
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2020 року ЛуцькСправа № 140/13538/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Димарчук Т.М.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій та зобов`язання ГУ ПФ України у Волинській області здійснити виплату 100% належної ОСОБА_1 пенсії починаючи з 01.01.2018 із врахуванням 90% відповідних сум грошового забезпечення згідно з рішенням Волинського окружного адміністративного суду у справі №140/3911/20 від 14.04.2020; зобов`язання нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів з виплати сум пенсії у заниженому розмірі, передбачену постановою КМУ №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018, станом на дату виплати заборгованості у відповідному місяці.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
20.02.2020 позивач звернувся з письмовою заявою до відповідача з проханням про проведення перерахунку пенсії та здійснення доплати з 05.03.2019 (враховуючи раніше виплачені суми з врахуванням 100% суми підвищеної пенсії, визначеної станом на 01.01.2018), однак ГУ ПФ України у Волинській області на зазначений лист не надало відповіді про задоволення вимог ОСОБА_1 .
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14.04.2020 у справі №140/3911/20 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФ України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, задоволено позовні вимоги позивача, визнано протиправними дії ГУ ПФ України у Волинській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із 90 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018. Зобов`язано ГУ ПФ України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (з урахуванням виплачених сум) із розрахунку 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018.
Зазначає, що ГУ ПФ України у Волинській області при проведенні перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14.04.2020 у справі №140/3911/20 не виплатило позивачу 100% належної йому пенсії із розрахунку 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, Так, починаючи з 01.01.2018 виплата перерахованої пенсії ОСОБА_1 здійснювалася поетапно у таких розмірах: з 01.01.2018 у розмірі 50% підвищення пенсії, з 01.01.2019 до 01.01.2020 - 75% підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, а з 01.01.2020 - 100 відсотків.
Позивач вважає, що вчиняючи протиправні дії щодо безпідставної виплати пенсії в заниженому розмірі, відповідач порушив його права та інтереси, передбачені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 після перегляду судом апеляційної інстанції, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вважає, що відповідач зобов`язаний виплачувати пенсію з 01.01.2018 з урахуванням 100 відсотків належних йому сум пенсійних виплат.
Крім того, вважає, що у зв`язку з порушенням встановлених строків виплати нарахованих доходів, у тому числі пенсії, він має право на нарахування та виплату на його користь суми компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати.
З врахуванням наведеного просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 21.09.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі відповідно до вимог статті 262 КАС України.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву від 13.10.2020 №0300-0802-8/33577 позовні вимоги не визнала, просила відмовити у задоволенні позову повністю, мотивуючи тим, що згідно із Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), усі призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних, категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), якою зобов`язано перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне, забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01.03.2018.
На виконання Постанови №103 Головним управлінням ПФУ у Волинській області було перераховано пенсію позивача з 01.01.2018 та проведено її виплату у встановленому порядку у розмірі 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14.04.2020 у справі №140/3911/20 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФ України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, яким зобов`язано ГУ ПФ України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (з урахуванням виплачених сум) із розрахунку 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018, відповідач 28.08.2018 у добровільному порядку прийняв розпорядження яким у перерахунку пенсії з 01.01.2018 замість 70% застосував 90% відповідних сум грошового забезпечення. Відповідно до розпорядження головним управлінням зроблено розрахунок на доплату пенсії позивачу за рішенням суду, яка за період з 01.01.2018 по серпень 2020 року складає 59 823,00 грн.
Разом з тим, 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, а відтак, відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 14.08.2019 №804, яка набрала чинності 04.09.2019, встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" встановлено, що з 01.01.2020 виплата пенсій призначених згідно із законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'' до 01.03.2018 та перерахованих з 01.01.2018 здійснюється у підвищеному розмірі, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Жодних інших рішень Кабінету Міністрів України щодо перерахунку пенсії позивача в інших розмірах чи строках її виплати не приймалось.
Тому, ГУ ПФ України у Волинській області не визнає позовні вимоги ОСОБА_1 про виплату йому перерахованої пенсії з 01.01.2018 по 01.01.2020 у розмірі 100% суми підвищення перерахованої пенсії на підставі Постанови №103, у зв`язку з наявністю обставин, а саме дії у 2019 році Постанови №804 та дії з 31.01.2020 щомісячно та надалі Постанови №1088.
Відтак, позивачу на виконання рішення суду фактично проведено перерахунок та виплату за 2018 рік пенсії за нормами Постанови №103 - розмірі 50 відсотків суми підвищення пенсії, за 2019 рік за нормами Постанови №804 - розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, а за 2020 рік - за нормами Постанови №1088 - у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Щодо вимоги позивача про нарахування компенсації втрати частини доходів, зазначає, що позивачем не надано доказів невчасної виплати йому грошових коштів. За відсутності рішення суду про нараховані спірні суми у справі, яка ще не розглянута та по ній не прийнято рішення, і як наслідок немає факту порушення строків виплати таких сум з вини головного управління, питання компенсації втрати частини доходів є передчасне.
З наведених підстав представник відповідача просила у задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши письмові пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, а також письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 22.04.2001 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області. Пенсія позивачу призначена у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.
З 01.01.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31.08.2018 №11/8494 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб" від 21.02.2018 №103 у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14.04.2020 у справі №140/3911/20 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФ України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, задоволено позовні вимоги позивача, визнано протиправними дії ГУ ПФ України у Волинській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із 90 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018. Зобов`язано ГУ ПФ України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (з урахуванням виплачених сум) із розрахунку 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14.04.2020 у справі №140/3911/20 відповідач 28.08.2018 у добровільному порядку прийняв розпорядження яким здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31.08.2018 №11/8494 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення. Таким чином, розмір пенсії позивача з 01.01.2018 становить 11704,50 грн.
Відповідно до розпорядження головним управлінням зроблено розрахунок на доплату пенсії позивачу за рішенням суду, яка за період з 01.01.2018 по серпень 2020 року складає 59 823,00 грн.
Відповідно до наданого розрахунку, перерахована пенсія за рішенням суду підлягає виплаті у таких розмірах: з 01.01.2018 по 31.12.2018 - 8472,14 грн щомісячно (з врахуванням 50% суми підвищення пенсії); з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 10088,32 грн щомісячно (з врахуванням 75% суми підвищення пенсії); з 01.01.2020 - 11704,50 грн щомісячно (з врахуванням 100% суми підвищення пенсії).
ОСОБА_1 вважаючи дії відповідача щодо перерахунку та виплаті йому пенсії з 01.01.2018 у розмірі меншому ніж 100 відсотків суми підвищення протиправними, звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає таке.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності з 01.01.2017, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З наведеного слідує, що Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії звільненим із служби військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок №45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців. Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103) ця постанова набирає чинності з 01.03.2018.
З метою реалізації положень частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103).
Відповідно до пункту 1 вказаної постанови постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Згідно із пунктом 2 цієї постанови виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Відповідно до пункту 6 Постанови №103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393", а саме пункт 5 викладено в такій редакції: " 5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.".
Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
З матеріалів пенсійної справи позивача №N/А988 вбачається, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14.04.2020 у справі №140/3911/20 відповідач 28.08.2018 у добровільному порядку прийняв розпорядження яким здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31.08.2018 №11/8494 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення. Розмір пенсії позивача з 01.01.2018 після перерахунку становить 11704,50 грн.
Згідно постанови КМУ №103 підвищення становить 6464,73 грн. Виплата перерахованої пенсії позивача здійснюється поетапно у таких розмірах: з 01.01.2018 по 31.12.2018 - у розмірі 50 % суми підвищення, тобто 3232,37 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75% суми підвищення пенсії, тобто 4848,55 грн, визначеної станом на 01.03.2018. з 01.01.2020 - щомісячно 100% від підвищення, тобто 6464,73 грн.
Відповідно до розпорядження головним управлінням зроблено розрахунок на доплату пенсії позивачу за рішенням суду, яка за період з 01.01.2018 по серпень 2020 року складає 59 823,00 грн.
Разом з тим, 12.12.2018 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до частини другої статті 255 КАС України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.
Частиною другою статті 265 КАС України встановлено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, положення пунктів 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05.03.2019.
Отже, у зв`язку із визнанням нечинним пункту 2 постанови КМУ №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Враховуючи, що відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу у період з 01.01.2018 по 04.03.2019 не мав правових підстав для неврахування та не застосування до спірних правовідносин положення норм статті 63 Закону № 2262-ХІІ та Постанови №103.
На вказаний календарний проміжок часу Постанова №103 такою, що суперечить Конституції України або вимогам закону не визнавалась та не скасовувалась, а відтак була діючою, і як наслідок, підлягала обов`язковому застосуванню в межах спірних правовідносин.
Суд зазначає, що Постанова №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Таким чином, дії ГУ ПФУ у Волинській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії позивача за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії з 01.01.2018 по 31.12.2018 та 75 % суми підвищення пенсії з 01.01.2019 по 04.03.2019, визначеного станом на 01.03.2018 не можуть вважатися протиправними.
Визнання нечинними в подальшому пунктів 1, 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може мати наслідком визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку пенсії до визнання нечинною Постанови №103.
Відтак, відповідач розраховуючи суму виплати 50% підвищення до пенсії позивача, перерахованої з 01.01.2018 у період з 01.01.2018 по 31.12.2018 та 75% підвищення до пенсії позивача у період 01.01.2019 по 04.03.2019, діяв у відповідності до п. 2 Постанови №103, яка була чинною на той час, та не порушив вимог частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ.
При вирішенні даного спору суд враховує і правові висновки, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.08.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020 у зразковій справі №160/3586/19, які полягають у наступному: у зв`язку із скасуванням пункту 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано. З огляду на викладене Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду вказав, що з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії. Велика Палата Верховного Суду погодилася із висновком суду першої інстанції, що на момент ухвалення рішення у цій зразковій справі дії Головного управління ПФУ щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05.03.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними.
Верховний Суд у справі №160/3586/19 не викладав правову позицію щодо протиправності поетапної виплати підвищення пенсії за період з 01 січня 2018 року по 04 березня 2019 року.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, у зв`язку з набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 пункт 2 Постанови №103 щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії є нечинним, а тому виплата позивачу пенсії у розмірі 75% суми підвищення пенсії надалі є безпідставно, оскільки з 05.03.2019 позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Такий висновок узгоджується з правовим висновком Верховного Суду у постанові від 09.04.2020 у справі №640/19928/18.
Разом з тим, 14.08.2019 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (далі - Постанова №804, набрала чинності з 04.09.2019), якою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Отже, з 04.09.2019 Кабінетом Міністрів України запроваджено на 2019 рік виплату пенсій, призначених згідно з Законом №2262-ХІІ та відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
З огляду на ту обставину, що Постанова №804 набрала чинності 04.09.2019, виплата позивачу пенсії в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії є безпідставною лише в період з 05.03.2019 по 03.09.2019 включно.
Верховний Суд у постанові від 16.10.2020 у справі №2040/6740/18 зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України у області, як територіальний орган центрального органу виконавчої влади, у своїй діяльності повинен керуватись, зокрема, обов`язковими до виконання постановами Кабінету Міністрів України, який за своїм конституційним статусом є вищим органом у системі органів виконавчої влади, при цьому ГУ ПФ не наділене правом діяти на власний розсуд всупереч вимог підзаконних нормативно - правових актів, відступати від положень останніх, якщо такі є чинними, їх дія не зупинена, в порядку, передбаченому Конституцією і законами України, або вони не визнані неконституційними, протиправними, нечинними чи не скасовані у судовому порядку.
Постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 у справі №640/19133/19, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, визнана протиправною та нечинною. Однак на момент втрати чинності Постановою №804 на підставі рішення суду діє постанова Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1088 "Деякі питання виплат пенсій окремим категоріям громадян", пунктом 1 якої установлено, що з 1 січня 2020 року виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374), здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Одночасно виключено пункти 1-3 Постанови №103.
Таким чином, аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає, що саме з 05.03.2019 до 03.09.2019 включно (до дати набрання чинності Постановою №804) ГУ ПФУ у Волинській області має виплачувати позивачу в підвищену пенсію у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нарахувати компенсацію втрати частини доходів, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 55 Закону №2262-XII передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, урегульовані Законом України від 19.10.2000 №2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" (далі - Закон №2050-ІІІ).
Відповідно до статей 1, 2 Закону №2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно зі статтею 3 Закону №2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Статтею 4 Закону №2050-ІІІ визначено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Відповідно до статті 6 Закону №2050-ІІІ компенсація виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.
З системного аналізу правових норм слідує, що основними умовами для виплати суми компенсації є: 1) порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та 2) виплата нарахованих доходів. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу.
Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 10.02.2020 у справі № 134/87/16-а, від 05.03.2020 у справі №140/1547/19.
В межах розгляду даної справи встановлено, що позивачу під час здійснення перерахунку пенсії на підставі Постанови №103 у період з 05.03.2019 по 03.09.2019 виплачено перераховану пенсію у розмірі 75% підвищення пенсії замість 100%. Разом з тим, беручи до уваги вищенаведені норми права, компенсація нараховується та виплачується при виплаті доходу, тобто право на компенсацію позивач набуває в момент отримання (виплати) доходу.
В даному випадку позивач просить нарахувати компенсацію на ще не виплачені суми пенсії, що не підпадає під визначення доходів, передбачених Законом №2050-ІІІ, за порушення строків виплати яких сплачується компенсація.
У постановах Верховного Суду від 18.09.2018 у справі №522/535/17, від 25.10.2018 у справі №420/1410/17 зазначено про передчасність виплати позивачу компенсації частини доходів, оскільки відповідно до статті 4 Закону №2050-ІІІ виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Враховуючи відсутність підстав вважати, що право на отримання компенсації при відновленні виплати пенсії буде порушене відповідачем, задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.
Отже, позовні вимоги в частині зобов`язання нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів спрямовані на майбутнє та є передчасними, а тому не підлягають до задоволення.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, на підставі аналізу норм чинного законодавства, що врегульовує спірні правовідносини, та встановлених обставин справи, перевірених письмовими доказами, правових висновків Верховного Суду у зразковій справі №160/3586/19, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо виплати позивачу пенсії в період з 05.03.2019 по 03.09.2019 у розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії та зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу за період з 05.03.2019 по 03.09.2019 у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, з урахуванням виплачених сум, визначеного станом на 01 березня 2018 року та про відмову у задоволенні решти позовних вимог.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог в розмірі 420,40 грн, сплачений згідно з квитанцією №0.0.1822820230.1 від 03.09.2020 (а.с.5).
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року (включно) у розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням проведених виплат.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року (включно) у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням проведених виплат.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 420,40 грн (чотириста двадцять гривень 40 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, буд. 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя Т.М. Димарчук