
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2020 року справа №380/7781/20
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ожидівської сільської ради Буського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Ожидівської сільської ради Буського району Львівської області (місцезнаходження: 80530, Львівська область, Буський район, с.Ожидів, вул.Головна, 1, код ЄДРПОУ: 04372939), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність посадових осіб Ожидівської сільської ради Буського району Львівської області щодо не належного розгляду скарги від 06.09.2020 та не проведення перевірки фактів викладених у скарзі за обов`язкової участі скаржника з порушенням вимог Закону України «Про звернення громадян»;
-зобов`язати посадових осіб Ожидівської сільської ради Буського району Львівської області розглянути по суті скаргу позивача від 06.09.2020, провести належну перевірку за обов`язкової участі скаржника та надати вичерпну обґрунтовану відповідь.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 07.09.2020 звернувся до відповідача із скаргою, в якій просив вжити дієвих заходів реагування до сусідки ОСОБА_2 та поновити його порушені права як землекористувача в селі Йосипівка. У відповідь отримав лист, в якому, на думку позивача, відсутня повна інформація по фактах, викладених у його скарзі; крім того, відповідачем не проведено належної перевірки цих фактів. Вважаючи у зв`язку із цим свої права, свободи та інтереси порушеними, позивач звернувся до суду з метою їх захисту. Просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою від 25.09.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, надати (надіслати) суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Ухвалу від 25.09.2020 відповідач отримав 06.10.2020.
Від представника Ожидівської сільської ради Буського району Львівської області через відділ діловодства, обліку та звернень громадян (канцелярію) суду 13.06.2020 за вх. №52404 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення вимог та зазначає, що ним не було допущено бездіяльності щодо розгляду скарги позивача, оскільки така була розглянута у порядку та строки, передбачені Законом України «Про звернення громадян». Вважає, що позовні вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими, відтак у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
На виконання процесуальних приписів Кодексу адміністративного судочинства України, позивач подав відповідь на відзив, в якій останній зазначив аналогічні підстави для задоволення позову, що і у позовній заяві.
Суд встановив таке.
06.09.2020 позивач звернувся до відповідача зі скаргою, в якій зазначено, що сусідка ОСОБА_2 та її співмешканець, які межують із його батьківською спадщиною в селі Йосипівка обікрали-обірвали всі вишні та абрикоси. Крім того, ним виявлено факт переміщення межі господарства сусідів із захопленням належної йому території. У підсумку просить вжити дієвих заходів до сусідки ОСОБА_2 та поновити його порушені права, як землекористувача.
10.09.2020 за вих.№336 відповідач сформував відповідь на звернення позивача, в якій роз`яснив, що документ містить посилання заявника на вчинення правопорушення, розгляд та прийняття рішення щодо яких не входить до повноважень Ожидівської сільської ради, відтак згідно з ст.7 Закону України від 02.10.1996 №393/96-ВР «Про звернення громадян» таке пересилається за належністю до Буського ВП ГУ НП у Львівській області, як відповідному органу для розгляду та прийняття рішення.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач не погоджується з діями відповідача та вважає їх протиправною бездіяльністю, які порушують вимоги ст. 40 Конституції України, ст. ст. 16, 19 Закону України «Про звернення громадян», а тому звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Закон України від 02.10.1996 № 393/96-ВР «Про звернення громадян» (зі змінами станом на момент виникнення спірних правовідносин) регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення (далі - Закон України «Про звернення громадян»).
Відповідно ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
За приписами ст. 3 Закону України «Про звернення громадян» під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Згідно з ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.
Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення.
Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.
Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Як вбачається зі змісту заявлених позовних вимог та наведених у позовній заяві обґрунтувань, позивач оскаржує бездіяльність відповідача щодо неналежного розгляду його скарги від 06.09.2020 та не проведення перевірки фактів, що викладені у скарзі за обов`язкової участі скаржника.
Як видно з матеріалів справи, скарга позивача від 06.09.2020 була отримана відповідачем 08.09.2020. 10.09.2020 відповідач надав відповідь на скаргу позивача. Позивач не оспорює дотримання відповідачем строку надання такої відповіді.
Позивач вказує у позовній заяві, що відповідач йому безпідставно відмовив у проведенні перевірки та наданні відповіді на його скаргу від 06.09.2020.
Зі змісту скарги позивача від 06.09.2020 видно, що позивач просить Ожидівську сільську раду Буського району Львівської області прийняти міри реагування до сусідки ОСОБА_2 та її співмешканця, які межують із його батьківською спадщиною в селі Йосипівка та обікрали-обірвали всі вишні та абрикоси, а також, що ним виявлено факт переміщення межі господарства сусідів із захопленням належної йому території.
Аналізуючи зміст скарги позивача від 06.09.2020, суд дійшов висновку, що у цій скарзі йдеться про можливе вчинення вказаними у ній особами правопорушення, заява про факт вчинення якого розглядається в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством.
З урахуванням того, що відповідно до ст.12 Закону України «Про звернення громадян» дія цього Закону не поширюється, зокрема, на порядок розгляду заяв і скарг громадян, встановлений кримінальним процесуальним законодавством, відтак, відповідач правомірно, з дотриманням строку, передбаченого законом, переслав скаргу позивача за належністю відповідному органу, що уповноважений розглядати питання вчинення кримінальних правопорушень - Буського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУ НП у Львівській області, про що повідомив позивача.
Щодо безпосередньо звернення позивача до Ожидівської сільської ради Буського району Львівської області зі скаргою на дії сусідів в порядку Закону України «Про звернення громадян», то суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 4 ст. 3 Закону України «Про звернення громадян» скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.
Як видно зі змісту цієї норми, то вона поширюється на конкретно визначене коло осіб, перелік яких є вичерпним.
Зазначене співвідноситься і з преамбулою Закону України «Про звернення громадян», відповідно до якої цей Закон регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Отже, фізичні особи, претензії до поведінки яких має позивач, не відносяться до переліку осіб, визначених Законом України «Про звернення громадян», щодо яких позивач може звертатися зі скаргою, зокрема, до органу місцевого самоврядування.
Таким чином, правове регулювання подання та розгляду скарги, з якою позивач звернувся до Ожидівської сільської ради Буського району Львівської області на можливе порушення закону сусідами, не є таким, що здійснюється на підставі, в порядку та відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
За таких обставин, суд дійшов висновку, що під час розгляду скарги позивача Ожидівська сільська рада діяла в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та не допустила порушення прав позивача, які б підлягали судовому захисту.
Крім того, в контексті наведених вище обставин, суд ураховує, що бездіяльність - це пасивна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним тих дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього обов`язків (завдань) згідно із чинним законодавством.
Натомість, сам по собі розгляд скарги особи та надання за її результатами відповіді передбачає здійснення активної форми поведінки суб`єкта владних повноважень.
У зв`язку із чим, суд вважає, що в даному випадку відповідачем не допущено протиправної бездіяльності щодо неналежного розгляду скарги позивача та, відповідно, про відсутність підстав до задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Враховуючи відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача, вимоги про зобов`язання вчинити дії шляхом надання обґрунтованої відповіді на всі порушені у скарзі питання, не підлягають задоволенню як похідні.
Щодо судових витрат, то питання щодо їх розподілу суд не вирішує, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору і такий ним не сплачувався.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Ожидівської сільської ради Буського району Львівської області (місцезнаходження: 80530, Львівська область, Буський район, с.Ожидів, вул.Головна, 1, код ЄДРПОУ 04372939) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії - повністю.
Судові витрати не розподіляються.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Суддя Лунь З.І.