Рішення № 93044650, 24.11.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2020
Номер справи
560/2517/20
Номер документу
93044650
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/2517/20

РІШЕННЯ

іменем України

24 листопада 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом Довжоцької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Рихтівська сільська рада , Зіньковецька сільська рада , Кадиєвецька сільська рада , Заліська сільська рада, до Хмельницької обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Департамент розвитку громад, будівництва та житлово-комунального господарства Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання дій, бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Довжоцька сільська рада Кам`янець-Подільського району Хмельницької області звернулася в суд з позовом до Хмельницької обласної державної адміністрації, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Хмельницької обласної державної адміністрації по не підготовці висновку згідно з частиною 4 статті 7 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" №157-VIII від 05.02.2015, на відповідність Конституції та законам України, проектів рішень Довжоцької, Заліської, Зіньковецької, Кадиївської, Рихтівської сільських рад Кам`янець-Подільського району "Про добровільне об`єднання територіальних громад" поданих листом від 24.12.2019 №02-26-657;

- визнати протиправними дії Хмельницької обласної державної адміністрації по формуванню та направленню листом від 11.02.2020 №57/38-13-802/2020 на затвердження Кабінету Міністрів України, проекту перспективного плану формування територій громад Хмельницької області, в частині віднесення Довжоцької, Зіньковецької, Рихтівської сільської ради Кам`янець-Подільського району до складу Кам`янець-Подільської територіальної громади із адміністративним центром у місті Кам`янець-Подільський, а Заліської та Кадиївської сільської ради Кам`янець-Подільського району до Оринінської територіальної громади із адміністративним центром в селі Оринін;

- зобов`язати Хмельницьку обласну державну адміністрацію вчинити дії відповідно до Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" №157-VII від 05.02.2015 та висновку від 20.03.2020 №270/2020-р на відповідність Конституції та законам України проектів рішень Довжоцької, Заліської, Зіньковецької, Кадиївської, Рихтівської сільських рад Кам`янець-Подільського району щодо внесення змін до перспективного плану формування територій громад Хмельницької області, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №475-р, шляхом доповнення переліку спроможних територіальних громад Хмельницької області Довжоцькою територіальною громадою у складі Довжоцької, Заліської, Зіньковецької, Кадиївської, Рихтівської територіальних громад.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України №924-р від 08.09.2015 «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Хмельницької області» із змінами та доповненнями, внесеними розпорядженням №901-р від 21.11.2018, Довжоцька сільська рада віднесена до переліку спроможних територіальних громад Хмельницької області, до складу якої входили такі територіальні громади: Довжоцька, Завальська, Заліська, Зіньковецька, Кадиївська, Слобідсько-Рихтівська, Рихтівська.

Керуючись вказаним перспективним планом реалізовувалися етапи процедури добровільного об`єднання територіальних громад. Як наслідок, рішенням Довжоцької сільської ради від 24.12.2019 №1 схвалено підготовлений спільною робочою групою проект рішення позивача «Про добровільне об`єднання територіальних громад», яке було подано до Хмельницької обласної державної адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту рішення Конституції та законам України. Проте, в порушення частини 4 статті 7 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», відповідач не надав відповідного висновку.

Натомість відповідач листом від 11.02.2020 №57/38-13-802/2020 надіслав на затвердження Кабінету Міністрів України, проект перспективного плану формування територій громад Хмельницької області, в частині віднесення Довжоцької, Зіньковецької, Рихтівської сільської ради Кам`янець-Подільського району до складу Кам`янець-Подільської територіальної громади із адміністративним центром у місті Кам`янець-Подільський, а Заліської та Кадиївської сільської ради Кам`янець-Подільського району до Оринінської територіальної громади із адміністративним центром в селі Оринін. Тобто, фактично виключив Довжоцьку сільську раду з переліку спроможних територіальних громад Хмельницької області. При цьому, відповідач порушив пункти 12, 13 Методики формування спроможних територіальних громад, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2015 №214, оскільки розробляв новий проект перспективного плану без залучення представників органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення та громадськості відповідних адміністративно-територіальних одиниць.

На думку позивача, виключення з перспективного плану вже об`єднаної територіальної громади, яка має затверджений висновок на відповідність проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад Конституції та законам України порушує право позивача на отримання гарантованих державою відповідних бюджетних коштів, асигнувань.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.05.2020 позовну заяву Довжоцької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області залишено без руху.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.06.2020 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Зіньковецьку сільську раду, Кадиєвецьку сільську раду, Заліську сільську раду, Рихтівську сільську раду.

До суду надійшли письмові пояснення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Заліської сільської ради, яка просить задовольнити позовні вимоги. Зазначає, що відповідач діяв з порушенням вимог частини 4 статті 7 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» та пунктів 12, 13 Методики формування спроможних територіальних громад, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2015 №214. Звертає увагу на те, що одноособові дії відповідача щодо нового перспективного плану позбавили позивача та третіх осіб права на отримання бюджетних коштів.

До суду надійшли письмові пояснення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Рихтівської сільської ради, Зіньковецької сільської ради, Кадиєвецької сільської ради, які за змістом аналогічні наведеним вище письмовим поясненням Заліської сільської ради.

До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що Довжоцька об`єднана територіальна громада за 2015-2019 роки не утворена та жодних документів (пропозицій, зауважень) щодо її утворення на адресу Хмельницької обласної державної адміністрації не надходило.

Вказує, що розроблення Хмельницькою обласною державною адміністрацією змін до перспективного плану формування територій громад Хмельницької області та подання його на затвердження Кабінету Міністрів України є дискреційними повноваженнями відповідача. При цьому, розроблення проекту змін до перспективного плану формування територій громад Хмельницької області та направлення його на затвердження відповідає чинному законодавству.

До суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що викладені в відзиві заперечення не спростовують наведених у позовній заяві обставин. Звертає увагу на порушення відповідачем Методики формування спроможних територіальних громад, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2015 №214.

До суду надійшли письмові пояснення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Кадиєвецької сільської ради, яка зазначає про те, що відповідач допустив наведені в позовній заяві порушення та не спростував їх вчинення.

До суду надійшли письмові пояснення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Зіньковецької сільської ради, Рихтівської сільської ради, Заліської сільської ради, які ідентичні за змістом письмовим поясненням Кадиєвецької сільської ради.

До суду надійшли заперечення на відповідь позивача на відзив, в яких Хмельницька обласна державна адміністрація просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає про не допущення нею порушень пунктів 12, 13 Методики формування спроможних територіальних громад, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2015 №214.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.09.2020 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Департамент розвитку громад, будівництва та житлово-комунального господарства Хмельницької обласної державної адміністрації.

До суду надійшли письмові пояснення третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Департаменту розвитку громад, будівництва та житлово-комунального господарства Хмельницької обласної державної адміністрації, в яких зазначається про відсутність підстав для задоволення позову. Вказує, що визначення конфігурації проектних спроможних територіальних громад у процесі розроблення (внесення змін) до перспективних планів формування територій громад областей належить до компетенції обласної державної адміністрації.

Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі письмові докази, оцінивши їх у взаємозв`язку та сукупності, суд зазначає наступне.

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України №924-р від 08.09.2015 «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Хмельницької області» із змінами та доповненнями, внесеними розпорядженням №901-р від 21.11.2018, Довжоцька сільська рада віднесена до переліку спроможних територіальних громад Хмельницької області, до складу якої входили такі територіальні громади: Довжоцька, Завальська, Заліська, Зіньковецька, Кадиївська, Слобідсько-Рихтівська, Рихтівська.

Розпорядженням голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 14.03.2019 №176/2019-р «Про створення міжвідомчої регіональної робочої групи з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою базового та районного рівнів Хмельницької області» утворено міжвідомчу регіональну робочу групу з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою базового та районного рівнів Хмельницької області. Додатком 1 до цього розпорядження визначено її склад. Також цим розпорядженням затверджено положення про вказану групу.

Відповідно до розпорядження Довжоцької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області від 13.12.2019 №33/2019-з «Про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад» утворено спільну робочу групу з підготовки проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад, до складу якої увійшли голови Довжоцької сільської ради, Зіньковецької сільської ради, Заліської сільської ради, Рихтівської сільської ради та Кадиєвецької сільської ради.

Рішенням Довжоцької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області XXXVII сесії сільської ради VII скликання від 24.12.2019 №1 «Про схвалення проекту рішення «Про добровільне об`єднання територіальних громад» схвалено підготовлений спільною робочою групою проект рішення Довжоцької сільської ради «Про добровільне об`єднання територіальних громад» щодо добровільного об`єднання територіальних громад: Довжок, Нагоряни - Довжоцької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області; Залісся Перше, Параївка - Заліської сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області; Кадиївці, Суржа - Кадиєвецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області; Рихта, Лісківці - Рихтівської сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області; Зіньківці - Зіньковецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області в Довжоцьку сільську об`єднану територіальну громаду Кам`янець-Подільського району Хмельницької області з адміністративним центром у селі Довжок Кам`янець-Подільського району Хмельницької області. Вирішено також сільському голові Довжоцької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області подати проект схваленого рішення до Хмельницької обласної державної адміністрації.

Вказаний проект рішення «Про добровільне об`єднання територіальних громад» схвалений рішенням Рихтівської сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області сорок другої чергової сесії VII скликання від 24.12.2019 №68, рішенням Зіньковецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області XXXV сесії сьомого скликання від 20.12.2019 №7, рішенням Кадиєвецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області тридцять першої сесії від 23.12.2019 №4, рішенням Заліської сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області 32-ї сесії VII скликання. У вказаних рішеннях також міститься рекомендація Довжоцькому сільському голові подати їх до Хмельницької обласної державної адміністрації.

Згідно з витягом з протоколу засідання міжвідомчої обласної робочої групи з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою базового та районного рівнів Хмельницької області від 26.11.2019 №3 прийнято рішення, зокрема, приєднати до складу Кам`янець-Подільської ОТГ Довжоцьку, Зіньковецьку, Рихтівську сільські ради та Колибаївську ОТГ (за умови надання рішення Рихтівської с/р).

Хмельницька обласна державна адміністрація направила Кабінету Міністрів України лист від 10.12.2019 №57/38-13-6181/2019 «Щодо виконання доручень Прем`єр-міністра України, в якому відповідно до ст.11 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» просила внести зміни до розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.09.2015 №924-р в частині, зокрема, вилучення Довжоцької сільської об`єднаної територіальної громади.

Листом №02-26-630 від 16.12.2019 Довжоцька сільська рада Кам`янець-Подільського району Хмельницької області повідомила Хмельницьку обласну державну адміністрацію та Хмельницьку обласну раду про те, що наявна в перспективному плані Довжоцька ОТГ з адміністративним центром в селі Довжок відповідає усім вимогам спроможності створення ОТГ. Також просить про те, щоб Довжоцька ОТГ була затверджена у новому перспективному плані.

Листом №2274/01-15 від 26.12.2019 Хмельницька обласна рада надала позивачу відповідь на лист №02-26-630 від 16.12.2019. Зазначила, що листами від 10.12.2019 №57,58/38-13-6181/2019 направлено на адресу Кабінету Міністрів України та Мінрегіону пропозиції та проект нормативного акту щодо внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.09.2015 №924-р «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Хмельницької області». Рекомендовано віднести Довжоцьку сільську раду до складу Кам`янець-Подільської міської об`єднаної територіальної громади. Вказано, що затвердження перспективних планів формування територій громад області та внесення змін до них здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Довжоцька сільська рада Кам`янець-Подільського району Хмельницької області згідно з листом №02-26-657 від 24.12.2019 подала Хмельницькій обласній державній адміністрації схвалені проекти рішень про добровільне об`єднання територіальних громад для надання висновку щодо його відповідності Конституції та законам України.

За результатами розгляду звернення №02-26-657 від 24.12.2019 Хмельницька обласна державна адміністрація надала відповідь, оформлену листом №98/38-13-132/2020 від 10.01.2020, в якому повідомила відомості, аналогічні зазначеним в листі №2274/01-15 від 26.12.2019. Також запропоновано для винесення на засідання обласної робочої групи з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою базового та районного рівнів Хмельницької області питання зазначення Довжоцької об`єднаної територіальної громади у Перспективному плані формування територій громад Хмельницької області провести консультації з громадськістю та прийняти участь у засіданні робочої групи.

Позивач направив відповідачу лист №02-26-39 від 22.01.2020, в якому зазначив, що надана відповідь (лист №98/38-13-132/2020 від 10.01.2020) не відповідає вимогам законодавства України, оскільки за результатами розгляду наданих документів Хмельницька обласна державна адміністрація зобов`язана надати висновок щодо добровільного об`єднання Довжоцької ОТГ згідно з існуючим перспективним планом та рішень сільських рад.

Про результати розгляду листа №02-26-39 від 22.01.2020 відповідач повідомив позивача листом від 20.02.2020 №98/38-13-994/2020, в якому зазначено про те, що оскільки до листа №02-26-39 від 22.01.2020 не додано рішень сільських рад щодо утворення Довжоцької об`єднаної територіальної громади, в Хмельницької обласної державної адміністрації немає юридичних підстав вважати його зверненням щодо надання висновку на відповідність проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад Конституції та законам України.

Хмельницька обласна державна адміністрація направила Кабінету Міністрів України лист від 11.02.2020 №57/38-13-802/2020 «Щодо внесення змін до перспективного плану формування територій громад області» зокрема, з проектом перспективного плану формування територій громад Хмельницької області, в частині віднесення Довжоцької, Зіньковецької, Рихтівської сільської ради Кам`янець-Подільського району до складу Кам`янець-Подільської територіальної громади із адміністративним центром у місті Кам`янець-Подільський, а Заліської та Кадиївської сільської ради Кам`янець-Подільського району до Оринінської територіальної громади із адміністративним центром в селі Оринін.

Позивач звернувся до відповідача з листом від 26.02.2020 №02-26-105 та доданими до нього документами щодо затвердження проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад Конституції та законам України.

Розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації від 20.03.2020 №270/2020-р «Про затвердження висновку на відповідність проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад Конституції та законам України» затверджено висновок Хмельницької обласної державної адміністрації на відповідність Конституції та законам України проектів рішень Довжоцької, Заліської, Зіньковецької, Кадиївської, Рихтівської сільських рад Кам`янець-Подільського району «Про добровільне об`єднання територіальних громад». За змістом цього висновку, запропоновані проекти рішень відповідають Конституції та законам України.

Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Закон України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» регулює відносини, що виникають у процесі добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об`єднаних територіальних громад.

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 4 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» об`єднання територіальних громад здійснюється відповідно до перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, області.

Суб`єктами добровільного об`єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст (частина 1 статті 3 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад»).

Згідно з частинами 2, 3 статті 7 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» сільські, селищні, міські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов`язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад, за результатами якого сільські, селищні, міські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських, селищних, міських рад.

Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення.

Схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад у п`ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації (частина 4 статті 7 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад»).

У разі встановлення невідповідності проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад Конституції та законам України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація повертає його на доопрацювання у порядку, встановленому цим Законом (частина 6 статті 7 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад»).

Зміст наведених положень свідчить про те, що висновок щодо відповідності схвалених, зокрема, сільськими радами проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад Конституції та законам України надається лише у випадку, якщо проекти їм відповідають. Якщо ж наявна невідповідність, то відповідний проект рішення повертається на доопрацювання.

Як встановив суд, за результатами розгляду звернення №02-26-657 від 24.12.2019 Хмельницька обласна державна адміністрація надала відповідь, оформлену листом №98/38-13-132/2020 від 10.01.2020, за змістом якої встановлена невідповідність поданих Довжоцькою сільською радою Кам`янець-Подільського району Хмельницької області проектів рішень, зокрема, частини 2 статті 7 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» (проведення консультацій з громадськістю).

При повторному зверненні позивач не додав до №02-26-39 від 22.01.2020 рішень сільських рад щодо утворення Довжоцької об`єднаної територіальної громади. Це зумовило надання відповідачем відповіді, оформленої листом від 20.02.2020 №98/38-13-994/2020.

При цьому, під «діями» слід розуміти активну поведінку, зокрема, суб`єкта владних повноважень щодо вчинення певних дій.

Натомість під «бездіяльністю» слід розуміти пасивну поведінку, фізичної або юридичної особи, у тому числі суб`єкта владних повноважень, щодо невчинення тих або інших дій та/або ігнорування вимог осіб, які звернулася до таких фізичної або юридичної особи.

В той же час, надання Хмельницькою обласною державною адміністрацією відповіді на звернення позивача №02-26-657 від 24.12.2019, оформленої листом №98/38-13-132/2020 від 10.01.2020, виключає пасивну поведінку такого суб`єкта владних повноважень, та, відповідно, і відсутність бездіяльності як такої.

Наведене свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Хмельницької обласної державної адміністрації по не підготовці висновку згідно з частиною 4 статті 7 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" №157-VIII від 05.02.2015, на відповідність Конституції та законам України, проектів рішень Довжоцької, Заліської, Зіньковецької, Кадиївської, Рихтівської сільських рад Кам`янець-Подільського району "Про добровільне об`єднання територіальних громад" поданих листом від 24.12.2019 №02-26-657.

Досліджуючи правомірність позовних вимог в частині протиправності дій Хмельницької обласної державної адміністрації по формуванню та направленню листом від 11.02.2020 №57/38-13-802/2020 на затвердження Кабінету Міністрів України, проекту перспективного плану формування територій громад Хмельницької області, в частині віднесення Довжоцької, Зіньковецької, Рихтівської сільської ради Кам`янець-Подільського району до складу Кам`янець-Подільської територіальної громади із адміністративним центром у місті Кам`янець-Подільський, а Заліської та Кадиївської сільської ради Кам`янець-Подільського району до Оринінської територіальної громади із адміністративним центром в селі Оринін, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» перспективний план формування територій громад Автономної Республіки Крим, області розробляється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідною обласною державною адміністрацією згідно з методикою формування спроможних територіальних громад і охоплює всю територію Автономної Республіки Крим, області.

Згідно з пунктом 1 Положення про міжвідомчу регіональну робочу групу з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою базового та районного рівнів Хмельницької області, затвердженого розпорядженням голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 14.03.2019 №176/2019-р (далі - Положення), міжвідомча регіональна робоча група з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою базового та районного рівнів Хмельницької області (далі - робоча група) утворена з метою реалізації нового етапу реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні на 2019-2021 роки, є консультативно-дорадчим органом при голові обласної державної адміністрації.

Приписами пункту 3 Положення визначено, що основними завданнями робочої групи є розробка пропозицій, зокрема, щодо внесення змін до перспективного плану формування територій громад Хмельницької області.

Відповідно до пункту 4 Положення робоча група для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку вносити пропозиції щодо проектів законодавчих актів із удосконалення адміністративно-територіального устрою базового та районного рівнів Хмельницької області.

Порядок розроблення перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області (далі - перспективний план) та умови формування проектних спроможних територіальних громад визначає Методика формування спроможних територіальних громад, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2015 №214 (далі - Методика №214).

Відповідно до пункту 4 Методики №214 Рада міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрація з урахуванням утворених відповідно до Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" об`єднаних територіальних громад розробляє відповідно до цієї Методики із залученням представників органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення та громадськості відповідних адміністративно-територіальних одиниць: проект перспективного плану; паспорти спроможних територіальних громад.

Згідно з пунктом 12 Методики №214 з метою забезпечення відкритості та прозорості роботи з розроблення проекту перспективного плану утворюється робоча група, до складу якої входять представники Ради міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрації, відповідних органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення та громадськості.

Як встановив суд, до складу робочої групи, створеної розпорядженням голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 14.03.2019 №176/2019-р, з урахуванням змін, внесених розпорядженням від 15.11.2019 №807/2019-р, включено, зокрема: Заяць Веліну Владиславівну - Дунаєвецького міського голову, голову Асоціації об`єднаних територіальних громад Хмельницької області, члена Хмельницького регіонального відділення Асоціації міст України (за згодою); Калинюка Петра Михайловича - виконавчого директора Хмельницького регіонального відділення Асоціації міст України (за згодою); Кондратюк Наталію Анатоліївну - Антонінського селищного голову Красилівського району, представника регіонального відділення Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад (за згодою).

При цьому, суд зазначає, що пункт 12 Методики №214 не містить імперативної вимоги щодо включення до складу робочої групи представників усіх органів місцевого самоврядування. Цим заперечується твердження позивача щодо його не запрошення на засідання робочої групи.

Відповідно до пункту 13 Методики №214 з метою врахування інтересів територіальних громад під час розроблення проекту перспективного плану уповноважені Радою міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрацією посадові особи проводять консультації з уповноваженими представниками органів місцевого самоврядування та їх асоціацій, а також суб`єктами господарювання та їх громадськими об`єднаннями.

На адреси голів, заступників голів райдержадміністрацій направлено лист заступника голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 12.11.2019 №70/38-13-5218/2019 «Щодо засідання робочої групи», в якому повідомлялося про те, що 15.11.2019 об 11.00 год. відбудеться засідання міжвідомчої обласної робочої групи з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою базового та районного рівнів Хмельницької області, склад якої затверджений розпорядженням голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 14.03.2019 №176/2019-р (зі змінами), з питання «Моделювання системи адміністративно-територіального устрою базового рівня Хмельницької області». Вказано місце та час засідання. Висловлено прохання взяти у ньому участь.

На адреси райдержадміністрацій, районних рад, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення), об`єднаних територіальних громад направлено лист заступника голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 18.11.2019 №70/38-19-5293/19, в якому міститься посилання на напрацювання вказаного засідання (призначеного на 15.11.2019), а також прохання надати до 20.11.2019 пропозиції та зауваження управлінню регіонального розвитку та будівництва облдержадміністрації.

Кам`янець-Подільська районна рада листом заступника голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 20.11.2020 №807/01-27 надала відповідь на лист від 18.11.2019 №70/38-19-5293/19 та зазначила про відсутність пропозицій щодо внесення змін до перспективного плану формування територій громад Хмельницької області.

Важливо відмітити, що Методика №214 містить термін спроможна територіальна громада - територіальні громади сіл (селищ, міст), які в результаті добровільного об`єднання здатні самостійно або через відповідні органи місцевого самоврядування забезпечити належний рівень надання послуг, зокрема у сфері освіти, культури, охорони здоров`я, соціального захисту, житлово-комунального господарства, з урахуванням кадрових ресурсів, фінансового забезпечення та розвитку інфраструктури відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Після змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 №34, в Методиці №214 наявний термін проектна спроможна територіальна громада (далі - спроможна територіальна громада) - територіальні громади сіл, селищ, міст, які в результаті добровільного об`єднання (добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади) здатні самостійно або через відповідні органи місцевого самоврядування забезпечити належний рівень надання публічних послуг, зокрема у сфері освіти, культури, охорони здоров`я, соціального захисту, житлово-комунального господарства, з урахуванням кадрових ресурсів, фінансового забезпечення та розвитку інфраструктури відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Таким чином Методика №214 та розроблений Перспективний план мають за мету не суто технічне об`єднання будь-яких громад, а визначення найбільш успішного формату можливого об`єднання територіальних громад таким чином, щоб в результаті об`єднання територіальна громада була "спроможною" - тобто самостійно та/або через органи місцевого самоврядування забезпечувала задоволення найголовніших потреб своїх мешканців.

Відповідно до пункту 6 Методики №214 потенційні адміністративні центри спроможних територіальних громад визначаються у такій послідовності: міста обласного значення та населені пункти - адміністративні центри районів. Зони доступності таких потенційних адміністративних центрів визначаються на відстані не більш як 20 кілометрів автомобільними дорогами загального користування.

Відстань від с. Довжок до м. Камянець-Подільський становить 7 км. Тобто, Довжоцька сільська рада розташована у 20-ти кілометровій зоні доступності м. Камянець-Подільського.

Згідно з витягом з протоколу засідання міжвідомчої обласної робочої групи з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою базового та районного рівнів Хмельницької області від 26.11.2019 №3 прийнято рішення, зокрема, приєднати до складу Кам`янець-Подільської ОТГ Довжоцьку, Зіньковецьку, Рихтівську сільські ради.

Як встановив суд, позивач повідомив відповідача про бажання залишити в новому перспективному плані Довжоцьку ОТГ листом №02-26-630 від 16.12.2019. Тобто, доказів наявності станом на 26.11.2019 та/чи станом на 10.12.2019 у відповідача відомостей про вказані наміри Довжоцької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області суду не надано. Водночас, позивач у відповіді на відзив сам зазначає про те, що відповідач був офіційно повідомлений як про наміри об`єднання, так і про саме об`єднання 16.12.2019 та 24.12.2019, відповідно. Крім того, доказів вчинення дій, спрямованих на об`єднання з 2015 року до грудня 2019 року позивач не надав.

Відповідно до пункту 16 Методики №214 проект акта Кабінету Міністрів України про затвердження перспективного плану (внесення змін до перспективного плану) вноситься Кабінетові Міністрів України Радою міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрацією в установленому порядку разом з паспортами спроможних територіальних громад.

Отже, розроблення Хмельницькою обласною державною адміністрацією змін до перспективного плану формування територій громад Хмельницької області та подання його на затвердження Кабінету Міністрів України (лист від 11.02.2020 №57/38-13-802/2020) є дискреційними повноваженнями відповідача.

Суд враховує, що позивач лише в лютому 2020 року (лист від 26.02.2020 №02-26-105) звернувся до відповідача з дотриманням всіх законодавчо визначених вимог, що зумовило затвердження висновку на відповідність проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад Конституції та законам України» затверджено висновок Хмельницької обласної державної адміністрації на відповідність Конституції та законам України проектів рішень Довжоцької, Заліської, Зіньковецької, Кадиївської, Рихтівської сільських рад Кам`янець-Подільського району «Про добровільне об`єднання територіальних громад.

Таким чином, дії Хмельницької обласної державної адміністрації по формуванню та направленню листом від 11.02.2020 №57/38-13-802/2020 на затвердження Кабінету Міністрів України, проекту перспективного плану формування територій громад Хмельницької області, в частині віднесення Довжоцької, Зіньковецької, Рихтівської сільської ради Кам`янець-Подільського району до складу Кам`янець-Подільської територіальної громади із адміністративним центром у місті Кам`янець-Подільський, а Заліської та Кадиївської сільської ради Кам`янець-Подільського району до Оринінської територіальної громади із адміністративним центром є правомірними.

Досліджуючи правомірність позовних вимог зобов`язального характеру, суд зазначає та враховує наступне.

У разі відповідності проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради приймають рішення про добровільне об`єднання територіальних громад або про проведення місцевого референдуму щодо підтримки об`єднання територіальних громад (частина 5 статті 7 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад»).

При цьому, позивач після отримання висновку не вчинив подальших дій, визначених Законом України «Про добровільне об`єднання територіальних громад».

Таким чином, відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо зобов`язання Хмельницької обласної державної адміністрації вчинити дії відповідно до Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" №157-VII від 05.02.2015 та висновку від 20.03.2020 №270/2020-р на відповідність Конституції та законам України проектів рішень Довжоцької, Заліської, Зіньковецької, Кадиївської, Рихтівської сільських рад Кам`янець-Подільського району щодо внесення змін до перспективного плану формування територій громад Хмельницької області, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №475-р, шляхом доповнення переліку спроможних територіальних громад Хмельницької області Довжоцькою територіальною громадою у складі Довжоцької, Заліської, Зіньковецької, Кадиївської, Рихтівської територіальних громад.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач спростував, а позивач не підтвердив правомірність заявлених позовних вимог, а тому, в їх задоволенні слід відмовити.

Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутність підстав для задоволення позовних вимог, судові витрати не розподіляються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову Довжоцької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Рихтівська сільська рада, Зіньковецька сільська рада, Кадиєвецька сільська рада, Заліська сільська рада, до Хмельницької обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Департамент розвитку громад, будівництва та житлово-комунального господарства Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання дій, бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Довжоцька сільська рада Кам`янець- Подільського району Хмельницької області (вул. Смірнова буд. 53, с. Довжок, Кам`янець-Подільський район, Хмельницька область, 32343 , код ЄДРПОУ - 04406897) Відповідач:Хмельницька обласна державна адміністрація (Майдан Незалежності, Будинок Рад, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 22985083) Треті особи:Зіньковецька сільська рада (вул. Столбова 32, с. Зіньківці, Кам`янець-Подільський район, Хмельницька обл., 32341 , код ЄДРПОУ - 22989129) Кадиєвецька сільська рада (вул. Шкільна буд. 10 корпус А, с. Кадиївці, Кам`янець-Подільський район, Хмельницька обл., 32345, код ЄДРПОУ - 04406905) Заліська сільська рада (вул. Грушевського буд. 46а, с. Залісся Перше, Кам`янець-Подільський район, Хмельницька обл., 32334, код ЄДРПОУ - 04407326) Рихтівська сільська рада (вул. Макаренка буд. 2а, с. Рихта, Кам`янець-Подільський район, Хмельницька обл., 32346, код ЄДРПОУ - 04404007) Департамент розвитку громад, будівництва та житлово-комунального господарства Хмельницької обласної державної адміністрації (29000, Хмельницька обл., м. Хмельницький,вул. Грушевського буд. 87, код ідентифікаційний код 39067570).

Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк