Рішення № 92981847, 17.11.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2020
Номер справи
200/8702/20-а
Номер документу
92981847
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 листопада 2020 р. Справа№200/8702/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорськ Донецької області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -

за участю:

секретаря судового засідання - Столяренко Я.С.

позивача - ОСОБА_1

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорськ Донецької області про визнання протиправними дій щодо відмови врахувати відомості про заробітну плату за період роботи з 22.09.1983 по 30.09.1993 та зобов`язання врахувати 04.01.2020 заробітну плату за період роботи з 22.09.1983 по 30.09.1993, здійснивши перерахунок пенсії з дня її призначення (04.01.2020); зобов`язання зарахувати до стажу роботи період роботи з 25.07.1980 по 22.06.1983.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що підставою незарахування заробітної плати за період роботи з 22.09.1983 по 30.09.1993 при призначенні пенсії стало нерозподілення у наданих ним довідках цифрового показника заробітної плати на рублі та копійки. Позивач вказує, що в цьому немає його провини, а, крім цього, логічним є, що останні дві цифри зазначених сум є копійками, оскільки, наприклад його заробітна плата матроса в СРСР за грудень 1983 року становила 118,56 руб. та не могла бути 11856 руб. Крім цього, в архівній довідці за вересень - листопад 1983, де заробітна плата розбита на рублі та копійки, вона становила 17-99 руб. за вересень 1983 року, 58-50 руб. за жовтень 1983 року, 46-30 руб. за листопад. Стаж позивача (час роботи) з 22.09.1983 по 30.09.1993 відповідачем не оспорюється, а спірною є лише нарахована за цей час заробітна плата, що не врахована при призначенні пенсії. Також позивач вважає безпідставним незарахування до стажу періоду роботи з 25.07.1980 по 22.06.1983, оскільки про причини його не включення до стажу його відповідач не повідомив, всі необхідні документи про стаж позивачем надавались.

У судовому засіданні позивач позов підтримав, наполягав на його задоволенні.

Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував з підстав, викладених у відзиві на позов. За змістом відзиву відповідачем не зараховано заробітну плату за період роботи позивача з 22.09.1983 по 30.09.1993 при призначенні пенсії, оскільки у наданих документах суми не розділені на рублі та копійки, у зв`язку з чим неможливо встановити помісячну суму заробітної плати відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV. У відзиві вдіпвоідач зазначив, що період роботи позивача з 25.07.1980 по 22.06.1983 до стажу зарахований.

Відповідач до суду не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28.09.2020 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін. Ухвалою від 29.10.2020 витребувано додаткові докази у справі, її призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 17.11.2020.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , його зареєстрованим місцем проживання є: АДРЕСА_1 .

Позивач є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Краматорськ Донецької області (відповідач), 04.01.2020 пенсію призначено на підставі наданої ним заяви.

Листом від 27.07.2020 відповідач повідомив позивача у відповідь на надане ним звернення з приводу обчислення розміру пенсії про наступне. 04.01.2020 заявнику призначено пенсію за віком, страховий стаж позивача на час призначення пенсії становив 36 років 6 місяців 11 днів. На запит до відділення Пенсійного фонду Російської Федерації Приморському Краю про надання відомостей про заробітну плату за період роботи з 22.09.1983 по 30.09.1993, ним отримані архівні витяги з відомостей про нарахування заробітної плати та акт документальної перевірки достовірності документів про заробітну плату від 06.03.2020 № 62, довідку про заробітну плату за цей період не надано. Документальною перевіркою встановлено, що заробітна плата за період з 1983 року по 1993 рік визначено без поділу на рублі та копійки, у зв`язку з чим врахувати надані для призначення пенсії витяги з відомостей нарахування заробітної плати для призначення пенсії немає підстав.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року не менше 27 років (стаття 26 Закону України № 1058).

Згідно з ч.ч. 1, 2, 4 ст. 24 цього Закону страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно статті 27 Закону України № 1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Частиною 2 цієї статті визначено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Абзацом 5 частини 1 статті 40 Закону України 1058 передбачено, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Частинами 1, 3 статті 44 Закону України № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846.

Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунку та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.

Підпунктом 3 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії (Пункт 2.10 Порядку).

Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Відповідно до п. 4.2 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3. Порядку).

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

При вирішенні питання щодо правомірності дій відповідача з не зарахування при призначенні позивачу пенсії заробітної плати за період роботи з 22.09.1983 по 30.09.1993 суд виходить з наступного.

Трудова книжка позивача містить відомості про роботу позивача в період з 22.09.1983 по 30.09.1993 у Востокрибхолодфлоті (записи № 6-13).

Із розписки повідомлення до заяви позивача від 04.02.2020 вбачається, що відповідач визначав необхідність надання довідки про заробітну плату за період роботи позивача у Востокрибхолодфлот до 01.07.2020 в строк до 03.05.2020.

Відповідно до архівних виписок Архівного відділу Приморського краю (РФ) від 12.08.2019 № 2863-С та від 27.02.2020 № 885-С згідно з відомостями про нараховану заробітну плату її розмір у вересні 1983 року становить 17-99, за жовтень 1983 року 58-50, за листопад 1983 року 46-30.

У виписках Архівного відділу Приморського краю (РФ) від 12.08.2019 № 2863-С та від 27.02.2020 № 885-С відомості про нараховану заробітну плату позивача за грудень 1983 року - грудень 1990 року, лютий 1991 року - червень 1992 року, квітень-вересень 1993 року, у графі «нараховано» визначено цифрові показники, одиниці виміру цих сум не визначені.

Водночас, в листах Архівного відділу Приморського краю (РФ) із такими ж датою та номером їх видачі як і виписки (від 12.08.2019 № 2863-С, від 27.02.2020 № 885-С) зазначено, що суми в табуляграмах нарахування заробітної плати наведені без розділення на рублі та копійки, а відомості про нарахування заробітної плати за січень, квітень 1991 року, січень-травень 1993 року не значаться.

Зміст зазначених листів свідчить про визначення у архівних виписках Архівного відділу Приморського краю (РФ) від 12.08.2019 № 2863-С та від 27.02.2020 № 885-С відомостей про нараховану позивачу заробітну плату за період з грудня 1983 по вересень 1993 у копійках (без поділу на рублі та копійки), наявність підстав для їх врахування при визначенні розміру пенсії за віком. При цьому, архівні виписки Архівного відділу Приморського краю (РФ) від 12.08.2019 № 2863-С та від 27.02.2020 № 885-С містять відомості про нараховану позивачу заробітну плату за період з вересня по листопад 1983 року із поділом на рублі та копійки (спочатку вказані рублі, а через дефіс - копійки), втім підстави неврахування цих відомостей відповідачем не визначені.

Таким чином, вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови врахувати надані для призначення пенсії витяги з відомостей нарахування заробітної плати за час роботи з 22.09.1983 по 30.09.1993 та зобов`язання його врахувати заробітну плату за час роботи з 22.09.1983 по 30.09.1993, здійснивши перерахунок пенсії з дня її призначення є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Позовні вимоги про зобов`язання відповідача зарахувати в стаж період роботи з 25.07.1980 по 22.06.1983 задоволенню не підлягають, оскільки з розрахунку стажу позивача вбачається, що цей період роботи включений до стразового стажу.

Враховуючи викладене вище, позов підлягає задоволенню частково.

Згідно частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Зважаючи на часткове задоволення вимог позивача, сплачений ним судовий збір у сумі 420,40 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Беручи до уваги викладене вище, на підставі положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1 та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорськ Донецької області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорськ Донецької області щодо відмови врахувати надані для призначення пенсії витяги з відомостей нарахування заробітної плати ОСОБА_1 за період роботи з 22.09.1983 по 30.09.1993.

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорськ Донецької області врахувати заробітну плату ОСОБА_1 за період роботи з 22.09.1983 по 30.09.1993, зробивши перерахунок пенсії з дня її призначення 04.01.2020.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорськ Донецької області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 20.11.2020.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач) - РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (відповідач) - ідентифікаційний код 23346787, місцезнаходження: 84302, Донецька обл., м. Краматорську, вул. Поштова, 5.

Суддя А.С. Михайлик