
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/3088/20
23 листопада 2020 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за 2018 та 2019 роки з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного на 01.03.2018;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за 2018 та 2019 роки з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного на 01.03.2018, та виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII). Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103) відповідачем обмежено розмір підвищення пенсії позивача: протягом 2018 року виплачувалось лише 50 % суми належного підвищення, а з 01.01.2019 - у розмірі 75 % від суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018 (пункт 2 Постанови). Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 вказаної постанови Кабінету Міністрів України. Враховуючи викладене, 07.07.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку та виплати йому пенсії за 2018 та 2019 з урахуванням 100 % суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, однак відповідач листом від 13.07.2020 відмовив у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 .
Позивач вважає таку відмову відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати йому пенсії за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 (із врахуванням раніше виплачених сум) з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії протиправною та такою, що порушує гарантоване державою право на належне пенсійне забезпечення, у зв`язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 21.10.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Станом на 23.11.2020 відповідач відзив на позов не подав, як і будь-які докази у спростування позовних вимог. Не надані до суду і матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 , жодних пояснень причин та підстав не виконання вимог ухвали суду від 21.10.2020 відповідачем не представлено, клопотань про продовження процесуального строку також до суду не надходило.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені позовній заяві, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII.
З 01.01.2018 на виконання Постанови №103 пенсія позивача була перерахована Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 8980,00 грн, оклад за військовим званням - 1480,00 грн, надбавка за вислугу років 50 % - 5230,00 грн, всього 15690,00 грн (а.с.14).
Після вказаного перерахунку пенсія позивача (з надбавками) складала 10983,00 грн, сума підвищення згідно з Постановою №103 становила 3209,77 грн.
Виплата підвищення до пенсії ОСОБА_1 проводилася наступним чином:
з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50 % від підвищення, що становило 1604,89 грн,
з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75 % від підвищення, що становило 2407,33 грн,
з 01.01.2020 щомісячно 100 % підвищення, тобто 3209,77 грн (а.с.14).
07.07.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою, в якій з посиланням на рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 просив провести доплату невиплаченої суми підвищення перерахованої пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) за 2018 та 2019 роки, визначеної станом на 01.03.2018 (а.с.15).
Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом від 13.07.2020 відмовило ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплати пенсії у згаданому позивачем розмірі. Відповідач у листі зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 14.08.2019 №804 установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018. З 01.01.2020 постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» від 24.12.2019 №1088 установлено, що виплата пенсій таким же категоріям пенсіонерів здійснюється у 2020 році у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018. Зважаючи на вищезазначене, підстав для доплати перерахованої позивачу пенсії з 01.01.2018 немає (а.с.17).
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, регулює Закон №2262-ХІІ.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).
Згідно з пунктом 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 (далі - Постанова №704), якою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Відповідно до пункту 10 Постанови №704 ця постанова набирає чинності з 01.01.2018.
Отже, з набранням чинності Постановою №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
З метою реалізації положень частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІ 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови №704.
За змістом пункту 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 010.01.2018 у таких розмірах:
з 01.01.2018 - 50 відсотків;
з 01.01.2019 по 31.12.3019 - 75 відсотків;
з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Матеріалами справи підтверджено, що 01.05.2018 позивачу здійснено перерахунок пенсії відповідно до Постанови №103 з 01.01.2018. При цьому згідно з Постановою №103 підвищення пенсії позивача склало 3209,77 грн, яке виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно у розмірі 50 % від підвищення; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно у розмірі 75 % від підвищення; з 01.01.2020 щомісячно - 100 % підвищення (а.с.14).
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45. Вказане рішення відповідно до вимог статті 255 КАС України набрало законної сили з 05.03.2019.
Згідно з частиною другою статті 256 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, з 05.03.2019 втратили чинність положення пункту 2 Постанови №103 і з цього часу пенсія позивача підлягає виплаті з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії.
Відтак відмова відповідача у проведенні ОСОБА_1 з 05.03.2019 перерахунку його пенсії з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправною.
Водночас суд критично оцінює посилання відповідача у відповіді на лист позивача на постанову Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 14.08.2019 № 804 (далі - Постанова № 804). Зазначеною постановою Кабінет Міністрів України установив, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови № 704, здійснюється у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Проте рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 у справі №640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, дії Кабінету Міністрів України при прийнятті Постанови № 804 визнано неправомірними, а саму Постанову № 804 протиправною та нечинною повністю. При цьому суд задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що оскаржувана Постанова № 804, як і раніше визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103, всупереч вимогам частини третьої статті 1-1, статті 43, частини четвертої статті 63Закону № 2262-ХІІ, змінюють умови і норми пенсійного забезпечення військовослужбовців, зокрема позивача, а відтак є протиправною.
Відтак оскільки рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 було встановлено невідповідність окремих положень Постанови № 103 вимогам закону, тоді як Постанова № 804 містить такі ж самі протиправні положення, оцінку яким вже надано судом у справі № 826/3858/18 та повторно підтверджено рішенням у справі № 640/19133/19, суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування зазначеного нормативно-правового акта до спірних правовідносин.
Враховуючи викладене, порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
За наведених обставин, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині є законними і обґрунтованими та підтверджені належними й допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.01.2018 по 04.03.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного на 01.03.2018, то суд зазначає таке.
Як вказано вище, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103, набрало законної сили з 05.03.2019. Таким чином, положення пунктів 1 та 2 Постанови №103 втратили чинність лише 05.03.2019.
Суд зазначає, що до 05.03.2019 зазначенні положення Постанови №103 були чинними та обов`язковими для виконання пенсійним органом, а тому виплата пенсії у розмірі 50 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018 по 31.12.2018 та у розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2019 по 04.03.2019 є правомірною, відповідач діяв відповідно до приписів законодавства, чинного на час виникнення спірних правовідносин, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Вказані правові висновки відповідають правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, викладені в постанові від 11.03.2020 у зразковій справі № 160/3586/19, якою залишено без змін рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 06.08.2019, і які враховуються судом при вирішенні цієї справи відповідно до частини третьої статті 291 КАС України.
Вирішуючи зазначену зразкову справу, Верховний Суд дійшов висновку, що дії пенсійного органу щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 05.03.2019 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними.
При цьому Верховний Суд акцентував увагу на тому, що обмеження часткової виплати суми підвищення до пенсії було скасоване саме у зв`язку із скасуванням пункту 2 Постанови № 103 за рішенням суду у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019. Відтак саме з 05.03.2019 пенсія підлягає виплаті у розмірі 100 % суми підвищення пенсії.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене та враховуючи правові висновки Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд дійшов переконання про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, з огляду на часткове задоволення позову, на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 420,40 грн, сплачений згідно з квитанцією №1-1710К від 16.10.2020 (а.с.8).
У зв`язку з перебуванням судді Чепенюк О.В. у відпустці у період з 16.11.2020 по 20.11.2020 включно, 21.11.2020 та 22.11.2020 є вихідними днями, рішення у справі ухвалено у перший робочий день - 23.11.2020.
Керуючись статтями 72-77, 139, 242-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 5 березня 2019 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (із урахуванням раніше виплачених сум) з 5 березня 2019 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 420,40 грн (чотириста двадцять грн 40 коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (Майдан Волі, 3, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46001, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 14035769).
Повний текст рішення складено та підписано 23 листопада 2020 року.
Суддя Чепенюк О.В.