Рішення № 92998873, 23.10.2020, Пересипський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Суворовський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
23.10.2020
Номер справи
523/15234/19
Номер документу
92998873
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 523/15234/19

Провадження №2/523/1724/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" жовтня 2020 р. м.Одеса

Суворовський районний суд міста Одеси, в складі:

головуючого - судді Середи І.В.,

за участю секретаря – Щербан О.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду № 9, в м. Одеса, в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Одесагаз» про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась з позовом до АТ «Одесагаз» з вимогами про визнання дій щодо проведення донарахування споживачу природного газу за особовим рахунком № НОМЕР_1 , відкритим за адресою: АДРЕСА_1 , за граничними об`ємами споживання природного газу за актом-розрахунком №701 від 19.04.2019 року в сумі 30 321,98 гривень - неправомірними, а також зобов`язати акціонерне товариство «Одесагаз» здійснити перерахунок природного газу шляхом виключення заборгованості у вигляді донарахувань за граничними об`ємами споживання природного газу за вказаним актом-розрахунком.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 18.03.2019 року при перевірці показань лічильника газу у будинку позивача, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , представниками відповідача було вирішено здійснити заміну лічильника газу, який встановлено в будинку на інший лічильник. Позивач не заперечувала та дозволила здійснити заміну вказаного лічильника газу, підписувала всі документи, які надавав представник відповідача, зі своїми зауваженнями. Представниками відповідача був проведений демонтаж лічильника газу без складенні акту про демонтаж , встановлені інший лічильник, складено акт про монтаж, а також видано свідоцтво про повірку нового лічильника газу. Після вказаних дій представником відповідача складено акт про порушення з відміткою про несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, тобто його складено після демонтажу її лічильника газу, тоді як мав бути складений відразу, а потім здійснювати демонтаж. Таким чином, представниками відповідача здійснено незаконне втручання в роботу лічильника газу, шляхом безпідставного демонтажу. Також було складено протокол від 18.03.2019 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу, а саме: ЗВТ типу ElsterBKG4Tзав. №7933412, 2014 р.в., покази лічильника: 11347, пломба оператора ГРМ на патрубках ЗВТ №09862828 та пломба 9685174. В протоколі зазначено, що ЗВТ та пломба направляються на експертизу до ПАТ «Одесагаз», вул. Одарія, 1, м.Одеса. З Акту експертизи ЗВТ та пломб №99 від 27.03.2019 року вбачається, що порушено цілісність заводського тавра на ЗВТ (лічильник газу типу ElsterВК G-4Tзаводський №7933412), на підставі якого відповідачем складено акт-розрахунок №701 від 19.04.2019 року про донарахування суми нарахувань за порушення (несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу) за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (котел, ПГ-2 піт.) за період лютий-березень в загальному розмірі 30321,98 гривень. З вищевказаними діями та висновками відповідача позивач не згодна, у зв`язку з чим вимушена звернутись до суду.

10.01.2020 р. до суду подано відзив на позов за змістом якого позовні вимоги не визнав в повному обсязі, зазначивши, що при наявності факту несанкціонованого втручання в ЗВТ (в даномувипадку порушення цілісності заводського тавра на ЗВТ) є підставою для визнаннятакого лічильника непридатним для подальшого використання та нарахування увідповідності до н.11 гл. 5 р. XI Кодексу, необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості згідно Акту розрахунку.

Представник позивача звернулася з заявою про підтримання позовних вимог.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, раніше в засіданні заперечував протии вимог з викладених у відзиві підстав.

Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , є власником та побутовим споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відкритим особовим рахунком № НОМЕР_1 .

Представником AT«Одесагаз» 18.03.2019 року було проведено перевірку побутового лічильника газу споживача ОСОБА_1 , в результаті якої складено акт про монтаж побутового лічильника газу ElsterG4T заводський №4085214 на час проведення експертизи, та свідоцтво про повірку №6413/ТГ (а.с.16,17).

Також 18.03.2019 р. складено акт про порушення побутовим споживачем у зв`язку з встановленням несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

Одночасно з актом про порушення побутовим споживачем 18.03.2019 р. було складено протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу, в якому було зазначено, що лічильник газу демонтується представником AT«Одесагаз», пакується в пакет та опломбовується пломбами Оператора ГРМ.

22.03.2019 року позивачу було направлено рекомендований лист-повідомлення із запрошення прийняти участь у проведенні експертизи лічильника газу та зазначено дату, час та місце проведення такої експертизи, яке було отримано позивачем 30.03.2019 року, що підтверджується копією відповідного поштового повідомлення (а.с. 42).

27.03.2019 р. складено акт розпломбування побутового лічильника газу (а.с.21).

За результатами експертизи було складено Акт №99 експертизи ЗВТ та пломб від 27.03.2019 року, яким зафіксовано несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: порушено цілісність заводського тавра та ЗВТ. Лічильник газу типу ElsterВК G-4Tзаводський №7933412 визнано не придатним до подальшої експлуатації.

Рішенням комісії про донарахування об`єму природного газу за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ від 19.04.2019 року, було здійснено донарахування споживачу обсягу природного газу вартістю 30321,98 грн. Рішення про донарахування позивачу вартості необлікованого об`єму (обсягу) споживчого природного газу приймалося на підставі акта-розрахунку №701 від 19.04.2019 року.

Відповідно до ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно з ст.629 Цивільного кодексу України договір с обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно з п.п.2, 5 ч.1 ст.4 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на належну якість продукції та обслуговування, а також на відшкодування майнової та моральної (немайнової) шкоди, заподіяної небезпечною для життя і здоров`я людей продукцією у випадках, передбачених законодавством.

Правовідносини, що виникли між сторонами по справі врегульовані Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕ від 30 вересня 2015 року №2494, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 6 листопада 2015 року за №1379/27824, положеннями ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

Відповідно до положень частини першої, четвертої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло, газо- і водопостачання.

Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядком подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затвердженим 08.07.2015 року № 474, передбачено, що виконавець не пізніше ніж за місяць до настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки або протягом трьох робочих днів з дня отримання відомостей про необхідність його ремонту інформує про це споживача шляхом надсилання повідомлення за формою згідно з додатком 1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення або в інший спосіб, що підтверджуватиме його отримання споживачем.

Споживач забезпечує у зазначений в повідомленні строк доступ представника виконавця до засобу вимірювальної техніки. Представник виконавця пред`являє споживачеві направлення, видане йому виконавцем, для проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки, а також у разі потреби демонтажу такого засобу. Демонтаж засобу проводиться в присутності споживача та оформлюється актом за встановленою формою.

Після проведення періодичної повірки або ремонту виконавець у строк, зазначений в акті про демонтаж засобу вимірювальної техніки, забезпечує транспортування засобу вимірювальної техніки для його монтажу. Монтаж засобу вимірювальної техніки проводиться представником виконавця виключно у присутності споживача та оформлюється актом. Опломбування засобу вимірювальної техніки здійснюється представником виконавця у день його монтажу, про що зазначається в акті про монтаж засобу вимірювальної техніки.

Відповідно до п.5 гл.10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг№2494 від 30.09.2015 під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в яку було запаковано ЗВТ та/або пломбу.

Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються:

1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним в протоколі;

2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених у протоколі;

3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ;

4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ;

5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ;

6) наявність сторонніх предметів всередині ЗВТ;

7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації;

8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ;

9) відповідність втручань в роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.

Відповідно до п.7 гл.9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем при виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного субєкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок не облікованого або облікованого частково обєму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.

За визначенням п.4 гл.1 розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора обєму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Аналіз зазначеної норми свідчить про те, що склад порушення може мати місце за наявності складових елементів, а саме:

- наявність дій про втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу);

- наявність обставин того, що комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства) витрата (споживання) природного газу, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;

- наявність причинно-наслідкового зв`язку між діями з втручання в роботу або конструкцію ЗВТ та обставинами того, що комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства) витрата (споживання) природного газу.

Слід зазначити, що відповідно до п.7 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем при виявленні ознак пошкодження ЗВТ(лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного субєкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом.

Відповідно до вимог ч.1 та 3 ст.12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч.1 ст.81 ЦПК).

За нормами ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з вимогами ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Частинами 1 та 2 ст.77 ЦПК України закріплено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч.2 ст.78 ЦПК України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Нормами ст.80 ЦПК України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч.6 ст.81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Оцінивши представлені докази в сукупності, суд прийшов до висновку, що відповідачем не доведено причинно-наслідковий зв`язок між вказаним пошкодженням та обліковуванням газу. При цьому, суд звертає також увагу, що і під час складання протоколу щодо направлення лічильника на експертизу працівником відповідача взагалі не було вказано, які пошкодження були виявлені.

Крім того, в порушення вказаних норм акт про демонтаж лічильника не складався. Також відомостей про проведення останньої повірки лічильника також не було представлено.

Отже, суд прийшов до висновку, що доводи позивача знайшли своє підтвердження, вимоги є законними, тому підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 1536,80 гривень.

Керуючись ст.ст.12,13,76,141,259, 263-265,268,273,279,354,355 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати дії акціонерного товариства «Одесагаз» щодо проведення донарахування споживачу природного газу ОСОБА_1 за особовим рахунком № НОМЕР_1 , відкритим за адресою: АДРЕСА_1 , за граничними об`ємами споживання природного газу за актом-розрахунком №701 від 19.04.2019 року в сумі 30321,98 гривень (тридцять тисяч триста двадцять одна гривня, 98 коп.) - неправомірними.

Зобов`язати акціонерне товариство «Одесагаз» здійснити перерахунок за особовим рахунком № НОМЕР_1 , відкритим за адресою: АДРЕСА_1 , споживачу природного газу ОСОБА_1 , шляхом виключення заборгованості у вигляді донарахувань за граничними об`ємами споживання природного газу за актом-розрахунком №701 від року в сумі 30321,98 гривень (тридцять тисяч триста двадцять одна гривня, 98 коп.).

Стягнути з акціонерного товариства «Одесагаз» (ідентифікаційний код: 03351208, місцезнаходження: 65003, м. Одеса, вул. Одарія, буд.1) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ) судові витрати в розмірі 1536,80 гривень (одна тисяча п`ятсот тридцять шість гривень, 80 коп.).

Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 30-ти денний строк з дня складання рішенн.

Повне рішення складено 23.10.2020 р.

Суддя