
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
23 листопада 2020 року м. Рівне №460/6122/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М. Недашківської, розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АК Полісся» до Державної податкової служби України та Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинення певних дій.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АК Полісся» (далі іменується - позивач) до Державної податкової служби України (далі іменується - відповідач 1) та Головного управління ДПС у Рівненській області (далі іменується - відповідач 2), в якому позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Рівненській області від 04.02.2020 №618, від 25.06.2020 №2181, від 08.07.2020 №2293, від 20.07.2020 №2422 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку; зобов`язати відповідача виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.
Заяви по суті справи.
Позовна заява обґрунтована тим, що відповідачем 2 прийняті Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 04.02.2020 №618, від 25.06.2020 №2181, від 08.07.2020 №2293 та від 20.07.2020 №2422, відповідно до яких Товариство з обмеженою відповідальністю «АК Полісся» визнано таким, що відповідає Критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку - Додаток 1 до Порядку №1165. Позивач вказує, що такі рішення є протиправними, оскільки віднесення Товариства з обмеженою відповідальністю «АК Полісся» до переліку ризикових платників податку на додану вартість відбулося виключно з підстави перенесення інформації у Журнал ризикових платників податків ІТС «Податковий блок» з попередніх періодів - до набрання чинності Порядком №1165. Позивач вказує, що відповідач 2 при прийнятті оскаржуваних рішень порушив порядок прийняття таких рішень та діяв не у спосіб, передбачений нормами чинного законодавства. Просив задовольнити позов у повному обсязі.
Відзив на позовну заяву, який поданий до суду відповідачем 2 (суд не визнає такий відзив прийнятим та таким, що підписаний уповноваженою особою також відповідача 1 - через відсутність підтверджуючих документів щодо представництва інтересів ДПС України), обґрунтований тим, що на підставі інформаційних баз даних АІС «Податковий блок» та за рішенням членів Комісії Головного управління ДФС у Рівненській області, що приймає рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, 10.08.2018 ТОВ «АК Полісся» внесено до Журналу ризикових платників АІС «Податковий блок» за критерієм ризиковості «платник податку зареєстрований платником ПДВ менше трьох місяців» (протокол засідання комісії Головного управління ДФС у Рівненській області, що приймає рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН від 10.08.2018 №97); ТОВ «АК Полісся» 19.02.2019 року за результатами інвентаризації АІС «Журналу ризикових платників» на предмет відповідності критеріям ризиковості внесених платників перевключено даного платника за критерієм «в органах ДФС наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній / розрахунку коригування» на підставі здійснення підміни товарів (робіт/послуг), реєстрація податкових накладних «сам на себе»; з 01.02.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». На дату введення в дію Постанови №1165 статус ТОВ «АК Полісся» як платника податку, що відповідає критеріям ризиковості, не змінився. На виконання листа ДПС України від 23.01.2020 №1201/7/99-00-06-05-01-07 та у зв`язку з оприлюдненням постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, та з метою приведення у відповідність переліку ризикових платників у Журналі ризикових платників ІТС «Податковий блок» згідно з Порядком зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, ТОВ «АК Полісся» внесено зміни в Журналі ризикових платників АІС «Податковий блок» (перевключено), а саме: внесено ТОВ «АК Полісся», як ризикового платника за критерієм «у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, зазначеної у поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування». Відповідач 2 вказує, що оскаржувані рішення є правомірними, а тому просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.
Ухвалою суду від 25.08.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 22.09.2020.
Ухвалою суду від 22.09.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, у підготовчому засіданні оголошено перерву до 15.10.2020.
Ухвалою суду від 15.10.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 17.11.2020.
Ухвалою суду від 17.11.2020 постановлено провадити розгляд справи у порядку письмового провадження.
За приписами частини четвертої статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «АК Полісся» пройшло процедуру державної реєстрації, а відтак набуло правового статусу суб`єкта господарювання в розумінні Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» №755-IV від 15.05.2003; зареєстроване за юридичною/податковою адресою: 34000, Рівненська область, Зарічненський район, селище міського типу Зарічне, вулиця Центральна, 3; код ЄДРПОУ 41756288 (а.с. 20 том 1); види діяльності: Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний код КВЕД 01.11); допоміжна діяльність у рослинництві (код КВЕД 01.61), діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами (код КВЕД 46.11), оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (код КВЕД 46.21), оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (код КВЕД 46.71), неспеціалізована оптова торгівля (код КВЕД 46.90), складське господарство (код КВЕД 52.10), надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (код КВЕД 68.20).
Комісією регіонального рівня прийняті:
Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 04.02.2020 №618 (далі іменується - Рішення від 04.02.2020 №618), відповідно до якого встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку; підстава: «п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку» (а.с. 43 том 1);
Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 25.06.2020 №2181 (далі іменується - Рішення від 25.06.2020 №2181), відповідно до якого встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку; підстава: «п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку» (а.с. 44 том 1);
Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 08.07.2020 №2293 (далі іменується - Рішення від 08.07.2020 №2293), відповідно до якого встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку; підстава: «п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку» (а.с. 45 том 1);
Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 20.07.2020 №2422 (далі іменується - Рішення від 20.07.2020 №2422), відповідно до якого встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку; підстава: «п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку» (а.с. 46 том 1).
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу оскаржуваних Рішень від 04.02.2020 №618, від 25.06.2020 №2181, від 08.07.2020 №2293, від 20.07.2020 №2422, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» №1165 від 11.12.2019, затверджені Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі іменується - Порядок №1165).
Порядок №1165 набув чинності 01.02.2020.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
За правилами абзаців 1-4 пункту 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Щодо Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 04.02.2020 №618, суд зазначає наступне.
Зі змісту протоколу №1 від 03.02.2020 засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області вбачається, що порядок денний засідання був наступний: «Розгляд результатів інвентаризації Журналу ризикових платників АІС «Податковий блок», з метою достовірного та належного їх відображення згідно критеріїв ризиковості» (а.с. 178 том 3).
З даного питання слухали секретаря комісії, яка доповіла, що на розгляд комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області виноситься питання щодо переведення ризикових платників, які були включені в Журнал ризикових платників АІС «Податковий блок»; у зв`язку з оприлюдненням Порядку №1165 та з метою приведення у відповідність переліку ризикових платників у Журналі ризикових платників ІТС «Податковий блок» запропоновано перевключити в Журнал ризикових платників згідно додатку №2.
У додатку №2 до Протоколу №1 від 03.02.2020 серед таких платників також вказано ТОВ «АК Полісся» код ЄДРПОУ 41756288 (а.с. 181 том 3).
Суд констатує, що відповідачем порушено порядок прийняття оскаржуваного Рішення від 04.02.2020 №618, оскільки таке рішення прийняте не у день проведення засідання комісії регіонального рівня (протокол від 03.02.2020), що є порушенням норм абзацу 4 пункту 6 Порядку №1165.
Оскаржуване рішення від 04.02.2020 №618 містить посилання на підставу відповідності платника податків Критеріям ризиковості платника податку - пункт 8 Критеріїв.
Пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку має наступну редакцію: «У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування».
Аналіз вказаної норми свідчить про те, що питання про відповідність платника податку Критеріям ризиковості платника податку з винесенням відповідного рішення, розглядається виключно у разі наявності у контролюючого органу податкової інформації що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Тобто, встановлення контролюючим органом факту наявності податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, є можливим виключно внаслідок оцінки господарської операції, щодо якої подані податкові накладні.
Зі змісту Протоколу №1 від 03.02.2020 вбачається, що такі обставини податковим органом взагалі не досліджувалися, тобто віднесення платника податку до Критеріїв ризиковості платника податку відбулося не у зв`язку з перевіркою податкової інформації за операціями, щодо яких складені відповідні податкові накладні чи розрахунки коригування, а лише з причини «перевключення» інформації в Журнал ризикових платників з попередніх періодів.
Суд констатує, що відповідачем 1 порушено порядок прийняття оскаржуваного Рішення від 04.02.2020 №618, оскільки контролюючим органом застосовано підставу пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків, яка фактично не мала місця.
Окрім того, суд зазначає, що оскаржуване Рішення від 04.02.2020 №618 винесене не за формою, встановленою Додатком №4 до Порядку №1165: форма рішення визначає обов`язок комісії регіонального рівня у розділі «Підстава» вказати розшифровку податкової інформації у випадку застосування пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Проте, оскаржуване Рішення від 04.02.2020 №618 не містить такої розшифровки взагалі.
Таким чином, оскаржуване Рішення від 04.02.2020 №618 підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Щодо Рішень про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 25.06.2020 №2181, від 08.07.2020 №2293, від 20.07.2020 №2422, суд зазначає наступне.
Оскаржуване Рішення від 25.06.2020 №2181 містить опис підстав для віднесення платника податків до Критеріїв ризиковості платника податку: «п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку: відсутні документи на послуги по збору урожаю, відсутні складські документи, які засвідчують залишки товарів, запасів, передбачених абзацом третім пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520. Наявність основних засобів для здійснення діяльності».
У день прийняття оскаржуваного Рішення від 25.06.2020 №2181 комісією регіонального рівня проведено засідання, результати якого оформлені Протоколом від 25.06.2020 №22/17-00 (а.с. 173 том 3).
Протокол від 25.06.2020 №22/17-00 містить опис порядку денного: Розгляд інформації та копій документів, податних ТОВ «АК Полісся» (повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку від 17.06.2020 №1 (квитанція №9139119182 від 17.03.2020) в межах компетенції на предмет розгляду питання щодо виключення ТОВ «АК Полісся» з переліку ризикових суб`єктів господарювання.
У Протоколі від 25.06.2020 №22/17-00 вказано, що на підставі інформаційних баз даних АІС «Податковий блок» та за рішенням членів Комісії Головного управління ДФС у Рівненській області, що приймає рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, 10.08.2018 ТОВ «АК Полісся» внесено до Журналу ризикових платників АІС «Податковий блок» за критерієм ризиковості «платник податку зареєстрований платником ПДВ менше трьох місяців» (протокол засідання комісії Головного управління ДФС у Рівненській області, що приймає рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН від 10.08.2018 №97); ТОВ «АК Полісся» 19.02.2019 року за результатами інвентаризації АІС «Журналу ризикових платників» на предмет відповідності критеріям ризиковості внесених платників перевключено даного платника за критерієм «в органах ДФС наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній / розрахунку коригування» на підставі здійснення підміни товарів (робіт/послуг), реєстрація податкових накладних «сам на себе»; з 01.02.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». На дату введення в дію Постанови №1165 статус ТОВ «АК Полісся» як платника податку, що відповідає критеріям ризиковості, не змінився. На виконання листа ДПС України від 23.01.2020 №1201/7/99-00-06-05-01-07 та у зв`язку з оприлюдненням постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, та з метою приведення у відповідність переліку ризикових платників у Журналі ризикових платників ІТС «Податковий блок» згідно з Порядком зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, ТОВ «АК Полісся» внесено зміни в Журналі ризикових платників АІС «Податковий блок» (перевключено), а саме: внесено ТОВ «АК Полісся», як ризикового платника за критерієм «у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, зазначеної у поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування» (протокол засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області від 03.02.2020 №1).
Оскаржуване Рішення від 08.07.2020 №2293 містить опис підстав для віднесення платника податків до Критеріїв ризиковості платника податку: «п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку: по причині не надання платником податків копій документів на підтвердження зберігання сільськогосподарської продукції з жовтня 2019 року по даний час. Не надання актів приймання-передачі зібраної сільськогосподарської продукції на склад ТОВ «АК Полісся». Відсутні документи на кількість зібраного урожаю. Відсутні складські квитанції на передачу сільськогосподарської продукції на зберігання ТОВ «Захід Агропром», передбачених абзацом третім пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520».
У день прийняття оскаржуваного Рішення від 08.07.2020 №2293 комісією регіонального рівня проведено засідання, результати якого оформлені Протоколом від 08.07.2020 №30/17-00 (а.с. 168 том 3).
Протокол від 08.07.2020 №30/17-00 містить опис порядку денного: Розгляд інформації та копій документів, податних ТОВ «АК Полісся» (повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку від 17.06.2020 №1 (квитанція №9151712128 від 01.07.2020) в межах компетенції на предмет розгляду питання щодо виключення ТОВ «АК Полісся» з переліку ризикових суб`єктів господарювання.
У Протоколі від 08.07.2020 №30/17-00 вказано, що на підставі інформаційних баз даних АІС «Податковий блок» та за рішенням членів Комісії Головного управління ДФС у Рівненській області, що приймає рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, 10.08.2018 ТОВ «АК Полісся» внесено до Журналу ризикових платників АІС «Податковий блок» за критерієм ризиковості «платник податку зареєстрований платником ПДВ менше трьох місяців» (протокол засідання комісії Головного управління ДФС у Рівненській області, що приймає рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН від 10.08.2018 №97); ТОВ «АК Полісся» 19.02.2019 року за результатами інвентаризації АІС «Журналу ризикових платників» на предмет відповідності критеріям ризиковості внесених платників перевключено даного платника за критерієм «в органах ДФС наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній / розрахунку коригування» на підставі здійснення підміни товарів (робіт/послуг), реєстрація податкових накладних «сам на себе»; з 01.02.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». На дату введення в дію Постанови №1165 статус ТОВ «АК Полісся» як платника податку, що відповідає критеріям ризиковості, не змінився. На виконання листа ДПС України від 23.01.2020 №1201/7/99-00-06-05-01-07 та у зв`язку з оприлюдненням постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, та з метою приведення у відповідність переліку ризикових платників у Журналі ризикових платників ІТС «Податковий блок» згідно з Порядком зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, ТОВ «АК Полісся» внесено зміни в Журналі ризикових платників АІС «Податковий блок» (перевключено), а саме: внесено ТОВ «АК Полісся», як ризикового платника за критерієм «у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, зазначеної у поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування» (протокол засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області від 03.02.2020 №1).
Оскаржуване Рішення від 20.07.2020 №2422 містить опис підстав для віднесення платника податків до Критеріїв ризиковості платника податку: «п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку: проведеним аналізом наданих документів встановлено, що платником податків не надано копій документів, передбачених абзацом третім пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520, а саме: документів, які підтверджують зберігання придбаних товарів, власної сільськогосподарської продукції. Не надані акти приймання-передачі зібраної сільськогосподарської продукції на склади ТОВ «АК Полісся». Відсутні документи щодо зберігання с/г продукції на орендованих складах ТОВ «АК Полісся». Відсутня інформація про експорт с/г продукції та отримання валютної виручки. Відсутня інформація про використання придбаного палива.
У день прийняття оскаржуваного Рішення від 20.07.2020 №2422 комісією регіонального рівня проведено засідання, результати якого оформлені Протоколом від 20.07.2020 №41/17-00 (а.с. 163 том 3).
Протокол від 20.07.2020 №41/17-00 містить опис порядку денного: Розгляд інформації та копій документів, податних ТОВ «АК Полісся» (повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку від 10.07.2020 №3 (квитанція №9161894909 від 10.07.2020) в межах компетенції на предмет розгляду питання щодо виключення ТОВ «АК Полісся» з переліку ризикових суб`єктів господарювання.
У Протоколі від 20.07.2020 №41/17-00 вказано, що на підставі інформаційних баз даних АІС «Податковий блок» та за рішенням членів Комісії Головного управління ДФС у Рівненській області, що приймає рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, 10.08.2018 ТОВ «АК Полісся» внесено до Журналу ризикових платників АІС «Податковий блок» за критерієм ризиковості «платник податку зареєстрований платником ПДВ менше трьох місяців» (протокол засідання комісії Головного управління ДФС у Рівненській області, що приймає рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН від 10.08.2018 №97); ТОВ «АК Полісся» 19.02.2019 року за результатами інвентаризації АІС «Журналу ризикових платників» на предмет відповідності критеріям ризиковості внесених платників перевключено даного платника за критерієм «в органах ДФС наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній / розрахунку коригування» на підставі здійснення підміни товарів (робіт/послуг), реєстрація податкових накладних «сам на себе»; з 01.02.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». На дату введення в дію Постанови №1165 статус ТОВ «АК Полісся» як платника податку, що відповідає критеріям ризиковості, не змінився. На виконання листа ДПС України від 23.01.2020 №1201/7/99-00-06-05-01-07 та у зв`язку з оприлюдненням постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, та з метою приведення у відповідність переліку ризикових платників у Журналі ризикових платників ІТС «Податковий блок» згідно з Порядком зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, ТОВ «АК Полісся» внесено зміни в Журналі ризикових платників АІС «Податковий блок» (перевключено), а саме: внесено ТОВ «АК Полісся», як ризикового платника за критерієм «у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, зазначеної у поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування» (протокол засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області від 03.02.2020 №1).
Згідно з пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України (далі іменується - ПК України) датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
В силу пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Функціонування Єдиного реєстру податкових накладних (ЄРПН) відбувається в автоматизованому режимі за правилами, визначеними Порядком ведення єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі іменується - Порядок №1246), а також Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 (далі іменується - Порядок №569).
Зокрема, пунктом 12 Порядку №1246 передбачено, що саме в автоматизованому режимі здійснюється перевірка одержаної від платника податків податкової накладної на предмет наявності підстав для зупинення реєстрації.
Відповідно до пункту 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
За визначенням пункту 2 Порядку № 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Відповідно до пунктів 6 та 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4). У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Додатком 4 до Порядку зупинення реєстрації № 1165 встановлена форма рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, в якій зазначено, що рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Абзацом 14 пункту 6 Порядку №1165 визначено, що у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
З положень наведених норм чинного законодавства України чітко слідує, що прийняття контролюючим органом рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку змінює правовий режим моніторингу реєстрації податкових накладних в ЄРПН, з абсолютною невідворотністю призводить до зупинення реєстрації будь-якої складеної цією особою податкової накладної в ЄРПН, а відтак Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 25.06.2020 №2181, від 08.07.2020 №2293, від 20.07.2020 №2422, підлягають оскарженню в адміністративному або судовому порядку.
Зазначене свідчить, що положеннями Порядку №1165, на відміну від раніше існуючого Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМ України від 21.02.2018 №117, передбачено право на оскарження рішення податкового органу щодо включення платника податків до реєстру платників податків.
Разом з цим, згідно з Порядком № 1165, в якості підстави, повинно бути зазначено відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку та у разі відповідності пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку розшифровується, яка саме податкова інформація.
За пунктом 8 до Критеріїв ризиковості платника податку, які є додатком 1 до Порядку № 1165, віднесено - у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування.
Суд зазначає, що положеннями Порядку №1165 передбачено певний алгоритм дій контролюючого органу, за результатом виконання якого ним може бути прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
Так, згідно пункту 5 Порядку №1165, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку тільки той платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації.
Тобто, процедура перевірки особи щодо її відповідності критеріям ризиковості платника податку ініціюється лише після подання таким платником податків для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації.
Право комісії регіонального рівня щодо розгляду питання про відповідність /невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку самостійно ініціювати процедуру розгляду відповідного питання, лише з підстав наявності податкової інформації Порядком №1165 не передбачено.
Згідно пункту 6 Порядку №1165, виявлення обставин та/або отримання інформації може бути самостійною підставою тільки для розгляду комісією регіонального рівня питання виключення платника податку з переліку платників, а не щодо включення його до такого переліку.
Зі змісту Протоколів від 25.06.2020 №22/17-00, від 08.07.2020 №30/17-00 та від 20.07.2020 №41/17-00 вбачається, що єдиною підставою для прийняття оскаржуваних Рішень від 25.06.2020 №2181, від 08.07.2020 №2293 та від 20.07.2020 №2422 слугувало наступне:
«01.02.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». На дату введення в дію Постанови №1165 статус ТОВ «АК Полісся» як платника податку, що відповідає критеріям ризиковості, не змінився. На виконання листа ДПС України від 23.01.2020 №1201/7/99-00-06-05-01-07 та у зв`язку з оприлюдненням постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, та з метою приведення у відповідність переліку ризикових платників у Журналі ризикових платників ІТС «Податковий блок» згідно з Порядком зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, ТОВ «АК Полісся» внесено зміни в Журналі ризикових платників АІС «Податковий блок» (перевключено), а саме: внесено ТОВ «АК Полісся», як ризикового платника за критерієм «у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, зазначеної у поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування»».
Тобто, оскаржувані Рішення від 25.06.2020 №2181, від 08.07.2020 №2293 та від 20.07.2020 №2422 винесені виключно з підстав «перенесення» інформації щодо ризиковості платника податку, яка існувала до набрання чинності Порядком №1165, з метою приведення у відповідність переліку ризикових платників у Журналі ризикових платників ІТС «Податковий блок».
В свою чергу, згідно пункту 71.1 статті 71 ПК України, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Збір податкової інформації та отримання податкової інформації контролюючим органом врегульовано статтями 72, 73 ПК України.
Відповідно до статті 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно- телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю. Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами. Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом , виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Підпунктом 20.1.45 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, і необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотримання якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку.
Суд констатує, що питання про відповідність платника податку Критеріям ризиковості платника податку з винесенням відповідного рішення, може ініціюватися виключно у разі наявності у контролюючого органу податкової інформації що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Тобто, встановлення контролюючим органом факту наявності податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, є можливим виключно внаслідок оцінки господарської операції, щодо якої подані податкові накладні.
Оскаржувані Рішення від 25.06.2020 №2181, від 08.07.2020 №2293 та від 20.07.2020 №2422 та Протоколи засідань комісії від 25.06.2020 №22/17-00, від 08.07.2020 №30/17-00 та від 20.07.2020 №41/17-00 не містять жодної інформації щодо встановлення наявності Критеріїв ризиковості платника податку з підстави саме розгляду питання про реєстрацію/відмову в реєстрації конкретних ПН/РК в ЄРПН та перевірки податкової інформації саме щодо господарських операцій, вказаних у таких ПН/РК.
Отже, розгляд комісією регіонального рівня питання відповідності/невідповідності платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку всупереч передбаченому Порядком №1165 алгоритму дозволяє стверджувати, що контролюючий орган діяв не в порядку передбаченому законом, що є порушенням приписів частини 2 статті 19 Конституції України.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (далі - ЄКПЛ або Конвенція) та Протоколи до неї є частиною національного законодавства України відповідно до статті 9 Конституції України як чинний міжнародний договір, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Ратифікація Конвенції відбулася на підставі Закону України №475/97-ВР від 17.07.1997; Конвенція набула чинності для України 11.09.1997.
За приписами статті 8 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» №3477-IV від 23.02.2006, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У справі «Рисовський проти України» Європейський Суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу належного урядування. Цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок … і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), №37801/97, п.36, від 01 липня 2003 року, яке, відповідно до ч. 1 статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», підлягає застосуванню судами як джерело права, вказано, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
У рішенні від 10 лютого 2010 року у справі «Серявін та інші проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Отже, рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.
При цьому, суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
Разом з тим, приймаючи рішення або вчиняючи дію, суб`єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може виявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб`єкта, визначених законом.
Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб`єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.
Таким чином, висновки та рішення суб`єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону.
Не виклавши розшифрування податкової інформації, не навівши ризикових операцій та назв підприємств, що були задіяні в господарських операціях по конкретних ПН/РК, в оскаржуваних Рішеннях, як це передбачено нормами Порядку №1165, відповідач фактично діяв без дотримання власної процедури, не прозоро та у спосіб, що виключає можливість мінімізувати ризик помилки у спірних відносинах.
Отже оскаржувані Рішення від 04.02.2020 №618, від 25.06.2020 №2181, від 08.07.2020 №2293 та від 20.07.2020 №2422 є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача 1 виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають Критеріям ризиковості, суд зазначає наступне.
У відзиві на позовну заяву відповідач 2 вказав, що позовна вимога про зобов`язання відповідача 1 виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають Критеріям ризиковості суперечить абзацу 21 пункту 6 Порядку №1165, оскільки підставою для виключення з переліку платників податку, які відповідають Критеріям ризиковості платника податку, є надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили; адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу.
Суд відхиляє такі доводи відповідача 2 та зазначає наступне.
Відповідно до пунктів 1-4 частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (частина третя статті 245 КАС України).
Тобто, позовна вимога зобов`язального характеру не може бути самостійною та автономною, а лише спрямована на відновлення порушених прав, встановлених шляхом визнання протиправними рішення, дії чи бездіяльності.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Така правова позиція узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 08.11.2019 по справі № 227/3208/16-а.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі «Пантелеєнко проти України» зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
У рішенні від 31 липня 2003 року у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.
Європейський суд з прав людини у п.50 рішення від 13 січня 2011 у справі «Чуйкіна проти України» (заява №28924/04) констатував: «що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює «право на суд», в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі «Голдер проти Сполученого Королівства» (Golder v. the United Kingdom), пп.28- 36, Series A №18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції - гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати «вирішення» спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах «Мултіплекс проти Хорватії» (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та «Кутіч проти Хорватії» (Kutic v. Croatia), заява №48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)».
Враховуючи попередній висновок суду про протиправність оскаржуваних Рішень від 04.02.2020 №618, від 25.06.2020 №2181, від 08.07.2020 №2293 та від 20.07.2020 №2422, суд дійшов висновку про наявність достатніх правових підстав для зобов`язання ДПС України виключити ТОВ «АК Полісся» з переліку платників податків, які відповідають Критеріям ризиковості платника податку, що свідчитиме про реалізацію належного способу захисту порушених прав позивача.
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем 2 не доведено правомірності оскаржуваних Рішень від 04.02.2020 №618, від 25.06.2020 №2181, від 08.07.2020 №2293 та від 20.07.2020 №2422 у порядку статті 77 КАС України, а тому права та інтереси позивача підлягають судовому захисту як шляхом визнання протиправними та скасування таких рішень суб`єкта владних повноважень, так і шляхом зобов`язання ДПС України виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають Критеріям ризиковості платника податку.
За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На користь позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 4204,00 грн., сплачена відповідно до платіжних доручень №5687 від 18.08.2020 та №566 від 07.08.2020.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АК Полісся» (34000, Рівненська область, Зарічненський район, селище міського типу Зарічне, вулиця Центральна, 3; код ЄДРПОУ 41756288) до Головного управління ДПС у Рівненській області (33023, місто Рівне, вулиця Відінська, 12; код ЄДРПОУ 43142449) та Державної податкової служби України (04053, місто Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати Рішення про відповідність / невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 04 лютого 2020 року №618, від 25 червня 2020 року №2181, від 08 липня 2020 року №2293, від 20 липня 2020 року №2422.
Зобов`язати Державну податкову службу України виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «АК Полісся» з переліку платників податку, що відповідають Критеріям ризиковості платника податку.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АК Полісся» (код ЄДРПОУ 41756288) суму судового збору у розмірі 4204 (чотири тисячі двісті чотири) грн. 00 (нуль) коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Рівненській області (код ЄДРПОУ 43142449).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 23 листопада 2020 року.
Суддя К.М. Недашківська