Рішення № 93008890, 13.11.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2020
Номер справи
580/2703/20
Номер документу
93008890
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2020 року справа № 580/2703/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.04.2020 № 32764/2-5433-2313.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що на виконання умов договору оренди землі сплатив орендну плату з фізичних осіб за 2018 рік у сумі 5 395 грн 60 коп. Зазначена сума позивачем погоджена з орендодавцем - Коробківською сільською радою. Разом з тим, позивач вказує, що у податкових повідомленнях-рішеннях з того ж податку за 2019 рік та 2020 рік відповідачем зазначено, що борг та пеня за попередні податкові (звітні) періоди відсутня. З огляду на зазначене, на думку позивача, оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 14.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі на підставі даного позову, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Заперечуючи проти позову, відповідачем 05.10.2020 надано відзив на позовну заяву, в якому вказано, що позивач, згідно з облікових даних контролюючого органу та додаткової угоди про поновлення договору оренди землі, орендує земельну ділянку Коробківської сільської ради Черкаської області. Нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки на час укладення угоди ставить 179 853 грн 42 коп. Орендна плата становить 12 відсотків нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Оскільки державна реєстрація права користування земельною ділянкою відбулась 25.04.2018, то розрахунок орендної плати проведено за 251 день і складає 14 841 грн 60 коп. Таким чином, на думку відповідача, оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.

02.11.2020 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, зміст якої є аналогічним змісту позову.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, суд зазначає про таке.

15.10.2007 між позивачем та Коробківською сільською радою укладено договір оренди землі, зареєстрований Золотоніським міськрайонним відділом Черкаської регіональної філії ДП « Центр ДЗК» 26.10.2007 за № 040778400081.

01.10.2010 між позивачем та Коробківською сільською радою укладено додаткову угоду до договору оренди землі.

Відповідно до додаткової угоди до договору оренди землі від 01.10.2010, п. 4 договору оренди землі викладено у такій редакції: «Нормативна грошова оцінки земельної ділянки з площею 0,2681 га відповідно технічної документації, затвердженої рішенням Коробківської сільської ради № 34-1/У від 29.01.2010 р. з урахуванням коефіцієнту індексації 3,2 на час складання додаткової угоди становить 25 944 грн».

Пункт 8 договору оренди землі викладено у такій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі відповідно до рішення сільської ради № 25-2/У від 18.12.2008 р. в розмірі 12 % від грошової оцінки землі і на час укладення даної угоди складає 3 113, 28 грн в рік. Проплату провести з 29.01.2010 р.».

27.10.2017 між позивачем та Коробківською сільською радою укладено додаткову угоду про поновлення договору оренди від 15.10.2007.

Згідно з п. 1 додаткової угоди від 27.10.2017, поновлено термін дії договору оренди земельної ділянки на 5 років.

Відповідно до п. 2 додаткової угоди від 27.10.2017, внесено до договору оренди земельної ділянки від 15.10.2017 зміни та доповнення: «Пункт 2 Договору доповнити абзацом 2 наступного змісту «Кадастровий номер земельної ділянки: 7121586201:02:004:0500». Пункт 8 Договору викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 12 % нормативно грошової оцінки земельної ділянки». Нормативно грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цієї угоди становить 179853,42 гривень (сто сімдесят дев`ять тисяч вісімсот п`ятдесят три гривні 42 копійок), згідно витягу із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 03.04.2017 № 34-23-0.181-284/177-17 Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області».

У п. 3 додаткової угоди від 27.10.2017 зазначено, що копія цієї додаткової угоди у 5-ти денний термін від дня державної реєстрації надається орендарем до відповідного територіального органу ДФС.

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, датою державної реєстрації права користування земельною ділянкою з кадастровим номером 7121586201:02:004:0500 є 25.04.2018.

Згідно з квитанцією АТ "Ощадбанк" № 17 від 28.12.2018 позивачем сплачено орендну плата з фізичних осіб за 2018 рік у сумі 5 395 грн 60 коп.

Головним управлінням ДПС у Черкаській області здійснено нарахування орендної плати за вказану земельну ділянку за 2018 рік та сформовано податкове повідомлення-рішення від 27.04.2020 № 32764/2-5433-2313 на суму 14 841 грн 60 коп.

Не погоджуючись з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п.19-1.1.1 п. 19-1.1. ст. 19-1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України) контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, зокрема здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.

Пунктом 287.1 ст. 287 ПК України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно з п. 287.2. ст. 287.2 ПК України облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня.

Відповідно до п. 288.2 ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України), платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Пунктом 288.3 ст. 288 ПК України визначено, що об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Відповідно до п. 288.4 ст. 288 ПК України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Згідно з пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Статтею 125 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № № 2768-III (далі - ЗК України), право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» від 06.08.1998 № 161-XIV (далі - Закон № 161-XIV), договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно з ст. 17 Закону № 161-XIV, об`єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.

У ст. 21 Закону № 161-XIV зазначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

З матеріалів справи судом встановлено, що між позивачем та Коробківською сільською радою укладено договір оренди землі 15.10.2007.

Відповідно до пунктів додаткової угоди до договору оренди землі від 27.10.2017, кадастровий номер земельної ділянки: 7121586201:02:004:0500, орендна плата за вказану земельну ділянку складає 12 відсотків нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цієї угоди становить 179 853 грн 42 коп.

З наявних у матеріалах справи доказів вбачається, що дата державної реєстрації права користування земельною ділянкою з кадастровим номером 7121586201:02:004:0500 - 25.04.2018.

З огляду на зазначене вище, відповідачем здійснено розрахунок орендної плати за 251 день: 179853,42 (нормативно грошова оцінка земельної ділянки)*12 % (ставка орендної плати): 365 (днів)*251 (днів з моменту реєстрації права користування) = 14 841 грн 60 коп.

Разом з тим, судом встановлено, що 28.12.2018 позивачем сплачено орендну плату з фізичних осіб у сумі 5 395 грн 60 коп.

Таким чином, суд висновує, що відповідачем при оформленні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення не враховано факту часткової сплати позивачем орендної плати з фізичних осіб за 2018 рік, а відтак, неправильно визначено суму вказаного податку.

Сума орендної плати з фізичних осіб у податковому повідомленні-рішенні повинна складати 9 446 грн (14841,6 - 5395,6).

Посилання позивача на те, що сплачена 28.12.2018 сума орендної плати за 2018 рік у розмірі 5 395 грн 60 коп. погоджена з орендодавцем, суд оцінює критично, адже доказів на підтвердження вказаної інформації позивачем суду не надано.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити частково.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

З матеріалів справи, судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 840 грн 80 коп. Тому на користь позивача необхідно стягнути 420 грн 40 коп. судових витрат.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 139, 241-246, 255, 271, 272, 287, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 43142920) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.04.2020 № 32764/2-5433-2313 в частині нарахування орендної плати з фізичних осіб у сумі 5 395 грн 60 коп.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 420 грн 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Кульчицький