
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2020 року Справа № 480/6747/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6747/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сумській області) щодо неправомірного повернення ним без виконання до Сумського обласного військового комісаріату (далі - Сумський ОВК), оновленої Довідки № 11/45949/1624 від 18.08.2020, про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо перерахунку з 05.03.2019 пенсії позивача за уточнюючою довідкою № 11/45949/1624 від 18.08.2020 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виготовленою Сумського ОВК на виконання судового рішення;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області витребувати від Сумського ОВК раніше повернуту йому без виконання оновлену довідку № 11/45949/1624 від 18.08.2020 для перерахунку з 05.03.2019 пенсії;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області провести з 05 березня 2019 повноцінний уточнюючий перерахунок пенсії позивача, у чинному на час перерахунку набутому відсотковому розмірі - 100 % сум грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зазначених в оновленій довідці № 11/45949/1624 від 18.08.2020;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області розрахувати і виплатити позивачу різницю між перерахованими і фактично виплаченими пенсійними сумами, за період з 1 квітня 2019.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З 01.01.2018 пенсія позивача була перерахована на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103. Однак при перерахунку пенсії були враховані лише посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років у зв`язку із внесенням відповідних змін до постанови Уряду від 13.02.2008 № 45, якою передбачено порядок перерахунку пенсій.
У подальшому, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18 визнано нечинними та скасовано пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (набрало законної сили 05.03.2019). З 05.03.2019 у позивача виникло право на перерахунок пенсії. На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.06.2020 по справі № 480/1570/20, Сумським ОВК було видано нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019.
Однак, відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії на підставі нової довідки та повернув її Сумському ОВК.
Ухвалою від 12.10.2020 судом відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представник відповідача подав до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Свою позицію обґрунтовує тим, що перерахунок пенсії позивача здійснюється на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Згідно з положеннями Порядку, перерахунок пенсій проводиться на підставі довідок, виданих державними органами із яких особи були звільнені зі служби. Територіальні органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють нарахування на підставі наданих довідок.
Так, Закон № 2262, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у зв`язку з чим, здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена законодавством процедура, а головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка.
Також представник відповідача вважає, що відповідно до Порядку № 45, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії не враховуються.
Пояснив, що оскільки інший порядок виплати пенсій, перерахованих на виконання постанови № 103 відсутній, то відсутні підстави для виплати 100 % суми підвищеної пенсії.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 22.06.2020 по справі № 480/1570/20 зобов`язано Сумський ОВК скласти та подати до ГУ ПФУ в Сумській області оновлену уточнюючу довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 відповідно до ст.ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" із обов`язковим зазначенням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років (50% ПО+ОВЗ), надбавки за класну кваліфікацію (військовий льотчик I класу (7% ПО), надбавки за особливості проходження військової служби (льотчик у складі екіпажу повітряних суден (100% ПО+ОВЗ+НВР), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15% ПО) і премії (10% ПО-2018 р.; 130% ПО-2020 р.), визначені відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за відповідною або аналогічною посадою на дату звільнення ОСОБА_1 зі служби, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
На виконання рішення суду, 18.08.2020 Сумським ОВК була складена довідка № 11/45949/1624 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , яка була направлена на адресу ГУ ПФУ в Сумській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1
25.08.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про проведення перерахунку його пенсії на підставі довідки 11/45949/1624 (а.с. 18-19).
Однак, листом від 16.09.2020 № 4272-4070/У-02/8-1800/20 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача про те, що підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні, оскільки на день розгляду звернення позивача визначення структури грошового забезпечення, порядку чи механізму проведення перерахунків пенсій військовослужбовців та виплати перерахованих коштів, Урядом не приймалося.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 п. 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
У додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
При цьому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, по справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Тобто зміни, внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
З 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Саме з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
При цьому алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема головні управління Пенсійного фонду та уповноважені органи, які видають довідки, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Наведені висновки суду узгоджуються з правовою позицією, викладеною в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 по зразковій справі № 160/8324/19, яке постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 залишено без змін.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Таким чином, з огляду на виникнення у позивача права на перерахунок пенсії з 05.03.2019, враховуючи те, що Сумським ОВК була складена довідка № 11/45949/1624, у головного управління, з урахуванням положень ст. ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку № 45, виникає обов`язок здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019.
Таким чином, суд вважає протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Сумського ОВК від 18.08.2020 № 11/45949/1624.
Щодо вимоги зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області провести з 05 березня 2019 повноцінний уточнюючий перерахунок пенсії позивача, у чинному на час перерахунку набутому відсотковому розмірі - 100 % сум грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зазначених в оновленій довідці № 11/45949/1624 від 18.08.2020 суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно із частиною третьою статті 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Згідно із частиною другою статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Таким чином, законодавець розмежував наступні поняття "строки перерахунку пенсії", "строки виплати пенсії" та "порядок перерахунку пенсії".
Системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати "порядок перерахунку пенсії" не є тотожним праву встановлювати "строки перерахунку пенсії", "строки виплати пенсії". За таких обставин, після набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними положення постанови КМУ № 103 в частині розстрочення суми підвищення пенсії, у відповідача не було підстав для виплати 75 % підвищення пенсії. Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо неправомірного повернення без виконання до Сумського ОВК, оновленої Довідки № 11/45949/1624 від 18.08.2020, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку його пенсії.
Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо перерахунку з 05.03.2019 пенсії ОСОБА_1 за уточнюючою довідкою № 11/45949/1624 від 18.08.2020 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виготовленою СОВК на виконання судового рішення.
Зобов`язати Головне управління ПФУ в Сумській області витребувати від Сумського ОВК раніше повернуту без виконання оновлену довідку № 11/45949/1624 від 18.08.2020 для перерахунку з 05.03.2019 пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління ПФУ в Сумській області провести з 05 березня 2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , у відсотковому розмірі - 100 % сум грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зазначених в оновленій довідці № 11/45949/1624 від 18.08.2020.
Зобов`язати Головне управління ПФУ в Сумській області розрахувати і виплатити ОСОБА_1 різницю між перерахованими і фактично виплаченими пенсійними сумами, за період, починаючі з 1 квітня 2019.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал