
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2020 року Справа № 160/13116/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Віхрової В.С., розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
15.10.2020 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Головного управління ПФУ у Дніпропетровській області (надалі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на підставі заяви про призначення пенсії від 28.02.2020 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати час проходження військової служби в особливий період, а саме період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 16.11.2014 року по 05.01.2015 року, з 03.03.2015 року по 12.05.2015 року, з 10.07.2015 року по 09.08.2015 року в страховий стаж та стаж роботи за професією електрослюсар підземний в кратному розмірі один місяць служби за три;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового та пільгового стажу роботи період з 01.08.2014 р. по 31.08.2014 р. в кількості 31 день;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати в кратності, відповідно до Роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 період роботи на провідній професії - підземний прохідник з повним робочим днем в шахті з 25.06.1999 року по 26.03.2006 року до пільгового стажу;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" згідно заяви про призначення пенсії з 28.02.2020 року.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що не погоджується з підставами відмови в призначенні йому пенсії та вважає, що має достатній пільговий стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України « Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». На думку позивача наявні усі документи на підтвердження його пільгового стажу, які долучені до матеріалів справи та були подані до органу пенсійного фонду, у зв`язку із чим вважає достатніх підстав для задоволення позову у повному обсязі.
За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями Дніпропетровського окружного адміністративного суду справа №160/13116/20 передана до розгляду судді Віхровій В.С. 16.10.2020 р.
Частиною 2 ст. 257 КАС України встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 261 КАС України, відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі. Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.
У відповідності до ч.1 ст. 262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
12.11.2020 р. до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого висловлює незгоду з вимогами позову та зазначає наступне. ОСОБА_1 звернувся до органу пенсійного фонду із заявою від 28.02.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Головне управління листом від 10.03.2020 № 1385/03.05-17 повідомило позивача про відмову в призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до п. 19 ст.6 Закону України "Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту" ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 10.08.2015 року. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 "Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення", особам, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, командирами (начальниками) військових частин (органу, підрозділу) чи іншого керівника установи, закладу, надаються довідки про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення. Відповідно до довідки № 4/1252 від 14.08.2019, виданої Павлоградським об`єднаним міським військовим комісаріатом Дніпропетровської області, та довідок про безпосередню участь особи в антитерористичній операції від 07.05.2019 № 86, від 02.03.2015 р. №495, від 15.05.2015 № 1017, виданих Національною гвардією України, ОСОБА_1 проходив військову службу під час мобілізації з 21.08.2014 по 10.08.2015 та в період з 16.11.2014 по 05.01.2015, з 03.03.2015 по 12.05.2015, з 10.07.2015 по 09.08.2015 приймав участь в бойових діях в зоні АТО у складі в/ч 3011. З огляду на положення статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII період проходження військової служби з 21.08.2014 по 10.08.2015 під час часткової мобілізації в особливий період зарахований позивачу до загального та пільгового стажу роботи згідно статті 114 Закону України №1058 в одинарному розмірі. Відповідно до довідки № 4/1252 від 14.08.2019 проходив військову службу під час мобілізації з 21.08.2014 по 10.08.2015. У вересні 2014 грошове забезпечення нараховане 1252,64 грн., з них 193,40 грн. за серпень 2014. Мінімальна заробітна плата у серпні та вересні становить 1218 грн., тобто, до страхового та пільгового стажу за серпень 2014 можливо зарахувати 5 днів, за вересень 2014 - 26 днів. Відповідно до витягу з програми ІКІС ПФУ ППВП (форма РС-право) пільговий стаж роботи позивача станом на 28.02.2020 складає 24 роки 05 місяців 13 днів, що недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах згідно ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (менше 25 років). Щодо надання роз`яснення зарахування періоду безпосередньої участі в АТО на пільгових умовах та у пільгових розмірах - один місяць служби за три, відповідно до наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року, відповідач наводить положення п.п. 1, 2.3 п.3 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530, п.п. 2.3 п. 3 Наказу Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530, п.п. «а» п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393, враховуючи які вважає, що Наказ Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530 застосовується виключно для призначення пенсії військовослужбовцям за вислугу років. Міністерство оборони України, в межах своїх повноважень, має право надати роз`яснення щодо порядку застосування Наказу Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530. За таких обставин, відповідач просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Також на вимогу суду до відзиву відповідач надано копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
Судом під час розгляду даної справи враховані положення постанови КМУ №211 від 11.03.2020 р. «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу CODIV-19» (зі змінами та доповненнями) та впровадження низки заходів на виконання рішення уряду відносно даного питання.
У відповідності до ч. 4 ст. 229 КАС України, до фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Положенням статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (надалі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 2 Закону № 1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 28.02.2020 р. звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою та відповідними документами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Листом відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 10.03.2020 року за №2385/03.05-17 позивачу повідомлено про відмову в призначенні пенсії в зв`язку з недостатністю пільгового стажу.
Відповідачем було зазначено, що пільговий стаж можливо буде зарахувати тільки після проведення акту зустрічної перевірки щодо обґрунтованості та достовірності пільгової довідки № 127 від 28.02.2020 року виданої ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління Павлоградське» ш. «Тернівська» та сплати внесків за лютий 2020 року.
Документальні підтвердження проведення акту зустрічної перевірки в матеріалах справи відсутні.
08.09.2020 р. позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Листом відділу з питань перерахунків пенсій №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 21.09.2020 р. за №0400-0319-8/84206 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за відсутності пільгового стажу та надано наступне обґрунтування підстав відмови.
Так, згідно трудової книжки та наданої пільгової довідки № 127 від 28.02.2020 р. позивач працював: у ВСП "Шахта "Тернівська" з 21.11.1994 по 28.11.1994 - підземним учнем гірника підземного з повним робочим днем в шахті, з 27.08.1996 по 02.09.1996 - підземний учень гірника підземного з повним робочим днем в шахті; з 03.09.1996 по 10.10.1996 - курси з відривом від виробництва за професією "гірник підземний", з 11.10.1996 по 04.04.1999 - гірник підземний з повним робочим днем в шахті, з 05.04.1999 по 24.06.1999 - курси з відривом від виробництва з професії "прохідник", з 25.06.1999 по 26.03.2006 - прохідник підземний з повним робочим днем у шахті, з 27.03.2006 по 29.08.2006 - курси з відривом від виробництва за професією "електрослюсар підземний", 30.08.2006 по 31.08.2006 - підземний прохідник з повним робочим днем в шахті (повернувся на основне місце роботи),; з 01.09.2006 по теперішній час - електрослюсар підземний на дільниці підготовчих робіт з повним робочим днем в шахті. Згідно довідки № 4/1252 від 14.08.2015 року, виданої Павлоградським об`єднаним міським військовим комісаріатом позивач проходив військову службу при частковій мобілізації з 21.08.2014 по 10.08.2015. Згідно довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, виданої військовою частиною 3011 Національної гвардії України, від 02.03.2015 №495 та № 86 від 07.05.2019 в період з 16.11.2014 по 05.01.2015 р.. з 03.03.2015 по 13.05.2015р. та з 10.07.2015 по 09.08.2015 р. брав безпосередню участь в антитерористичній операції. У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків. Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. Згідно довідки, виданої Військовою частиною 3011 Національної гвардії України № 405 від 07.09.2020 року, позивач проходив військову службу у військовій частині 3011 Національної гвардії України з 21 серпня 2014 року по 10 серпня 2015 року. У вересні 2014 року грошове забезпечення нараховано 1252.64 грн: з них 193,40 грн. за серпень 2014 року. Мінімальна заробітна плата у серпні та вересні 2014 року становила 1218 грн. Тобто до страхового та пільгового стажу за серпень 2014 року зараховується 5 днів, а у вересні 26 днів. Стаж роботи в підземних умовах, який враховується для визначення права на пільгову пенсію незалежно від віку до статті 114 Закону з урахуванням кратності складає 24 роки 11 місяці 16 днів (менше 25 років ), що недостатньо для призначення пільгової пенсії.
Не погоджуючись з такими підставами відмови, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.
Пенсія за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників визначена статтею 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно вимог ч.3 ст. 114 Закону України « Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» , право виходу на пенсію за віком на пільгових умовах не залежно від віку, мають працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
Процедура подання документів для оформлення пенсій визначається Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. № 22-1 (надалі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 1.1 Порядку 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Згідно пункту 2.1 Порядку 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування та документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (надалі - Порядок №637). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку 22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно до ст. 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника встановлює «Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105 (надалі Порядок № 18-1).
Згідно з п. 3 Порядку № 18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Таким чином, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. І лише у разі її відсутності, або відсутності в ній відповідних записів, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, зокрема, уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Закон України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, дає підстави для висновку про те, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Згідно трудової книжки на імя позивача серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 працював в ПАТ «Павлоградвугілля» шахта «Тернівська» ШУ «Павлоградське» на посадах , які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, а саме:
24.11.1994 р.- 28.11.1994 р. - учнем гірника підземного з повним робочим днем в шахті (00 років 00 місяців 08 днів - робота на непровідній професії);
30.11.1994 р. -11.06.1996 р. - служба в Армії;
27.08.1996 р. - 02.09.1996 р. -підземним учнем гірника підземного з повним робочим днем в шахті (00 років 00 місяців 08 днів - робота на непровідній професії);
11.10.1996 р.- 04.04.1999 р. - підземним гірником з повним робочим днем в шахті (02 роки 05 місяців 24 днів );
25.06.1999 р.- 26.03.2006 р.- підземним прохідником з повним робочим днем в шахті (06 років 09 місяців 02 дні)- провідна професія;
30.08.2006 р.- 28.02.2020 р. - електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті (13 років 05 місяців 29 днів).
Робота на зазначених посадах віднесена до Списку № 1, про що міститься відмітка про проведення атестації в трудовій книжці.
Пільговий характер праці підтверджується пільговою довідкою № 127 від 28.02.2020 р.
Вказані обставини відповідачем по справі не заперечуються.
Відповідно до роз`яснень Міністерства Соцполітики населення України від 20.01.1992 № 8, працівники зайняті на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності до ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювали повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземного та в металургії роботи із зарахуванням до нього кожного року роботи на провідних професіях (машиністи гірничих виймальних машин) - за 1 рік З місяці роботи.
Згідно військового квитка серії НОМЕР_3 в період з 21.08.2014 року по 10.08.2015 року позивач проходив військову службу при частковій мобілізації на підставі указу Президента України № 607/2014 від 21.07.2014 року про часткову мобілізацію із збереженням місця роботи та середнього заробітку, період проходження військової служби при частковій мобілізації також підтверджується довідкою № 4/1252 від 14.08.2015 року.
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 , виданим Головним управлінням Національної гвардії України позивач має статус учасника бойових дій.
Згідно довідки № 495 від 02.03.2015 р. та довідки № 86 від 07.05.2019 р., виданими військовою частиною №3011, позивач безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 16.11.2014 р. по 05.01.2015 р., з 03.03.2015 р. по 13.05.2015 р., з 10.07.2015 р. по 09.08.2015 р.
В загальному підрахунку вказаний період складає 00 років 05 місяців 04 дні, з огляду на що цей період зараховується до пільгового стажу роботи в потрійному розмірі (один місяць служби за три).
Разом з тим, за даними органу пенсійного фонду пільговий стаж позивача без урахування періоду безпосередньої участі в антитерористичній операції 00 років 05 місяців 04 дні в потрійному розмірі складає:
00 років 00 місяць 08 днів + 01 рік 06 місяців 12 днів + 00 років 00 місяців 08 днів +02 роки 05 місяців 24 дні+08 років 03 місяців 02 дні+13 років 05 місяців 29 днів = 25 років 09 місяців 23 дні - робота за ст. 14 - 25 років - робота на непровідних професіях (зараховується до пільгового стажу без кратності).
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни здійснює Закон України «Про військовий обов`язок та військову службу» № 2232-ХІІ.
Відповідно до положень статті 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Відповідно до абз.1 п.19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій є військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Відповідно до посвідчення УБД серія НОМЕР_1 від 10.08.2015 р. позивач є учасником бойових дій.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до ст.ст. 1, 2 цього Закону військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції Українита законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно зі статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно- технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Як було зазначено судом вище, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів ПФУ визначено Законом № 1058-ІV.
Законом України № 3108-ІV від 17.11.2005 внесені зміни до деяких законодавчих актів України у зв`язку з прийняттям Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування."
Відповідно до пункту 16 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-праве акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії. - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
Аналогічні положення закріплені в наведеній судом вище ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 р.
Стаття 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Порядок організації з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, передбачено наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014р. "Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років" зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року № 1294/2607.
А саме пунктом 2.3 розділу 2 цього положення передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Аналогічна норма закріплена у постанові КМУ № 393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей».
Враховуючи те, що на момент призову на дійсну військову службу на підставі Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» № 607/2014 від 21.07.2014 р. ОСОБА_1 працював за професією, що надавала право на пенсію на пільгових умовах, а саме електрослюсар підземний з повним робочим днем під землею, що є провідною професією, та після звільнення в запас приступив до роботи на цій посаді, суд дійшов висновку, що позивач має право на зарахування періоду перебування на військовій службі та періоду безпосередньої участі в АТО до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в кратному розмірі відповідно до наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 р. "Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років" яким передбачено, період перебування в районах проведення антитерористичної операції підлягає зарахуванню на пільгових умовах один місяць за три.
З урахуванням викладеного пільговий стаж позивача станом на момент первинного звернення до органу пенсійного фонду (28.02.2020 р.) складає:
24 роки 03 місяці 23 дні - робота за ст. 14 - 25 років - робота на непровідних професіях (зараховується до пільгового стажу без кратності);
Робота на провідній професії - додатково з застосуванням кратності 1,25- 01 рік 06 місяців.
Період безпосередньої участі в бойових діях 00 років 05 місяців - в кратному зарахуванні 1:3 складає 15 місяців, які додатково зараховуються до пільгового стажу роботи.
Враховуючи, що з кратного періоду безпосередньої участі 05 місяців вже враховані в одинарному розмірі в періоді мобілізації, тому для кратного обчислення зараховується додатково 10 місяців.
Таким чином пільговий стаж роботи складає : 23 роки 03 місяці 23 дні + 00 рік 10 місяців 4 дні ( кратність АТО) + 01 рік 06 місяців= 26 років 07 місяць 27 днів.
Отже, станом на момент звернення із заявою від 28.02.2020 року до Відповідача про призначення пенсії на пільгових умовах з урахуванням кратного обчислення періоду мобілізації та безпосередньої участі в АТО позивач мав достатній стаж для призначення пенсії відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», тобто понад 25 років.
Відносно врахування до страхового та пільгового стажу серпень та вересень 2014 року, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Страховий стаж обчислюється в місцях - відповідно до ч.2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
На підставі Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» № 607/2014 від 21.07.2014 року позивач був призваний на дійсну військову службу з підприємства ДТЕК «Павлоградвугілля» зі збереженням робочого місця та заробітної плати. Відповідно даних реєстру застрахованих осіб, які містяться в матеріалах справи, де інформація за серпень 2014 року - вказує про страхувальника НОМЕР_4 ПАТ ДТЕК «Павлоградвугілля» та суму сплаченої заробітної плати в розмірі 7733.33 грн., має позначку -страховий стаж складає за серпень 2014 року- 31 день. Відомості по спеціальному стажу також містять інформацію про зарахування до пільгового стажу в серпні 2014 року- 31 день; за вересень 2014 року - відповідно до довідки військової частини 3011 № 405 від 07.09.2020 року сума виплаченого грошового забезпечення в вересні 2014 року складала - 1252,64 грн.
Відповідно до положень Постанови КМУ № 770 «Про затвердження порядків зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу та подання відсутніх у Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків стосовно військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб начальницького і рядового складу, поліцейських», відповідно до якої відповідач визначає суму сплаченого соціального внеску - прийнята 21 серпня 2019 року, та п. 4 цієї постанови визначено час подання звітності за 2014 рік - до 01 жовтня 2021 року.
Крім того, стосовно посилання відповідача на відсутність актів перевірок (звірок) пільгових довідок слід зазначити, що згідно наведених вище судом положень ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та п. 1 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» від 12.08.1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
В трудовій книжці позивача, яка була досліджена під час судового розгляду справи містяться дані про роботу, з посиланням на відповідні накази як на підставу внесення цих записів, записи завірені підписом повноважної особи та печаткою, не містять виправлень, підчисток, тобто оформлені належним чином.
Крім того, маються відомості про проведення атестації та підтвердження права на пільгову пенсію за Списком № 1.
Тобто, вказані записи у повному обсязі підтверджують факт роботи у підземних умовах, тому посилання відповідача на відсутність актів перевірок пільгових довідок є безпідставним та такими, що повністю спростовані матеріалами справи.
Відтак висновки пенсійного фонду, які стали підставами для не зарахування спірних періодів і не призначення пенсії позивачу, суд визнає протиправними.
Оскільки встановлені обставини справи та вимоги законодавства свідчать про надання позивачем передбачених законодавством відомостей для підтвердження спірних періодів, а підстави їх не зарахування визнані судом протиправними, тому спірні періоди роботи мають бути зараховані до пільгового стажу позивача, та враховуючи висновки суду про наявність пільгового стажу роботи позивача понад 25 років, шо відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є достатнім для призначення особі пільгової пенсії, інших підстав відмови в призначенні пенсії судом не встановлено а відповідачем по справі не наведено, суд дійшов висновку про наявність підстав для призначення позивачу пенсії за його заявою ід 28.02.2020 р.
Суд вважає за необхідне зазначити, що в п.3.1. Рішення Конституційного Суду України (Справа №1-25/2010 від 29 червня 2010 року) зазначено, що одним із елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.
Частиною 2 ст. 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Рисовський проти України» (№ 29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов`язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб`єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу «доброго врядування».
Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (див. рішення у справах «Beyelerv. Italy» № 33202/96, «Oneryildizv. Turkey» № 48939/99, «Moskalv. Poland» № 10373/05).
Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, враховуючи положення статті 245 КАС України з метою ефективного відновлення порушеного права позивача та дотримання його соціальних гарантій і реалізації права на належне соціальне утримання суд дійшов висновку, що позов має бути задоволений з шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на підставі заяви про призначення пенсії від 28.02.2020 року; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати час проходження військової служби в особливий період, а саме період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 16.11.2014 року по 05.01.2015 року, з 03.03.2015 року по 12.05.2015 року, з 10.07.2015 року по 09.08.2015 року в страховий стаж та стаж роботи за професією електрослюсар підземний в кратному розмірі один місяць служби за три, зарахувати до страхового та пільгового стажу роботи період з 01.08.2014 р. по 31.08.2014 р. в кількості 31 день, зарахувати в кратності, відповідно до Роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 період роботи на провідній професії - підземний прохідник з повним робочим днем в шахті з 25.06.1999 року по 26.03.2006 року до пільгового стажу та зобов`язати призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" згідно його заяви про призначення пенсії з 28.02.2020 року.
Разом з тим, в частині вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити пенсію позивачу слід відмовити, з огляду на те, що такі вимоги є передчасними в розумінні положень статті 5 КАС України.
Такий спосіб захисту, на переконання суду, матиме наслідком дотримання судом основних принципів здійснення судочинства, не буде втручанням у дискреційні повноваження органу пенсійного фонду.
Решта доводів сторін висновків суду по суті спору не спростовують.
При цьому, суд виходить з положень, закріплених в п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень, де вказано, що обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо.
За наведених обставин у сукупності, позовна заява підлягає частковому задоволенню.
У відповідності до положень ст.139 КАС України, за наслідками розгляду даної справи, розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору згідно п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 132, 139, 246, 297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково;
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на підставі заяви про призначення пенсії від 28.02.2020 року;
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати час проходження військової служби в особливий період, а саме період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 16.11.2014 року по 05.01.2015 року, з 03.03.2015 року по 12.05.2015 року, з 10.07.2015 року по 09.08.2015 року в страховий стаж та стаж роботи за професією електрослюсар підземний в кратному розмірі один місяць служби за три;
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового та пільгового стажу роботи період з 01.08.2014 р. по 31.08.2014 р. в кількості 31 день;
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати в кратності, відповідно до Роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 період роботи на провідній професії - підземний прохідник з повним робочим днем в шахті з 25.06.1999 року по 26.03.2006 року до пільгового стажу;
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" згідно заяви про призначення пенсії з 28.02.2020 р.
В іншій частині вимог позову відмовити.
Розподіл судових витрат за наслідками розгляду справи не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.С. Віхрова