Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2010 рокуСправа № 2а-842/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волдінера Ф.А.,
при секретарі Шафранюк І.Ф.,
за участю прокурора Скучинського Л.Є.,
представників позивача Щербюка О.Ю., Лисенка В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Локачинської районної санітарно-епідеміологічної служби до відкритого акціонерного товариства «Волинське обласне підприємство автобусних станцій 10799» про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Волинський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся з позовом в інтересах держави в особі Локачинської районної санітарно-епідеміологічної служби до відкритого акціонерного товариства «Волинське обласне підприємство автобусних станцій 10799» про зобов’язання відповідача виконати постанову в.о. Головного державного санітарного лікаря Гоцика Р.В. від 05.05.2009 року за №4 про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства та постанову головного державного санітарного лікаря Локачинського району Лисенка В.В. від 03.11.2009 року за №13 про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства.
Позов обґрунтовується тим, що перевіркою проведеною Волинською міжрайонною природоохоронною прокуратурою встановлено, що Локачинською районною санітарно-епідеміологічною службою проведено перевірки додержання Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», в ході яких виявлено порушення Локачинською автобусної станції ВАТ «ВОПАС 10799» вимог санітарно-епідеміологічного законодавства та внесено 30.01.2009 року припис про їх усунення.
В ході перевірки від 05.05.2009 року встановлено, що зазначений припис не виконано, у зв’язку із чим 05.05.2009 року в.о. головного державного санітарного лікаря Гоциком Р.В. за №4 була винесена постанова про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства, якою тимчасово заборонено експлуатацію Локачинської автобусної станції ВАТ «ВОПАС» з 15.05.2009 року до усунення порушень.
В подальшому 03 листопада 2009 року головним державним санітарним лікарем Локачинського району Лисенко В.В. була винесена постанова за №13 про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства, якою припинено роботу Локачинської автобусної станції ВАТ «ВОПАС 10799».
Підставою винесення постанови є невиконання відповідачем протокольного рішення надзвичайної протиепідемічної комісії при облдержадміністрації від 29.04.2009 року №1 та приписів районної санстанції, невиконання, яких встановлено актом санітарно-епідеміологічного обстеження від 31.10.2009 року.
Вказані вище постанови були направлені для виконання службовим особам відповідача.
Відповідно до п.4.1. Інструкції про порядок застосування державною санітарно-епідеміологічною службою України адміністративно-запобіжних заходів (обмеження, тимчасова заборона, заборона, припинення, зупинення), затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 квітня 1995 року за №67 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 серпня 1995 р. за №298/834, виконання постанови може бути забезпечено шляхом опечатування або опломбування джерел енергії, сировини, приміщень, агрегатів, механізмів, засобів транспорту тощо.
У відповідності до вимог вказаної Інструкції санітарно-епідеміологічною службою Локачинського району неодноразово здійснювалось опечатування приміщення автостанції.
Проте працівники ВАТ «ВОПАС 10799» грубо ігнорують вжиті адміністративно-запобіжні заходи та продовжують експлуатувати приміщення Локачинської автостанції ВАТ «ВОПАС 10799».
Зазначені дії є грубим порушенням санітарного законодавства та невиконанням законних вимог посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної станції.
В судовому засіданні прокурор підтримав позов з підстав, викладених в позовній заяві, та просив його задовольнити.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали позов з підстав, викладених в позовній заяві, та просили його задовольнити.
Представники відповідача в судове засідання не з’явились повторно, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, причини неприбуття до суду не повідомив.
Суд вважає за можливе розглядати справу по суті за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», надалі «Закон» одним із основних напрямів діяльності державної санітарно-епідеміологічної служби є здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду.
Відповідно до статті 41 цього Закону головним державним санітарним лікарям Республіки Крим, областей, міст, районів та їх заступникам, головним державним санітарним лікарям на транспорті та їх заступникам, а також головним державним санітарним лікарям об'єктів з особливим режимом роботи у межах відповідних територій (об'єктів) надаються повноваження, зокрема державного санітарно-епідеміологічного нагляду за дотриманням органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами санітарного законодавства; застосовування передбачених цим Законом заходів для припинення порушення санітарного законодавства.
Відповідно до пункту «а» статті 42 Закону головні державні санітарні лікарі (їх заступники) наділені повноваженнями застосовувати, серед інших заходів припинення порушення санітарного законодавства, обмеження, тимчасова заборона чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій, об'єктів будь-якого призначення, технологічних ліній, машин і механізмів, виконання окремих технологічних операцій, користування плаваючими засобами, рухомим складом і літаками у разі невідповідності їх вимогам санітарних норм.
Статтею 7 Закону встановлено, що підприємства, установи і організації зобов'язані виконувати розпорядження і вказівки посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби при здійсненні ними державного санітарно-епідеміологічного нагляду.
Посадовими особами відповідача не було виконано рішення посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби про заборону експлуатації Локачинської автостанції ВАТ «ВОПАС 10799». Факти зривання пломб та невиконання постанов про призупинення діяльності підтверджуються постановою у справі про адмінправопорушення від 15.05.2009 року, актом обстеження об’єкта від 05.06.09, актом перевірки від 16.10.2009 року, актом обстеження об’єкта від 31.10. 2009 року, протоколом та постановою у справі про адмінправопорушення від 06.11.2009 року, протоколом та постановою у справі про адмінправопорушення від 29.12.2009 року, актом обстеження об’єкта від 30.01.2010 року, рапортами від 12.02.2010 року, поясненням Лисенка В.В., які є в матеріалах справи.
Відповідно до п. 3.2 Інструкції про порядок застосування державною санітарно-епідеміологічною службою України адміністративно-запобіжних заходів (обмеження, тимчасова заборона, заборона, припинення, зупинення), постанова про застосування адміністративно-запобіжних заходів (надалі - постанова) - це письмовий організаційно-розпорядчий документ держсанепідслужби, який зобов'язує посадову особу або громадянина, котрому його надіслано, у встановлений термін виконати вимоги, викладені в ньому.
Правомірність постанов державного санітарного лікаря, зобов’язання про примусове виконання, яких є предметом позову були оскаржені відповідачем у судовому порядку, що підтверджується доданими до справи постановами Волинського окружного адміністративного суду від 07 липня 2009 року у справі №2а-18107/09/0370 та від 29 січня 2010 року по справі №2а-19467/09/0370.
Відповідно до статті 43 Закону,оскарження прийнятого посадовими особами державної санітарно-епідеміологічної служби рішення (постанови, розпорядженння, припису, висновків), не припиняє його дії. Таким чином, постанова в.о. Головного державного санітарного лікаря Гоцика Р.В. від 05.05.2009 року за №4 про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства та постанова головного державного санітарного лікаря Локачинського району Лисенка В.В. від 03.11.2009 року за №13 про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства, є обов’язковими до виконання відповідачем.
Керуючись частиною 3 статті 160, статті 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі статей 7, 11, 33, 41, 42, 43, статті 20 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов’язати відкрите акціонерне товариство «Волинське обласне підприємство автобусних станцій 10799» (вул. Львівська, 148, м. Луцьк, код ЄДРПОУ 03113130) виконати постанову в.о. Головного державного санітарного лікаря Гоцика Р.В. від 05.05.2009 року за №4 про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства та постанову головного державного санітарного лікаря Локачинського району Лисенка В.В. від 03.11.2009 року за №13 про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений ст.186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається позивачем протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі – з 26 квітня 2010 року, а відповідачем – з дня отримання ним копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ф.А Волдінер