
Справа № 491/919/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2020 року Ананьївський районний суд Одеської області
у складі:головуючого судді – Желяскова Олега Олександровичаза участю:секретаря судового засідання – Кір`як І.О., особи, що притягується до адміністративної відповідальності – ОСОБА_1 , прокурора – Кучерявого І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ананьїв Одеської області справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності, за вчинення адміністративного правопорушення пов`язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення громадянки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Солониця Лубенського району Полтавської області, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Поліським РВ ГУ МВС України в Київській області 8 серпня 2000 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_2 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працювала на посаді головного спеціаліста Відділу освіти Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області, протягом року до адміністративної відповідальності не притягувалася,
В С Т А Н О В И В:
З матеріалів справи вбачається, що колишній головний спеціаліст Відділу освіти Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1 , будучи суб`єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45, п.2-1 розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно 28 липня 2020 року, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік.
За вказаним фактом відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення від 20 жовтня 2020 року №531/2020 за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 з`явилася до суду та їй було вручено пам`ятку про її права та обов`язки, передбачені Конституцією України та статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судовому засіданні ОСОБА_1 зазначила, що свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення вона визнає, та пояснила, що вона неодноразово подавала декларацію та знала про обов`язок її подати, на колишньому місці роботи вона займала кадровими питаннями та, в тому числі, здійснювала перевірку фактів подачі декларації іншими працівниками, проте декларацію за 2019 рік, вона своєчасно не подала, оскільки забула про необхідність її подачі. Також, ОСОБА_1 зазначила, що вона розуміє, що порушила вимоги закону та має понести за це покарання.
Прокурор Котовської місцевої прокуратури Одеської області у судовому засіданні зазначив, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення повністю підтверджена матеріалами справи, а також її власними поясненнями. При цьому, враховуючи визнання ОСОБА_1 вини, її розкаяння, особу та майновий стан, вважав за доцільне призначення ОСОБА_1 стягнення за ч.1 ст.172-6 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
ОСОБА_1 у судовому засіданні з думкою прокурора щодо адміністративного стягнення, яке має бути до неї застосовано, погодилась.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора та вивчивши матеріали справи суд приходить до висновку про те, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП підтверджується, як її власними поясненнями, так і іншими зібраними у справі доказами, виходячи з наступного.
Так, з протоколу про адміністративне правопорушення від 20 жовтня 2020 року №531/2020 (а.с.5-14) вбачається, що колишній головний спеціаліст Відділу освіти Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1 , будучи суб`єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45, п.2-1 розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно 28 липня 2020 року, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік.
З матеріалів справи вбачається, що особою, яка притягується до адміністративної відповідальності є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Солониця Лубенського району Полтавської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_2 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями: паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Поліським РВ ГУ МВС України в Київській області 8 серпня 2000 року (а.с.18-20); довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, виданої Іванківсько-Поліською МДПА по Київській області 1 вересня 1997 року (а.с.78-зворот).
Згідно абзацу 1 примітки до статті 172-6 КУпАП суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Частинами 1 та 2 статті 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Відповідно до частин 2 та 3 статті 5 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» у межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій, а також з урахуванням вимог статті 18 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", їх голови визначають структуру місцевих державних адміністрацій. Типове положення про структурні підрозділи місцевої державної адміністрації та рекомендаційний перелік її структурних підрозділів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Одним з таких структурних підрозділів є Відділ освіти Ананьївської районної державної адміністрації одеської області.
Згідно статті 48 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» посадові особи місцевих державних адміністрацій є державними службовцями, їх основні права, обов`язки, відповідальність, умови оплати праці і соціально-побутового забезпечення визначаються Законом України "Про державну службу".
З доданої до протоколу про адміністративне правопорушення копії Розпорядження Ананьївської районної державної адміністрації від 17 липня 2007 року №130/к (а.с.25) вбачається, що ОСОБА_1 з 17 липня 2007 року було призначено на посаду головного спеціаліста відділу освіти районної державної адміністрації та присвоєно їй 15 ранг державного службовця.
17 липня 2007 року ОСОБА_1 склала присягу державного службовця, що підтверджується копією присяги (а.с.28).
З наведеного вбачається, що ОСОБА_1 з 17 липня 2007 року являлася державним службовцем, а отже суб`єктом дії Закону України «Про запобігання корупції» відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 зазначеного Закону.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Зі змісту зазначеної норми вбачається, що вона є бланкетною, оскільки лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм, що вбачається зокрема з примітки до зазначеної статті.
Так, для кваліфікації дій особи за ч.1 ст.172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання її поза строком, визначеним законом.
Як зазначалося, абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
При цьому, відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
З доданої до протоколу про адміністративне правопорушення копії Наказу начальника відділу освіти Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області від 12 вересня 2019 року (а.с.26) вбачається, що ОСОБА_1 було звільнено з посади головного спеціаліста відділу освіти 16 вересня 2019 року.
Таким чином, ОСОБА_1 , як суб`єкт, на якого відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» поширюється дія цього Закону та особа, яка припинила у 2019 році діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» була зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Як зазначалося, частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Тобто, ОСОБА_1 мала після звільнення подати щорічну декларацію за 2019 рік до 1 квітня 2020 року.
Слід звернути увагу на те, що 17 березня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)». Серед іншого, вказаним законом внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції», згідно з якими у 2020 році продовжено до 1 червня термін подання щорічних декларацій та декларацій після звільнення.
Таким чином, суб`єкти декларування, в тому числі ОСОБА_1 , мали подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік до 1 червня 2020 року.
Проте, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 в супереч вимог Закону України «Про запобігання корупції» будучи суб`єктом дії цього Закону, як особа, яка припинила діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію за 2019 рік в строк до 1 червня 2020 року не подала, а зробила це лише 28 липня 2020 року, чим порушила вимоги абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції».
Факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 після звільнення декларації за 2019 рік підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру декларацій (а.с.31-38).
При цьому, другою необхідною складовою об`єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП є відсутність поважних причин несвоєчасного подання декларації.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 22 травня 2017 року №223-943/0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією» зазначив, що під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
При цьому, ОСОБА_1 в поясненнях, наданих нею в судовому засіданні, зазначила, що декларацію подала несвоєчасно, оскільки забула про обов`язок її подання.
З наведеного вбачається, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, тобто несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Статтею 33 КУпАП передбачено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі.
Обставинами, які відповідно до положень ст.34 КУпАП пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення суд відносить визнання вини та щире каяття.
Обставин, які б обтяжували відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення під час розгляду справи не встановлено.
Відповідно до ст.40-1 КпАП України, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення підлягає сплаті судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» установлено у 2020 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2020 року встановлено у розмірі 2102 гривні.
З наведеного вбачається, що у 2020 році у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, має бути стягнено судовий збір у розмірі 420 гривень 40 копійок (2102 гривні * 0,2 = 420,4 гривні).
Враховуючи викладене, особу громадянина ОСОБА_1 та обставини скоєного нею правопорушення, ступінь вини та майновий стан, її має бути визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накладено неї адміністративне стягнення в межах санкції зазначеної статті у вигляді штрафу.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 35, 40-1, 172-6, 221, 283, 284 КпАП України,-
П о с т а н о в и в :
Визнати громадянку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку села Солониця Лубенського району Полтавської області, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Поліським РВ ГУ МВС України в Київській області 8 серпня 2000 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_2 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , колишнього головного спеціаліста Відділу освіти Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області, винною у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 копійок.
Реквізити для сплати штрафу: Розрахунковий рахунок: UA318999980313060106000015022; Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку (МФО): 899998; Отримувач: УК в Анан.р-ні/Анан.р-н/21081100; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37880348.
Роз`яснити, що відповідно до положень ст.ст. 307, 308 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня отримання копії постанови, а у разі її оскарження не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у строк, зазначений вище, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір призначеного штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 420 гривень 40 копійок.
Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів: УК в Анан.р-ні/Анан.р-н/22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37880348; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA428999980313151206000015022; Код класифікації доходів бюджету: 22030101; Призначення платежу *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Ананьївський районний суд Одеської області (назва суду, де розглядається справа).
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 цього Кодексу.
Копію постанови направити або вручити ОСОБА_1 та прокурору.
Копію постанови у триденний строк з дня набрання нею законної сили направити відповідному органу державної влади, органу місцевого самоврядування, керівникові підприємства, установи чи організації, державному чи виборному органу, власнику юридичної особи або уповноваженому ним органу для вирішення питання про притягнення особи до дисциплінарної відповідальності, усунення її згідно із законодавством від виконання функцій держави, якщо інше не передбачено законом, а також усунення причин та умов, що сприяли вчиненню цього правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя: О.О.Желясков
Постанова вступає в законну силу „___” __ 20__ року та може бути пред`явлена до виконання протягом 3-х місяців.