
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2020 року Справа № 160/15478/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіКоренева А.О. за участі секретаря судового засіданняКандиби Ю.О. за участі: сторони не з`явились розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Офіційного спостерігача від Громадської організації "ПРОПОЗИЦІЯ" - ОСОБА_1 до заступника голови Шевченківської районної в місті Дніпрі територіальної виборчої комісії Дніпропетровської області Сухомлинової Анжели Миколаївни про встановлення факту грубого порушення виборчого законодавства та визнання протиправною і скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адмністративного суду надійшов позов Офіційного спостерігача від Громадської Організації "Пропозиція" - ОСОБА_1 до заступника голови Шевченківської районної в місті Дніпрі територіальної виборчої комісії Дніпропетровської області Сухомлинової Анжели Миколаївни про встановлення факту грубого порушення виборчого законодавства та визнання протиправною і скасування постанови, в якому просить:
встановити факт грубого порушення ОСОБА_2 законодавства про вибори та достроково припинити її повноваження;
визнати протиправною та скасувати постанову № 20/11/20 від 20 листопада 2020 року. В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що дії ОСОБА_3 , які полягають у намаганні в протиправний спосіб та в порушення порядку, визначеного Виборчим кодексом України, внести зміни до затвердженого порядку денного, звільнення системних адміністраторів, діловода, звільнення членів виборчої комісії, які вже виключені поданням про заміну члена виборчої комісії суб`єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії, є безпідставними та спричинили блокування засідання від 19 листопада 2020 року, що позбавило можливості розглянути інші питання, передбачені порядком денним, що підпадає під склад правопорушення, передбаченого диспозицією ч. 3 ст. 157 КК України, та здійснила завідомо неправдиве повідомлення про злочин відносно системного адміністратора, що також кваліфікується як кримінальне правопорушення за ч. 1 ст. 383 КК України - є грубим порушенням законодавства України. Крім того, 20 листопада 2020 року, комісія після закриття засідання Головою, у складі заступника Голови ОСОБА_3 , членів: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , Неклеса М.О., ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , Дягель Т.М., ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ухвалили протиправну постанову №20/1 1/20 від 20 листопада 2020 року, на підставі якої було звільнено системних адміністраторів та діловода та прийнято рішення про укладення Договорів з системним адміністратором ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та діловодом ОСОБА_13 та доручено заступнику голову ОСОБА_14 укласти вказані ЦПХ Договори. Таким чином, вказана комісія користуючись більшістю у складі, ухвалює неправомірні рішення відповідно до Постанови №111 та перешкоджає роботі Шевченківської районної в м. Дніпрі територіальної виборчої комісії Дніпропетровської області.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 21.11.2020р. о 23.00 год.
У встановлений судом строк відзиву на позовну заяву відповідачем до суду не направлено, будь-яких заперечень проти позовних вимог не надано.
У підготовче засідання сторони не з`явився, повідомлялись судом належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2020 року, яка занесена до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 21 листопада 2020 року о 23.45 год.
У судове засідання сторони не з`явився, повідомлялись судом належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Враховуючи наведене, належне повідомлення сторін про дату, час та місце розгляду даної справи, строки розгляду справи, встановлені ст. 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути дану справу за даної явки сторін та за наявними у справі доказами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено, матеріалами справи підтверджено наступне.
Постановою Шевченківської районної у місті Дніпрі територіальної виборчої комісії Дніпропетровської області від 20 листопада 2020 року № 20/11/20, прийнято рішення:
розірвати з 21 листопада 2020 року договір про надання територіальній виборчій комісії послуг (виконання робіт), пов`язаних з підготовкою та проведенням місцевих виборів, укладений Шевченківською районною в місті Дніпрі територіальної виборчої комісії Дніпропетровської області з системним адміністратором ОСОБА_15 ;
розірвати з 21 листопада 2020 року договір про надання територіальній виборчій комісії послуг (виконання робіт), пов`язаних з підготовкою та проведенням місцевих виборів, укладений Шевченківською районною в місті Дніпрі територіальної виборчої комісії Дніпропетровської області із спеціалістом по роботі з комп`ютером та інформаційно-аналітичної системо ЦВК ІАС «Місцеві вибори» ОСОБА_16 .
розірвати з 21 листопада 2020 року договір про надання територіальній виборчій комісії послуг (виконання робіт), пов`язаних з підготовкою та проведенням місцевих виборів, укладений Шевченківською районною в місті Дніпрі територіальної виборчої комісії Дніпропетровської області з діловодом ОСОБА_17 ;
укласти з 20 листопада 2020 року договір про надання територіальній виборчій комісії послуг (виконання робіт) пов`язаних з підготовкою та проведенням місцевих виборів, укладений Шевченківською районною в місті Дніпрі територіальної виборчої комісії Дніпропетровської області, а саме послуг системного адміністратора з ОСОБА_11 ;
укласти з 20 листопада 2020 року договір про надання територіальній виборчій комісії послуг (виконання робіт) пов`язаних з підготовкою та проведенням місцевих виборів, укладений Шевченківською районною в місті Дніпрі територіальної виборчої комісії Дніпропетровської області, а саме послуг спеціаліста по роботі з комп`ютером та інформаційно-аналітичної системо ЦВК ІАС «Місцеві вибори» з ОСОБА_12 ;
укласти з 20 листопада 2020 року договір про надання територіальній виборчій комісії послуг (виконання робіт) пов`язаних з підготовкою та проведенням місцевих виборів, укладений Шевченківською районною в місті Дніпрі територіальної виборчої комісії Дніпропетровської області, а саме послуг діловода з Андреєвою Євгенією Мусаєвною
Позивачка не погодившись із діями заступника голови Шевченківської районної в місті Дніпрі територіальної виборчої комісії Дніпропетровської області Сухомлинової А.М. та прийнятою постановою звернулась до суду із вказаним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів визначає та регулює Виборчий кодекс України (далі-ВК України).
Пунктом 5 ч.1 ст.22 ВК України передбачено, що офіційний спостерігач від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом, є суб`єктом виборчого процесу відповідних виборів.
Положення статті 64 ВК України визначають, що суб`єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.1 ст.273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб`єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб`єкти ініціювання референдуму.
Згідно посвідчення № 4416 від 16.11.2020р. ОСОБА_18 зареєстрована Дніпровською міською територіальною виборчою комісією Дніпровського району Дніпропетровської області офіційним спостерігачем від Громадської організації "Пропозиція".
Отже, позивач є суб`єктом виборчого процесу на відповідних місцевих виборах, у зв`язку з чим наділений правом оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій.
Вирішуючи питання щодо правомірності дій відповідача та постанови суд зазначає наступне .
Зі змісту ч.1 ст.20 ВК України слідує, що виборчий процес це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб`єктами, визначеними ст.22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов`язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Частиною 1 ст.32 ВК України передбачено, що в Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.
Статті 21, 23 ВК України регламентують відкритість та публічність виборчого процесу, зокрема шляхом належного інформування виборців та інших суб`єктів виборчого процесу.
Аналіз ст.23 ВК України та п.1.14 Порядку організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 10 серпня 2020 року №173 дає підстави для висновків, що нормами виборчого законодавства встановлено обов`язок виборчої комісії оприлюднювати прийняті нею рішення, який реалізується шляхом розміщення таких на своїх офіційних веб-сайтах (за наявності), веб-сайтах відповідних місцевих рад (за наявності), на офіційних веб-сайтах відповідних регіональних або територіальних представництв Центральної виборчої комісії, а також на стенді в приміщенні виборчої комісії.
Згідно ч.4 ст.37 ВК України, постанова, прийнята виборчою комісією, не пізніше 11 години наступного дня після її прийняття, а прийнята напередодні дня голосування, у день голосування та під час підрахунку голосів, встановлення підсумків голосування, - не пізніш як через чотири години після завершення засідання виборчої комісії вивішується для загального ознайомлення на стенді офіційних матеріалів комісії, облаштованому у приміщенні комісії у місці, вільно доступному для відвідувачів.
Так, Відповідно до частини першої статті 37 Виборчого кодексу України Документування діяльності виборчих комісій здійснюється у порядку, встановленому цим Кодексом та порядком ведення діловодства виборчих комісій, що затверджується Центральною виборчою комісією.
Постановою Центральної виборчої комісії від 10 серпня 2020 року № 173 затверджено Порядок організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів (далі – Порядок).
За приписами статті 33 Виборчого кодексу України та вказаного Порядку виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів і забезпечувати реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства. Територіальні виборчі комісії є юридичними особами.
Для організаційного, правового, інформаційного, технічного забезпечення здійснення повноважень, передбачених цим Кодексом, виборчі комісії, а у разі утворення - територіальні представництва Центральної виборчої комісії можуть на час виборчого процесу залучати на підставі цивільно-правових договорів відповідних спеціалістів, експертів, технічних працівників у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією. Відповідно до пунктів 7.1. – 7.3. Порядку засідання виборчої комісії веде голова комісії або його заступник.
У разі їх відсутності на засіданні виборчої комісії або невиконання ними цієї функції виборча комісія визначає зі свого складу головуючого на засіданні.
Голова комісії (заступник голови комісії або головуючий на засіданні) (далі – головуючий на засіданні) на початку засідання або початку розгляду питання оголошує кількість присутніх членів комісії, список запрошених та інших осіб, які мають право бути присутніми на засіданні виборчої комісії без дозволу або запрошення комісії, представників засобів масової інформації.
Щодо можливості присутності на засіданні комісії осіб з її дозволу або запрошених на її засідання комісією приймається протокольне рішення.
У разі відсутності секретаря комісії чи невиконання ним своїх повноважень на засіданні виборча комісія обирає зі свого складу секретаря засідання, який виконує обов`язки секретаря комісії на відповідному засіданні та під час оформлення документів цього засідання.
Головуючий на засіданні: веде засідання виборчої комісії; організовує обговорення питань порядку денного; надає слово для виступу спочатку членам комісії, а потім запрошеним та іншим особам відповідно до законодавства в порядку черговості заявок; виносить на голосування пропозиції членів комісії в порядку їх надходження; організовує голосування для ухвалення виборчою комісією рішення та здійснює підрахунок голосів, оголошує результати цього голосування; забезпечує рівні можливості членам комісії для участі в обговоренні питань; забезпечує дотримання цього Порядку членами комісії, запрошеними та іншими особами; здійснює інші повноваження, передбачені Кодексом та цим Порядком.
Відповідно до розділу 9 вищевказаного Порядку за результатами розгляду та обговорення питання на засіданні виборча комісія ухвалює рішення. Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених Кодексом. Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття. Рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов`язковим для виконання.
Відповідно до п. 4 Постанови №111 від 25 червня 2020 року (Постанова №111), територіальна виборча комісія на підставі граничної чисельності, зазначеної в підпункті 2 пункту З цього Порядку, на своєму засіданні приймає рішення про затвердження видів робіт (послуг) та чисельності залучених осіб для роботи у відповідній комісії. Залучення до роботи в комісії конкретних осіб здійснюється шляхом укладання цивільно-правового договору головою виборчої комісії, а в разі його відсутності - заступником голови комісії та залученою особою.
Так, постановою Шевченківської районної в місті Дніпрі територіальної виборчої комісії Дніпропетровської області було прийнято рішення про розірвання договорів про надання територіальної виборчої комісії послуг (виконання робіт) пов`язаних з підготовкою та проведенням місцевих виборів, укладених Шевченківською районною в місті Дніпрі територіальної виборчої комісії Дніпропетровської області та укладення нових договорів з 20 листопада 2020 року.
Доводи позивача про те, що постанова Шевченківської районної в місті Дніпрі територіальної виборчої комісії Дніпропетровської області від 20.11.2020 року прийнята в порушення п. 4 Постанови № 111 від 25 червня 2020 року спростовуються вищевикладеним, оскільки залучення до роботи в комісії конкретних осіб здійснюється шляхом укладання цивільно-правового договору головою виборчої комісії, а в разі його відсутності - заступником голови комісії про що приймається відповідне рішення.
Доказів порушення процедури прийняття постанови позивачем суду не надано.
Позивачем на підтвердження не правомірності дії ОСОБА_3 , які полягають у намаганні в протиправний спосіб та в порушення порядку, визначеного Виборчим кодексом України, внести зміни до затвердженого порядку денного, звільнення системних адміністраторів, діловода, звільнення членів виборчої комісії, які вже виключені поданням про заміну члена виборчої комісії суб`єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії є безпідставними та спричинили блокування засідання від 19 листопада 2020 року, що позбавило можливості розглянути інші питання, до суду не надано.
За наданим відеозаписом (02:32хв.), та аудіозаписом (56:26) хв., не можливо встановити, яка подія відбувається, у який день та час, та не підтверджує обставини викладенні у позові.
Стаття 77 ч. 1 КАСУ покладає на позивача обов`язок довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.
Враховуючи відсутність обставин грубого порушення заступником голови Шевченківської районної в місті Дніпрі територіальної виборчої комісії Дніпропетровської області Сухомлиновою А.М. вимог Виборчого кодексу України та законів України, задоволенню також не підлягають позовні вимоги в частині дострокового припинення повноваження заступника голови Шевченківської районної в місті Дніпрі територіальної виборчої комісії Дніпропетровської області Сухомлинової Анжели Миколаївни.
Крім того, відповідно до п.9 ч.4 ст.208 ВК України підставою для дострокового припинення повноважень члена територіальної виборчої комісії є систематичне невиконання покладених на нього обов`язків або одноразове грубе порушення ним законодавства України про місцеві вибори, що встановлено рішенням суду або рішеннями виборчої комісії, яка утворила відповідну комісію (сформувала її склад), двома і більше неявками на засідання виборчої комісії без поважних причин або неявкою на засідання виборчої комісії у день голосування.
Абзацом 2 ч.4 вказаної норми визначено, що у разі виникнення обставин, передбачених пунктами 1-6, 8-14 частини четвертої цієї статті, повноваження члена виборчої комісії припиняються з моменту прийняття рішення про дострокове припинення його повноважень виборчою комісією, яка її утворила, а обставин, передбачених пунктом 7 частини четвертої цієї статті, - з моменту відмови особи поставити свій підпис під текстом присяги на засіданні виборчої комісії або у разі неприбуття такої особи на перші два засідання виборчої комісії після її включення до складу цієї комісії, про які така особа була повідомлена.
З аналізу наведених норм слідує, що компетенцією щодо припинення повноважень члена виборчої комісії, у разі встановлення рішенням суду одноразового грубого порушення законодавства України про місцеві вибори, наділена саме виборча комісія яка утворила відповідну виборчу комісію, відносно члена якої встановлені такі порушення.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Відповідно до ч.9 ст.273 КАС України у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи, що при поданні позову судовий збір позивачем не було сплачено, а в задоволенні позову відмовлено, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України судового збору за подання позовної заяви немайнового характеру в розмірі 840,80 грн.
Керуючись ст. ст. 241-246, 273 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви Офіційного спостерігача від Громадської організації "Пропозиція" - ОСОБА_1 до заступника голови Шевченківської районної в місті Дніпрі територіальної виборчої комісії Дніпропетровської області Сухомлинової Анжели Миколаївни про встановлення факту грубого порушення виборчого законодавства та визнання протиправною і скасування постанови - відмовити повністю.
Стягнути з суб`єкта виборчого процесу – Офіційного спостерігача від Громадської організації "Пропозиція" - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до спеціального фонду Державного бюджету України (Отримувач коштів - УК у Чечел.р.м.Дніпра/Чечел.р/22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37989253, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) – 899998, Рахунок отримувача - UA238999980313131206084004008, Код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір в сумі 840,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двох днів з дня його проголошення, але не пізніш як за чотири години до початку голосування.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються у відповідності до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 22 листопада 2020 року.
Суддя А.О. Коренев