
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 листопада 2020 року м. Київ № 640/5144/20
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини
про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Г Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, в якому просить:
- визнати протиправними дії Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, щодо незарахування до стажу державної служби період проходження - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , служби в органах внутрішніх справ з 05.08.2009 по 15.06.2013, що дає право на одержання надбавки за вислугу років до заробітної плати;
- зобов`язати Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини зарахувати до стажу державної служби період проходження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , служби в Харківському національному університеті внутрішніх справ з 05.08.2009 по 15.06.2013;
- зобов`язати Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з урахуванням стажу державної служби за період з 05.08.2009 по 15.06.2013, здійснити перерахунок та виплатити належну ОСОБА_1 заробітну плату, (у тому числі матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення за 2019 рік з урахуванням цього стажу) за період моєї роботи в Секратаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з 22 січня 2019 року до моменту ухвалення судового рішення.
Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначив, що відповідач протиправно та всупереч вимог законодавства не зарахував до стажу державної служби період проходження - ОСОБА_1 , служби в органах внутрішніх справ та період проходження, служби в Харківському національному університеті внутрішніх справ, що дає право на одержання надбавки за вислугу років до заробітної плати.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва суду від 23 березня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі №640/5144/20, розгляд якої вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Відповідачу запропоновано надати відзив на позовну та наявні у нього докази, що стосуються спору.
Відповідач надав відзив у встановлений судом строк, в якому зазначив, що вважає позовну заяву необґрунтованою та безпідставною, а також, що відповідно до пункту 4.6. Методики щодо невключення до стажу державної служби часу навчання курсантів у навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ України вважає правомірним, а тому у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
В свою чергу позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якому зазначається, що з доводами відповідача викладені в відзиві не погоджується, оскільки Верховний Суд України обґрунтовано зробив висновок про те, що п 4.6 Методики не може бути застосованим і в повній мірі його обґрунтував, а саме:
- частиною другою статті 35 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ) передбачено, що до стажу державної служби зараховується, зокрема, час служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, органах внутрішніх справ та інших органах, під час проходження служби в яких присвоюються спеціальні звання;
-порядок обчислення стажу державної служби визначається Кабінетом Міністрів України (частини третя статті 35 Закону № 3723-ХІІ).
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив наступне.
Відповідно до наказу від 05.08.2009 №323 о/с Харківського національного університету внутрішніх справ (далі - ХНУВС) мене, ОСОБА_1 , було зараховано на навчання до зазначеного університету на посаду курсанта навчально-наукового інституту підготовки фахівців для підрозділів слідства та дізнання, та присвоєно спеціальне первинне звання рядовий міліції.
Закінчив проходження служби в ХНУВС я 15.06.2013, згідно з наказом МВС України від 15.06.2013 №518 о/с мені було присвоєно звання лейтенант міліції.
Відповідно до наказу від 20.06.2013 №193 о/с мене було призначено на посаду слідчого слідчого відділу Корольовського районного відділу УМВС України в Житомирській області.
Згідно з наказом УМВС України в Житомирській області від 07.10.2013 №312 о/с мене було призначено на посаду слідчого слідчого відділу Коростенського MB УМВС України в Житомирській області. На підставі наказу від 20.01.2018 №86 о/с ГУНП у м. Києві я в період з 20.01.2018 по 03.05.2018 проходив службу на посаді слідчого відділу.
На підставі наказу ГУНП у м. Києві від 04.05.2018 №439 о/с мене призначено на посаду старшого слідчого слідчого відділу Печерського УП ГУНП у м. Києві.
21.01.2019 року позивач звільнився за власним бажанням звільнено зі служби в поліції на підставі наказу ГУНП у м. Києві від 21.01.2019 №38 о/с.
Наказом від 18.01.2019 року №22/к Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України позивача за результатами відкритого конкурсу з 22.01.2019 року призначено на посаду головного спеціаліста відділу захисту прав військовослужбовців, поліцейських та інших осіб Управління моніторингу прав військовослужбовців, поліцейських, ветеранів та інших осіб Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
В грудні 2019 року позивач звернувся із запитом до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо проведення перерахунку його стажу державної служби у урахуванням періоду проходження служби в органах внутрішніх справ з 05.08.2009 року по 15.06.2013 року.
Листом від 10.01.2020 року №1702/1-16239.3/19/20/35 відповідач відмовив у перерахунку стажу, повідомивши про відсутність підстав для цього.
Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача щодо проведення перерахунку пенсії протиправною, звернувся до суду з даним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.
Стаж державної служби обчислюється відповідно до статті 46 Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон) та Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №229.
Пунктом 8 Розділу IX «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889- VIII передбачено, що стаж державної служби за період роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Тобто стаж державної служби за період служби до 01 травня 2016 року обчислювався відповідно до законодавства, яке діяло раніше.
Стаж державної служби до набрання чинності Законом обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року №283 (далі - Порядку), додатку до нього та інших нормативно правових актів.
Відповідно до абзацу 23 пункту 3 Порядку № 283 (який було доповнено постановою Кабінету Міністрів України "Про доповнення пункту 3 Порядку обчислення стажу державної служби" №804 від 07.06.2006 року, в редакції постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення зміни до пункту 3 Порядку обчислення стажу державної служби" від 24.01.2007 року №36) до стажу державної служби включається час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ.
Згідно із статтями 7, 9 Закону України "Про міліцію" №565-ХІІ від 11.06.2009 року (у редакції, чинній на момент проходження мною служби в органах внутрішніх справ) міліція є єдиною системою органів, яка входить до структури Міністерства внутрішніх справ України, виконує адміністративну, профілактичну, оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну, виконавчу та охоронну (на договірних засадах) функції.
До виконання завдань по охороні громадського порядку, громадської безпеки і боротьбі із злочинністю в порядку, встановленому чинним законодавством, можуть залучатись інші працівники органів внутрішніх справ, військовослужбовці внутрішніх військ, особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи. На них, а також курсантів, слухачів, ад`юнктів, інших атестованих працівників, в тому числі й викладацького складу навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України, поширюються права і обов`язки, гарантії правового і соціального захисту та відповідальність працівників міліції.
Відповідно до статті 16 Закону України "Про міліцію" особовий склад міліції складається з працівників, що проходять державну службу в підрозділах міліції, яким відповідно до чинного законодавства присвоєно спеціальні звання міліції. Згідно з частинами 1, 3 статті 18 Закону України "Про міліцію" порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991 №114 затверджено Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (далі - Положення, у редакції, чинній на момент проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ).
Пунктом 2 Положення визначено, що особам, які перебувають на службі в органах внутрішніх справ, присвоюються, зокрема, такі спеціальні звання: рядовий склад - рядовий міліції.
Час перебування осіб рядового і начальницького складу на службі в органах внутрішніх справ зараховується до загального і безперервного трудового стажу, а також до стажу за спеціальністю згідно з законодавством.
Спеціальні звання рядового і начальницького складу присвоюються особам, прийнятим на службу в органи внутрішніх справ, з урахуванням їх особистих якостей, спеціальної або військової освіти, підготовки, службового досвіду та інших умов, передбачених цим Положенням.
Згідно з пунктом 4 Порядку №283 документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.
Згідно з пунктом 7 частини 2 статті 46 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання, зараховується до стажу державної служби.
З метою отримання відповідних роз`яснень щодо зарахування до стажу державної служби часу проходження служби в ХНУВС позивач 12.07.2019 року звернувся до Міжрегіонального управління Національного агентства України з питань державної служби у місті Києві, Київській, Чернігівській та Черкаській областях.
Відповідно до листа на адресу Міжрегіонального управління Національного агентства України з питань державної служби у місті Києві, Київській, Чернігівській та Черкаській областях від 29.07.2019, вих. № 446/Т00404/19, «період навчання в Харківському національному університеті внутрішніх справ з 15 серпня 2009 по 15 червня 2013 може бути зараховано до стажу державної служби» тобто 3 роки і 9 місяців.
У вказаному листі Міжрегіональне НАДС послалось на Постанову Верховного Суду України у справі №21-207а15 від 09 червня 2015 року. в якій міститься висновок про зарахування часу навчання (проходження служби) в вищих навчальних закладах МВС до стажу державної служби та висновок про те, що п. 4.6 Методики щодо зарахування (включення) до стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників і осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої спільним наказом Головного управління державної служби України, Міністерства праці та соціальної політики України від 12.10.2007 № 270/551 та постановою правління Пенсійного фонду України від 12.10.2007 №18-10, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.11.2007 за № 1243/14510 не може бути застосований так як суперечить Постанові Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994, якою затверджено Порядок обчислення стажу державної служби (далі - Порядок).
В постанові Верховного Суду України від 09.06.2015 у справі № 21-207а15, суд дійшов висновку, що час служби (навчання) у навчальних закладах системи МВС зараховується до стажу державної служби.
Разом з тим, відповідно п. 6.8 Положення про ВНЗ МВС передбачено, що початком проходження служби в органах внутрішніх справ уважається дата, зазначена в наказі про зарахування на навчання до ВНЗ.
Відповідно до послужного списку позивачу, а саме п.11 в графі «Посада» вказано що позивача призначено на посаду курсанта на підставі наказу від №323 05.08.2009 о/с, тобто початком проходження служби є саме ця дата.
Відповідно до п.4 Порядку обчислення стажу державної служби затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №283 від 3 травня 1994 року (далі - Порядок) «Документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка» в наданій позивачем трудовій книжці міститься запис про початок проходження служби в органах внутрішніх справ з 05.08.2009.
Щодо твердження відповідача, що «курсант» - це статус, а не посада, суд зазначає, що Положення про ВНЗ МВС не містить визначення поняття «курсант» з огляду на роз`яснення, надані листами Міністерства юстиції України щодо правильного застосування нормативно- правових актів листами від 26.12.2008 №758-0-2-08-19 та від 30.01.2009 №Н-35267-18 спеціальна норма щодо роз`яснення поняття «курсант» міститься в «Порядку проведення експерименту з підготовки фахівців для Міністерства внутрішніх справ» затвердженого Наказом МВС від 19.05.2011 №77/462/263, а саме в абзаці 4 пункту 1.2 зазначено що «курсант - це особа рядового чи молодшого начальницького складу органів внутрішніх справ, яка навчається у ВНЗ МВС України».
Відповідно до п. 3.6 Порядку про затвердження експерименту курсанти під час навчання призначаються до складу добового наряду для підтримання внутрішнього порядку, охорони особового складу, озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, приміщень і майна ВНЗ МВС України, своєчасного вжиття заходів щодо запобігання правопорушенням, виконання інших обов`язків внутрішньої служби відповідно до статутів Збройних Сил України та нормативно-правових актів МВС України.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що позовні вимоги щодо визнання протиправними дії Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, щодо незарахування до стажу державної служби період проходження - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , служби в органах внутрішніх справ з 05.08.2009 по 15.06.2013, що дає право на одержання надбавки за вислугу років до заробітної плати та зобов`язання Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини зарахувати до стажу державної служби період проходження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , служби в Харківському національному університеті внутрішніх справ з 05.08.2009 по 15.06.2013 з урахуванням висновків постанови Верховного Суду України від 09.06.2015 у справі № 21-207а15, що час служби (навчання) у навчальних закладах системи МВС зараховується до стажу державної служби, суд вбачає правові підстави для задоволення позовних вимог в цій частині.
Враховуючи вищевказані обставини, що оскільки відповідачем допущено протиправні дії щодо неврахування до стажу державної служби період проходження - ОСОБА_1 , служби в органах внутрішніх справ з 05.08.2009 по 15.06.2013 та період проходження ОСОБА_1 , служби в Харківському національному університеті внутрішніх справ з 05.08.2009 по 15.06.2013, суд дійшов висновку про необхідність здійснення, з урахуванням цього стажу, перерахунку та виплатити належну позивачу заробітну плату, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, а відтак позовні вимоги в частині зобов`язання Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з урахуванням стажу державної служби за період з 05.08.2009 по 15.06.2013, здійснити перерахунок та виплатити належну ОСОБА_1 заробітну плату, (у тому числі матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення за 2019 рік з урахуванням цього стажу) за період моєї роботи в Секратаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з 22 січня 2019 року до моменту ухвалення судового рішення - підлягає задоволенню.
У відповідності до частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд прийшов до переконання про доведеність позивачем заявлених вимог та необхідності задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 9, 72-73, 76-77, 139, 143, 243-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (01008, м. Київ, вул. Інститутська, 21/8, код ЄДРПОУ 21661556) про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, щодо незарахування до стажу державної служби період проходження - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , служби в органах внутрішніх справ з 05.08.2009 по 15.06.2013, що дає право на одержання надбавки за вислугу років до заробітної плати;
3. Зобов`язати Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини зарахувати до стажу державної служби період проходження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , служби в Харківському національному університеті внутрішніх справ з 05.08.2009 по 15.06.2013;
4. Зобов`язати Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з урахуванням стажу державної служби за період з 05.08.2009 по 15.06.2013, здійснити перерахунок та виплатити належну ОСОБА_1 заробітну плату, (у тому числі матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення за 2019 рік з урахуванням цього стажу) за період моєї роботи в Секратаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з 22 січня 2019 року до моменту ухвалення судового рішення.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (01008, м. Київ, вул. Інститутська, 21/8, код ЄДРПОУ 21661556) витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн. на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 цього Кодексу.
Суддя І.А. Качур