
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2020 року Чернігів Справа № 620/3989/20
Чернігівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Падій В.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Остерської міської ради Козелецького району Чернігівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Остерської міської ради Козелецького району Чернігівської області, в якому просить: визнати протиправною бездіяльність Остерської міської ради Козелецького району Чернігівської області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 25.02.2020 про вибір місця розташування та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та зобов`язати Остерську міську раду Козелецького району Чернігівської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.02.2020 (вхід. №180/03-10 від 03.03.2020) про вибір місця розташування та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства з прийняттям по ній рішення; стягнути з Остерської міської ради Козелецького району Чернігівської області на користь ОСОБА_1 витрати на правничу допомогу у сумі 1500,00 грн.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено про протиправну бездіяльність відповідача, оскільки розгляд його заяви через понад три місяці з дня її реєстрації в Остерській міській раді відкладений до розробки та затвердження містобудівної документації населених пунктів, тобто фактично на невизначений час, хоча повноваження відповідача та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки - в місячний строк надати дозвіл або не надати (відмовити).
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 25.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу для подання відзиву на позов або заяви про визнання адміністративного позову 15 - денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Так ОСОБА_1 звернувся до Остерської міської ради Козелецького району Чернігівської області із заявою від 25.02.2020 про вибір місця розташування та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,0 га, безоплатно у власність, для ведення особистого селянського господарства, із земель комунальної власності, в межах населеного пункту с. Жуківщина, додавши до заяви графічні матеріали, на яких зображено бажане місце розташування земельної ділянки з її орієнтовними розмірами (а.с.8,9).
Рішенням сорок першої сесії сьомого скликання Остерської міської ради Козелецького району Чернігівської області від 12.06.2020 №1228 надано громадянам дозволи на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок безоплатно у власність та оренду для ведення особистого селянського господарства, ведення індивідуального садівництва, за рахунок земель комунальної власності, в тому числі в межах населеного пункту с. Жуківщина (а.с.11).
З витягу рішення сорок першої сесії сьомого скликання Остерської міської ради Козелецького району Чернігівської області від 12.06.2020 №1229 вбачається, що розгляд заяви громадянина ОСОБА_1 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,00 га, безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства відкладено до розробки та затвердження містобудівної документації населених пунктів (а.с.10).
Вважаючи вказану бездіяльність Остерської міської ради протиправною, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Так згідно з частинами 2 та 3 статті 78 Земельного кодексу України, право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Відповідно до пунктів «а» та «б» частини 1 статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
За змістом частини 1 статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії, зокрема, землі сільськогосподарського призначення.
При цьому пунктом «а» частини 3 статті 22 Земельного кодексу України визначено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам, зокрема, для ведення особистого селянського господарства.
Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Відповідно до положень пункту «б» частини 1 статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Згідно з частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку про те, що дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки надається відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування. При цьому, чинним законодавством передбачено, що рішення про надання дозволу або відмову у наданні такого дозволу орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради.
Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Виходячи з аналізу зазначених вище норм земельного законодавства орган місцевого самоврядування розглядає клопотання громадянина у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Остерської міської ради із заявою від 25.02.2020 про вибір місця розташування та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,0 га, безоплатно у власність, для ведення особистого селянського господарства, із земель комунальної власності, в межах населеного пункту с. Жуківщина, додавши до заяви графічні матеріали, на яких зображено бажане місце розташування земельної ділянки з її орієнтовними розмірами, яка була прийнята відповідачем 03.03.2020 за вхідним №180/03/10 (а.с.8).
Проте з витягу з рішення сорок першої сесії сьомого скликання Остерської міської ради Козелецького району Чернігівської області від 12.06.2020 №1229 випливає, що ані рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, ані рішення про мотивовану відмову у його наданні органом місцевого самоврядування по заяві ОСОБА_1 не прийнято.
Отже матеріали справи не містять рішення Остерської міської ради Козелецького району Чернігівської області по заяві ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про мотивовану відмову у його наданні.
Окремо суд акцентує увагу, що відповідачем не надано відзиву щодо заявлених позовних вимог із підтверджуючими документами, які спростовують доводи позивача.
Згідно з частиною 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Як видно із матеріалів справи, ухвалою від 25.09.2020 відкрито провадження у справі та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову.
Вказана ухвала отримана уповноваженим представником відповідача 02.10.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, відтак кінцевий термін подання відзиву збіг 16.10.2020. Однак ні станом на 16.10.2020, ні на день ухвалення судом рішення у справі такого відзиву не надійшло, що кваліфікується судом, як визнання позову.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (частина 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з тим відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів суду правомірності своїх дій.
За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідач не розглянув заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою у місячний строк, чим порушив частину 7 статті 118 Земельного кодексу України, а отже допустив протиправну бездіяльність щодо не прийняття рішення по заяві ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності, в межах населеного пункту с. Жуківщина, що є підставою для задоволення позову.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За таких обставин, суд дійшов висновку про зобов`язання Остерську міську раду Козелецького району Чернігівської області розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності, в межах населеного пункту с. Жуківщина, та прийняти рішення відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.
Вирішуючи питання щодо розподілу між сторонами судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу (пункт 1 частини 3 статті 132 КАС України).
Згідно з частинами 1, 2 статті 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина 4 статті 134 КАС України).
Так на підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу позивачем було надано суду договір про надання правової допомоги від 27.08.2020 №2/27-08-20, укладений позивачем з адвокатом ОСОБА_3 ; розрахунок витрат на правову допомогу адвоката за договором про надання правової допомоги від 27.08.2020 №2/27-08-20 у сумі 1500 грн, який проведений на підставі рекомендації щодо застосування рекомендованих (мінімальних) ставок адвокатського гонорару, затверджених рішенням Ради адвокатів Чернігівської області від 10.01.2020 за №84, квитанцію до прибуткового касового ордера від 27.08.2020 №29, в якій зазначено, що ОСОБА_1 сплачено 1500,00 грн ФОП ОСОБА_3 , на підставі договору про надання правової допомоги (а.с.13-16).
Згідно частини 1 статті 57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
У відповідності до частини 4 статті 59 КАС України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".
Оскільки у матеріалах справи відсутні довіреність або ордер, видані відповідно до Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», тому вимоги позивача про стягнення витрат на правничу допомогу в розмірі 1500,00 грн задоволенню не підлягають.
Враховуючи задоволення позову повністю, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Остерської міської ради Козелецького району Чернігівської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840,80 грн.
Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Остерської міської ради Козелецького району Чернігівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Остерської міської ради Козелецького району Чернігівської області щодо не прийняття рішення по заяві від 25.02.2020 ОСОБА_1 про вибір місця розташування та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,0 га, безоплатно у власність, для ведення особистого селянського господарства, із земель комунальної власності, в межах населеного пункту с. Жуківщина.
Зобов`язати Остерську міську раду Козелецького району Чернігівської області розглянути заяву від 25.02.2020 ОСОБА_1 про вибір місця розташування та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,0 га, безоплатно у власність, для ведення особистого селянського господарства, із земель комунальної власності, в межах населеного пункту с. Жуківщина, та прийняти рішення відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Остерської міської ради Козелецького району Чернігівської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського окружного адміністративного суду або до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).
Відповідач: Остерська міська рада Козелецького району Чернігівської області (вул. Незалежності, 21, м. Остер, Козелецький район, Чернігівська область, 17044, код ЄДРПОУ - 04061754).
Повний текст рішення виготовлено 23.11.2020 року.
Суддя В.В. Падій