
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23 листопада 2020 року Справа № 280/7075/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
06.10.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у відмові перерахувати пенсію позивача шляхом застосування розміру величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%; врахування заробітної плати позивача за період роботи з січня 2012 р. по лютий 2013 р.; врахування пільгового стажу роботи за списком №1 у Запорізькому Коксохімзаводі з 27.02.1980 р. по 09.12.1987 р.;
- зобов`язати відповідача зробити перерахунок пенсії позивача шляхом: застосування розміру величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%; врахування заробітної плати позивача за період роботи з січня 2012 р. по лютий 2013 р.; врахування пільгового стажу роботи за списком №1 у Запорізькому Коксохімзаводі з 27.02.1980 р. по 09.12.1987 р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Станом на вересень 2020 року розмір щомісячної пенсії складає 2135,35 грн. Вважає, що зазначений вище розмір пенсії значно занижений, оскільки відповідачем невірно було застосовано розмір величини оцінки одного року страхового стажу, а саме замість 1,35% було застосовано 1%, а також не врахована її заробітна плата за період роботи з січня 2012 року по лютий 2013 року та пільговий стаж роботи за списком №1 у Запорізькому Коксохімзаводі за період з 27.02.1980 по 09.12.1987. Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії шляхом застосування розміру величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% та з урахуванням її заробітна плата за період роботи з січня 2012 року по лютий 2013 року та пільговий стаж роботи за списком №1 у Запорізькому Коксохімзаводі за період з 27.02.1980 по 09.12.1987 неправомірною, з огляду на що, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 12.10.2020 відкрито провадження в адміністративній справі №280/7075/20.
Відповідач позовні вимоги не визнав, надавши 29.10.2020 до суду відзив на позовну заяву (вх.№51907), в якому зазначає, що позивач не звертався до відповідача із заявою про здійснення перерахунку її пенсії шляхом застосування розміру величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% та з урахуванням заробітної плати за період з січня 2012 року по лютий 2013 року. Таким чином, позивач передчасно звернувся до суду із цими вимогами. Також вказує, що позивач 16.03.1997 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1, розмір якої обчислено за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». При призначенні пенсії позивачу для обчислення її розміру було враховано коефіцієнт величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%. Стверджує, що оскільки пенсія позивачу була призначена 16.03.1997, то відповідач здійснив її перерахунок з 01.10.2017 відповідно до пункту 4-3 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Чинне законодавство не передбачає проведення перерахунку пенсій після 01.10.2017 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%. Крім того, вимога зобов`язати управління врахувати позивачу пільговий стаж роботи за списком №1 у Запорізькому Коксохімзаводі з 27.02.1980 по 09.12.1987 є безпідставною, оскільки такий період й так враховано, про що свідчить наявний у матеріалах справи розрахунок стажу позивача. За таких обставин, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивачу, ОСОБА_1 , з 16.03.1997 призначено пенсію за віком на пільгових умовах по списку № 1, яка обрахована за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
При призначенні пенсії позивачу для обчислення її розміру було враховано коефіцієнт величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Вважаючи заниженим розмір її пенсії, неврахований заробіток за період з січня 2012 року та лютий 2013 року та неврахований стаж її роботи на пільгових умовах за списком №1 у Запорізькому Коксохімзаводі з 27.02.1980 по 09.12.1987, не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо її не перерахунку та з вимогою про зобов`язання відповідача вчинити дії, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996, ратифікована Законом України від 14.09.2006 № 137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007 (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов`язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.
Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов`язаннями України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV).
Згідно зі статтею 26 Закону №1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 25 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (в редакції на момент призначення пенсії) коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою:
См х Вс
Кс = ------------, де:
100% х 12
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).
За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08%.
За приписами частини другої статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 +... + Кз n); К -страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII (далі - Закон № 2148), який набрав чинності з 01.10.2017, до частини першої статті 25 Закону № 1058 були внесені зміни та визначено, що за період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Також, Законом № 2148 доповнено Розділ XV «Прикінцеві положення» Закону № №1058-ІV пунктом 4-3, яким передбачено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Пунктом 4-4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 передбачено, що з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року, страхового стажу в розмірі 1,35%.
Як встановлено судом, позивачу з 16.03.1997 була призначена пенсія за віком на пільгових умовах за списком № 1, обрахована за нормами Закону № 1058-ІV. Надалі, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017 відповідно до пункту 4-3 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Частиною першої статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Приписами частини першої, другої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Тож, судовий захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Відновленню підлягають лише ті права, порушення яких встановлено під час судового розгляду справи.
Звертаючись із даною позовною заявою, позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яка полягає у відмові перерахувати пенсію ОСОБА_1 .
При цьому, матеріали пенсійної справи будь-якого звернення позивача про перерахунок пенсії не містять. Позивачем також в обґрунтування своєї правової позиції по справі не надано до суду доказів звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, з метою вирішення питання про перерахунок пенсії та/чи оскарження розрахованого Пенсійним фондом розміру пенсії при її призначенні. Тому, вказаним суб`єктом владних повноважень, відповідно, не було прийнято рішення чи не вчинено дій або бездіяльності, за результатом такого звернення позивача.
Крім того, відповідно до наявного в матеріалах справи розрахунку стажу ОСОБА_1 судом встановлено, що період її роботи за списком №1 у Запорізькому Коксохімзаводі з 27.02.1980 по 09.12.1987, вже враховано відповідачем при призначенні пенсії, а тому вимоги в цій частині також задоволенню не підлягають.
Підсумовуючи вищезазначене, суд зазначає, що наразі позивачем суду не доведено порушення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області її прав та законних інтересів, а отже, звернення із позовом до суду є передчасним.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частинами першою, другою статті 77 КАС України передбачено, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Рішення у повному обсязі складено та підписано 23.11.2020.
Суддя М.С. Лазаренко