Рішення № 93038591, 30.09.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2020
Номер справи
200/5955/20-а
Номер документу
93038591
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 вересня 2020 р. Справа№200/5955/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Торецького об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

25 червня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач, Торецьке ОУ ПФУ), надісланий на адресу суду 23 червня 2020 року, в якому позивач просила:

1. визнати протиправним та скасувати рішення Торецького ОУ ПФУ від 28 травня 2020 року № 391 про відмову в перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом України від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру», за заявою позивача від 21 травня 2020 року № 1552;

2. зобов`язати Торецьке ОУ ПФУ провести з 01 квітня 2020 року перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру», за її заявою від 21 травня 2020 року № 1552 у зв`язку з підвищенням заробітної плати та збільшенням вислуги років, виходячи з повних 20 років роботи на посадах прокурорів, що складає 90% суми чинного заробітку, вказаного у довідці прокуратури Донецької області від 31 березня 2020 року № 18-524вих-20.

І. Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

30 червня 2020 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі № 200/5955/20-а; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі сторони повідомлені належним чином в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), що підтверджено рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС України).

Згідно з ч. 2 ст. 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

П. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з 12 березня 2020 року до 22 травня 2020 року на всій території України установлений карантин.

В подальшому Кабінет Міністрів України продовжував дію карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», на всій території України з урахуванням епідемічної ситуації в регіоні.

Відповідно до п. 3 Розділу VІ «Прикінцеві положення» КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені ст. ст. 47, 79, 80,114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки, в тому числі розгляду адміністративної справи, продовжуються на строк дії такого карантину.

Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

17 липня 2020 року набрав чинності Закон України від 18 червня 2020 року № 731-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню конронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі - Закон № 731).

Згідно з п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 731 процесуальні строки, які були продовжені відповідно п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.

В п. 12 резолютивної частини ухвали від 30 червня 2020 року суд зазначив, що процесуальні строки, встановлені цією ухвалою, обчислюються з урахуванням положень п. 3 розділу VІ «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

20 серпня 2020 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву.

26 серпня 2020 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив на позовну заяву.

04 вересня 2020 року до суду надійшли заперечення відповідача на відповідь на відзив.

ІІ. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що 03 липня 2009 року їй призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1789) в розмірі 73% місячного заробітку за відповідною посадою прокурора, що становило 2 807,66 грн. З моменту призначення розмір пенсії за вислугу років не змінився.

Позивач стверджує, що розрахунок її пенсії був здійснений відповідно до ч. 4 ст. 50-1 Закону № 1789, яка передбачала, що працівникам, які не мають вислуги 20 років, якщо стаж служби в органах прокуратури становить не менше 10 років, після досягнення жінками 50 років при страховому стажі 20 років і більше, пенсія призначається в розмірі, пропорційному кількості повних років роботи на прокурорських посадах з розрахунку 80% місячного заробітку за 20 років вислуги. За кожний рік страхового стажу понад 20 років для жінок пенсія збільшується на один відсоток місячного заробітку, з якого вона обчислюється.

Як наслідок, станом на 03 липня 2009 року обчислений відповідно до ч. 4 ст. 50-1 Закону № 1789 розмір пенсії за вислугу років становив 73% від суми місячного заробітку за відповідною посадою прокурора.

Позивач зазначає, що після призначення пенсії продовжила працювати в органах прокуратури на посадах прокурорів, станом на 09 січня 2020 року стаж її роботи в органах прокуратури становив 21 рік 05 місяців 29 днів.

Позивач вважає, що оскільки вона є працюючим пенсіонером органів прокуратури та після призначення пенсії відпрацювала на посаді прокурора понад 10 років, то має право на збільшення пенсії на 2 відсотки за кожен повний рік роботи понад 10 років, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.

Позивач стверджує, що за цих обставин та після прийняттям Конституційним Судом України рішення від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 у неї виникло право на перерахунок пенсії згідно з ч. 20 ст. 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1697) у зв`язку із збільшенням вислуги років та заробітної плати.

Позивач зазначає, що 21 травня 2020 року звернулася до Торецького ОУ ПФУ з заявою про перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням заробітної плати та вислуги років на підставі довідки прокуратури Донецької області від 31 березня 2020 року № 18-524вих-20.

28 травня 2020 року відповідач прийняв рішення № 391, яким відмовив у перерахунку.

Позивач вважає це рішення протиправним і таким, що підлягає скасуванню.

Позивач покликається на ст. 15, ч. 20 ст. 86 Закону № 1697, ст. 56 Закону № 1789 і стверджує, що на час звернення з заявою про перерахунок пенсії стаж її роботи на прокурорських посадах, що дає право на пенсію за ст. 50-1 Закону № 1789, є достатнім і складає понад 21 рік, що підтверджено матеріалами пенсійної справи.

За висновком позивача, через збільшення вислуги років вона набула право на перерахунок призначеної їй пенсії у розмірі 90% від суми місячного заробітку.

Також позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням її заробітної плати.

З огляду на викладене позивач наполягає на задоволенні позовних вимог.

Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.

Відповідач доводить, що рішення від 28 травня 2020 року № 391 є правомірним; зазначає, що під час розгляду заяви позивача керувався рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 та ч. 20 ст. 86 Закону № 1697.

Відповідач стверджує, що підстави для перерахунку пенсії у зв`язку із збільшенням вислуги років за заявою від 21 травня 2020 року відсутні, оскільки пенсійний орган здійснить такий перерахунок з 01 лютого 2020 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2020 року у справі № 200/3060/20-а.

Покликаючись на ч. 2 ст. 81, ч. ч. 2-4, 20 Закону № 1697, відповідач стверджує, що для перерахунку пенсії у зв`язку зі збільшенням заробітної плати позивач мала надати довідку про складові її заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед перерахунком пенсії, однак така довідка не була надана.

За висновком відповідача, провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області 31 березня 2020 року № 18-524вих-20 не видається можливим, оскільки це суперечитиме законодавству, а сама довідка не відповідає зразку, визначеному у листі Офісу Генерального прокурора 21 лютого 2020 року № 2690/0/2-20/54.

Відповідач доводить, що листи Офісу Генерального прокурора та Міністерства соціальної політики України не суперечать ч. 20 ст. 86 Закону № 1697, а лише упорядковує дії при зверненні прокурорів за перерахунком пенсії.

Відповідач наголошує, що лист Офісу Генерального прокурора не суперечить Закону № 1697, а лише упорядковує дії при зверненні прокурорів за перерахунком пенсії.

Відповідач стверджує, що має виключну компетенцію в питаннях призначення і перерахунку пенсії, а тому інші органи, в тому числі суд, не можуть перебирати на себе ці повноваження або втручатися в їх реалізацію.

З огляду на викладене відповідач просив відмовити в позові.

ІІІ. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС України суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС України кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Дзержинським МВ ГУМВС України в Донецькій області 06 липня 2011 року; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 21 червня 2013 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в її паспорті.

З 10 липня 1998 року і по теперішній час ОСОБА_1 проходить службу в органах прокуратури на посадах старшого помічника прокурора міста, помічника прокурора міста, старого прокурора міста, заступника прокурора міста, прокурора місцевої прокуратури, що підтверджено відповідними записами в її трудовій книжці серії НОМЕР_3 (№№ 17-24).

На час виникнення спірних правовідносин ОСОБА_1 обіймала посаду прокурора Торецького відділу Костянтинівської місцевої прокуратури Донецької області.

Відповідач - Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код: 42170475, місцезнаходження: 85200, Донецька обл., м. Торецьк, вул. Маяковського, буд. 2а) зареєстроване як юридична особа 31 травня 2018 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис за номером 1 258 134 0000 000771.

ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років, що підтверджено пенсійним посвідченням серії НОМЕР_4 , виданим Пенсійним фондом України 26 липня 2009 року.

Пенсія за вислугу років призначена з 03 липня 2009 року на підставі ст. 50-1 Закону № 1789 в розмірі 73% від суми місячної заробітної плати за відповідною посадою прокурора. Розмір пенсії становив 2 807,66 грн.

Крім права на пенсію за вислугу років, позивач має право на пенсію за віком відповідно до Закону України 09 липня 2003 року № 1058-VI «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

13 серпня 2018 року ОСОБА_1 реалізувала право на вибір виду пенсії та звернулася до Торецького ОУ ПФУ з заявою про перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.

З 13 серпня 2018 року і по 14 січня 2020 року ОСОБА_1 отримувала пенсію за віком.

14 січня 2020 року позивач звернулася до Торецького ОУ ПФУ з заявою про перерахунок пенсії, в якій просила поновити виплату пенсії за вислугу років замість пенсії за віком.

З 14 січня 2020 року Торецьке ОУ ПФУ поновило виплату позивачу пенсії за вислугу років, яка була призначена відповідно до Закону № 1789, в розмірі 73% від суми заробітної плати, що становило 2 807,66 грн. Виплата пенсії за вислугу років поновлена на підставі рішення Торецького ОУ ПФУ від 20 січня 2020 року № 914210171424.

15 січня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Торецького ОУ ПФУ з заявою про перерахунок пенсії. Позивач просила провести перерахунок пенсії за вислугу років у зв`язку із збільшенням заробітної плати за два відпрацьовані роки.

Серед документів, які позивач надала до пенсійного органу, була довідка прокуратури Донецької області від 09 січня 2020 року № 18-85-34 про складові заробітної плати.

Згідно з цією довідкою станом на 01 січня 2020 року посадовий оклад ОСОБА_1 , яка працює на посаді прокурора прокуратури в Торецькому відділі Костянтинівської місцевої прокуратури (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505) становить 5 660,00 грн; надбавка за вислугу років 40% (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1090) становить 2 264,00 грн; всього - 7 924,00 грн.

В додатку до довідки від 09 січня 2020 року № 18-85-34 наведена довідка про складові заробітної плати ОСОБА_1 за період з січня 2018 року по грудень 2019 року.

23 січня 2020 року за результатами розгляду заяви позивача Торецьке ОУ ПФУ прийняло рішення № 63.

Цим рішенням пенсійний орган відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1697, покликаючись на відсутність механізму проведення такого перерахунку.

31 січня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Торецького ОУ ПФУ з заявою про перерахунок пенсії. Позивач просила провести перерахунок пенсії за вислугу років у зв`язку із збільшенням вислуги років.

Серед документів, які позивач надала до пенсійного органу були трудова книжка та довідка прокуратури Донецької області від 09 січня 2020 року № 11/27.

Ця довідка засвідчувала факт того, що станом на 09 січня 2020 року стаж роботи ОСОБА_1 в органах прокуратури становить 21 рік 05 місяців 29 днів.

06 лютого 2020 року за наслідками розгляду зави позивача Торецьке ОУ ПФУ прийняло рішення № 164, яким відмовило в перерахунку пенсії.

16 березня 2020 року Торецьке ОУ ПФУ прийняло рішення № 292, яким переглянуло рішення № 63 та відмовило в перерахунку пенсії згідно з Законом № 1697 у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не надала документи про зміну складових заробітної плати з 13 грудня 2019 року.

09 квітня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Торецького ОУ ПФУ з заявою про перерахунок пенсії, до якої додала довідку прокуратури Донецької області від 31 березня 2020 року № 18-524вих-20.

Відповідач розглянув цю заяву в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян».

Так, листом від 22 квітня 2020 року № 71/Р-07-01-04 відповідач повідомив, що законодавство не передбачає можливість подання додаткових документів для перерахунку пенсії, а тому немає підстав переглядати заяви про перерахунок пенсії від 15 січня 2020 року № 188 та від 31 січня 2020 року № 483 у зв`язку з наданням довідки від 31 березня 2020 року № 18-524вих-20 підстав немає.

Позивачу роз`яснено, що проведення перерахунку пенсії на підставі заяви, надісланої засобами поштового зав`язку, не передбачено законодавством; запропоновано звернутися з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 31 березня 2020 року № 18-524вих-20 через веб-портал Пенсійного фонду України.

21 травня 2020 року через веб-портал Пенсійного фонду України ОСОБА_1 подала заяву про призначення пенсії, зареєстровану за № 1552.

В цій заяві позивач просила перерахувати пенсію у зв`язку із збільшенням заробітної плати.

В доповнення до заяви від 21 травня 2020 року засобами поштового зв`язку ОСОБА_1 надіслала відповідачу заяву, в які просила вважати її заяву від 21 травня 2020 року, подану через веб-портал Пенсійного фонду України, як заяву про перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням вислуги років на підставі довідки прокуратури Донецької області про заробітну плату від 31 березня 2020 року № 18-524вих-20.

Позивач просила провести перерахунок відповідно до ст. 50-1 Закону № 1789 в розмірі 90% від суми місячного (чинного) заробітку на підставі довідки прокуратури Донецької області про її заробітну плату від 31 березня 2020 року № 18-524вих-20 з урахуванням положень ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 щодо перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам у зв`язку зі збільшенням вислуги років.

Позивач вказала, що за період з липня 2009 року по січень 2020 року її вислуга років збільшилася, згідно з довідкою прокуратури Донецької області від 09 січня 2020 року № 11/27 стаж її роботи в органах прокуратури на посадах прокурора складає 21 рік 05 місяців 29 днів.

Зазначила, що документи, що підтверджують вказані підстави для перерахунку, долучені до її заяв від 15 та 31 січня 2020 року, а тому просила здійснити перерахунок за документами пенсійної справи, у тому числі поданими у 2020 році.

Разом з заявою від 21 травня 2020 року позивач надала відповідачу довідку прокуратури Донецької області від 31 березня 2020 року № 18-524вих-20.

Згідно з цією довідкою нарахована ОСОБА_1 заробітна плата за грудень 2019 року склала 60 704,25 грн, в тому числі: посадовий оклад - 5 660,00 грн; надбавка за таємність - 849,00 грн; надбавка за вислугу років (40%) - 2 264,00 грн; надбавка за виконання особливо важливої роботи (60%) - 4 754,40 грн; премія щомісячна - 46 804,80 грн; індексація - 372,05 грн. На всі види оплати праці, включені в довідку, нарахований єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в межах максимальної суми доходу, на яку нараховується єдиний внесок.

28 травня 2020 року начальник Торецького ОУ ПФУ Федченко О.В., за участю заступника начальника відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій № 1 ОСОБА_7, начальника юридичного відділу ОСОБА_6, головних спеціалістів з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , розглянув заяву ОСОБА_1 від 21 травня 2020 року про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та прийняв рішення № 391 про відмову в перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати.

Відмовляючи ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, відповідач виходив з такого.

Відповідно до рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 працівникам прокуратури згідно із Законом України «Про прокуратуру» перерахунок проводиться, зокрема, у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.

Перерахунок проводиться за зверненням пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України (незалежно від факту їх роботи) на підставі довідок про заробітну плату, виданих органом прокуратури, в яких складові заробітної плати визначаються на момент виникнення права на перерахунок (дата збільшення заробітної плати, в тому числі її складових).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів» затверджено схеми посадових окладів прокурів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур.

При цьому п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно з Законом України «Про прокуратуру».

Перерахунки працівникам прокуратури проводяться лише у разі індивідуальних змін, а саме: призначення на вищу посаду, збільшення вислуги років, присвоєння почесного звання або наукового ступеня, збільшення розміру складових заробітної плати пенсіонера, за кожні дві відпрацьовані роки з дати призначення/перерахунку пенсії, після звільнення з роботи.

При перерахунку пенсії в довідку про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) враховується посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

В довідці про складові заробітної плати/грошового забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії) враховуються інші складові заробітної плати (крім посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років), які визначаються за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на прокурорських посадах підряд перед зверненням за перерахунком пенсії.

Перерахунок пенсії проводиться з дати звернення за перерахунком пенсії.

Право на перерахунок пенсії на викладених умовах виникає за зверненнями, що надходять починаючи з 13 грудня 2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13 грудня 2019 року.

Заявницею надані довідки про складові заробітної плати від 09 січня 2020 року № 18-85-34 і від 31 березня 2020 року № 18-524вих20, які не відповідають встановленому зразку.

ОСОБА_1 не надана довідка про складові заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців роботи на прокурорських посадах підряд перед зверненням за перерахунком пенсії.

Виходячи з таких міркувань, пенсійний орган дійшов висновку про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст. 86 Закону 1697, оскільки згідно з наданими документами, відсутні відомості про настання індивідуальних змін після 13 грудня 2019 року, які впливають на збільшення заробітної плати.

11 червня 2020 року Торецьке ОУ ПФУ разом із супровідним листом від 29 травня 2020 року № 0582-04-8/203 надіслало на адресу ОСОБА_1 рішення від 28 травня 2020 року № 391 та зразки довідок про складові заробітної плати, про що свідчить штамп підприємства поштового зв`язку, на конверті, в якому здійснено поштове відправлення.

Надані позивачем письмові докази, а саме: довідку Військово-цивільної адміністрації м. Торецьк Донецької області від 07 вересня 2018 року № 3484-02/13, накази прокурора Донецької області від 24 липня 2008 року № 798-о та від 28 березня 2016 року № 831-о суд визнає неналежними та не бере їх до розгляду на підставі ч. 4 ст. 73 КАС України як такі, що не стосуються предмета доказування.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Судом також встановлено, що 25 травня 2020 року Донецький окружний адміністративній суд ухвалив рішення у справі № 200/2116/20-а за позовом ОСОБА_1 до Торецького ОУ ПФУ, яким позов задовольнив частково; визнав протиправними і скасував рішення Торецького ОУ ПФУ від 23 січня 2020 року № 63 та від 16 березня 2020 року № 292; зобов`язав Торецьке ОУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 в первинній редакції на підставі довідки прокуратури Донецької області від 09 січня 2020 року № 18-85-34 в розмірі 73% місячної заробітної плати, з урахуванням раніше проведених виплат, починаючи з 13 грудня 2019 року; в іншій частині позовних вимог - відмовив.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 травня 2020 року у справі № 200/2116/20-а набрало законної сили 24 вересня 2020 року у зв`язку з поверненням апеляційної скарги Торецькому ОУ ПФУ ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду.

19 травня 2020 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/3060/20-а за позовом ОСОБА_1 до Торецького ОУ ПФУ, яким позов задовольнив частково; визнав протиправним і скасовано рішення Торецького ОУ ПФУ від 06 лютого 2020 року № 164; зобов`язав Торецьке ОУ ПФУ провести ОСОБА_1 01 лютого 2020 року перерахунок призначеної відповідно до Закону № 1789 пенсії , згідно з заявою від 31 січня 2020 року № 485 на підставі документів пенсійної справи та з урахуванням правової позиції суду, викладеної в даному рішенні; в решті позовних вимог відмовлено.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2020 року по справі № 200/3060/20-а набрало законної сили 24 вересня 2020 року у зв`язку з поверненням апеляційної скарги Торецькому ОУ ПФУ ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду.

Судом також встановлено, що листом від 21 лютого 2020 року № 2690/0/2-20/54 Міністерство соціальної політики України погодило запропонований Офісом Генерального прокурора порядок дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури у зв`язку з прийняттям Другим сенатом Конституційного Суду України рішення від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019.

Як свідчить лист від 18 лютого 2020 року № 21-698вих-20, Офіс Генерального прокурора запропонував наступний механізм перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про прокуратуру», пенсіонерам, які працюють на посадах прокурорів, який проводиться у зв`язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати (розділ ІІ).

1. Починаючи з 13 грудня 2019 року індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати, є: призначення на вищу посаду; збільшення вислуги років; присвоєння почесного звання або наукового ступеня; збільшення розміру складових заробітної плати пенсіонера; за кожні два відпрацьовані роки з дати призначення/попереднього перерахунку пенсії; після звільнення з роботи.

2. При перерахунку пенсії в довідку про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) враховується: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років під час перерахунку пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадовою прокурора, встановлені на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

В довідці про складові заробітної плати/грошове забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії) враховуються: інші складові заробітної плати (крім посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років) визначаються за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на прокурорських посадах підряд перед зверненням за перерахунком пенсії.

Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. У всіх випадках заробіток для перерахунку пенсії не може перевищувати розміру чинної заробітної плати за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час виникнення права на перерахунок пенсії.

3. Перерахунок пенсії проводиться за зверненням пенсіонера до органів Пенсійного фонду України на підставі довідок про заробітну плату (додаток 3).

4. Перерахунок пенсії проводиться з дати звернення за перерахунком пенсії. Право на перерахунок пенсій за викладених умов виникає за зверненнями, що надходять починаючи з 13 грудня 2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13 грудня 2019 року.

В Додатку 3 до листа Офісу Генерального прокурора від 18 лютого 2020 року № 21-698вих-20 наведена форма довідки про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років).

Так, в довідці мають бути зазначені прізвище, ім`я, по батькові особи, про те що він (вона) працює (працювала) в (найменування державного органу) на посаді …, заробітна плата/грошове забезпечення станом на день призначення/перерахунку становить: осадовий оклад; оклад за військовим званням (…); надбавка за вислугу років (…%); усього.

В довідці має бути зазначено, що на всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування; що довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату/грошове забезпечення і що до неї додається Довідка про складові заробітної плати/грошове забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії).

В свою чергу в довідці про складові заробітної плати/грошового забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії) мають бути зазначені: місяці; найменування складових заробітної плати; коефіцієнт підвищення; виплати, пов`язані з індексацією заробітної плати; і загальний розмір.

IV. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Ч. 1 ст. 46 Конституції України гарантовано право громадян на соціальний захист, в тому числі право на пенсійне забезпечення.

На час призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років (03 липня 2009 року) пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих регламентувала ст. 50-1 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1789), який діяв у редакції від 25 вересня 2008 року.

Ч. 1 ст. 50-1 Закону № 1789 було передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Ч. 4 ст. 50-1 Закону № 1789 було встановлено, що працівникам, які не мають вислуги 20 років, якщо стаж служби в органах прокуратури становить не менше 10 років, після досягнення чоловіками 55 років при страховому стажі 25 років і більше, а жінками - 50 років при страховому стажі 20 років і більше, пенсія призначається у розмірі, пропорційному кількості повних років роботи на прокурорських посадах з розрахунку 80 відсотків місячного заробітку за 20 років вислуги. За кожний рік страхового стажу понад 25 років для чоловіків і 20 років для жінок пенсія збільшується на один відсоток місячного заробітку, з якого вона обчислюється.

ОСОБА_1 реалізувала своє право на пенсійне забезпечення та з 03 липня 2009 року їй призначена пенсія за вислугу років в розмірі 73% від суми місячної заробітної плати. Пенсія призначена на підставі ч. 4 ст. 50-1 Закону № 1789, виходячи з віку позивача, її стажу служби в органах прокуратури та страхового стажу.

Згідно з ч. 12 ст. 50-1 Закону № 1789 обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону № 1789 призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таким чином, на час призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років ст. 50-1 Закону № 1789 гарантувала право прокурорів на перерахунок пенсії, а підстави і порядок проведення такого перерахунку були визначені ч. ч. 12 та 17 цієї статті.

Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668) були внесені зміни до ст. 50-1 Закону № 1789.

Ці зміни стосувалися умов призначення пенсії за вислугу років, зменшення її максимального розміру до 80% місячного заробітку.

Зокрема, ч. 3 ст. 50-1 Закону № 1789 в редакції Закону № 3668 було передбачено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Ч. 4 ст. 50-1 Закону № 1789 в редакції Закону № 3668 було передбачено, що середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин і вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах, установлених на дату звернення за пенсією.

Положення ст. 50-1 Закону № 1789 в частині, що стосується підстав та порядку перерахунку пенсій, змін не зазнали. Відбулась лише зміна порядкових номерів частин статті, що регламентують вказаний порядок та підстави, а саме ч. 12 ст. 50-1 Закону № 1789 змінила порядковий номер на ч. 13, а ч. 17 ст. 50-1 Закону № 1789 - на ч. 18.

14 жовтня 2014 року прийнятий Закон України № 1697-VІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1697).

Пенсійне забезпечення працівників прокуратури регламентує ст. 86 Закону № 1697.

В первинній редакції ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 передбачала таке: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

В свою чергу, ч. 2 ст. 86 Закону № 1697 в первинній редакції було визначено: «Пенсія призначається в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії».

Відповідно до ч. 3 ст. 86 Закону № 1697 в первинній редакції розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Згідно з ч. 4 ст. 86 Закону № 1697 в первинній редакції середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

Отже, первинна редакція ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 та ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789 містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону № 1697 щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей) неодноразово змінювався, переважна більшість статей, у тому числі ст. 86 цього Закону, набрали чинності з 15 липня 2015 року.

Водночас з 15 липня 2015 втратив чинність Закон №1789 (крім п. 8 ч. 1 ст. 15, ч. 4 ст. 16, абз. 1 ч. 2 ст. 46-2, ст. 47, ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 50, ч. ч. 3, 4, 6 та 11 ст. 50-1, ч. 3 ст. 51-2, ст. 53 щодо класних чинів).

Отже, з 15 липня 2015 року втратили чинність положення ст. 50-1 Закону № 1789, крім ч. ч. 3, 4, 6 та 11 цієї статті. Ч. ч. 3, 4 ст. 50-1 Закону № 1789 залишилися чинними в редакції Закону № 3668.

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76), серед іншого, внесено такі зміни:

ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789 (діяла до 15 липня 2015 року) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;

ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 (набрала чинності 15 липня 2015 року) викладено в такій редакції: «20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Як наслідок, починаючи з 01 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру»; законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, Кабінету Міністрів України.

Впродовж 2015-2019 Кабінет Міністрів України не визначив умов та порядку перерахунку пенсії працівникам прокуратури.

13 грудня 2019 року Другий сенат Конституційного Суду України ухвалив рішення № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) за конституційними скаргами ОСОБА_4 та ОСОБА_5 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ.

Цим рішенням Конституційний Суду України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; визначив, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення № 7-р(II)/2019:

частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;

частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

«20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Протягом усього періоду дії норми ст. 86 Закону № 1697, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мала право на перерахунок пенсії, проте була позбавлена можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Така бездіяльність уряду була предметом розгляду у судах.

Верховний Суд в постанові від 24 квітня 2019 року (справа № 826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом № 1697 покладено саме на уряд.

Суди у зазначеній справі визнали протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 та зобов`язали Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Проте, рішення суду фактично Кабінетом Міністрів України не виконано.

Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовила неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.

Реалізація її права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019.

Первинна редакція ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 до 13 грудня 2019 року (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення № 7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом № 76 цю первинну редакцію з 01 січня 2015 року було змінено на речення «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», тобто ці зміни було внесені в текст ст. 86 Закону № 1697 ще до дати набрання нею чинності (15 липня 2015 року).

Як наслідок, ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 набрала чинності 13 грудня 2019 року та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати.

V. Висновки суду по суті позовних вимог.

Спірні правовідносини виникли у зв`язку з прийняттям Торецьким ОУ ПФУ рішення від 28 травня 2020 року № 391 «Про відмову в перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати».

Цим рішенням Торецьке ОУ ПФУ відмовило ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст. 86 Закону № 1697, покликаючись на те, що в наданих документах відсутні відомості про настання індивідуальних змін після 13 грудня 2019 року, які впливають на збільшення заробітної плати.

Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, рішення Торецького ОУ ПФУ від 28 травня 2020 року № 391 належить перевірити на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС України.

Надаючи оцінку правомірності/неправомірності відмови Торецького ОУ ПФУ у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , суд виходить з тих аргументів, які пенсійний орган навів у рішенні від 28 травня 2020 року № 391.

Як свідчить заява ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 21 травня 2020 року, зареєстрована за № 1552, та доповнення до неї, позивач навела дві окремі підстави для перерахунку пенсії:

1) збільшення заробітної плати;

2) збільшення вислуги років.

Щодо наявності/відсутності підстав для перерахунку пенсії у зв`язку із збільшенням заробітної плати суд зазначає таке.

Зі змісту ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 слідує, що «збільшення заробітної плати» як підстава перерахунку пенсії може бути пов`язана з:

1. підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок;

2. збільшенням розміру складових заробітної плати працюючого пенсіонера (індивідуальні зміни).

Зміст заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії та її заяв по суті справи дозволяє дійти висновку, що позивач просила Торецьке ОУ ПФУ провести перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням розміру складових її заробітної плати як працюючого пенсіонера. Таким чином, йшлося про індивідуальні підстави для перерахунку пенсії.

Відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 пенсія працюючому пенсіонеру перераховується у зв`язку із збільшенням розміру складових його заробітної плати.

Ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 визначено, що в такому випадку перерахунок пенсії здійснюється в порядку, передбаченому ч. ч. 2, 3, 4 цієї статті.

Згідно з ч. 3 ст. 86 Закону № 1697 в редакції, чинній на час звернення ОСОБА_1 з заявою про перерахунок пенсії, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Відповідно до ч. 4 ст. 86 Закону № 1697 в редакції, чинній на час звернення ОСОБА_1 з заявою про перерахунок пенсії, середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

Аналогічні вимоги передбачені ч. ч. 3, 4 ст. 50-1 Закону № 1789, які залишалися чинними на момент звернення ОСОБА_1 з заявою про перерахунок пенсії відповідно до пп. 1 п. 3 розділу ХІІ Закону № 1697.

Згідно з ч. 1 ст. 81 Закону № 1697 заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Ч. 2 ст. 81 Закону № 1697 установлено, що заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов`язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством.

Таким чином, для перерахунку пенсії працюючого прокурора у зв`язку із збільшенням розміру складових заробітної плати останній повинен надати до пенсійного органу довідку, що має відображати:

- посадовий оклад та надбавку за вислугу років за останньою займаною посадою прокурора, встановленою на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ч. 4 ст. 86 Закону № 1697, яка підлягає застосуванню при перерахунку пенсії в силу прямої вказівки на це в ч. 20 цієї статті);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії.

Ч. 2 ст. 86 Закону № 1697 визначено, що до виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Застосування положень ч. 2 ст. 86 Закону № 1697 під час перерахунку пенсії прямо передбачено ч. 20 цієї статті.

Розмір виплат, що включаються в заробіток для перерахунку пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за перерахунком пенсії. Застосування положень ч. 3 ст. 86 Закону № 1697 під час перерахунку пенсії прямо передбачено ч. 20 цієї статті.

Перерахунок пенсії здійснюється із застосуванням середньомісячної суми зазначених виплат за 60 календарних місяців, яка визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Зазначені виплати підлягають коригуванню із застосуванням коефіцієнта підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Застосування положень ч. 4 ст. 86 Закону № 1697 під час перерахунку пенсії прямо передбачено ч. 20 цієї статті.

Слід зазначити, що Закон № 1697 не визначає ні форму довідки про складові заробітної плати для перерахунку пенсії, ні те, в якій кількості довідок (в одній чи кількох) мають бути відображені відомості про заробітну плату прокурора для перерахунку пенсії.

Визначальним в даному випадку є відображення всіх даних, необхідних для перерахунку пенсії згідно з вимогами ч. ч. 2, 3, 4 ст. 86 Закону № 1697.

Довідка прокуратури Донецької області від 31 березня 2020 року № 18-524вих-20, на підставі якої позивач просила провести перерахунок пенсії, відображає інформацію про те, що за грудень 2019 року ОСОБА_1 нарахована заробітна плата в сумі 60 704,25 грн, в тому числі: посадовий оклад - 5 660,00 грн, надбавка за таємність - 849,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) - 2 264,00 грн, надбавка за виконання особливо важливої роботи (60%) - 4 754,40 грн, премія щомісячна - 46 804,80 грн, індексація - 372,05 грн.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що починаючи з 13 грудня 2019 року ОСОБА_1 має право на перерахунок призначеної їй пенсії за вислугу років у зв`язку із збільшенням розміру складових її заробітної плати як працюючого пенсіонера.

Однак, такий перерахунок не може бути проведений на підставі даних довідки прокуратури Донецької області від 31 березня 2020 року № 18-524вих-20.

Неможливість застосування даних довідки прокуратури Донецької області від 31 березня 2020 року № 18-524вих-20 обумовлена тим, що в ній відсутні відомості про заробітну плату позивача, які необхідні для перерахунку пенсії в силу вимог ч. ч. 2, 3, 4 ст. 86 Закону № 1697. Зокрема, в цій довідці відсутні дані про розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, за будь-які 60 місяців за вибором позивача.

Торецьке ОУ ПФУ обґрунтувало своє рішення тим, що надані позивачем довідки про складові заробітної плати від 09 січня 2020 року № 18-85-34, від 31 березня 2020 року № 18-524вих-20 не відповідають встановленому зразку; а також тим, що позивач не надала довідки про складові заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців роботи на прокурорських посадах підряд перед звернення за перерахунком пенсії.

При цьому в рішенні від 28 травня 2020 року № 391 відповідач не зазначив: нормами якого закону чи підзаконного акту передбачена необхідність надання таких довідок; яким законом чи підзаконним актом затверджена їх форма; в чому полягає невідповідність наданих заявницею довідок вимогам закону тощо.

Відповідач в своєму рішенні вказує на те, що довідка від 09 січня 2020 року № 18-85-34 та від 31 березня 2020 року № 18-524вих-20 не відповідають встановленому зразку. Однак пенсійний орган не вказує, яким законом чи підзаконним нормативно-правовим актом затверджений «зразок», про який йдеться.

До того ж в доповненні до заяви від 21 травня 2020 року позивач просила здійснити перерахунок пенсії на підставі даних про її заробітну плату, вказаних у довідці прокуратури Донецької області від 31 березня 2020 року № 18-524вих-20.

Довідку прокуратури Донецької області від 09 січня 2020 року № 18-85-34 позивач надавала разом з заявою про перерахунок пенсії від 15 січня 2020 року, в якій просила провести перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням заробітної плати за два відпрацьовані роки, (тобто йшлося про іншу підставу перерахунку ніж та, що зазначена в заяві від 21 травня 2020 року).

Крім того, в обґрунтування свого рішення відповідач покликається на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів» не є підставою для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Однак в заяві від 21 травня 2020 року ОСОБА_1 не порушувала питання про перерахунок пенсії у зв`язку з прийняттям нормативно-правового акта про підвищення заробітної плати прокурорських працівників.

Надаючи оцінку доводам і запереченням сторін в частині, що стосується перерахунку пенсії позивача у зв`язку із збільшенням заробітної плати суд зазначає таке.

Суд погоджується з доводами позивача, що умови і порядок перерахунку пенсії прокурорів визначені ч. 20 ст. 86 Закону № 1697; Офіс Генерального прокурора та Міністерство соціальної політики України не наділені повноваженнями визначати порядок перерахунку пенсії, а ці питання регулюються законом; листи згаданих органів не є нормативно-правовим актом, а тому невідповідність поданих позивачем довідок вимогам, що викладені в цих листах, не може слугувати підставо для відмови в перерахунку пенсії.

Суд вважає помилковими та відхиляє доводи позивача, що довідка прокуратури Донецької області від 31 березня 2020 року № № 18-524вих-20 містить всі відомості про її заробітну плату, необхідні для перерахунку пенсії. Причини, що унеможливлюють застосування даних довідки прокуратури Донецької області від 31 березня 2020 року № 18-524вих-20 для перерахунку пенсії вже наведені судом у цьому рішенні.

Суд відхиляє доводи позивача, що норми ч. ч. 2, 3, 4 ст. 86 Закону № 1697 не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, оскільки вони визначають порядок призначення пенсії. Такий висновок суду ґрунтується на положеннях ч. 20 ст. 86 Закону № 1697, в якій прямо зазначено, що під час перерахунку пенсії застосовується порядок, наведений у ч. ч. 2, 3, 4 цієї статті.

Суд відхиляє доводи позивача, що для перерахунку пенсії у зв`язку із збільшенням заробітної плати працюючого прокурора немає потреби надавати довідку про розмір виплат, що включаються в заробіток для перерахунку пенсії, за будь-які 60 календарних місяців перед зверненням за перерахунком пенсії. Необхідність подання довідки з такими відомостями обумовлена вимогами ч. ч. 2, 3, 4 ст. 86 Закону № 1697, які підлягають застосуванню при перерахунку пенсії в силу прямої вказівки на це в ч. 20 цієї статті.

Суд відхиляє заперечення відповідача, які ґрунтуються на тому, що невідповідність довідки про заробітну плату «зразку» чи формі, наведеній у листі Офісу Генерального прокурора, може бути підставою для відмови в перерахунку пенсії, оскільки це не передбачено ст. 86 Закону № 1697. Пенсійний орган може відмовити в перерахунку пенсії у зв`язку із збільшенням заробітної плати працюючого пенсіонера, якщо збільшення заробітної плати чи її складових не відбулось, тобто відсутня підстава для перерахунку, визначена ч. 20 ст. 86 Закону № 1697, або якщо в поданих заявником документах відсутні всі необхідні відомості про складові заробітної плати, яких вимагають ч. ч. 2, 3, 4 ст. 86 Закону № 1697, оскільки відсутність таких відомостей унеможливлює проведення перерахунку.

Щодо наявності/відсутності підстав для перерахунку пенсії у зв`язку із збільшенням вислуги років суд зазначає таке.

Зі змісту ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 слідує, що збільшення вислуги років є підставою для перерахунку пенсії працюючого пенсіонера.

Наявні у справі письмові докази, зокрема, трудова книжка та довідка прокуратури Донецької області від 09 січня 2020 року № 11/27, свідчать про збільшення вислуги років позивача на посадах прокурорів з часу призначення їй пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону № 1697.

Таким чином, починаючи з 13 грудня 2019 року ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням її вислуги років.

В рішенні Торецького ОУ ПФУ від 28 травня 2020 року № 391 відсутнє будь-яке обґрунтування відмови в перерахунку пенсії з цієї підстави.

Також в рішенні не наведено жодного аргументу, який би пояснив, з якої причини пенсійний орган не розглянув по суті заяву ОСОБА_1 від 21 травня 2020 року в частині, що стосується перерахунку пенсії у зв`язку із збільшенням вислуги років.

Надаючи оцінку доводам і запереченням сторін в частині, що стосується перерахунку пенсії позивача у зв`язку із збільшенням вислуги років суд зазначає таке.

Суд відхиляє аргументи позивача, які полягають у тому, що позивач є працюючим пенсіонером органів прокуратури і після призначення пенсії відпрацювала на посадах прокурорів понад 10 років, що надає їй право на збільшення пенсії на 2 відсотки за кожен повний рік роботи понад 10 років але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Дійсно, ч. 1 ст. 50-1 Закону № 1789 в редакцій, яка була чинною на момент призначення позивачу пенсії за вислугу років, було передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Проте норми ч. 1 ст. 50-1 Закону № 1789 регламентували визначення розміру пенсії під час її призначення, а не перерахунку.

Саме позивачу належало право вибору: 1) реалізувати своє право на пенсійне забезпечення за Законом № 1789, не маючи 20 років стажу роботи, відповідно до ч. 4 ст. 50-1 цього Закону або 2) звернутися за призначенням пенсії після того, як стаж її роботи досягне чи перевищить 20 років.

Позивач реалізувала своє право на пенсійне забезпечення відповідно до ч. 4 ст. 50-1 Закону № 1789, що вплинуло на розмір її пенсії, який склав 73% від суми місячного заробітку.

Таким чином, положення ч. 1 ст. 50-1 Закону № 1789 не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, що виникли у 2020 році у зв`язку з перерахунком пенсії.

Тим більше, що з часу призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років норми ч. 1 ст. 50-1 Закону № 1789 неодноразово зазнавали змін, а з 15 липня 2015 року вони втратили чинність та не мають зворотної дії.

Суд відхиляє заперечення відповідача щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв`язку із збільшенням вислуги років за її заявою від 21 травня 2020 року, які зводяться до того, що пенсійний орган здійснить перерахунок пенсії з цієї підстави на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2020 року по справі № 200/3060/20-а, яке набрало законної сили 24 вересня 2020 року.

Суд зауважує, що в рішенні від 28 травня 2020 року № 391 відповідач не навів жодного аргументу в обґрунтування відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії у зв`язку із збільшенням років.

На час прийняття Торецьким ОУ ПФУ рішення від 28 травня 2020 року № 391 матеріали пенсійної справи містили документи, що свідчили про збільшення вислуги років; пенсійний орган вже розглянув заяву ОСОБА_1 від 31 січня 2020 року про перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням вислуги років та 06 лютого 2020 року прийняв рішення № 164, яким відмовив у проведенні такого перерахунку; а рішення суду по справі № 200/3060/20-а ще не набрало законної сили.

Отже, наведені відповідачем аргументи не можуть бути прийняті судом, як свідчення законності і обґрунтованості рішення Торецького ОП ПФУ від 28 травня 2020 року № 391.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що з огляду на встановлені фактичні обставини та зміст правових норм, які регулюють спірні правовідносини, рішення Торецького ОУ ПФУ від 28 травня 2020 року № 391 «Про відмову в перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати» є протиправним.

Висновок суду про протиправність рішення ґрунтується на тому, що воно не відповідає критеріям, наведеним у п. п. 1, 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС України, є необґрунтованим та не може вважатися таким, що прийнято добросовісно і розсудливо.

Відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії, відповідач не забезпечив всебічний, повний та об`єктивний розгляд поданих нею документів, діяв не на підставі закону, що регулює спірні правовідносини.

Оскільки рішення Торецького ОУ ПФУ від 28 травня 2020 року № 391 є протиправним, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом скасування цього рішення і задоволення цієї частини позовних вимог.

Виходячи з встановлених фактичних обставин та правового регулювання спірних правовідносин, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України для відновлення порушеного права позивача належить застосувати такий спосіб захисту як зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням складових заробітної плати та у зв`язку із збільшенням вислуги років, подану через веб-портал Пенсійного фонду України 21 травня 2020 року і зареєстровану за № 1552, з врахуванням додаткової заяви від 21 травня 2020 року, та з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Вимоги позивача про зобов`язання Торецького ОУ ПФУ провести з 01 квітня 2020 року перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру», за її заявою від 21 травня 2020 року № 1552 у зв`язку з підвищенням заробітної плати та збільшенням вислуги років, виходячи з повних 20 років роботи на посадах прокурорів, що складає 90% суми чинного заробітку, вказаного у довідці прокуратури Донецької області від 31 березня 2020 року № 18-524вих-20, задоволенню не підлягають, оскільки такий спосіб захисту порушеного права не відповідає фактичним обставинам справи та суперечить нормам матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.

Таким чином, вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

V. Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 840,80 грн (квитанція № 41 від 23 червня 2020 року).

Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов`язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Суд задовольнив вимоги позивача як в частині скасування рішення суб`єкта владних повноважень, так і в частині зобов`язання його чинити певні дії, а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Торецького ОУ ПФУ підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору у сумі 840,80 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Торецького об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код: 842170475, місцезнаходження: 85200, Донецька обл., м. Торецьк, вул. Дружби, буд. 22) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 28 травня 2020 року № 391 «Про відмову в перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати».

3. Зобов`язати Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії за вислугу років у зв`язку із збільшенням складових заробітної плати та у зв`язку із збільшенням вислуги років, подану через веб-портал Пенсійного фонду України 21 травня 2020 року і зареєстровану за № 1552, з врахуванням додаткової заяви до неї від 21 травня 2020 року, та з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

7. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

8. Повне судове рішення складено 30 вересня 2020 року.

Суддя Т.О. Кравченко