
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2020 р. № 400/5219/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Мельника О.М., за участю секретаря судового засідання Шакіної А.,
представника позивача - Тимошина Ю.В., Самсонова О.В., представника відповідача - не з`явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом:Кандидата на посаду міського голови ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Миколаївської міської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області, вул. Адміральська, 20, м.Миколаїв,54001
треті особи:Всеукраїнська громадська організація "Громадянська мережа "ОПОРА", вул. Грушевського, 34-А, офіс 93,Київ 21,01021 Громадська організація "НАЦІОНАЛЬНИЙ МОНІТОРИНГ", вул. Маршала Тимошенко, 2-Д, офіс 2,Київ 212,04212
про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
18.11.2020 року до Миколаївського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся кандидат на посаду міського голови ОСОБА_1 (далі-позивач) до Миколаївської міської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області (далі - відповідач) з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Миколаївської міської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області щодо не прийняття рішення про реєстрацію офіційних спостерігачів від Всеукраїнської громадської організації "Громадянська мережа "ОПОРА";
- визнати протиправною бездіяльність Миколаївської міської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області щодо не прийняття рішення про реєстрацію офіційних спостерігачів від Громадської організації "НАЦІОНАЛЬНИЙ МОНІТОРИНГ";
- зобов`язати Миколаївську міську територіальну виборчу комісію Миколаївського району Миколаївської області протягом одного дня з набрання рішенням законної сили прийняти рішення щодо подання про реєстрацію офіційних спостерігачів від Всеукраїнської громадської організації "Громадянська мережа "ОПОРА" ;
- зобов`язати Миколаївську міську територіальну виборчу комісію Миколаївського району Миколаївської області протягом одного дня з набрання рішенням законної сили прийняти рішення щодо подання про реєстрацію офіційних спостерігачів від Громадської організації "НАЦІОНАЛЬНИЙ МОНІТОРИНГ".
Ухвалою від 19.11.2020 року суд відкрив провадження у справі, яку призначено до розгляду з особливостями розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ, визначених статтями 273-277 Кодексу адміністративного судочинства України та залучено в якості третіх осіб, Всеукраїнську громадську організацію "Громадянська мережа "ОПОРА" та громадську організацію "НАЦІОНАЛЬНИЙ МОНІТОРИНГ".
В обґрунтування вказаного позову позивач вказав, що відповідачем у встановлений триденний строк з дня отримання подання не здійснено реєстрацію офіційних спостерігачів, чим допущено протиправну бездіяльність, яка порушує конституційні права позивача як суб`єкта виборчого процесу. В зв`язку з тим, що рішення про реєстрацію офіційних спостерігачів від Всеукраїнської громадської організації "Громадянська мережа "ОПОРА" та громадської організації "НАЦІОНАЛЬНИЙ МОНІТОРИНГ", відповідачем не ухвалено, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав.
В судовому засіданні представник Позивача заявив клопотання про залишення позову в частині позовних вимог щодо Всеукраїнської громадської організації "Громадянська мережа "ОПОРА".
Від третьої особи Всеукраїнської громадської організації "Громадянська мережа "ОПОРА" на адресу суду надійшла заява про залишення позову без розгляду. 19.11.2020 року Миколаївським окружним адміністративним судом винесено рішення у справі № 400/5167/20, згідно якого, суд визнав протиправною бездіяльність Миколаївської міської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області та зобов`язав відповідача зареєструвати офіційних спостерігачів за поданням від Всеукраїнської громадської організації "Громадянська мережа "ОПОРА" від 13.11.2020 року та прийняти постанову про реєстрацію офіційних спостерігачів за цим поданням.
Ухвалою від 20.11.2020 року залишено без розгляду в частині позовних вимог щодо Всеукраїнської громадської організації "Громадянська мережа "ОПОРА".
Суд дослідив фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухав та оцінив пояснення представників Позивача, перевірив доводи позовної заяви, повно і всебічно з`ясував обставини, які мають значення для правильного вирішення спору, та встановив таке.
13.11.2020 року громадська організація "НАЦІОНАЛЬНИЙ МОНІТОРИНГ" подала до Миколаївської міської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області подання про реєстрацію офіційних спостерігачів від неї з додатками.
Відповідно до витягу з протоколу засідання Миколаївської міської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області з перших виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних міських голів 25 жовтня 2020 року, яке відбулося 16 листопада 2020 року, щодо вказаного питання доповідав ОСОБА_2, після розгляду подання та доданих до нього документів, на підставі ч.4,6 ст. 60 Виборчого кодексу України було проголосовано проект постанови, копію якого було вирішено видати представнику відповідної громадської організації за його зверненням. Постанову оприлюднити на дошці оголошень ММТВК та на офіційному сайті Миколаївської міської ради, за рішення проголосували 9 осіб, проти 5 осіб. Рішення не прийнято.
Як вбачається з загальнодоступного інтернет ресурсу за адресою https://mkrada.gov.ua/content/vibori.html, постанову Миколаївської міської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області щодо розгляду питання про реєстрацію офіційних спостерігачів від громадській організації "НАЦІОНАЛЬНИЙ МОНІТОРИНГ" опубліковано не було. Останній опублікований документ "офіційна звітність".
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На вимоги ухвали від 19.11.2020 року щодо витребування від Миколаївської міської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області належним чином завірених копій протоколу засідання від 16.11.2020 року №31, подання про реєстрацію офіційних спостерігачів від громадської організації «"НАЦІОНАЛЬНИЙ МОНІТОРИНГ", відповідачем виконані не були, докази надано не було.
Організація роботи виборчих комісій визначена ст. 36 Виборчого кодексу України.
Відповідно до ч. 12 ст. 36 вказаного Кодексу рішення виборчої комісії після його розгляду та обговорення на засіданні виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Рішення комісії набирає чинності з моменту його прийняття. Член виборчої комісії, який бере участь у її засіданні і не згоден з рішенням, прийнятим комісією, має право протягом двох днів після засідання, на якому було прийнято рішення, у письмовій формі висловити окрему думку, яка додається до протоколу відповідного засідання виборчої комісії (ч. 13 ст. 36 Кодексу).
Таким чином, аналіз наведених правових норм дає змогу зробити висновок, що виборча комісія на своєму засіданні зобов`язана з питання реєстрації офіційних спостерігачів прийняти рішення у формі постанови про реєстрацію офіційних спостерігачів або про відмову в їх реєстрації. При цьому утримання членів комісії від прийняття рішення законодавством не передбачено, а чітко визначено, що рішення з цього питання приймається не пізніше ніж на третій день після внесення подання.
З огляду на те, що вимоги суду щодо надання доказів виконані не були, а на офіційному порталі https://mkrada.gov.ua/content/vibori.html публікація постанови щодо розгляду питання про реєстрацію офіційних спостерігачів від громадській організації "НАЦІОНАЛЬНИЙ МОНІТОРИНГ"- відсутня, суд дійшов висновку, що відповідачем не дотримано вимог Виборчого кодексу України, та не прийнято рішення у встановлений строк. Зазначене свідчить про допущення відповідачем протиправної бездіяльності, яка порушує права позивача як суб`єкта виборчого процесу.
Частиною 4 ст.60 Виборчого кодексу України визначено, що реєстрація офіційних спостерігачів від громадській організації здійснюється за поданням керівника громадської організації. У поданні про реєстрацію офіційного спостерігача зазначаються його прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), число місяць і рік народження, відомості про громадянство, місце роботи (заняття), займану посаду, місце проживання та адреса житла, номери контактних телефонів, відомості про відсутність судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, що не погашена або не знята в установленому законом порядку, а також номер та дата рішення Центральної виборчої комісії про дозвіл громадській організації мати офіційних спостерігачів на відповідних виборах.
До подання додаються заява про згоду зазначеної особи бути офіційним спостерігачем від відповідної громадської організації, копія паспорта громадянина України (копія першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копія лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки) або копія першої та другої сторінок тимчасового посвідчення громадянина України (для осіб недавно прийнятих до громадянства України).
Частиною 5 ст.60 Виборчого кодексу України зазначено подання про реєстрацію офіційного спостерігача від громадської організації (на паперовому носії та в електронному виді) за підписом керівника організації (уповноваженого на підставі довіреності представника громадської організації), що засвідчується печаткою громадської організації, вноситься до Центральної виборчої комісії, відповідної окружної або територіальної виборчої комісії не пізніш як за п`ять днів до дня голосування.
Згідно ч.7 ст.60 Виборчого кодексу України підставою для відмови у реєстрації офіційного спостерігача від громадської організації може бути недотримання вимог визначених частинами четверною і п`ятою цієї статті та частиною третьою статті 58 цього Кодексу.
Судом встановлено, що громадській організації "НАЦІОНАЛЬНИЙ МОНІТОРИНГ" постановою ЦВК від 18.09.2020 року № 274 надано дозвіл мати офіційних спостерігачів під час місцевих виборів 25 жовтня 2020 року на території України.
З урахуванням положень частини 1 ст. 20 та пункту 1 частини 2 ст. 196 Виборчого кодексу у визначених випадках виборчий процес може включати такий етап як повторне голосування. Таким чином, виборчий процес продовжується до офіційного оголошення результатів виборів, а за учасниками виборчого процесу зберігаються їх права пов`язані з виборчим процесом.
Відповідно до ч.4 ст.58 Виборчого Кодексу України у разі проведення повторного голосування офіційні спостерігачі на відповідних виборах продовжують здійснювати свої повноваження під час організації підготовки та проведення повторного голосування, їхні повноваження припиняються після офіційного оголошення (офіційного оприлюднення) результатів відповідних виборів.
Відповідно до частини 3 статті 202 Виборчого кодексу України рішення Центральної виборчої комісії, прийняті в межах її повноважень, є обов`язковими для виконання всіма суб`єктами виборчого процесу, в тому числі територіальними, дільничними виборчими комісіями, а також органами виконавчої влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, громадськими об`єднаннями, підприємствами, установами, організаціями.
Згідно із п. 16 Постанови Центральної виборчої комісії від 28 жовтня 2020 року № 432 "Роз`яснення щодо окремих питань організації підготовки та проведення повторного голосування з виборів депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), сільського, селищного, міського голови" офіційні спостерігачі від кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, включених до виборчого бюлетеня для повторного голосування, офіційні спостерігачі від громадських організацій, іноземних держав та міжнародних організацій продовжують здійснювати свої повноваження під час організації підготовки та проведення повторного голосування, їхні повноваження припиняються після офіційного оприлюднення результатів відповідних місцевих виборів. В той час, громадські організації, які отримали дозвіл мати офіційних спостерігачів не позбавляються права мати додаткових офіційних спостерігачів, крім тих, які вже були зареєстровані до прийняття рішення про повторне голосування.
У цьому Роз`ясненні (п. 3) також зазначено, що день повторного голосування, який визначається у відповідному рішенні територіальної виборчої комісії, повинен припадати на неділю (в межах тритижневого строку після дня прийняття рішення про призначення повторного голосування), до настання якої територіальна виборча комісія зможе забезпечити здійснення необхідних виборчих процедур у встановлені Кодексом строки. Зокрема, частиною 1 ст. 242 Виборчого кодексу України передбачено строки виготовлення та отримання виготовлених виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах, так само як і згідно з частинами 5, 6 ст. 60 цього ж Кодексу подання про реєстрацію офіційного спостерігача від громадської організації, яке вноситься до територіальної виборчої комісії не пізніш як за п`ять днів до дня голосування та має бути розглянуте не пізніше ніж на третій день після його внесення.
Крім того, згідно з частиною 2 ст. 281 Виборчого кодексу України підготовка та проведення повторного голосування, підрахунок голосів, встановлення підсумків голосування та результатів відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі здійснюються у порядку, визначеному цим Кодексом, з особливостями, встановленими цією статтею. Враховуючи, що зазначена стаття не встановлює окремі особливості для реєстрації офіційних спостерігачів, ТВК здійснює такі повноваження в загальному порядку.
Таким чином, Виборчий кодекс України та зазначена постанова ЦВК передбачає реєстрацію офіційних спостерігачів на етапі повторного голосування, оскільки виборчий процес продовжується.
Разом з тим суд позбавлений можливості зобов`язати відповідача зареєструвати офіційних спостерігачів, оскільки відповідачем не надано доказів на предмет того, чи встановлена та досліджена наявність таких необхідних умов для реєстрації офіційних спостерігачів як дотримання вимог, встановлених ч. З ст. 58 Виборчого кодексу України.
Вчинення таких дій входить до безпосередньої компетенції відповідача як суб`єкта виборчого процесу та суб`єкта владних повноважень, який уповноважений здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів (п. 2 ч. 1 ст. 22 Виборчого кодексу України).
З огляду на наведене з метою повного та ефективного захисту порушених прав позивача позовні вимоги підлягають задоволенню частково, а саме шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішення з питання реєстрації офіційних спостерігачів від громадської організації "НАЦІОНАЛЬНИЙ МОНІТОРИНГ" на підставі подання із зобов`язанням відповідача прийняти рішення з цього питання з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні (ч. 2 ст. 9, п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
У разі прийняття Комісією рішення про реєстрацію офіційних спостерігачів та при подальшій видачі офіційним спостерігачам посвідчень відповідачу слід врахувати ті обставини, що задля забезпечення офіційним спостерігачам можливості виконання їх повноважень, що передбачені Виборчим кодексом України, відповідне рішення має бути прийнято та дії щодо видачі посвідчень мають бути вчинені до початку голосування, тобто до 8 год. 00 хв. 22 листопада 2020 року.
Щодо розподілу судових витрат.
Позивач подав позовну заяву без сплати судового збору.
В силу вимог ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
У відповідності до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2020 року становив 2102 грн.
За подання до адміністративного суду позову немайнового характеру юридичною особою фізичною особою передбачено сплату судового збору за ставкою, що становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожну позовну вимогу.
Частиною 9 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 8 ст. 139 вказаного Кодексу, яка регулює питання розподілу судових витрат, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору. Оскільки позивач подав позовну заяву без сплати судового збору, на час вирішення справи судовий збір не сплачено, і спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, тому відповідно до наведених процесуальних вимог судовий збір в розмірі 840,80 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь державного бюджету України.
Керуючись статтями 33, 243 - 246, 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ВИРІШИВ:
1. Позов Кандидата на посаду міського голови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Миколаївської міської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001 ідентифікаційний код 43756033) задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Миколаївської міської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області щодо неприйняття рішення про реєстрацію офіційних спостерігачів від громадської організації "НАЦІОНАЛЬНИЙ МОНІТОРИНГ" .
3. Зобов`язати Миколаївську міську територіальну виборчу комісію Миколаївського району Миколаївської області прийняти рішення у формі постанови з питання реєстрації офіційних спостерігачів від громадської організації "НАЦІОНАЛЬНИЙ МОНІТОРИНГ" з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
4. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївської міської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 43756033) на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 272 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими частиною 2 статті 278 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом двох днів з дня його проголошення.
Суддя О.М. Мельник