Постанова № 9307006, 08.04.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.04.2010
Номер справи
2а-12783/09/2670
Номер документу
9307006
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

08 квітня 2010 року           14:35           № 2а-12783/09/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К. при секретарі Попові В.С. за участю представників сторін:

від позивача: Купрієнко Б.В.,

від відповідача: Подалось Ж.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»

до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 08.04.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

16 жовтня 2009 року до Окружного адміністративного суду м. Києва звернулася дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»з позовом (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень –рішень від 13.03.2009 року №0000011500/0, №0000011500/0, №0000021500/0, №0000021500/0; від 25.05.2009 року №0000011500/1, №0000021500/1; від 30.07.2009 року №0000011500/2, №0000021500/2; від 13.10.2009р. №0000011500/3, №0000021500/3.

Позовні вимоги ґрунтувалися на тому, що застосування до позивача штрафних санкцій на підставі вимог Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(далі –Закон 2181) за несвоєчасну сплату сум рентної плати за природний газ та газовий конденсат є неправомірним.

Позиція позивача ґрунтується на тому, що рентна плата за природний газ та газовий конденсат, не встановлена в якості податку чи загальнообов’язкового збору, з огляду на зупинення дії Закону України «Про рентні платежі за нафту, природний газ і газовий конденсат».

Крім того, позивач посилається на віднесення рентної плати до неподаткових надходжень Державного бюджету, відповідно до норм Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік», та неможливість встановлення загальнообов’язкового платежу нормами Постанови Кабінету Міністрів України №256 від 22 березня 2001 року.

В судовому засіданні представник позивача підтвердив обставину своєчасної сплати зобов’язань та наголосив на тому, що позовні вимоги ґрунтуються виключно на вищезазначених обставинах.

Відповідачем позовні вимоги заперечуються з огляду на самостійне узгодження позивачем податкових зобов’язань зі сплати рентних платежів шляхом подання податкових розрахунків рентної плати за природний газ і газовий конденсат у 2008 році, а також укладення договорів про розстрочення податкових зобов’язань.

Відповідач наголошує на чіткому законодавчому встановленні рентних платежів у якості податку, і, як наслідок - на правомірності застосування до позивача штрафних санкцій за порушення строків сплати зазначених зобов’язань.

Сторонами у наданих до суду документах та представниками сторін в судових засіданнях наголошується на відсутності розбіжностей між сторонами щодо дат, сум та строків оплати зобов’язань позивачем. Позиції сторін ґрунтуються виключно на застосуванні норм чинного законодавства, зокрема, можливості застосування штрафних санкцій до позивача на підставі норм Закону України «Про порядок погашень зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Карлівською МДПІ в особі її структурного підрозділу Машівського відділення, було проведено невиїзну документальну перевірку ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтобаз України»(код 3019775) з питань своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов’язань по рентній платі за природній газ і газовий конденсат, за результатами якої складено акт від 18.02.2009р. №5/15-30019775.

Перевіркою зроблено висновок, що ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»в порушення вимог п.7 Постанови КМУ «Про затвердження порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат» від 22.03.01 №256 та пп.5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону №2181, чергову частку розстрочених податкових зобов’язань та податковий борг, який виник після скасування розстрочених податкових зобов’язань з рентної плати за природний газ та рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні, було сплачено із затримкою до 30 календарних днів.

На підставі акту невиїзної документальної перевірки, Карлівська міжрайонна державна податкова інспекція (Машівське відділення) надіслала дочірній компанії «Украгазвидобування»НАК «Нафтогаз України»податкові повідомлення-рішення: від 13 березня 2009року №0000011500/0 на 183314 грн. 07 коп. штрафної санкції у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні, №0000021500/0 на 388023 грн. 27 коп. штрафної санкції у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні, застосованих відповідно до пп. 17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону 2181.

Машівське відділення Карлівської МДПІ листом від 25.03.2009р. направило податкове повідомлення-рішення №0000011500/0 від 13.03.2009р. та податкове повідомлення-рішення №0000021500/0 від 13.03.2009р. до акту невиїзної документальної перевірки №5/15-30019775 від 18.02.2009р. та повідомила, що отримані ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»16.03.2009р. податкові повідомлення-рішення №0000011500/0 від 13.03.09р. та №0000021500/0 від 13.03.09р. вважати недійсними та просить їх повернути без виконання.

Прийняття вищезазначених повідомлень рішень мотивовано висновками акту перевірки №5/15-30019775 від 18.02.2009р. (податкові повідомлення –рішення від 13.03.2009р. №0000011500/0 та №0000021500/0).

Як свідчать обставини, викладені в акті перевірки Машівського відділення Карлівської МДШ від 18.02.2009р.№5/15-30019775 „Про результати невиїзної документальної перевірки Дочірньої компанії „Укргазвидобування" НАК Нафтогаз України" (код ЄДРПОУ 30019775) з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по рентній платі за нафту, природний газ і газовий конденсат" (надалі - акт перевірки №5), ДК „Укргазвидобування" узгоджені податкові зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат в січні 2008 року у сумі 909857,12грн., в травні 2008 року у сумі 927079,34 грн. та за серпень 2008 року у сумі 684716,08 грн. та за природній газ в січні 2008 року у сумі 1957103,30 грн., в травні 2008 року у сумі 1739311,90 грн. та за серпень 2008 року у сумі 18886940,95 грн.(вх.№1534 від 18.02.2008 року, №4347 від 17.06.2008 року, №7053 від 19.09.2008 року). Рішенням ДПА у Полтавській області від 14 жовтня 2008 року №4 та №3 скасовано рішення №36 та №35 від 27 березня 2008 року про розстрочення податкових зобов'язань за січень 2008 року з рентної плати за газовий конденсат та природній газ у сумі 909857,12 грн та 197103,30 грн. Також скасовані рішення про розстрочення податкових зобов'язань за травень та серпень 2008 року з рентної плати за газовий конденсат та природній газ. Узгоджені суми податкових зобов'язань по розстрочених сумах (з моменту скасування договору) з рентної плати за газовий конденсат у сумі 1833140,72 грн. та природній газ у сумі 3880232,71 грн. ДК „Укргазвидобування" сплатила 30 жовтня та 05 листопада 2008 року (тобто з затримкою до 30 днів).

На підставі висновку вищезазначеного акту перевірки, Карлівська МДПІ (Машівське відділення) надіслала ДК „Укргазвидобування" податкові повідомлення - рішення від 13.03.2009р. №0000011500/0, №0000021500/0, якими визначено штрафні санкції в розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу з рентної плати за газовий конденсат та природній газ 183314,07грн.388023,27 грн. відповідно.

          Суми сплати задекларованої рентної плати, строки сплати, дати фактичної сплати зазначених платежів, призначення платежів у платіжних дорученнях та інші обставини, зазначені в акті перевірки від 18.02.2009р., позивачем не заперечуються.

          Відповідно до частини третьої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

          В суду не виникає сумніву щодо достовірності дат та сум перерахування рентних платежів позивачем, оскільки дані обставини були перевірені відповідачем, позивачем не оскаржуються.

Предметом розгляду у даній справі є правомірність нарахування штрафних санкцій щодо зобов’язань зі сплати рентної плати за природний газ по скасованих розстрочках за січень, травень, серпень 2008 р. в сумі 3880232,71 грн.; по рентній платі за газовий конденсат в сумі 1833140,72 грн.

При цьому, суд враховує норми п. 3.3 договорів про розстрочення податкових зобов’язань №3,4,6 та п. 4.7, 4.8 Порядку розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 18 вересня 2001 року N 378.

Отже, правомірність винесення оскаржуваних повідомлень –рішень (питання віднесення рентної плати до податків) слід визначати виходячи з законодавства, яке діяло станом на дату прийняття рішення про скасування наданого розстрочення (14.10.08р.)

          Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

          Відповідно до п. 9 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування", до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкові платежі), зокрема, належать рентні платежі.

Згідно з преамбулою Закону України "Про рентні платежі за нафту, природний газ і газовий конденсат", цей Закон визначає поняття, розміри та порядок сплати рентних платежів за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат в Україні, контроль за правильністю їх обчислення і сплати та відповідальність платників таких платежів.

Дію вищезазначеного Закону було зупинено на 2008 рік згідно із Законом України від 28 грудня2007 року №107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Зупинення дії цього Закону на 2008 рік, передбачене пунктом 17 статті 67 розділу I Закону України від 28 грудня 2007 року №107-VI, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 3 червня 2008 року №309-VI, до 1 січня 2010 року було зупинено дію Закону України "Про рентні платежі за нафту, природний газ і газовий конденсат".

Прикінцевими положеннями вищезазначеного Закону від 3 червня 2008 року №309-VI було встановлено, що цей Закон набирає чинності з дня його опублікування та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Пунктом 4 розділу II Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 3 червня 2008 року №309-VI було встановлено, що у кожному податковому (звітному) періоді, що дорівнює календарному місяцю, суб'єкти господарювання, які здійснюють видобуток (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, а саме природного газу (у тому числі нафтового (попутного) газу) та газового конденсату і нафти на підставі спеціальних дозволів на право користування надрами, вносять у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, до Державного бюджету України: рентну плату за природний газ (у тому числі нафтовий (попутний) газ) (п.п.1), рентну плату за нафту (п.п 2), рентну плату за газовий конденсат (п.п.3).

Отже, станом на граничну дату сплати самостійно узгоджених шляхом подання податкових розрахунків рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат зобов’язань, Законом України від 3 червня 2008 року №309-VI було передбачено обов’язковість внесення зазначених платежів до бюджету, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Судом не приймаються посилання позивача на те, що вищезазначений Закон не є Законом з питань оподаткування, виходячи з нижчевикладеного.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 92 Конституції України, виключно законами України встановлюються, зокрема, система оподаткування, податки і збори.

Закони є актами єдиного органу законодавчої влади –Верховної Ради України. Конституція України не встановлює пріоритету в застосуванні того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.

Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 року № 4-зп (справа про набуття чинності Конституцією) зазначив: “Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше”.

Верховна Рада України здійснює свої повноваження відповідно до статті 85 Конституції України, в тому числі визначає засади внутрішньої і зовнішньої політики (пункт 5 частини 1). Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 3 червня 2008 року та його доповнення неконституційними не визнані.

Згідно зі статтею 75 Конституції України, Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні.

Отже, на момент прийняття рішення про скасування розстрочення податкових зобов’язань вищенаведеним Законом України була встановлена загальнообов’язковість такого платежу, як рентна плата.

Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно зі статтею другою Закону України «Про систему оподаткування», під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.

Оскільки суд доходить висновку про відсутність можливості надання Законам України пріоритету в застосуванні того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання, то платежі, передбачені чинним Законом України від 3 червня 2008 року №309-VI, є податковим зобов’язанням.

З огляду на викладене, є правомірним застосування норм Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», оскільки згідно з його преамбулою цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Крім того, судом вбачаються тотожними за своїм змістом визначення «рентні платежі», наведені у Законі України «Про систему оподаткування», та «рентна плата за…», встановлена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 3 червня 2008 року.

Про погодження з боку позивача щодо застосування норм Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»до рентної плати свідчить також і застосування за зверненням позивача процедури розстрочення зобов’язань, передбаченої нормами вищезазначеного Закону.

Віднесення рентної плати до неподаткових надходжень Державного бюджету, відповідно до норм Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік»судом в якості обґрунтування позовних вимог не приймаються, як такі, що не впливають на загальнообов’язковість згаданого платежу.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.69, 70, 71, 158-163,167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Суддя                                                                                 С.К. Каракашьян