звіт про цільове використання бюджетних коштів за встановленою формою з наданням копій підтверджуючих документів, а також два рази на місяць (до 15 та 30 числа) спрямовувати позивачу на електрону адресу інформацію про стан реалізації Проекту (з наданням фотоматеріалів) для здійснення останнім постійного контролю за цільовим використанням коштів фінансової підтримки та моніторингу етапів реалізації Проекту відповідно до умов Угоди (пунктів 3.1.1., 3.1.3. та 3.4.9., 3.4.10. Угоди).
Згідно із пунктом 3.4.3. Угоди ФОП Бабак Д.А. зобов`язався забезпечити використання коштів протягом не більше одного року від дня отримання фінансової підтримки (дня надходження першої частини коштів на розрахунковий рахунок), тобто повинен був виконати прийняті договірні зобов`язання щодо реалізації Проекту не пізніше 31.08.2019.
Як зазначає позивач, згідно з наданими відповідачем на розгляд ДЕ ДОДА документами (копіями повідомлень про прийняття працівника на роботу, трудових договорів) 01.11.2018 прийнято на роботу 3 найманих працівників - 2 адміністратора та 1 бухгалтера. За штатним розписом їх посадові оклади становили 5000,00 грн. та 4 400,00 грн. Проте, відповідно до звіту про результати реалізації проекту за IV квартал 2018 року станом на 31.12.2018 у ФОП Бабака Д.А. працював лише 1 найманий працівник, звіту про результати реалізації проекту за І квартал 2019 року станом на 31.03.2019 - 2, звіту про результати реалізації проекту за ІІ квартал 2019 року станом на 30.06.2019 не працювала жодна особа.
Наведені обставини підтверджується листом Головного управління Державної податкової служби України у Донецькій області від 07.04.2019 №30112/10/05-99-33-01, з додатків до якого вбачається, що за перший рік реалізації проекту в період з вересня 2018 по серпень 2019 року кількість найманих працівників коливалась від 0 до 3 осіб. Загальна сума сплачених до бюджетів податків склала 50 382,00 грн. (з яких як фізична особа - підприємець другої групи платників єдиного податку Бабак Д.А. сплатив 21 561,00 грн., а за найманих працівників - 28 821,00 грн.), що значно менше суми, передбаченої бізнес-планом проекту.
Протоколом обстеження стану реалізації проектів суб`єктів малого підприємництва - переможців конкурсних відборів (місто Краматорськ) від 11.07.2019 (т.1, а.с. 128-131) було виявлено, що на момент обстеження за вказаною адресою ФОП Бабак Д.А. не знаходився, обладнання планетарію відсутнє. Зі слів адміністратора магазину «ВАШ ДІМ», з ФОП Бабаком Д.А. договір оренди по закінченню не продовжений, з причини необхідності ремонту стелі у приміщенні магазину, що розташований над планетарієм.
В матеріалах справи наявний акт обстеження стану реалізації проекту суб`єкта малого підприємництва (ФОП Бабак Б.А.), для втілення якого він отримав фінансову підтримку від 24.10.2019 (т.1, а.с. 126-127), яким встановлено наступне.
Проект профінансовано в повному обсязі - 403 000,00 грн. Бюджетні кошти використано на придбання портативного планетарію на базі алюмінієвого куполу і одно канальної проекційної системи, меблів. Планетарій «Ведмедиця» працював з початку грудня 2018 по липень 2019 року. З 01.07.2019 у приміщенні ТЦ «Ваш Дом» триває ремонт кровлі, обладнання планетарію власником вивезено. Планетарій не працює. Із пояснення ФОП Бабака Д.А. на теперішній час триває пошук нового приміщення за відповідними технічними умовами.
За невиконання відповідачем умов Угоди № 156 від 16.08.2087 конкурсна комісія з відбору проектів суб`єктів малого підприємництва 15.11.2019 прийняла рішення про повернення ФОП Бабак А.Д. у повному обсязі коштів фінансової підтримки у розмірі 403 000,00 грн. у зв`язку з припиненням реалізації проекту. Зокрема, проектом передбачені 3 найманих працівника, раніше були працевлаштовані 2 особи, влітку вони звільнені. Проект виставлений на продаж на платформі OLX як «рентабельний бізнес для торгівельно-розважальних комплексів». Як вбачається зі змісту протоколу № 12 від 15.11.2019, ФОП Бабак Д.А. був присутній на вказаному засіданні конкурсної комісії з відбору проектів суб`єктів малого підприємництва
Про Рішення конкурсної комісії від 15.11.2019 повідомлено ФОП Бабака Д.А. шляхом відправлення листів від 05.12.2019 № 6/1602/40-19/03-2, від 23.01.2020 № 6/108/40-20/03-2 та від 14.05.2020 № 6/515/40-20/03-2 з вимогою повернути кошти в сумі 403 000,00 грн. та витягу з протоколу № 12 засідання конкурсної комісії від 15.11.2019. Разом із тим, вказані листи були не отримані ФОП Бабак Д.А. та повернені відправнику АТ «УКРПОШТА» із відмітками «за закінченням терміну зберігання».
Посилаючись на те, що у встановлений строк кошти фінансової підтримки Бабак Д.А. не повернуті, будь-які підтверджуючі документи щодо перерахування коштів на розрахунковий рахунок позивача відповідачем не надані у зв`язку з чим позивач звернувся з позовом до суду.
Оцінюючи правомірність заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.
Правовідносини які склалися між сторонами регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про місцеві державні адміністрації», Законом України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні», Регіональною програмою розвитку малого і середнього підприємництва в Донецькій області на 2017-2018 роки, Положенням про Департамент економіки Донецької обласної державної адміністрації № 515 від 01.10.2015 року (що діяло на момент виникнення спірних правовідносин), Порядком використання коштів обласного бюджету, передбачених на надання фінансової підтримки суб`єктам малого підприємництва на реалізацію проектів, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації 05.05.2017 року №466.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України та ст.173 Господарського кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно ст.ст. 11, 509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають зокрема з договорів. Аналогічні положення встановлені і в ст.ст. 173-175 Господарського кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
При цьому, приписи ч.7 ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 525 Цивільного кодексу України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов`язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами ст. 629 Цивільного кодексу України відносно обов`язковості договору для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 Господарського кодексу України та ст.599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.
Згідно пунктів 4 та 5 Розділу V Порядку використання коштів обласного бюджету, передбачених на надання фінансової підтримки суб`єктам малого підприємництва на реалізацію проектів у разі невиконання отримувачем зобов`язань або призупинення ним реалізації проекту (крім виникнення надзвичайних і невідворотних обставин, у тому числі обставин непереборної сили, результатом яких є невиконання зобов`язань однієї із сторін, що передбачені в угоді), питання щодо припинення надання отримувачу фінансової підтримки вноситься Головним розпорядником на розгляд конкурсної комісії. У разі визнання конкурсною комісією порушення умов, цілей і порядку використання фінансової підтримки, приймається рішення про припинення надання фінансової підтримки та повернення отримувачем бюджетних коштів Головному розпоряднику із зазначенням терміну повернення. Головний розпорядник повідомляє отримувача про припинення надання фінансової підтримки та необхідність повернення бюджетних коштів шляхом відправлення відповідного листа та копії рішення конкурсної комісії про повернення коштів. Отримувач повертає бюджетні кошти за реквізитами та в обсягах по відповідних місцевих бюджетах, зазначених у рішенні про повернення коштів, в термін не більше двадцяти календарних днів з дня одержання відповідного листа Головного розпорядника.
Позивачем було належним чином виконані умови Угоди №156 про фінансову підтримку суб`єкта малого підприємництва на реалізацію проекту від 16.08.2018 щодо перерахування відповідачу фінансової підтримки у розмірі 403 000,00 грн.
Відповідач, в свою чергу не виконав належним чином взяті на себе зобов`язання за угодою №156 від 16.08.2018, зокрема підпункти 3.4.1., 3.4.2., 3.4.6., 3.4.9, 3.4.10 пункту 3.4., а саме не надав щоквартальних звітів по реалізації проекту рішенням конкурсної комісії, зупинив реалізацію проекту, у зв`язку з чим конкурсна комісія з відбору проектів суб`єктів малого підприємництва 15.11.2019 прийняла рішення про повернення ФОП Бабаком Д.А. у повному обсязі коштів фінансової підтримки у розмірі 403 000,00 тис. грн.
У відповідності до п. 7 Розділу V Порядку використання коштів обласного бюджету, передбачених на надання фінансової підтримки суб`єктам малого підприємництва на реалізацію проектів, у разі виникнення спірних та інших питань щодо надання фінансової підтримки чи незгоди суб`єкта малого підприємництва з рішенням конкурсної комісії, він має право протягом 5 робочих днів з дня отримання протокольного рішення звернутися до голови конкурсної комісії з обговорюваною пропозицією переглянути прийняте рішення щодо нього; оскаржити рішення конкурсної комісії у встановленому чинним законодавством порядку.
Як встановлено судом, відповідачем під час розгляду даної справи було подано адміністративний позов до Донецького окружного адміністративного суду про визнання протиправним та скасування рішення про повернення коштів фінансової підтримки Бабак Дмитром Андрійовичем, оформленого протоколом № 12 засідання конкурсної комісії з відбору проектів суб`єктів малого і середнього підприємництва Департаменту економіки Донецької обласної державної адміністрації від 15.11.2019 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27.10.2020 по справі №200/8003/20-а вищезазначену позовну заяву залишено без розгляду.
Отже, рішення про повернення коштів фінансової підтримки Бабак Дмитром Андрійовичем, оформленого протоколом № 12 засідання конкурсної комісії з відбору проектів суб`єктів малого і середнього підприємництва Департаменту економіки Донецької обласної державної адміністрації від 15.11.2019 року на вказаний час є чинним.
В матеріалах справи наявні документи, що датовані до 15.11.2019 та підтверджують факт невиконання відповідачем своїх зобов`язань за Угодою №156 про фінансову підтримку суб`єкта малого підприємства на реалізацію проекту від 16.08.2018, доказів виконання умов угоди відповідачем не надано.
Таким чином, суд не приймає до уваги заперечення відповідача, що конкурсна комісія не мала підстав для прийняття рішення від 15.11.2019 про повернення ФОП Бабак Д.А. у повному обсязі коштів фінансової підтримки.
Відповідно до ст.ст. 42, 44 Господарського кодексу України, підприємництво це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку, а принципами підприємницької діяльності є комерційний розрахунок та власний комерційний ризик.
Факт невиконання контрагентами відповідача зобов`язань перед ним не є підставою для порушення відповідачем прийнятих на себе зобов`язань, в протилежному випадку порушується принцип збалансованості інтересів сторін.
Крім того, судом встановлено, що відповідачем не надано доказів, що він вжив всіх заходів для належного виконання своїх зобов`язань за угодою №156 від 16.08.2018.
Підписавши Угоду, ФОП Бабак Д. А., окрім виконання зобов`язань, визначених пунктом 3.4. Угоди, зобов`язався: нести відповідальність згідно з чинним законодавством України за невиконання або неналежне виконання зобов`язань за Угодою (пункт 4.1. угоди); у разі визнання конкурсною комісією порушення умов, цілей і порядку реалізації Проекту і використання фінансової підтримки, прийняття рішення про припинення надання фінансової підтримки та повернути бюджетні кошти (пункт 4.4. угоди).
Отже згідно угоди №156 від 16.08.2018 відповідач отримує безповоротну допомогу за умови належного виконання своїх зобов`язань за угодою, а у разі визнання конкурсною комісією порушення умов, цілей і порядку реалізації Проекту і використання фінансової підтримки, повернути бюджетні кошти.
Позивач довів належними доказами факт невиконання відповідачем умов Угоди №156 про фінансову підтримку суб`єкта малого підприємства на реалізацію проекту від 16.08.2018, у зв`язку з чим позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 403 000,00 грн. фінансової допомоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Як встановлено судом, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, 31.03.2020 здійснено запис про припинення здійснення відповідачем підприємницької діяльності.
Згідно з ч.8 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" фізична особа-підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до відповідного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.
Разом з цим, згідно з п.6 ч.1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України у редакції, чинній з 15 грудня 2017 року, господарський суд закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Тобто, у разі припинення підприємницької діяльності фізичною особою її права й обов`язки за укладеними під час здійснення підприємницької діяльності договорами не припиняються, а залишаються за нею як за фізичною особою.
Отже, з 15 грудня 2017 року господарський суд згідно з пунктом 6 частини першої статті 231 ГПК України у редакції Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 3 жовтня 2017 року не може закрити провадження у справі, якщо до подання позову припинено діяльність фізичної особи-підприємця, яка є однією зі сторін у справі.
Відтак, з 15 грудня 2017 року господарські суди мають юрисдикцію щодо розгляду за пунктом 1 частини першої статті 20 Господраського процесуального кодексу України у вказаній редакції спорів, в яких стороною є фізична особа, яка на дату подання позову втратила статус суб`єкта підприємницької діяльності, якщо ці спори пов`язані, зокрема, з підприємницькою діяльністю, що раніше здійснювалася зазначеною фізичною особою, зареєстрованою підприємцем.
Таку позицію висловив Верховний Суд у постанові від 05.06.2018 у справі №338/180/17.
Таким чином, суд стягує з відповідача бюджетні кошти за угодою № 156 про фінансову підтримку суб`єкта малого підприємництва на реалізацію проекту від 16.08.2018 у розмірі 403 000,00 грн., отримані ним під час здійснення ним підприємницької діяльності, саме як з фізичної особи.
Згідно ч.1-4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Судовий збір відповідно до ст. ст.. 123, 129 Господарського процесуального кодексу України стягується з відповідача на користь позивача у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 42, 46, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Департаменту економіки Донецької обласної державної адміністрації до Бабак Дмитра Андрійовича, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Краматорської міської ради, про стягнення 403 000, 00 грн. - задовольнити.
Стягути з Бабак Дмитра Андрійовича ( АДРЕСА_1 ; код РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України номер НОМЕР_3 , виданий 25.06.2019, орган, що видав 1443) на користь Департаменту економіки Донецької обласної державної адміністрації (84313, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Богдана Хмельницького, будинок 6; код ЄДРПОУ 02741427) бюджетні кошти за угодою № 156 про фінансову підтримку суб`єкта малого підприємництва на реалізацію проекту від 16.08.2018 у розмірі 403 000,00 грн.
Стягути з Бабак Дмитра Андрійовича ( АДРЕСА_1 ; код РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України номер НОМЕР_3 , виданий 25.06.2019, орган, що видав 1443) на користь Департаменту економіки Донецької обласної державної адміністрації (84313, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Богдана Хмельницького, будинок 6; код ЄДРПОУ 02741427) судовий збір в сумі 6045,00 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
У судовому засіданні 09.11.2020 проголошено та підписано вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 19.11.2020.
Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя Ю.В. Бокова