Рішення № 93043118, 12.11.2020, Любомльський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
12.11.2020
Номер справи
163/1935/20
Номер документу
93043118
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 163/1935/20

Провадження № 2-а/163/94/20

ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2020 року Любомльський районний суд Волинської області

в складі головуючого судді Чишія С.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в місті Любомль Волинської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Волинської митниці Держмитслужби про визнання протиправною і скасування постанови у справі про порушення митних правил,

в с т а н о в и в :

У позовній заяві ОСОБА_1 просить скасувати постанову у справі про порушення митних правил № 0033/20500/20 від 27 травня 2020 року, якою на нього за ч.3 ст.470 МК України накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 гривень, а провадження в справі закрити.

Свої вимоги обґрунтував тим, що відповідачем проігноровано його клопотання і розгляд справи про порушення митних правил в порушення вимог ст.526 МК України проведено за його відсутності, чим порушено його право на захист. Крім цього, відповідно до трудового договору, укладеного між ним та ФОП ОСОБА_2 , він не відповідає за додержання підприємством вимог, встановлених МК України. ФОП ОСОБА_2 звернулась до Волинської митниці з проханням продовжити строк доставки вантажу у зв`язку із поломкою автомобіля "ДАФ", реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , на підтвердження чого було надано довідки із станції технічного обслуговування. Однак відповідь на таке звернення не була надана. Долучені документи і заявлене клопотання про закриття провадження у справі при розгляді справи не досліджувались, тому оскаржувана постанова суперечить діючому законодавству і підлягає скасуванню.

На позовну заяву голова комісії з реорганізації Волинської митниці Держмитслужби подав відзив, в якому зазначив, що розгляд справи про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 неодноразово відкладався за його клопотаннями. В подальшому у відповідності до ч.4 ст.526 МК України справа про порушення митних правил була розглянута за відсутності позивача, так як йому було своєчасно повідомлено про час та місце її розгляду, а також було роз`яснено вимоги ст.467 МК України, чого не заперечує у позовній заяві сам позивач. При цьому митницею було вжито всіх можливих заходів для забезпечення всіх процесуальних прав відповідача, передбачених ст.498 МК України. Документів про обставини не доставляння товарів внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, на протязі неодноразових перенесень дати розгляду справи надано не було. Крім цього, МК України не передбачено продовження строків транзитного перевезення (доставки) товарів. У задоволенні позову просив відмовити.

Позивач в судове засідання не з`явився, на електронну адресу суду надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності, підтримання позовних вимог.

Відповідач в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце судового розгляду, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення, про причини неявки суд не повідомив та будь-яких заяв чи клопотань з приводу процедури розгляду справи не подав.

З огляду на викладене суд розглянув справу в порядку письмового провадження відповідно до ч.9 ст.205, ч.3 ст.268 КАС України, оскільки не вбачає перешкод для такого розгляду.

Аналізом доказів по справі суд встановив такі фактичні обставини.

Згідно із митною декларацією типу ЕК10АА № UA100530/2019/074382 від 16 грудня 2019 року вантажним автомобілем "ДАФ", номерні знаки НОМЕР_3 / НОМЕР_2 , переміщувався товар "Бруківка пиляно-колота " загальною вагою 22 тони, вартістю 4620 євро, відправником якого було вказано ТОВ "Холдингова компанія "Надра України", одержувачем - UAB "DD Projekts" (Литва).

Відповідно до даної митної декларації перевізником виступала ФОП ОСОБА_2 , особою, що приймає задекларовані товари до перевезення та бере зобов`язання щодо доставки цих товарів у митницю призначення - ОСОБА_3 , водій ФОП ОСОБА_2 відповідно до трудового договору від 27 вересня 2013 року. Водію митним постом "Житомир" Київської митниці Держмитслужби визначено строк доставки товару та транспортного засобу, що перебуває під митним контролем, до митниці призначення - митного поста "Доманове" Волинської митниці Держмитслужби - до 26 грудня 2019 року.

24 грудня 2019 року ФОП ОСОБА_2 повідомила Волинську митницю Держмитслужби про технічну поломку автомобіля "ДАФ", номерні знаки НОМЕР_3 / НОМЕР_2 , який здійснював міжнародне перевезення за митною декларацію типу ЕК10АА № UA100530/2019/074382, та просила продовжити термін доставки вантажу.

На підтвердження цих обставин подала повідомлення №135 від 24 грудня 2019 року ПП "Леко Транс", яке розташоване на бульварі Дружби Народів 6/714а в місті Луцьк, згідно з яким автомобіл "ДАФ", номерні знаки НОМЕР_3 / НОМЕР_2 , перебуває на стації технічного обслуговування цього підприємства на ремонті у зв`язку з поломкою електрообладнання з 18 грудня 2019 року.

Відповідно до службової записки старшого державного інспектора ВМО № 1 митного поста "Доманове" ОСОБА_4 10 січня 2020 року о 14:39 годині в зону митного контролю митного поста "Доманове" Волинської митниці Держмитслужби під керуванням ОСОБА_1 заїхав вантажний автомобіль "ДАФ", номерні знаки НОМЕР_3 / НОМЕР_2 , з товаром "Бруківка пиляно-колота по митній декларації типу ЕК10АА № UA100530/2019/074382, термін доставки якого визначений до 26 грудня 2019 року.

10 січня 2020 року інспектор Волинської митниці Держмитслужби склав щодо ОСОБА_1 протокол про порушення митних правил № 0033/20500/20 за ознаками ч.3 ст.470 МК України. В протоколі зазначено, що ОСОБА_1 перевищив встановлений строк доставки товару та транспортного засобу по митній декларації типу ЕК10АА № UA100530/2019/074382, що перебував під митним контролем, до митного органу призначення більше ніж на 10 діб, але не більше ніж на 20 діб.

27 травня 2020 року в.о. начальника Волинської митниці Держмитслужби виніс оскаржувану постанову, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.3 ст.470 МК України, відповідно до змісту протоколу № 0033/20500/20 і накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 гривень.

23 січня 2020 року ФОП ОСОБА_2 звернулась до Волинської митниці Держмитслужби про надання відповіді на повідомлення щодо продовження терміну доставки товару в зв`язку з поломкою транспортного засобу від 24 грудня 2019 року.

Цього ж дня Волинською митницею Держмитслужби ФОП ОСОБА_2 надано інформацію щодо повідомлення від 24 грудня 2019 року та листа від 23 січня 2020 року. В ній зазначено, що термін доставки товарів до органу доходів і зборів призначення за митною декларацією № UA100530/2019/074382 не може бути продовжений по причині ненадання підтверджуючих документів про факт настання обставин аварії чи дії обставин непереборної сили, надання яких передбачено п.2.4 Порядку виконання митних формальностей при здійсненні транзитних перевезень, затверджено наказом Міністерства фінансів України 09 жовтня 2012 року № 1066. Про надходження повідомлення від 24 грудня 2019 року Волинською митницею повідомлено Київську митницю Держмитслужби листом від 27 грудня 2019 року.

Відповідно до ст.90 МК України транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Пунктом 3 ч.1 ст.93 МК України встановлено, що товари, транспортні засоби комерційного призначення, що переміщуються у митному режимі транзиту, повинні бути доставленими у орган доходів і зборів призначення до закінчення строку, визначеного статтею 95 цього Кодексу.

Для автомобільного транспорту пунктом 1 ч.1 ст.95 МК України визначено строк транзиту у 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).

Згідно із ч.2 ст.95 МК України до строків, зазначених у частині першій цієї статті, не включається: час дії обставин, зазначених у статті 192 цього Кодексу; час зберігання товарів під митним контролем (за умови інформування митного органу, який контролює їх переміщення); час, необхідний для здійснення інших операцій з товарами, у випадках, передбачених цим розділом (за умови інформування митного органу, який контролює переміщення цих товарів).

Згідно із ч.1 ст.192 МК України якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до митного органу призначення, допускається вивантаження товарів в іншому місці. При цьому перевізник зобов`язаний: вжити всіх необхідних заходів для забезпечення збереження товарів та недопущення будь-якого їх використання; терміново повідомити найближчий митний орган про обставини події, місцезнаходження товарів і транспортного засобу.

Відповідно до ч.3 ст.470 Митного кодексу України перевищення встановленого статтею 95 цього Кодексу строку доставки товарів, у тому числі транспортних засобів особистого користування, транспортних засобів комерційного призначення більше ніж на десять діб, але не більше ніж на двадцять діб, митних або інших документів на ці товари більше ніж на десять діб, а так само втрата цих документів.

Частиною 1 ст.460 МК України встановлено, що вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.

Пунктом 2.2. Порядку виконання митних формальностей при здійсненні транзитних перевезень, затверджено наказом Міністерства фінансів України 09 жовтня 2012 № 1066 (далі - Порядок № 1066) встановлено, що якщо під час транзитного перевезення товарів транспортний засіб комерційного призначення не зміг прибути до митниці призначення в установлений строк внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили, до строку транзитного перевезення не включається час дії та/або ліквідації наслідків цих обставин за умови документального підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили та вчасного (до закінчення встановленого строку транзитного перевезення) письмового інформування перевізником найближчого митного органу про обставини події, місцезнаходження товарів, транспортного засобу комерційного призначення та номер документів контролю за переміщенням товарів.

Митний орган, до якого звернувся перевізник, протягом цієї самої доби вносить до ЄАІС відомості (дату та номер реєстрації звернення митним органом) про факт наявності звернення та каналами електронного зв`язку інформує митницю відправлення і митницю призначення про обставини події, місцезнаходження товарів та транспортного засобу.

Пунктом 2.4. Порядку № 1066 встановлено, що підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили здійснюється згідно з Порядком виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31 травня 2012 року № 657 (далі - Порядок № 657).

Пунктом 2 розділу VIII Порядку № 657 надано визначення таким поняттям:

аварія - небезпечна подія техногенного характеру, у зв`язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи;

документальне підтвердження - надання митному органу відповідних документів, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили;

обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов`язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події;

факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.

Пунктом 3 розділу VIII Порядку № 657 встановлено, що залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.

Пунктом 5 розділу VIII Порядку № 657 визначено, що якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.

Керівник митного органу, в зоні діяльності якого перебувають товари, транспортні засоби, що потрапили в аварію або під дію обставин непереборної сили, або особа, що виконує його обов`язки, після отримання заяви невідкладно організовує проведення огляду території чи іншого місця, де знаходяться, знаходились або можуть знаходитися товари і транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, за винятком випадків, коли такий огляд проводити недоцільно з урахуванням характеру аварії чи обставин непереборної сили та їх наслідків. …

За результатами огляду складається акт встановленої форми у трьох примірниках. …

Якщо керівником митного органу, у зоні діяльності якого перебувають товари, транспортні засоби, що потрапили в аварію або під дію обставин непереборної сили, або особою, що виконує його обов`язки, після опрацювання заяви з урахуванням характеру аварії чи обставин непереборної сили та їх наслідків прийнято рішення про недоцільність проведення огляду території чи іншого місця, де знаходяться, знаходились або можуть знаходитися товари і транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, або якщо протягом тривалого часу внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили відсутня можливість дістатися до місця пригоди, особі, що подала заяву про аварію або дію обставин непереборної сили, митним органом невідкладно надається письмове підтвердження факту отримання такої заяви, у якому зазначаються причини непроведення митним органом огляду території чи іншого місця, де знаходяться, знаходились або можуть знаходитися товари і транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, яке засвідчується підписом керівника цього митного органу або особи, що виконує його обов`язки, та завіряється відбитком печатки митного органу або особистої номерної печатки. Копія такого письмового підтвердження надсилається протягом трьох робочих днів митному органу, під контролем якого перебувають товари, транспортні засоби, що потрапили в аварію або під дію обставин непереборної сили.

Пунктом 6 розділу VIII Порядку № 657 встановлено, що у випадку, якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, яким здійснюється контроль за цими товарами, транспортними засобами, з письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.

Заява розглядається митним органом, під контролем якого перебувають товари, транспортні засоби, що потрапили в аварію або під дію обставин непереборної сили, протягом п`яти робочих днів з дати її подання.

Якщо товари, транспортні засоби, що потрапили в аварію або під дію обставин непереборної сили, перебувають у зоні діяльності цього самого митного органу, керівником такого органу або особою, що виконує його обов`язки, невідкладно після отримання заяви здійснюються заходи, передбачені пунктом 5 цього розділу.

Розгляд заяви проводиться з урахуванням характеру аварії чи обставин непереборної сили та їх наслідків, документів, наданих заявником та отриманих від іншого митного органу (якщо аварія чи обставини непереборної сили мали місце на митній території України у зоні діяльності іншого митного органу), та результатів проведення огляду території чи іншого місця, де знаходяться, знаходились або можуть знаходитися товари і транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, безпосередньо митним органом, під контролем якого перебувають ці товари, транспортні засоби. Під час розгляду заяви митним органом враховується інформація (за наявності), надана іншими державними органами, митними або правоохоронними органами іноземних держав.

За результатами розгляду заяви щодо факту аварії чи дії обставин непереборної сили керівник митного органу, під контролем якого перебувають товари, транспортні засоби, що потрапили в аварію або під дію обставин непереборної сили, або особа, що виконує його обов`язки, виносить відповідне рішення згідно з Кодексом.

Пунктом 8 розділу VIII Порядку № 657 встановлено, що у разі прийняття рішення про відмову у припиненні (завершенні) митного режиму митний орган зобов`язаний невідкладно письмово повідомити заявника про причини і підстави такої відмови.

Суд встановив, що перевізник товару ФОП ОСОБА_2 повідомила Волинську митницю Держмитслужби у строк, визначений п.1 ч.1 ст.95 МК України, та у відповідності до вимог ст.192 МК України, п.2.2. Порядку № 1066, розділу VIII Порядку № 657 з поданням відповідних документів на підтвердження обставин, зазначених у повідомленні про неможливість доставлення вантажу та продовження терміну доставки вантажу.

Повідомлення подане ФОП ОСОБА_2 до Волинської митниці Держмитслужби 24.12.2019 року, однак жодних дій, визначених пунктами 6, 8 розділу VIII Порядку № 657, посадові особи Волинської митниці не здійснили. Лише 23.01.2020 року підприємцю ОСОБА_2 надано інформацію щодо повідомлення від 24.10.2019 року та листа від 23.01.2020 року.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.468 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням. Провадження у справі про порушення митних правил включає в себе виконання процесуальних дій, зазначених у статті 508 цього Кодексу, розгляд справи, винесення постанови та її перегляд у зв`язку з оскарженням.

Відповідно до ч.1 ст.508 МК України у справі про порушення митних правил процесуальні дії проводяться з метою отримання доказів, необхідних для правильного вирішення цієї справи.

Пунктами 2, 3 ч.2 ст.508 МК України визначено, що до процесуальних дій належать: опитування осіб, які притягаються до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, свідків, інших осіб; витребування документів, необхідних для провадження у справі про порушення митних правил, або належним чином завірених їх копій чи витягів з них.

Враховуючи наведене, посадовим особам митниці під час провадження у справі необхідно було вжити заходів передбачених ст.508 МК України з метою з`ясування, серед іншого, періоду перебування на ремонті автомобіля "ДАФ", номерні знаки НОМЕР_3 / НОМЕР_2 , на стації технічного обслуговування ПП "Леко Транс", що має суттєве значення для обчислення строку транзитного перевезення відповідно до вимог ч.2 ст.95 МК України; за необхідності вчинити інші процесуальні дії, а не обмежитись формальним підходом до зібрання доказів по даній справі.

Згідно із ч.4 ст.3 МК України у разі якщо норми законів України чи інших нормативно-правових актів з питань митної справи допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків підприємств і громадян, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України або здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, чи прав та обов`язків посадових осіб митних органів, внаслідок чого є можливість прийняття рішення як на користь таких підприємств та громадян, так і на користь митного органу, рішення повинно прийматися на користь зазначених підприємств і громадян.

Відповідно до ст.62 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Через такі обставини суд вважає встановленим факт неповноти і необ`єктивності провадження в справі про порушення митних правил, що дає підстави для скасування оскаржуваної постанови відповідно до п.2 ч.1 ст.531 МК України.

В обґрунтуванні позову позивач зазначає, що всупереч його клопотанню посадова особа Волинської митниці Держмитслужби здійснила розгляд справи за його відсутності, чим порушила його права на захист, що є безумовною підставою для визнання протиправною та скасування оскаржуваної постанови відповідно до п.4 ч.1 ст.531 МК України.

Суд вважає таке твердження необґрунтованим.

Згідно із ч.1 ст.467 МК України якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються митними органами або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.

Відповідно до ст.498 МК України особи, які притягуються до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, та власники товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу (заінтересовані особи), під час розгляду справи про порушення митних правил у митному органі або суді мають право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, одержувати копії рішень, постанов та інших документів, що є у справі, бути присутніми під час розгляду справи у митному органі та брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь у їх дослідженні, заявляти клопотання та відводи, під час розгляду справи користуватися юридичною допомогою захисника, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, давати усні і письмові пояснення, подавати свої доводи, міркування та заперечення, оскаржувати постанови митного органу, суду (судді), а також користуватися іншими правами, наданими їм законом. Зазначені в цій статті особи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами.

Згідно із ч.ч.1, 6 ст.500 МК України захисником є особа, яка в порядку, встановленому законом, уповноважена здійснювати захист прав і законних інтересів особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, а у разі необхідності - свідка та надавати їм необхідну юридичну допомогу. Захисник під час участі у справі користується усіма правами, зазначеними у статті 498 цього Кодексу, крім процесуальних прав, реалізація яких здійснюється безпосередньо особою, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, і не може бути доручена захиснику.

Згідно із ч.ч.1, 4 ст.526 МК України справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, та/або її представника. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

Як вбачається з договору про надання правничої допомоги від 20 січня 2020 року, який укладений між адвокатом Голошвою В.Л. та підприємцем ОСОБА_2 і міститься в матеріалах справи про порушення митних правил, предметом договору є надання правничої допомоги, зокрема, представництво інтересів ОСОБА_1 у Волинській митниці.

Протокол про порушення митних правил щодо ОСОБА_1 складено 10 січня 2020 року у його присутності та цього ж дня ним отримана його копія. Розгляд справи за даним протокол призначено на 29 січня 2020 року.

28 січня 2020 року адвокатом ОСОБА_5 до Волинської митниці Держмитслужби подано клопотання про приєднання до матеріалів справи про порушення митних правил документів та закриття провадження у даній справі, у зв`язку з чим розгляд справи було відкладено на 19 лютого 2020 року.

19 лютого 2020 року розгляд справи перенесено на 25 березня 2020 року.

23 березня 2020 року ОСОБА_1 подано клопотання про перенесення розгляду справи. Розгляд справи перенесено на 13 травня 2020 року, позивачу та адвокату ОСОБА_5 також повідомлено, що з врахуванням строків накладення адміністративних стягнень подальше клопотання в перенесенні розгляду справи буде відмовлено та розгляд справи проведено в призначену дату.

08 травня 2020 року повторно ОСОБА_1 до Волинської митниці Держмитслужби подано клопотання про перенесення розгляду справи. Розгляд справи перенесено на 27 травня 2020 року.

Суд вважає, що Волинською митницею Держмитслужби було вжито всіх передбачених законом заходів для забезпечення участі особи, що притягується до адміністративної відповідальності, та її захисника у розгляді протоколу.

В таких діях ОСОБА_1 вбачаються явні ознаки зловживання процесуальними правами для уникнення від адміністративної відповідальності з огляду на строки накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил.

Твердження позивача про позбавлення його права на захист у зв`язку із розгляд справи за його відсутності суд вважає безпідставними з огляду на предмет договору про надання правничої допомоги від 20 січня 2020 року та неодноразові відкладення розгляду протоколу про порушення митних правил.

Отже, за фактичними обставинами та відповідно до п.3 ч.3 ст.286 КАС України позов підлягає повному задоволенню.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18 березня 2020 року у справі № 543/775/17 зазначила, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VI, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Законом України "Про Державний бюджет на 2020 рік" розмір такого прожиткового мінімуму визначено у 2102 гривні.

Отже, у справі за позовом ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 420,40 гривень (2102 х 0,2).

Як вбачається з квитанції АТ АКБ "Львів" від 11 червня 2020 року № ПН1052955, позивачем за подання до суду цього адміністративного позову сплачено судовий збір в сумі 420,40 гривень.

Відтак в користь позивача з відповідача як суб`єкта владних повноважень за рахунок його бюджетних асигнувань слід стягнути судовий збір у встановленому розмірі.

Керуючись ст.ст.242-247, 286 КАС України, суд

у х в а л и в :

Позов задовольнити повністю.

Постанову в.о. начальника Волинської митниці Держмитслужби Вісьтака Ігоря Ярославовича від 27 травня 2020 року в справі про порушення митних правил № 0033/20500/20 про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч.3 ст.470 МК України з накладенням стягнення у вигляді штрафу про визнання протиправною і скасувати.

Провадження в справі за протоколом про порушення митних правил № 0033/20500/20 закрити.

Стягнути з Волинської митниці Держмитслужби за рахунок її бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його складення через Любомльський районний суд.

Ім`я позивача - ОСОБА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_4 .

Найменування відповідача - Волинська митниця Держмитслужби; місце знаходження: вулиця Призалізнична 13, село Римачі Любомльського району Волинської області; код ЄДРПОУ - 43350888.

Головуючий: суддя С.С.Чишій