
Справа № 591/5283/20
Провадження № 2/591/2452/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2020 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді - Северинової А.С.,
з участю секретаря cудового засідання - Терещенко М.П.,
представника позивача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 591/5283/20 за позовом ОСОБА_2 , в інтересах якого діє представник ОСОБА_1 , до Сумського обласного військового комісаріату про визнання незаконним рішення житлової комісії про зняття з квартирного обліку та зобов`язання поновлення на квартирному обліку, -
В С Т А Н О В И В:
У вересні 2020 року ОСОБА_2 , в інтересах якого діє представник ОСОБА_1 звернувся до Сумського обласного військового комісаріату з позовом, у якому просить визнати незаконним та скасувати пункт 1 рішення засідання житлової комісії Сумського обласного військового комісаріату, оформленого протоколом № 12 від 02 листопада 2019 року про зняття майора ОСОБА_2 зі складом сім`ї 4 осіб з квартирного обліку при Сумському обласному військовому комісаріаті; визнати незаконним та скасувати пункти 1, 4 наказу військового комісара Сумського обласного військового комісаріату від 21 листопада 2019 року № 471 «Про затвердження протоколу засідання житлової комісії Сумського обласного військового комісаріату» в частині зняття майора ОСОБА_2 зі складом сім`ї 4 осіб з квартирного обліку при Сумському обласному військовому комісаріаті; зобов`язати Сумський обласний військовий комісаріат поновити майора ОСОБА_2 зі складом сім`ї 4 особи на квартирному обліку військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов за тим же номером у списку зі збереженням часу перебування на обліку.
Позовна заява мотивована тим, що наказом командувача військ оперативного командування «Північ» від 19 червня 2019 року № 144 позивача звільнено з військової служби у запас у зв`язку із закінченням строку контракту. Цим наказом позивача виключено зі списків особового складу частини і направлено до зарахування на військовий облік до Сумського МВК Сумської області. Календарна вислуга становить 24 років 08 місяців. Наказом Сумського обласного військового комісаріату від 09 серпня 2019 року № 203 направлено до зарахування на військовий облік до Сумського міського військового комісаріату, станом на 09 серпня 2019 року вислуга років у позивача становить 25 років 00 місяців 09 днів. Як зазначено у наказі, за місцем проходження служби постійним або службовим житлом позивач не забезпечувався.
02 листопада 2019 року на засіданні житлової комісії Сумського обласного військового комісаріату було прийнято рішення про зняття майора ОСОБА_2 зі складом сім`ї 4 осіб з квартирного обліку при Сумському обласному військовому комісаріаті у зв`язку зі звільненням по закінченню контракту. Рішення було оформлено протоколом № 12 від 02 листопада 2019 року.
Наказом військового комісара Сумського обласного військового комісаріату від 21 листопада 2019 року № 471 затверджено рішення житлової комісії Сумського обласного військового комісаріату, викладене у протоколі № 12 від 02 листопада 2019 року.
Вказані рішення позивач вважає такими, що прийняті з порушенням чинного законодавства і підлягають скасуванню, оскільки у відповідача не існувало визначених чинним законодавством підстав для виключення позивача із вказаного обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, так як він має вислугу років на військовій службі більше 20 років, тому має право на надання йому та членам його сім`ї житлового приміщення для постійного проживання. Для того, щоб позивач міг реалізувати своє гарантоване право на отримання постійного житла, він має перебувати на квартирному обліку. Крім того, зазначає, що ні йому, ні членам його сім`ї житло на праві власності не належить.
Посилаючись на вказані обставини, позивач просить позов задовольнити.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 16 вересня 2020 року відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 21 жовтня 2020 року закрито підготовче провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.
У відзиві на позовну заяву відповідач Сумський обласний військовий комісаріат просить відмовити у задоволенні у задоволенні позову повністю. Зазначає, що позивач був звільнений з військової служби у запас у зв`язку із закінченням строку контракту, тому відсутні підстави для задоволення позову (а.с. 67-68).
У відповіді на відзив представник позивача заперечив проти наведених у відзиві аргументів з тих підстав, що чинним законодавством не передбачено підстав для зняття з квартирного обліку по закінченню строку контракту (а.с. 77-78).
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити. Також просив стягнути з відповідача на користь позивача понесені судові витрати зі сплати судового збору, витрати на правничу допомогу та витрати, пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для підготовки справи до розгляду, на загальну суму 7581 грн 60 коп.
У призначений до судового розгляду час представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Заслухавши думку представника позивача про задоволення позову, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що наказом командувача військ оперативного командування «Північ» від 19 червня 2019 року за № 144 майора ОСОБА_2 звільнено з військової служби у запас за підпунктом «а» пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (у зв`язку із закінченням строку контракту) та направлено на військовий облік до Сумського МВК Сумської області (а.с. 12).
Наказом Сумського обласного військового комісаріату від 09 серпня 2019 року за № 203 майора ОСОБА_2 направлено до зарахування на військовий облік до Сумського міського військового комісаріату, з 09 серпня 2019 року виключено зі списків особового складі, усіх видів забезпечення Сумського обласного військового комісаріату. Вислуга років станом на 09 серпня 2019 року становить 25 років 00 місяців 09 днів. Постійним або службовим житлом не забезпечувався (а.с. 11).
02 листопада 2019 року на засіданні житлової комісії Сумського обласного військового комісаріату, оформленого протоколом № 12 від 02 листопада 2019 року позивача разом з членами його сім`ї було знято з квартирного обліку при Сумському обласному військовому комісаріаті у зв`язку зі звільненням з військової служби по закінченню контракту (а.с. 13).
Наказом військового комісара Сумського обласного військового комісаріату від 21 листопада 2019 року за № 471 затверджено рішення житлової комісії Сумського обласного військового комісаріату, викладене у протоколі № 12 від 02 листопада 2019 року щодо зняття позивача разом з членами його сім`ї з квартирного обліку при Сумському обласному військовому комісаріаті (а.с. 14).
Згідно з довідкою Харківського військового університету Міністерства оборони України від 25 червня 1999 року за № 392/ж за час проходження позивачем військової служби за період з 01 вересня 1994 року по 25 червня 1999 року житловою площею не забезпечувався, мешкав у гуртожитку холостяків Харківського військового університету (а.с. 15).
Як вбачається з довідки Котовської квартирно-експлуатаційної частини від 04 жовтня 2002 року за № 77, позивач з 30 липня 1999 року по 23 серпня 2002 року перебував на квартирному обліку у військовій частині А 2160 зі складом сім`ї 2 особи (а.с. 16).
Відповідно до довідки Котовської квартирно-експлуатаційної частини від 04 жовтня 2002 року за № 78 позивач за місцем служби за період з 30 липня 1999 року по 23 серпня 2002 року житловою площею не забезпечувався (а.с. 17).
На засіданні житлової комісії Сумського обласного військового комісаріату від 06 жовтня 2003 року, оформленого протоколом № 7, позивача та його дружину ОСОБА_3 зараховано на квартирний облік при Сумському ОВК (а.с. 69-72).
На засіданні житлової комісії Сумського обласного військового комісаріату від 14 січня 2014 року, оформленого протоколом № 1, було внесено зміни до облікової справи позивача щодо складу сім`ї, яка перебуває на квартирному обліку та визначено склад сім`ї 4 особи (а.с. 73-74).
Відповідно до інформаційних довідок КП «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» від 10 серпня 2020 року право власності на нерухоме майно, належного на праві особистої власності за ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 не зареєстровано (а.с. 29-31).
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відсутні відомості про реєстрацію права власності, інші речові права за ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с. 25-28).
Предметом спору у даній справі є визнання незаконними та скасування рішень відповідача щодо зняття позивача ОСОБА_2 разом з родиною з обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають на обліку та зобов`язання поновити позивача разом із родиною на такому обліку.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Згідно з абзацами 1, 4 частини першої статті 12 цього Закону держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.
На виконання приписів вищевказаної статті постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року за № 1081 було затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями.
Відповідно до пункту 24 цього Порядку датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.
Позивач ОСОБА_2 поставлений на облік для поліпшення житлових умов у військовій частині А 2160 з 30 липня 1999 року, а при Сумському ОВК - з 06 жовтня 2003 року. За весь час проходження військової служби постійним або службовим житлом не забезпечувався.
Пунктом 9 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.
Аналогічні приписи закріплені й в пункті 29 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями.
Дія пункту 9 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» безпосередньо пов`язується із тим, з якої саме з підстав, зазначених у частині шостій статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» військовослужбовець звільнений у запас чи у відставку.
Пунктом 30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями передбачено, що військовослужбовці знімаються з обліку у разі: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.
Наказом Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року № 380 затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06 вересня 2018 року за № 1020/32472.
Відповідно до пункту 4 розділу 1 зазначеної Інструкції військовослужбовцям, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, та які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються житлові приміщення для постійного проживання або за їх бажанням виплачується грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення.
Житлові приміщення для постійного проживання та грошова компенсація за належне для отримання жиле приміщення надаються один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
При зарахуванні позивача у 1999 році на квартирний облік діяв Наказ Міністра оборони України № 20 від 03 лютого 1995 року «Про внесення змін та доповнень до Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України», який втратив чинність 10 листопада 2006 року, яким, було встановлено порядок забезпечення жилими приміщеннями осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, військовослужбовців-жінок та працівників (не військовослужбовців) Збройних Сил України.
Пунктом 13 даного Положення визначено, що військовослужбовці перебувають на квартирному обліку у військовій частині та квартирно-експлуатаційних частинах району до отримання житла, за винятком: поліпшення житлових умов, переміщення до нового місця служби, засудження до позбавлення волі на термін понад 6 місяців та наданні відомостей, які не відповідають дійсності.
Позивач проходив військову службу і потребував поліпшення житлових умов. Винятків, встановлених пунктом 13 наведеного Положення щодо позивача, не встановлено.
Відповідно до пункту 1 розділу VI Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 вересня 2018 року за № 1020/32472, в редакції, чинній на момент зняття позивача з обліку, житловими приміщеннями для постійного проживання забезпечуються військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до вимог статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» набули права та не забезпечувалися постійним житлом протягом усього часу проходження військової служби і мають календарну вислугу на військовій службі 20 років і більше, зареєстровані в населеному пункті дислокації військової частини, в якій військовослужбовець проходить службу та перебуває на відповідному обліку.
Згідно з пунктом 21 розділу VI цієї ж Інструкції зняття військовослужбовців з обліку проводиться у разі: поліпшення житлових умов до встановлених норм забезпечення житловою площею громадян у відповідному населеному пункті; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на квартирний облік, включення до списків осіб, що мають право першочергового та позачергового одержання житлових приміщень, або неправомірних дій посадових (службових) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік; в інших випадках, передбачених законодавством.
Статтею 47 Конституції України встановлено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Пунктом 1 частини другої статті 40 ЖК України визначено, що громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадку поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення.
На підставі наведених норм права та ураховуючи обставини того, що при зарахуванні ОСОБА_2 у чергу на отримання житла у 1999 році та перебування його на квартирному обліку порушень житловою комісією та позивачем допущено не було, під час проходження військової служби та на момент звільнення позивач постійним або службовим житлом не забезпечувався, вислуга років у Збройних Силах на момент звільнення становила 25 років 00 місяців 09 днів, на момент звільнення перебував на обліку для поліпшення житлових умов, підстави, визначені законом для зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов не настали, суд дійшов висновку, що рішення відповідача про зняття позивача разом з членами його сім`ї з квартирного обліку підлягає скасуванню, як незаконне. За таких обставин, позивач разом з родиною підлягає поновленню на обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають на обліку.
Отже, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку, встановленому статтею 141 ЦПК України.
Оскільки позов задоволено, тому з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1681 грн 60 коп. (а.с. 33, 40). Також на підставі ст.ст. 133, 137, 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним і документально підтверджені судові витрати на правничу допомогу у сумі 5000 грн, факт понесення яких і детальний опис наданих адвокатом послуг підтверджується матеріалами справи (а.с. 52, 53), а також витрати, пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для підготовки справи до розгляду, а саме: замовлення за рахунок позивача довідок в КП «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» про відсутність у нього і членів його сім`ї на праві власності нерухомого майна, загальна вартість яких склала 900 грн (а.с. 21).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 18, 76-82, 141, 263-265 ЦПК України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_2 , в інтересах якого діє представник ОСОБА_1 , задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати пункт 1 рішення засідання житлової комісії Сумського обласного військового комісаріату, оформленого протоколом № 12 від 02 листопада 2019 року про зняття майора ОСОБА_2 зі складом сім`ї 4 осіб з квартирного обліку при Сумському обласному військовому комісаріаті.
Визнати незаконним та скасувати пункти 1, 4 наказу військового комісара Сумського обласного військового комісаріату від 21 листопада 2019 року № 471 «Про затвердження протоколу засідання житлової комісії Сумського обласного військового комісаріату» в частині зняття майора ОСОБА_2 зі складом сім`ї 4 осіб з квартирного обліку при Сумському обласному військовому комісаріаті.
Зобов`язати Сумський обласний військовий комісаріат поновити майора ОСОБА_2 зі складом сім`ї 4 особи на квартирному обліку військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов за тим же номером у списку зі збереженням часу перебування на обліку.
Стягнути з Сумського обласного військового комісаріату на користь ОСОБА_2 понесені судові витрати у сумі 7581 грн 60 коп., що складаються із: витрат зі сплати судового збору в сумі 1681 грн 60 коп., втрат на правничу допомогу у сумі 5000 грн та витрат, пов`язаних з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для підготовки справи до розгляду у сумі 900 грн.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Сумський обласний військовий комісаріат, місцезнаходження: м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, буд. 30, ідентифікаційний код юридичної особи: 08269552.
Повне судове рішення складено 23 листопада 2020 року.
Суддя А.С. Северинова