
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2020 року м. Київ № 640/4982/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Мазур А.С., при секретарі судового засідання Моренко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ЖИТЛО-КАПІТАЛ" до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001051002 від 03.01.2020
за участі представників сторін:
від позивача: Москаленко А.С.
від відповідача: Макаренко Ю.С.
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ЖИТЛО-КАПІТАЛ" із позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення №0001051002 від 03.01.2020.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.03.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку підготовчого засідання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.07.2020 закінчено підготовче засідання по справі та призначено до розгляду по суті.
Так, позовні вимоги обґрунтовані тим, що в період з 31.10.2019 по 20.11.2019 співробітниками ГУ ДПС у м. Києві було проведено документальну планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ЖИТЛО-КАПІТАЛ", з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2016 по 30.06.2019. За результатами проведеної перевірки, винесено акт перевірки від 04.12.2019 №50/26-15-05-10-02/35393445, яким встановлено порушення вимог п.п.134.1.1. п. 134.1.ст. 134,п. 137.1, п. 137.4 ст.137, п.п.140.5.9. п.140.5. ст.140 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755- VI, що призвело до заниження податку на прибуток на загальну суму 37134535,00 грн., у тому числі за 2 півріччя 2016 року - на 5379550,00 грн., 2017 рік - на 11905690,00 грн., 2018 рік - на 13023707,00 грн., 1 півріччя 2019 року - на 6825588,00 грн., пп.168.1.1., пп.168.1.2. та пп.168.1.5. п. 168.1. ст.168, пп.168.4.4. п. 168.4. ст. 168 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755- VI (зі змінами та доповненнями), щодо несплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб за травень 2109 року, у розмірі 15989,14 грн.; пп.168.1.1., пп.168.1.2. та пп.168.1.5. п. 168.1. ст.168, пп.168.4.4. п. 168.4. ст. 168, пп. 1.6, п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755- VI (зі змінами та доповненнями), щодо несплати військового збору до бюджету за травень 2019 року у розмірі 1332, 44 грн. На підставі акту, контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 03.01.2020 №0001051002, від 27.12.2019 №0006194207 та №00062042017. Податкові повідомлення-рішення від 27.12.2019 №0006194207 та №00062042017 були погашені позивачем у добровільному порядку, натомість податкове повідомлення-рішення від 03.01.2020 є протиправним, на думку позивача. Так, податковий орган дійшов висновку про протиправність віднесення позивачем за період з 01.07.2016 по 30.06.2019 до складу адміністративних витрат послуги з консультування, які надавалися відповідними фізичними особами- підприємцями та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агенція захищені інвестиції». Обґрунтовуючи правомірність віднесення вказаних послуг до складу адміністративних витрат, позивач посилався на те, що послуги отримані від вказаних контрагентів безпосередньо пов`язані із господарською діяльністю позивача та отриманням доходу в результаті його економічної діяльності. До того ж, в штатному розкладі не передбачено посади «менеджер з продажу» або іншої спорідненої посади, що у свою чергу підкреслює доцільність залучення вказаних осіб у господарській діяльності позивача. Крім того, позивач зазначив, що дохід товариства прямо пропорційний його витратам у вказаному періоді. Окрім того, позивач вважає, що відповідачем допущено процедуру та порядок прийняття контролюючим органом рішення про проведення перевірки, оскільки згідно вимог порядку ІІІ - V Порядку формування та затвердження плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524 не передбачено можливість коригування у поточному році вже сформованого і затвердженого річного плану - графіку проведення перевірок, шляхом включення до нього нових платників податків.
У відзиві на позовну заяву відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив, з огляду на те, що у ході проведення перевірки ТОВ "ФК "Житло-Капітал" встановлено, що у періоді з 01.07.2016 по 30.06.2019 ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ЖИТЛО-КАПІТАЛ" перебувало у фінансово-господарських взаємовідносинах з фізичними особами-підприємцями на загальну суму 194 690 489 грн та з ТОВ "АГЕНЦІЯ ЗАХИЩЕНІ ІНВЕСТИЦІЇ" на загальну суму 9 860 000 грн. щодо отримання послуг з консультування діяльності товариства відповідно до укладених договорів. До перевірки надано договори про надання послуг з консультування, де фізичні особи-підприємці та ТОВ "АГЕНЦІЯ ЗАХИЩЕНІ ІНВЕСТИЦІЇ" є виконавцями, а ТОВ " ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "Житло-Капітал" є замовником, та акти приймання-передачі наданих послуг.
Відповідач стверджує, що, укладені з фізичними особами-підприємцями та ТОВ "АГЕНЦІЯ ЗАХИЩЕНІ ІНВЕСТИЦІЇ" договори та акти типової форми, відмінність полягає лише у зазначеній в акті кількості проконсультованих, залучених Довірителів. Жодних інших підтверджуючих первинних документів, а саме: розрахунку вартості кожної окремої послуги, виходячи з фактично витраченого часу Виконавцем на надання консультаційних послуг Замовнику, виходячи із погодинної тарифної ставки гонорару Виконавця, реєстрів залучених та проконсультованих довірителів, підтвердження виконання щодо консультації стосовно юридичного оформлення документів та супровід закриття ФФБ. інших консультаційних послуг та дослідження кон`юнктури ринку нерухомості, тощо до перевірки не надано. Враховуючи викладене, контролюючий орган дійшов висновку про неможливість з наданих до перевірки актів приймання-передачі наданих послуг встановити реальність та обсяг отриманих ТОВ "ФК "Житло-Капітал" послуг з консультування, оскільки відсутнє детальне визначення переліку наданих послуг, конкретизація суті виконаних робіт (наданих послуг), способу їх виконання та витраченого часу, а міститься лише загальний перелік.
У відповіді на відзив, позивач зазначив, що послуги із консультування належать до безтоварних операцій і за своєю правовою природою є витратами на збут, що дають платнику податків право на формування витрат. Окрім того, оплата послуг здійснювалася позивачем відповідно до умов п. 4.1.3 типових договорів, тобто, виходячи із загального обсягу витраченого виконавцями часу, з урахуванням встановленої у договорах погодинної ставки. Обсяг виконаних робіт та перелік послуг визначався сторонами у відповідних звітах та актах приймання-передачі документів. Оплата наданих послуг здійснювалася у безготівковій формі, шляхом банківського переказу грошових коштів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
16.10.2019 Головним управлінням Державної податкової служби у місті Києві видано наказ №2020 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ЖИТЛО-КАПІТАЛ» та видані відповідні направлення на перевірку.
13.11.2019 Головним управлінням Державної податкової служби у місті Києві видано наказ №3105 «Про продовження строку проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ЖИТЛО-КАПІТАЛ».
Відповідно до ст. 20, 77, 82 Податкового кодексу України від 02.12.2010, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», на підставі плану -графіка проведення документальних перевірок суб`єктів господарювання на 2019 рік, наказу Головного управління ДПС у м. Києві від 16.10.2019 №2020 контролюючим органом була проведена документальна планова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ЖИТЛО-КАПІТАЛ» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2016 по 30.06.2019, валютного за період з 01.07.2016 по 30.06.2019, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2015 по 30.06.2019 та іншого законодавства за відповідний період, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки.
04.12.2019 Головним управлінням Державної податкової служби у місті Києві складено акт №50/26-15-05-10-02/35393445 про результати документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ЖИТЛО-КАПІТАЛ», яким встановлено порушення вимог п.п.134.1.1. п. 134.1.ст. 134,п. 137.1, п. 137.4 ст.137, п.п.140.5.9. п.140.5. ст.140 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку на прибуток на загальну суму 37 134535,00 грн., у тому числі за 2 півріччя 2016 року
- на 5379550,00 грн., 2017 рік - на 11905690,00 грн., 2018 рік - на 13023707,00 грн., 1 півріччя 2109 року - на 6825588,00 грн., пп.168.1.1. ст. 168 Податкового кодексу України,
- пп.168.1.2. та пп.168.1.5. п. 168.1. ст.168, пп.168.4.4. п. 168.4. ст. 168 Податкового кодексу України щодо несплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб за травень 2109 року, у розмірі 15989,14 грн.
- пп.168.1.1., пп.168.1.2. та пп.168.1.5. п. 168.1. ст.168, пп.168.4.4. п. 168.4. ст. 168, пп. 1.6, п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України щодо несплати військового збору до бюджету за травень 2019 року у розмірі 1332, 44 грн.
18.12.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ЖИТЛО-КАПІТАЛ» відповідно до вимог п. 86.7, ст. 86 Податкового кодексу України звернулося до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві із запереченнями на акт перевіри №50/26-15-05-10-02/35393445т від 04.12.2019.
27.12.2019 листом №71758/10/26-15-05-10-02 Головне управління Державної податкової служби у місті Києві залишило скаргу без задоволення.
27.12.2019 Головним управлінням Державної податкової служби у місті Києві винесено податкове повідомлення-рішення №006194207, яким встановлено порушення пп.168.1.2. та пп.168.1.5. п. 168.1. ст.168, пп.168.4.4. п. 168.4. ст. 168 Податкового кодексу України та застосовано штрафні санкції з податку на доходи фізичних осіб у сумі 19 986, 43 грн.
27.12.2019 Головним управлінням Державної податкової служби у місті Києві винесено податкове повідомлення-рішення №0006204207, яким встановлено порушення пп.168.1.1., пп.168.1.2. та пп.168.1.5. п. 168.1. ст.168, пп.168.4.4. п. 168.4. ст. 168, пп. 1.6, п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України та застосовано штрафні санкції у сумі 1665, 55 грн.
03.01.2020 Головним управлінням Державної податкової служби у місті Києві винесено податкове повідомлення-рішення №0001051002, яким встановлено порушення вимог п.п.134.1.1. п. 134.1.ст. 134,п. 137.1, п. 137.4 ст.137, п.п.140.5.9. п.140.5. ст.140 Податкового кодексу України, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток фінансових установ, включаючи філіали аналогічних організацій, розташованих на території України, за винятком страхових організацій у сумі 46 418 169, 00 грн.
Вважаючи податкове повідомлення-рішення №0001051002 протиправним, позивач звернувся до Головного управлінням Державної податкової служби у місті Києві із скаргою, однак рішенням Державної податкової служби України від 19.02.2020 №6264/6/99-00-08-05-01-06 у задоволенні скарги відмовлено, а податкове повідомлення - рішення залишено без змін.
Вважаючи вказане податкове повідомлення - рішення протиправними, а своє право порушеним, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Розглядаючи адміністративну справу по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України
Згідно з п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 73 Податкового кодексу України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Пунктом 77.1 статті 77 Податкового кодексу України встановлено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Згідно пп. 14.1.164 п. 14.1 ст, 14 Податкового кодексу України план - графік документальних виїзних перевірок - перелік платників податків, що підлягають плановій перевірці контролюючими органами у відповідний період календарного року.
Згідно п. 77.2 ст. 77 Податкового кодексу України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Як вбачається із матеріалів справи, 22.12.2018 на сайті Державної фіскальної служби України (www. http://sfs.gov.ua) було оприлюднено план-графік проведення планових документальних перевірок на поточний 2019 рік.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ЖИТЛО-КАПІТАЛ" було включено до плану-графік проведення планових документальних перевірок на поточний 2019 рік, шляхом його коригування у жовтні 2019 року.
Разом з тим, позивач посилався на те, що положеннями Порядку формування та затвердження плану-графіка проведення документальних планових перевірок , платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524 не передбачено проведення коригування сформованого і затвердженого річного плану - графіка проведення перевірок.
У своїх поясненнях, податковий орган посилався на те, що причиною для включення позивача до плану-графіка перевірки стала інформація, зазначена у листі Національного антикорупційного бюро України від 11.09.2019 № 0413-186/30446 про можливе ухилення Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ЖИТЛО-КАПІТАЛ" від оподаткування. У зв`язку з цим, на підставі листа Державної податкової служби України від 10.10.2019 № 2803/7/99-00-05-03-04-17 здійснено коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків.
Щодо правомірності проведення перевірки, то суд зазначає наступне.
Так, з метою забезпечення єдиного підходу формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524 затверджено Порядок формування та затвердження плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - Порядок).
Згідно пункту 1 Порядку оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування територіальними органами ДФС.
Згідно п. 2 Порядку формування (коригування) планів-графіків територіальних органів ДФС України здійснюється у порядку, встановленому у розділах III-V цього Порядку.
Разом з тим, у розділах III-V Порядку не передбачено можливість коригування у поточному році вже сформованого і затвердженого річного плану-графіка проведення перевірок, шляхом коригування періоду на який заплановано перевірку підприємств.
Крім того, коригування сформованого і затвердженого річного плану-графіка проведення перевірок суперечить положенням про планові заходи зі здійснення державного нагляду (контролю), що врегульовано Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Так, відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що у контролюючого органу були відсутні повноваження щодо коригування у поточному році вже сформованого і затвердженого річного плану-графіка проведення перевірок, шляхом коригування періоду проведення такої перевірки, однак, враховуючи те, що наказ про проведення такої перевірки позивачем не оскаржувався і останнім було допущено контролюючий орган до перевірки на підставі вказаного наказу, то судом не надається оцінка даній перевірці , а лише оцінюється її взаємозв`язок із оскаржуваним податковим повідомленням - рішенням.
Так, платник податків не позбавлений можливості посилатися на порушення контролюючим органом вимог законодавства щодо проведення такої перевірки, якщо вважає, що вони зумовлюють протиправність таких податкових повідомлень-рішень.
Аналогічна правова позиці викладена Верховним Судом у справі № 826/17123/18 від 21.02.2020.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення №0001051002 від 03.01.2020, слід зазначити наступне.
Так, податковим повідомленням - рішенням від 03.01.2020 №0001051002 встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ЖИТЛО-КАПІТАЛ" вимог п.п.134.1.1. п. 134.1.ст. 134,п. 137.1, п. 137.4 ст.137, п.п.140.5.9. п.140.5. ст.140 Податкового кодексу України за платежем податок на прибуток фінансових установ, включаючи філіали аналогічних організацій, розташованих на території України, за винятком страхових організацій у сумі 46 418 169, 00 грн.
У акті перевірки контролюючим органом було встановлено, що за період з 01.07.2016 по 30.06.2019 ТОВ «ФК «ЖИТЛО-КАПІТАЛ» задекларовано показники в рядку 01 Декларацій «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих додатків), визначений за правилами бухгалтерського обліку» у загальній сумі 248 954 241 грн. Перевіркою відображених у рядку 01 Декларацій «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку» показників за період з 01.07.2016 по 30.06.2019 встановлено, що на формування цих показників мав вплив отримання ТОВ «ФК «ЖИТЛО-КАПІТАЛ» доходу у вигляді комісії за управління майном, отриманої від довірителів, винагороди управителя, утриманої із забудовників, комісії за здійснення уступки права вимоги за договором про участь у ФФБ третім особам (від одних довірителів іншим), комісії за оформлення зміни об`єкта інвестування, комісії за оформлення відмови довірителів від участі у ФФБ, комісії за видачу дублікатів документів, відсотки, нараховані на кошти, розміщені а депозитному рахунку, на залишки коштів на поточному рахунку, тощо.
Перевіркою повноти визначення задекларованих ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ЖИТЛО-КАПІТАЛ» показників у рядку 01 Декларацій « Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку» у загальній сумі 248 954 241 грн. за період з 01.07.2016 по 30.06.2019 не встановлено завищення або заниження.
За період з 01.07.2016 по 30.06.2019 ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ЖИТЛО-КАПІТАЛ» задекларовано показники в рядку 02 Декларацій «Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності» у загальній сумі 12 633 428 грн., у тому числі за 2 півріччя 2016 рік - прибуток у сумі 1 824 500 грн., за 2017 рік - прибуток у сумі 4 019 841 грн., за 2018 рік - прибуток у сумі 4 396 160 грн., за І півріччя 2019 року - прибуток у сумі 2 392 927 грн.
Перевіркою повноти декларування показників рядка 02 Декларацій «Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності» за період з 01.07.2016 по 30.06.2019 встановлено його заниження на загальну суму 204 550 489 грн., у тому числі за 2 півріччя 2016 року на суму 28 790 989 грн., 2017 рік на суму 66 014 000 грн., 2018 рік на суму 71 949 720 грн., І півріччя 2019 року на суму 37 795 780 грн.
ТОВ «ФК «ЖИТЛО-КАПІТАЛ» у порушення вимог п. 44.1, п. 44.6 ст. 44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України за період з 01.07.2016 по 30.06.2019 неправомірно віднесено до складу адміністративних витрат послуги з консультування на загальну суму 204 550 489 грн., у тому числі за 2 півріччя 2016 року на суму 28 790 989 грн., 2017 рік на суму 66 014 000 грн., 2018 рік на суму 71 949 720 грн., І півріччя 2019 року на суму 37795 780 грн., без підтверджуючих документів.
В ході проведення перевірки ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ЖИТЛО КАПІТАЛ» встановлено, що за перевіряємий період з 01.07.2016 по 30.06.2019 товариство перебувало у фінансово - господарських взаємовідносинах з ФОП на загальну суму 194 690 489 грн. та з ТОВ "АГЕНЦІЯ ЗАХИЩЕНІ ІНВЕСТИЦІЇ" на загальну суму 9 860 000 грн., щодо отримання послуг з консультування діяльності товариства відповідно до укладених договорів з ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_2 , ФОП ОСОБА_3 , ФОП ОСОБА_4 , ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_7 , ФОП ОСОБА_8 , ФОП ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_10 , ФОП ОСОБА_11 , ФОП ОСОБА_12 , ФОП ОСОБА_13 , ФОП ОСОБА_14 , ФОП ОСОБА_15 , ФОП ОСОБА_16 , ФОП ОСОБА_17 , ФОП ОСОБА_18 , ФОП ОСОБА_19 , ФОП ОСОБА_20 , ФОП ОСОБА_21 , ФОП ОСОБА_22 , ФОП ОСОБА_23 , ФОП ОСОБА_24 , ФОП ОСОБА_25 , ТОВ "АГЕНЦІЯ ЗАХИЩЕНІ ІНВЕСТИЦІЇ".
До перевірки надано договори про надання послуг з консультування, де ФОП та ТОВ "АГЕНЦІЯ ЗАХИЩЕНІ ІНВЕСТИЦІЇ" (код 31133352) - «Виконавець», а ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ЖИТЛО КАПІТАЛ» - «Замовник» та акти приймання - передачі наданих послуг, відповідні : договори та акти виконаних робіт укладені з ФОП та ТОВ "АГЕНЦІЯ ЗАХИЩЕНІ ІНВЕСТИЦІЇ" всі типової форми.
Відповідно до умов Договорів про надання послуг з консультування, предметом Договору (п. 1.3 договору) є надання Виконавцем наступних послуг:
1.3.1. виконавець приймає на себе виконання комплексу робіт про надання консультаційних послуг стосовно поточної діяльності замовника, а саме: контроль за складанням звітності до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг залучення та проведення переговорів з потенційними замовниками та довірителями, стосовно об`єктів нерухомості житлових та нежитлових приміщень, що знаходяться в правлінні замовника.
постійно контролювати встановлені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг нормативи та коефіцієнти поточної діяльності Замовника;
з питань створення та функціонування фондів фінансування будівництва;
з питань моніторингу чинного законодавства України, що стосується створення та функціонування фондів фінансування будівництва;
розробка, корректіровка та укладання шаблонів договорів з Довірителями та Забудовниками;
консультування в усній чи письмовій формі Замовника або вказаних ним осіб з питань чинного законодавства у сфері фінансування будівництва нерухомості (залучення коштів на фінансування будівництва нерухомості), а також практики його застосування, з питань створення та функціонування фондів фінансування будівництва;
консультування Довірителів щодо шаблонів Договорів та схеми функціонування фондів фінансування будівництва, що мають на меті прийняти участь у фонді фінансуванні будівництва;
пошук потенційних Довірителів, що мають на меті прийняти участь у фонді фінансуванні будівництва;
підготовка до будь-яких Державних та/або комерційних установ документів, положень, реєстраційних карток та інших документів необхідних для функціонування Замовника;
консультування в усній чи письмовій формі Замовника або питань чинного законодавства, а також практики його застосування;
підготовка висновків з питань, шо цікавлять Замовника, зокрема стосовно документів, які направляються Замовником Виконавцю для аналізу;
складання проектів різних документів, зокрема проектів договорів, претензій, заяв, скарг, клопотань та інших документів;
представництво інтересів Замовника у відносинах з третіми особами, зокрема участь від імені Замовника (або спільно з Замовником) в переговорах, нарадах, зборах і інших зустрічах;
представництво інтересів Замовника в правоохоронних, податкових, антимонопольних та інших державних органах України;
представництво інтересів Замовника в судових органах, зокрема підготовка до розгляду і веденню справ в судах загальної юрисдикції, господарських і третейських судах України, до компетенції яких відноситься вирішення спорів, що стосуються інтересів замовника або вказаних ним осіб;
надання інших консультаційних послуг та послуг консультативного характеру в інтересах Замовника або вказаних ним осіб.
Відповідно до п.4 Договорів про надання послуг з консультування, оплата здійснюється наступним чином:
4.1. Розмір оплати за надання правової допомоги (консультаційних послуг) Виконавцем згідно цього Договору визначається виходячи з обсягу наданих консультаційних послуг.
Розмір оплати розраховується Виконавцем на підставі підписаних Актів прийому- передачі наданих послуг, що передаються для погодження та підписання Замовником.
Вартість кожної окремої послуги визначається за домовленістю Сторін виходячи з ю витраченого часу Виконавцем на надання консультаційних послуг Замовнику, виходячи із погодинної тарифної ставки гонорару Виконавця, якщо інше не буде узгоджено сторонами.
Сторони встановлюють погодинну тарифну ставку гонорару за кожну розрахункову годину, витрачену на надання послуг Замовнику, в сумі, еквівалентній 100 (ста) доларів США за курсом НБУ на день виставлення Виконавцем відповідного рахунку при наданні послуг партнерами Виконавця та 80 (вісімдесят) доларів США за курсом НБУ на день
виставлення Виконавцем відповідного рахунку при наданні послуг юристами Виконавця.
4.2 Щомісячно, не пізніше останнього робочого дня місяця, Виконавець надає Замовнику Акт прийом - передачі наданих на підставі Замовлень послуг. Акти прийому - передачі наданих на підставі Додаткових угод послуг надаються Виконавцем після надання відповідних послуг, якщо інше не обумовлено Додатковою угодою або цим Договором.
4.2.1. Разом з оплатою вартості наданих Виконавцем послуг, до належних до сплати Замовником включаються витрати, безпосередньо понесені Виконавцем в процесі надання послут, а саме:
виграти на оплату державного мита, зборів та інших обов`язкових платежів;
витрати за нотаріальні та інші послуги сторонніх осіб, які Виконавець не може, або не має повноважень здійснювати самостійно;
витрати на відрядження, вартість пального або транспортних квитків, добові та інші, пов`язані з представництвом інтересів Замовника в інших, ніж місце державної реєстрації Замовника, населених пунктах.
До перевірки надано акти приймання - передачі наданих послуг (всі типової форми), де зазначено вартість винагороди та послуги які отримано, а саме: на виконання умов Договору Виконавцем надані наступні послуги Замовнику: надано консультації стосовно юридичного оформлення документів та супровід закриття ФФБ; залучено (зазначається кількість) нових Довірителів; проконсультовано (зазначається кількість) потенційних Довірителів, що мають на меті прийняти участь у фонді фінансуванні будівництва об`єктів нерухомості (житлових та нежитлових приміщень); проведений огляд технічного стану забудов у відповідності з наданими забудовниками довідками; проведено за замовленням Замовника дослідження кон`юнктури ринку нерухомості та інформування Замовника про потенційних Довірителів, що мають на меті прийняти участь у фонді фінансуванні будівництва об`єктів нерухомості (житлових та нежитлових приміщень), що знаходяться в управлінні Замовника; надання інших консультаційних послуг та послуг консультативного характеру в інтересах Замовника або вказаних ним осіб. Тобто, надані до перевірки акти приймання - передачі наданих послуг є узагальнюючими документами, які не розкривають змісту та обсягу наданих послуг, не дають змогу ідентифікувати, які саме послуги надавались, та перевірити правильність формування ціни за послуги. Крім того, до перевірки не надано документального підтвердження обґрунтування економічної та ділової доцільності придбання таких послуг, обґрунтування їх вартості, як не надано і підтвердження використання отриманих послуг у безпосередній господарській діяльності.
Враховуючи викладене, податковий орган дійшов висновку про порушення вимог п. 44.1, п. 44.6 ст. 44, п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового Кодексу України. Так, за період з 01.07.2016 до 30.06.2019 Товариством неправомірно віднесено до складу адміністративних витрат послуги і консультування діяльності товариства без підтверджуючих документів та реальності отримання відповідних послуг на загальну суму 204 550 489 грн., у тому числі за 2 півріччя 2016 року на суму 28 790 989 грн., 2017 рік на суму 66 014 000 грн., 2018 рік на суму 71 949 720 за 1 півріччя 2019 року на суму 37 795 780 грн., що призвело до заниження фінансового результату до оподаткування (прибутку), визначеного у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності на загальну суму 204 550 489 грн., у тому числі за 2 півріччя 2016 року на суму 28 790 989 грн., 2017 рік на суму 66 014 000 грн., 2018 рік на суму 71 949 720 грн., І півріччя 2019 року на суму 37 795 780 грн.
Крім того, контролюючим органом встановлено, що ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ЖИТЛО-КАПІТАЛ» у період з 01.07.2016 по 30.06.2019 було учасником АСОЦІАЦІЇ «АСОЦІАЦІЯ ФІНАНСОВИХ ІНСТИТУЦІЙ» (попередня назва - АСОЦІАЦІЯ «ОБ`ЄДНАННЯ ФІНАНСОВИХ УСТАНОВ»).
Згідно Протоколу Загальних Зборів Учасників АСОЦІАЦІЇ «ОБ`ЄДНАННЯ ФІНАНСОВИХ УСТАНОВ» від 20.03.2018 № 9 погоджено збільшення розміру періодичних членських внесків Учасників Асоціації, що підлягають сплаті щомісяця, не пізніше 25-го числа кожного поточного місяця з 01 квітня 2018 року до 75 000 грн.
Згідно Протоколу Загальних Зборів Учасників АСОЦІАЦІЇ «ОБ`ЄДНАННЯ ФІНАНСОВИХ УСТАНОВ» від 20.04.2018 № 10 погоджено зменшення розміру періодичних членських внесків Учасників Асоціації, що підлягають сплаті щомісяця, не пізніше 25-го числа кожного поточного місяця з 01 травня 2018 року до 50 000 грн.
ТОВ «ФК ЖИТЛО-КАПІТАЛ» за період з 01.07.2016 по 30.06.2019 перераховано та віднесено до складу рядка 2180 Звіту про фінансові результати «Інші операційні витрати» періодичні членські внески до АСОЦІАЦІЇ «ОБ`ЄДНАННЯ ФІНАНСОВИХ УСТАНОВ» у загальній сумі 1 115 000 грн.
Враховуючи викладене, контролюючий орган дійшов висновку, що ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ЖИТЛО-КАПІТАЛ» в порушення п.п. 134-.1.1 п. 134.1 ст. 134, п.п. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України за період з 01.07.2016 по 30.06.2019 не збільшено фінансовий результат на суму коштів, безоплатно перерахованих неприбутковій організації АСОЦІАЦІЯ «ОБ`ЄДНАННЯ ФІНАНСОВИХ УСТАНОВ», внесеній до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, у розмірі 657 082, 00 грн.
На підтвердження реальності господарських операцій та спростування вказаних висновків, позивачем було надано суду первинні документи по кожному контрагенту, зокрема щодо: ФОП ОСОБА_4 , ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_15 , ФОП ОСОБА_17 , ФОП ОСОБА_25 : копії договору №16/12-2014-1 від 16.12.2014, договору №04/01 -2017-2 від 04.01.2017, договору №03/01 -2018-9 від 03.01.2018, актів приймання-передачі наданих послуг за договором №16/12- 2014-1 від 16.12.2014, актів приймання-передачі наданих послуг за договором №04/01- 2017-2 від 04.01.2017, актів приймання-передачі наданих послуг за договором №03/01/2018-9, копії рахунків про оплату за липень - грудень 2016 року, за січень - жовтень 2017 року, за квітень - грудень 2018 року, копії актів приймання - передачі копії документів по об`єктом будівництва за 2014-2018, копії замовлення, договору №31/10/2016-1 від 31.10.2016 з додатковою угодою №1 від 15.11.2016, акту приймання-передачі наданих послуг від 28.12.2018 р. за договором №01/08/2018-1 від 01.08.2018, акту приймання-передачі наданих послуг від 28.02.2019 р. за договором №01/08/2018-1 від 01.08.2018, акту приймання-передачі наданих послуг від 20.06.2019 р. за договором №01/08/2018-1 від 01.08.2018, акту приймання-передачі наданих послуг від 18.06.2019 р. за договором №29/05/2018-1 від 29.05.2019, акту приймання-передачі наданих послуг від 28.06.2019 р. за договором №29/05/2018-1 від 29.05.2019, акту приймання-передачі наданих послуг від 28.02.2019 р. за договором №11/07/2018-1 від 11.07.2018, договору №01/03/2019-2 від 01.03.2019, Копія акту здачі-прийняття робіт(наданих №01/03/2019-2 від 01.03.2019, акту здачі-прийняття робіт(наданих №01/03/2019-2 від 01.03.2019, акту здачі-прийняття робіт(наданих №01/03/2019-2 від 01.03.2019, акту здачі-прийняття робіт(наданих №01/03/2019-2 від 01.03.2019.
На підтвердження реальності господарських операцій із ФОП ОСОБА_7
надано копії договору №11/10/2016-1 від 11.10.2016, договору №03/01-2018-5 від 03.01.2018, акту приймання-передачі наданих послуг від 30.11.2016 р. за договором №11/10/2016-1 від 11.10.2016, актів приймання-передачі наданих послуг від 31.12.2016 за договором №11/10/2016-1 від 11.10.2016, актів приймання-передачі наданих послуг за договором №03/01- 2018-5 від 03.01.2018, копії звітів з додатками, копії рахунків на оплату за жовтень - грудень 2016, за січень - листопад 2017, за січень - липень 2018 року, копії актів приймання - передачі копії документів по об`єктом будівництва за періоди у 2016-2018 році копії актів приймання-передачі документів, копії замовлень.
На підтвердження реальності господарських операцій із ФОП ОСОБА_26 , ФОП ОСОБА_6 надано копії: договору №01/12-2014 від 01.12.2014, договору №03/01-2018-8 від 03.01.2018, акту приймання-передачі наданих послуг від 29.12.2017 за договором №04/01/2017-4 від 04.01.2017, актів приймання-передачі наданих послуг від 28.02.2018 за договором №03/01/2018-8 від 03.01.2018, актів приймання-передачі наданих послуг за договором №13/05/2019-1 від 13.05.2019, копії рахунків на оплату послуг за липень - вересень 2016 року, за січень - грудень 2017 року, за лютий - грудень 2018 року, за червень 2019 року, копії звітів за серпень -грудень 2017 року, лютий грудень 2018 року, червень 2019 року, копії актів приймання - передачі документів по об`єктам будівництва за 2014-2018 роки, копії актів приймання - передачі документів за 2016-2018 роки, копії замовлень, копія договору №18/12/2018-1 від 18.12.2018, копії актів приймання - передачі наданих послуг за договором №18/12/2018-1 від 18.12.2018, копії рахунків на оплату за грудень 2018 року, червень 2019 року, копії звітів за січень - грудень 2018 року, червень 2019 року, акти приймання - передачі копії документів по об`єктам будівництва за періоди у 2018-2019 році, копії замовлень.
На підтвердження реальності господарських операцій із ФОП ОСОБА_18 , ФОП ОСОБА_14 надано копії: договору №02/07/2018-1 від 02.07.2018, актів приймання-передачі наданих послуг №02/07/2018-1 від 02.07.2018, копії рахунків на оплату за 2018-2019 роки, копії актів приймання- передачі копії документів по об`єктам будівництва за 2018-2019 роки, копії акту приймання - передачі документів за 2018-2019 роки, копії замовлень, копія договору №03/01/2019-4 від 03.01.2019 з додатковою угодою №1 від 19.05.2019, копії актів приймання-передачі наданих послуг за договором №03/01/2019-4 від 03.01.2019, рахунків про оплату за серпень - грудень 2017 рік, лютий - серпень 2018 рік, копії звітів з додатками за період березень - серпень 2018 року, копії актів приймання - передачі по об`єктам будівництва за періоди у 2017-2019 році, копії актів прийняття - передачі документів , копії замовлень.
На підтвердження реальності господарських операцій із ФОП ОСОБА_27 , ФОП ОСОБА_13 надано копії: договору №22/12/2017-1 від 22.12.2017, договору №03/01/2019-1 від 03.01.2019, копії актів приймання-передачі наданих послуг за договором №22/12/2017-1 від 22.12.2017; копії рахунків на оплату за період грудень 2017 року, травень- грудень 2018 року, березень - червень 2019 року, копії звітів з додатками за січень - грудень 2018 року, за січень - червень 2019 року, копії актів приймання - передачі документів по об`єктам будівництва за періоди у 2017-2019 році, копії актів приймання- передачі документів, копії замовлень, договір №27/024/2018-1 від 27.04.2018, копії актів приймання - передачі надання послуг за договором №27/024/2018-1 від 27.04.2018, копії рахунків на оплату за жовтень - травень 2018 року, за червень - лютий 2019 року, копії звітів з додатками за травень - грудень 2018 року, за лютий - березень 2019 року, копії актів приймання - передачі копії документів по об`єктам будівництва за періоди 2018-2019 року копії актів приймання-передачі документів, копії замовлень.
На підтвердження реальності господарських операцій із ФОП ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_23 надано копії: договору №18/10/2016-1 від 18.10.2016 з додатковою угодою №1 від 12.12.2016 р. та додатковою угодою №2 від 15.12.2016 , актів приймання-передачі наданих послуг за договором №18/10/2016- 1 від 18.10.2016, копії рахунків на оплату за жовтень-грудень 2016 року, за січень - жовтень 2017 року, копія звітів з додатками за листопад - січень 2017 року, за березень - грудень 2017 року, за січень 2018 року, копії актів приймання - передачі документів по об`єктам будівництва за період 2016- 2017 років, копії актів прийняття - передачі документів, копії замовлення, копія договору №01/03/2019-4 від 01.03.2019, копії акту приймання-передачі наданих послуг за договором №01/03/2019-4 від 01.03.2019, копії рахунків на оплату за квітень - червень 2019 року, копії звітів з додатком за березень червень 2019 року, копії актів приймання - передачі копії документів по об`єктам будівництва за 2019 рік, копія замовлення.
На підтвердження реальності господарських операцій із ФОП ОСОБА_11 надано копії: договору №08/01 -2014-1 від 08.01.2014, договору №04/01/2017-5 від 04.01.2017, договору №03/01/2018-2 від 03.01.2018 з додатковою угодою № 1 від 22.01.2018 , договору №05/02/2019-1 від 05.02.2019, акти приймання передачі наданих послуг за договором №08/01 -2014-1 від 08.01.2014, акти приймання передачі наданих послуг за договором №04/01/2017-5 від 04.01.2017, акти приймання передачі наданих послуг за договором №03/01/2018-2 від 03.01.2018, акти приймання передачі наданих послуг за договором №05/02/2019-1 від 05.02.2019, копії рахунків на оплату за липень - жовтень 2016 року, за лютий - вересень 2017 року, за січень - серпень 2018 року, за червень 2019 року, звіти з додатками за липень -жовтень 2016 року, за березень - жовтень 2017 року, зі січень -жовтень 2018 року, за березень 2019 року, акти приймання передачі по об`єктам будівництва за періоди у 2014 -2019 році, акти приймання-передачі документів за період у 2016-2019 році, копії замовлень.
На підтвердження реальності господарських операцій із ФОП ОСОБА_8 , ФОП ОСОБА_21 надано копії: договору №01/07/2016 від 01.07.2016, договору №04/01/2017-6 від 04.01.2017, договору №03/01/2018-3 від 03.01.2018 з додатковою угодою №1 від 22.01.2018, актів приймання-передачі наданих послуг за договором №01/07/2016 від 01.07.2016, актів приймання-передачі наданих послуг за договором №03/01/2018-3 від 03.01.2018, актів приймання-передачі наданих послуг за договором №04/01/2017-6 від 04.01.2017, копії рахунку про оплату за липень - вересень 2019 року, за лютий -грудень 2017 року, за січень - серпень 2018 року , звіти з додатками за липень - жовтень 2016 року, за лютий - грудень 2017 року, за січень - жовтень 2018 року, копії актів приймання-передачі копії документів по об`єктам будівництва за періоди у 2017-2018 році, копії замовлень, копія договору №01 /03/2019-1 від 01.03.2019, актів приймання-передачі наданих послуг від 01.04.2019 за договором №01 /03/2019-1 від 01.03.2019, копія рахунків про оплату за квітень-червень 2019 року, актів приймання -передачі копій документів по об`єктам будівництва за період 2019 року, акти прийняття - передачі документів, копії замовлення.
На підтвердження реальності господарських операцій із ФОП ОСОБА_2 , ФОП ОСОБА_3 надано копії: договору №23/09/2014-1 від 23.09.2014, договору №04/01/2017-3 від 04.01.2017, актів приймання-передачі наданих послуг від 31.08.2016 за договором №23/09/2014-1 від 23.09.2014, актів приймання-передачі наданих послуг за договором 04/01/2017-3 від 04.01.2017, копії рахунків про оплату за серпень 2016, за січень-вересень 2017 року, копії звітів з додатками за квітень - вересень 2017 року, копії актів приймання-передачі копій документів по об`єктам будівництва за періоди у 2014-2017 році, копії замовлень, договір №01/12/2016-1 від 01.12.2016, договору №04/01/2017-3 від 04.01.2017, копії актів приймання-передачі наданих послуг за договором №01/12/2016-1 від 01.12.2016, копії рахунків про оплату за грудень 2016 року, за лютий - листопад 2017 року, копії звітів з додатками за грудень 2016 року, за жовтень - листопад 2017 року, копії актів приймання - передачі копії документів по об`єктам будівництва за періоди у 2016- 2017 роках, копії актів прийняття - передачі документів за періоди у 2016- 2017 роках, копія замовлень.
На підтвердження реальності господарських операцій із ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_20 надано копії: договору №05/05/2016-1 від 05.05.2016, актів приймання-передачі наданих послуг від 31.07.2016 за договором №05/05/2016-1 від 05.05.2016, рахунку про оплату за липень-жовтень 2016 року, січень -серпень 2017 року, акти приймання - передачі копій документів по об`єктам будівництва за періоди у 2016-2017 роках, копії замовлень, копія договору №01/04/2019-1 від 01.04.2019, копії акту приймання - передачі наданих послуг за договором №01/04/2019-1 від 01.04.2019, рахунки на оплату за квітень - червень 2019 року, звіти за квітень-червень 2019 року, акти приймання - передачі копій документів по об`єктам будівництва за періоди у 2019 році, копії замовлення.
На підтвердження реальності господарських операцій із з ФОП ОСОБА_19 , ФОП ОСОБА_22 , ФОП ОСОБА_24 надано копії: договору №01/03/2019-3 від 01.03.2019, актів приймання-передачі наданих послуг за договором №01/03/2019-3 від 01.03.2019, копії рахунків про оплату за березень - червень 2019 року, звіти з додатками за квітень-червень 2019 року, акти приймання-передачі копій документів по об`єктам будівництва за періоди у 2019 році, копії замовлення, договору №01 /03/2019-5 від 01.03.2019, актів приймання-передачі наданих послуг за договором №01/03/2019-5 від 01.03.2019, рахунки на оплату за березень - червень 2019 року, звіти з додатками за березень - червень 2019 року, акти приймання-передачі копій документів по об`єктам будівництва у періоді за 2019 рік, договір №01/04/2019-2 від 01.04.2019, акти приймання-передачі наданих послуг за договором №01/04/2019-2 від 01.04.2019, рахунки про оплату за квітень -червень 2019 року, копії звітів з додатками за квітень-червень 2019 року, акти приймання-передачі копії документів по об`єктам будівництва за періоди у 2019 році,
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Водночас, згідно з пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Також, відповідно до пунктів 85.2, 85.4 статті 85 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки.
При проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об`єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).
Як встановлено абзацом 5 статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року №996-ХІV (далі - Закон №996-ХІV) господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.
Отже, господарська операція повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
Відповідно до частини другої статті 3 Закону №996-ХІV бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
За змістом частини першої статті 9 вищезазначеного Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Частиною другою статті 9 цього Закону передбачені обов`язкові реквізити, які мають містити первинні та зведені облікові документи.
Між тим, відповідно до пунктів 2.4, 2.15 та 2.16 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88 (далі - Положення №88) первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Первинні документи підлягають обов`язковій перевірці (в межах компетенції) працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов`язкових реквізитів та відповідність господарської операції чинному законодавству у сфері бухгалтерського обліку, логічна ув`язка окремих показників.
Метою встановлення факту реального здійснення господарської операції, формування витрат для цілей визначення об`єкта оподаткування податком на прибуток та/або податкового кредиту з податку на додану вартість необхідно з`ясовувати, зокрема, рух активів у процесі здійснення господарської операції; установлення спеціальної податкової правосуб`єктності учасників господарської операції; установлення зв`язку між фактом придбання товарів (послуг), спорудженням основних фондів, імпортом товарів (послуг), понесенням інших витрат і господарською діяльністю платника податку.
При цьому, аналіз реальності господарської діяльності має здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту господарських операцій.
Згідно з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 08.11.2018 року у справі №804/5599/15 правові наслідки у вигляді виникнення у покупця права на формування податкового кредиту виникають за наявності сукупності таких обставин та підстав, зокрема: фактичного (реального) здійснення оподатковуваних операцій; документального підтвердження реального здійснення господарських операцій сукупністю юридично значимих (дійсних) первинних та інших документів, які зазвичай супроводжують операції певного виду; наявності у сторін спеціальної податкової правосуб`єктності; наявності у покупця (замовника) належним чином складеної податкової накладної; наявності ділової мети, розумних економічних причин для здійснення господарської операції.
Підтвердженням зв`язку витрат на консультування можуть бути такі документи, як: наказ про необхідність проведення та залучення консультування; договір про проведення послуг консультування, оформлений відповідно до вимог чинного законодавства.
Як вбачається із матеріалів справи, позивачем долучено штатні розписи за період з 01.01.2017- 17.04.2019, з яких вбачається чисельність працівників Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ЖИТЛО-КАПІТАЛ", а також розмір їхньої заробітної плати. У свою чергу, працівники, які здійснюють виконання комплексу робіт щодо надання послуг із консультування поточної діяльності, а саме: щодо контролю складання звітності, контролю за додержанням нормативів, тощо не виходять до штатного розпису позивача, у зв`язку з чим, останнім було видано внутрішньо-організаційний документ у формі наказу про проведення заходів щодо збільшення обсягів залучення інвесторів и№67-1 від 16.09.2013, яким ухвалено залучити фізичних осіб та/або суб`єктів підприємницької діяльності для надання консультаційних послуг Товариству та інших послуг супроводу створення, закриття, оформлення документів ФФБ на умовах цивільно-правових та/або господарських договорів.
У свою чергу, у статуті Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ЖИТЛО-КАПІТАЛ" зазначено, що основною метою товариства є одержання прибутку від надання фінансових послуг, а саме: послуг з управлінням майном для фінансування об`єктів будівництва та/Або здійснення операцій з нерухомістю відповідно до Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» юридичним та фізичним особам.
За правилами пп. 14.1.231 ст. 14 Податкового кодексу України розумна економічна причина (ділова мета) - причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності
Виходячи з вище викладеного, суд приходить до висновку, що надані позивачем документи та дії останнього логічно пов`язані із його господарською діяльністю, спрямовані на отримання позитивного економічного ефекту від господарської діяльності, а відтак, вони вважаються економічно виправданими, що дають останньому право на отримання податкової вигоди.
Крім того, позивачем було надано суду доповідну записку головного бухгалтера Колодій О.Є., зі змісту якої вбачається, що за період починаючи з І половини 2016 року по І половину 2019 року відбувся щорічний приріст інвестицій в середньому у сумі 56 %, що у свою чергу, також підтверджує факт економічної доцільності залучення консультаційних послуг, а також те, що розмір доходу від операції є співмірним із розміром податкової вигоди.
Щодо поданих позивачем до перевірки документів, то суд зазначає наступне.
Так, підтвердженням фактичного отримання консультаційних послуг окрім договору та наказу є, також, акти приймання-передачі послуг або інші документи, що підтверджують фактичне надання таких послуг та звіти про проведення консультаційних, у яких мають бути викладені результати наданих послуг та інші дані, які дозволяють ідентифікувати виконавця послуг, кількість затрачених годин та зміст послуги.
У свою чергу, акт приймання-передачі послуг повинен мати всі обов`язкові реквізити первинних документів, передбачені п. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», а саме: назву документа (форми), дату і місце складання, найменування підприємства, від імені якого складено документ, зміст і обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції, посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають можливість ідентифікувати особу, яка брала участь у господарській операції.
Розділ акта приймання-передачі послуг, у якому викладено суть господарської операції, має за змістом відповідати даним договору і даним звіту. Крім того, в актах виконаних робіт мають бути конкретний перелік наданих послуг, місце і дата їх надання, а також зазначено, в чому виражено їх результат.
Отже, лише при дотриманні вищезазначених умов платники податку на прибуток мають право віднести вказані витрати до складу податкових витрат.
У свою чергу, суд звертає увагу, що презумпція добросовісності платника податків означає, що подані платником контролюючому органу документи податкової звітності є дійсними, повно та об`єктивно відтворюють господарські операції, що є об`єктом оподаткування та/або фінансові показники яких впливають на податковий обов`язок платника податків, якщо інше не буде доведено контролюючим органом. У площині процесуального регулювання презумпції добросовісності платника податків відповідає обов`язок доведення контролюючим органом правомірності прийнятого рішення в судовому процесі, порушеному за позовом платника податків про скасування рішення як неправомірного.
Позивачем на підтвердження реальності господарських операцій та правомірності включення понесених послуг до складу адміністративних витрат було надано суду всі первинні документи, які відображають факт реальності наданих консультаційних послуг, зокрема: договори, акти приймання-передачі наданих послуг, звіти.
У свою чергу, заперечуючи проти позовних вимог, податковий орган посилався на те, що платником податку не було надано до перевірки всі первинні документи, на що слід зазначити наступне.
Так, ухвалою Солом`янського районного суду міста Києва від 01.07.2019 по справі №760/18115/19 було надано доступ детективам Національного антикорупційного бюро до речей і документів, які перебували у володінні Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ЖИТЛО-КАПІТАЛ".
Згідно наявного у справі протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 31.07.2019 у Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ЖИТЛО-КАПІТАЛ" було вилучено первинні фінансові документи, згідно опису вилучених документів та речей, що свідчить про те, що у позивача, станом на момент проведення перевірки не було у наявності первинних документів фінансової звітності.
Для встановлення достовірності вищевказаних обставин, в судовому засіданні, що відбулося 15.09.2020 за клопотанням відповідача судом було допитано свідків - головних державних ревізорів - інспекторів відділу перевірок фінансових операцій департаменту податкових перевірок, трансферного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС у м. Києві ОСОБА_28 та ОСОБА_30
Зокрема, свідок ОСОБА_28 у своїх поясненнях підтвердила, що до перевірки директором Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ЖИТЛО-КАПІТАЛ" було надано деякі копії первинних документів та повідомлено про факт вилучення останніх в рамках кримінального провадження на підставі ухвали Солом`янського районного суду міста Києва від 01.07.2019 по справі №760/18115/19.
Крім того, на питання представника позивача: «Чи вчинялися контролюючим органом дії щодо витребування додаткових документів для перевірки, крім тих, що були надані до перевірки?» свідок повідомив, що останнім за усним запитом було витребувано інші первинні документи, що підтверджують дані бухгалтерського обліку.
Оцінивши пояснення сторін та покази свідків, приходить до слідуючих висновків.
Згідно з п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу контролюючі органи, зокрема, мають право: запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов`язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Порядок оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами визначений наказом Міністерства фінансів України від 20.08.2015 № 727.
Згідно розділу IV Порядку залежно від фінансово-господарської діяльності платника податків та результатів перевірки до інформативних додатків належать, зокрема: запити, надані (надіслані) посадовим особам платника податків (керівнику платника податків або уповноваженій ним особі) щодо надання окремих документів (копій документів), пояснень, довідок, інформації тощо, які необхідні для проведення перевірки.
Таким чином, з вищевказаного вбачається, що обов`язку платника податків щодо надання посадовим (службовим) особам до перевірки додаткових документів бухгалтерського обліку та фінансової звітності кореспондує обов`язок контролюючого органу звернутися до такого платника податків із письмовим запитом про витребування таких документів.
У свою чергу, представником позивача було надано суду також копію відповіді Головного управління Державної податкової служби у місті Києві №819/АДВ/26-15-05-08-15 від 10.03.2020 на адвокатський запит адвоката Горленко А.С. , з якої вбачається, що посадові особи не зверталися до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ЖИТЛО-КАПІТАЛ" із запитами про витребування додаткових документів до перевірки.
Враховуючи те, що судом встановлено, а свідками не спростовано факт відсутності з боку контролюючих органів відповідного запиту, то висновки відповідача про відсутність належних первинних документів бухгалтерського обліку та фінансової звітності є передчасними.
Окрім того, представник відповідача у судовому засіданні підтвердив факт того, що подані позивачем до позовної заяви документи збігаються з документами, долученими останнім до перевірки.
Також, контролюючий орган, обґрунтовуючи правомірність своїх дій, посилався на те, що працівниками НАБУ було надано протокол допиту свідка - ФОП ОСОБА_15 від 28.12.2019, який посилався на формальність укладеного з Товариством з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ЖИТЛО-КАПІТАЛ" договору.
Згідно ч. 2 ст. 61 Конституції України юридична відповідальність особи має індивідуальний характер та особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Враховуючи те, що станом на момент розгляду даної справи, сторонами не було надано суду вироку у кримінальній справі, а сам по собі протокол допиту чи наявність відкритого кримінального провадження не є безумовними та допустимими доказами відсутності реального здійснення господарської операції, то твердження відповідача про нереальність господарських операцій, з огляду на цю обставину, не знайшли свого підтвердження.
Аналогічна правова позиція викладена також у постанові Верховного Суду від 06.08.2019 по справі № 520/8681/18.
Крім того, суд звертає увагу на те, що проведення досудового розслідування не є беззаперечним фактом, що підтверджує відсутність реальних правових наслідків всіх господарських операцій проведених позивачем та його контрагентами.
Щодо порушення позивачем вимог п.п. 134-.1.1 п. 134.1 ст. 134, п.п. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України, то слід зазначити наступне.
Відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
Різниці, що виникають при здійсненні фінансових операцій, на які збільшується фінансовий результат податкового (звітного) періоду, визначено пунктом 140.5 статті140 Кодексу, зокрема: на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг (крім неприбуткової організації, яка є об`єднанням страховиків, якщо участь страховика у такому об`єднанні є умовою проведення діяльності такого страховика відповідно до закону, та неприбуткових організацій, до яких застосовуються положення підпункту 140.5.14 цього пункту), у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.
Отже, з вищевказаного вбачається, що платники податку на прибуток з доходом понад 20 млн. грн. у разі надання безоплатної допомоги неприбутковим організаціям повинні збільшити свій фінансовий результат до оподаткування на суму такої допомоги, що перевищує 4 % оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.
У своїх поясненнях позивач підтвердив, що дійсно, в період з кінця 2016 року по 30.06.2019 був учасником Асоціації «Об`єднання фінансових установ» та починаючі з початку 2017 року сплачував відповідні членські внески, розмір який періодично змінювався.
Крім того, позивач визнав, що граничний розмір членських внесків, які позивач міг віднести до складу операційних витрат (4% оподаткованого прибутку попереднього звітного року) протягом 2017 2019 років становили: за 2017 рік 121 278 грн. (оподаткований прибуток попереднього звітного року 3 031 938 грн.). за 2018 рік 160 794 грн. (оподаткований прибуток попереднього звітного року 4 019 841 грн.), за 2019 рік - 175 846 грн. (оподаткований прибуток попереднього звітного року 4 396 160 грн.). При цьому Позивач сплатив членські внески: у 2017 рік - 250 000 грн., чим перевищив граничний розмір на 128 722 грн., у 2018 рік - 565 000 грн.. чим перевищив граничний розмір на 404 206 грн. у першому півріччі 2019 рік 300 000 грн.. чим перевищив граничний розмір на 124 154 грн. Всього позивач перевищив граничний розмір витрат на 657 082 грн.
Однак, враховуючи те, що саме до дискреційних повноважень податкового органу віднесено розрахунок суми недоїмки та штрафних санкцій за податком на прибуток, яка повинна бути нарахована у зв`язку із перевищенням граничного розміру витрат, то суд позбавлений процесуальної можливості виокремити вказану суму із податкового повідомлення-рішення №0001051002 від 03.01.2020. При цьому, відповідач не позбавлений можливості винести нове податкове повідомлення-рішення в цій частині.
Повно і всебічно розглянувши матеріали адміністративної справи, оцінивши пояснення сторін, покази свідків, дослідивши подані докази в їх сукупності, приходить до висновку про протиправність податкового повідомлення-рішення №0001051002 від 03.01.2020, у зв`язку з чим, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Частиною 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно із ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно вимог ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ЖИТЛО-КАПІТАЛ" (01054, м. Київ, вул. Ярославів Вал, буд. 33-Б, код ЄДРПОУ 35393445) задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати, прийняте Головним управлінням Державної податкової служби у місті Києві податкове повідомлення-рішення №0001051002 від 03.01.2020, форма "Р", яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток фінансових установ, включаючи філіали аналогічних організацій, розташованих на території України, за винятком страхових організацій у сумі 46 418 169 грн.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ЖИТЛО-КАПІТАЛ" (01054, м. Київ, вул. Ярославів Вал, буд. 33-Б, код ЄДРПОУ 35393445) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 39439980) понесені витрати зі сплати судового збору сумі 21020 (двадцять одна тисяча двадцять) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу
Повний текст складено: 23.11.2020.
Суддя А.С. Мазур