
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 листопада 2020 року м. Київ № 640/20363/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шевченко Н. М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України про зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Департаменту захисту економіки Національної поліції України, в якій просить суд:
- зобов`язати відповідача зарахувати старшому оперуповноваженому в ОВС відділу протидії злочинам в бюджетній сфері Департаменту захисту економіки Національної поліції України підполковнику поліції ОСОБА_1 до вислуги років у поліції наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України вислугу років у податковій міліції, що станом на 07.11.2015 становила 10 років 0 місяців 7 днів.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що неврахування відповідачем вислуги років у податковій міліції впливає на його соціальні гарантії. Серед заявлених підстав позову, зарахування згаданого періоду вислуги років має значення при призначенні пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Від представника Департаменту захисту економіки Національної поліції України надійшло клопотання про заміну відповідача на Національну поліцію України, оскільки постановою Кабінету Міністрів України № 841 від 02.09.2019 ліквідовано к юридичну особу публічного права Департамент захисту економіки як міжрегіональний територіальний орган Національної поліції.
Пунктом 2 згаданої постанови визначено Національній поліції забезпечити здійснення функцій і повноважень Департаменту захисту економіки, що ліквідується.
Ухвалою суду від 09.12.2019 згадане клопотання задоволено первинного відповідача замінено на Національну поліцію України (НП України).
У подальшому через канцелярію суду надійшов відзив НП України, в якому проти задоволення позову заперечує, оскільки спеціальним законом визначено чіткий перелік посад, перебування на яких зараховується до стажу служби в поліції та до якого не входить служба в податковій міліції, звертає увагу на відмінність понять «стаж служби в поліції» та «вислуга років», а також заперечує проти залучення в якості відповідача, оскільки позивач перебував на службі в Департаменті захисту економіки Національної поліції України, яке є самостійною юридичною особою, не зважаючи на перебіг процедури ліквідації.
Вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд зазначає наступне.
Зі змісту копій трудової книжки та послужного списку ОСОБА_1 убачається, що з 12.10.1999 по 19.10.2009 проходив службу в податковій міліції ДПС у м. Києві.
З 19.10.2009 відряджений до МВС України, де прийнятий на службу в ГУ МВС України в м. Києві.
У відповідь на запит позивача, листом № 11823/39/04-2019 від 17.10.2019 Департамент захисту економіки Національної поліції України повідомив про те, що станом на 01.10.2019 вислуга років останнього становила 19 років 11 місяців 19 днів, стаж служби в поліції - 9 років 11 місяців 12 днів.
Додатково зазначено, що станом на 07.11.2015 стаж служби в поліції складав 6 років 0 місяців 18 днів.
Не погоджуючись з наведеним розрахунком вислуги років ОСОБА_1 звернувся з позовом. Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Стосовно доводів НП України про належного відповідача в даній справі.
Як зазначає позивач та наголошує відповідач, ОСОБА_1 проходив службу в Департаменті захисту економіки Національної поліції України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 841 від 02.09.2019 Департамент захисту економіки Національної поліції України ліквідовано, здійснення відповідних повноважень покладено на Національну поліцію України.
Суд погоджується з доводами НП України з приводу того, що остання не є правонаступником Департаменту захисту економіки, натомість не перейняла на себе обов`язки останнього.
У той же час, предметом розгляду в даній справі є зобов`язання здійснити розрахунок вислуги років, без визнання рішень, дій або бездіяльності протиправною. Фактично, позивач просить суд встановити юридичний факт та зобов`язати уповноваженого суб`єкта його зарахувати.
За даних обставин належним відповідачем є владний суб`єкт, у повноваженнях якого вчинити відповідні дії, у разі задоволення позву, яким наразі є НП України.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України (ч. ч. 1, 2 ст. 7 КАС України).
За приписами ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» Стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Наведена стаття вирізняє два окремих поняття: «стаж служби в поліції» та «вислуга років у поліції».
Із наданих позивачем документів убачається, що позивач не погоджується з неврахуванням періоду роботи в податковій міліції до вислуги років в поліції.
За висновком позивача, наведена обставина має безпосередній вплив на визначення вислуги років при призначенні пенсії у майбутньому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
За змістом ч. 1 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:
по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше;
з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше;
з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше;
з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;
з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше;
з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону (ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992.
За змістом п. 1 згаданої постанови установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються:
служба в органах внутрішніх справ України, органах і підрозділах цивільного захисту на посадах начальницького і рядового складу, Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу з дня призначення на відповідну посаду;
час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі або службі в органах внутрішніх справ, Службі безпеки, Національній поліції, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі на посадах офіцерського та начальницького складу, в Службі судової охорони на посадах середнього і вищого складу.
Проаналізувавши наведені норми, суд дійшов до висновку про те, що до вислуги років, яка надає право на відповідну пенсію, зараховується як період служби в органах внутрішніх справ, так і час роботи в Національній поліції та податковій міліції.
Таким чином, поняття «вислуга років», яке застосовується в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є тотожним поняттю «вислуга років у поліції», яке згадується у ч. 4 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» та відмінним від поняття «стаж служби в поліції» (ч. 1 ст. 78 ЗУ «Про Національну поліцію»), яке, за висновком суду, має значення для права на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, але безпосередньо не впливає на пенсійні виплати.
Подібний висновок викладений в постанові Верховного Суду від 19.11.2019 у справі № 520/903/19.
Із листа Департаменту захисту економіки Національної поліції України № 11823/39/04-2019 від 17.10.2019 убачається, що станом на 01.10.2019 вислуга років позивача становила 19 років 11 місяців 19 днів, стаж служби в поліції - 9 років 11 місяців 12 днів.
Таким чином, за позивачем правильно обліковується вислуга років, із урахуванням періоду служби в податковій поліції.
За даних обставин, оскільки вислуга років розрахована правильно, а стаж служби в поліції жодним чином не впливає на право отримати у майбутньому пенсії за вислугу років, права позивача, за захистом яких останній звернувся до суду не порушені та не звужуються, з огляду на відмінність понять (термінів), якими оперує Департамент захисту економіки Національної поліції України та відповідач.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на відсутність обставин, які б свідчили про порушення права позивача на розрахунок вислуги років, натомість, майбутнього права на призначення пенсії за вислугу років, підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241- 247, 255, 293, 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В :
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Національної поліції України про зобов`язання вчинити дії відмовити.
2. Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Відповідач: Національна поліція України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01024, код ЄДРПОУ: 40111732).
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України та може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя Н.М. Шевченко