
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
19 листопада 2020 року Чернігів Справа № 620/4661/20
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Лобан Д.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня, яка передбачена ст.12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, у 2016 році - 920,00 грн, у 2017 році - 1200,00 грн, у 2018 році - 1265,00 грн, у 2019 році - 1295,00 грн та у 2020 році - 1390,00 грн;
- зобов`язати управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня 2020 року, як учаснику бойових дій, в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком за 2016 рік в сумі 6235,00 грн, за 2017 рік в сумі 6560,00 грн, за 2018 рік в сумі 6865,00 грн, за 2019 рік в сумі 7485,00 грн та за 2020 рік в сумі 8190,00 грн, з врахуванням проведених виплат.
Обґрунтовуючи факт пропуску строку звернення до адміністративного суду щодо вимог, які стосуються періоду 2016-2019 років, позивач зазначив, що про порушення своїх прав він дізнався після винесення Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020 № 3-р/2020 та відповіді відповідача від 12.10.2020 № 21/627.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.10.2020 позовну заяву залишено без руху та надано десятиденний строк, з дня отримання зазначеної ухвали суду, для усунення недоліків поданої позовної заяви.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вимог ухвали суду позивачем надано заяву про поновлення строку звернення до суду, в якому позивач вказує, що тим, що шестимісячний строк звернення до суду почав обчислюватись з моменту отримання ним 12.10.2020 від управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради відмову в перерахунку та виплаті одноразових допомог. Крім того, зазначає, що до 06.08.2020 включно були зупинені всі процесуальні строки, у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID- 19), що також свідчить про факт звернення до суду у встановлений 6-місячний строк.
За приписами частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
У відповідності до вимог частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.
Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Рішенням Конституційного Суду України № 17-рп/2011 від 13.12.2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.
У відповідності до ч. 4 ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Таким чином, суд вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду в частині позовних вимог, що стосуються отримання допомоги до 5 травня за 2016-2019 роки, оскільки право у позивача на звернення до суду з адміністративним позовом виникло у відповідні роки виплати допомоги, проте адміністративний позов поданий до суду лише 19.10.2020, а поважних причин пропуску строку судом не встановлено.
Щодо посилань позивача на зупинення всі процесуальних строків, у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), то суд вважає їх необґрунтованими оскільки, дія карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211, тривала виключно з 12.03.2020 до 06.08.2020 включно.
З огляду на зазначене, вказані позивачем в заяві інші підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду в частині позовних вимог, що стосуються отримання допомоги до 5 травня за 2016-2019 роки, визнаються судом також неповажними.
Положеннями пункту 9 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України установлено, що позовна заява повертається позивачеві, у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Згідно частини другої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Враховуючи, що позивачем пропущено строк звернення до суду з даною позовною заявою без поважних причин, тому позовна заява підлягає поверненню.
Одночасно суд вважає за необхідне роз`яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись ст. 122, 123, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 в частині вимог про визнання протиправними дій управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня, яка передбачена ст.12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, у 2016 році - 920,00 грн, у 2017 році - 1200,00 грн, у 2018 році - 1265,00 грн, у 2019 році - 1295,00 грн, зобов`язання управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком за 2016 рік в сумі 6235,00 грн, за 2017 рік в сумі 6560,00 грн, за 2018 рік в сумі 6865,00 грн, за 2019 рік в сумі 7485,00 грн, з врахуванням проведених виплат - повернути позивачеві.
Копію ухвали суду та позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Роз`яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання судде та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції або безпосередньо до суду апеляційної інстанції у строк, передбачений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Лобан