
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2020 року Справа № 160/7610/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 07.07.2020 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:
- визнання протиправної бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непоновлення виплати пенсії за віком ОСОБА_1 з 07.10.2009;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати розмір та виплатити пенсію з 07.10.2009 по дату поновлення, як непрацюючому пенсіонеру, дитині війні, з врахуванням всього стажу, зазначеного у трудовій книжці, заробітної плати для обчислення пенсії, підвищенням пенсії за понаднормативний стаж відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, із застосуванням всіх підвищень, індексацій, надбавок та доплат, передбачених пенсійним законодавством України, здійснити з 01.10.2017 осучаснення пенсії відповідно до пенсійної реформи України.
2. Ухвалою суду від 14.07.2020 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків позовної заяви.
3. Засобами поштового зв`язку до канцелярії суду від позивача на виконання вимог суду надійшли наступні документи:
1) клопотання про звільнення від сплати судового збору;
2) уточнена позовна заява, у якій викладено наступний зміст позовних вимог:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непоновлення виплати пенсії за віком ОСОБА_1 згідно заяви від 07.05.2020 про поновлення виплати з 07.10.2009 – дати відновлення порушеного права рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 № 25-рп/2009;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати розмір та виплатити пенсію з 07.10.2009 по дату поновлення – 04.04.2019, як непрацюючому пенсіонеру, дитині війні, з врахуванням всього стажу, зазначеного у трудовій книжці, заробітної плати для обчислення пенсії, підвищенням пенсії за понаднормативний стаж відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, із застосуванням всіх підвищень, індексацій, надбавок та доплат, передбачених пенсійним законодавством України, здійснити з 01.10.2017 осучаснення пенсії відповідно до пенсійної реформи України.
4. Ухвалою суду від 11.09.2020:
- клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору задоволено;
- звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання до суду цього позову;
- прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 160/7610/20 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні);
- відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву та витребуваних судом доказів.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
5. Позивач вважає протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо непоновлення виплати пенсії за віком з дати ухвалення рішення Конституційного Суду України № 25-рп/2009 від 07.10.2009 згідно заяви від 07.05.2020.
6. Управлінням на власний розсуд визначено дату, з якої має бути поновлено виплату пенсії, яка співпадає з останнім зверненням від 04.04.2019.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
7. ГУ ПФУ в Дніпропетровській області заяв по суті спори не надало.
8. Ухвалу суду від 11.09.2020 та позов з додатками отримано 18.09.2020.
ІV. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
9. Судом встановлено, що 02.05.2019 ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (справа № 160/3936/19) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з вимогами про:
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не поновлення виплати пенсії за віком ОСОБА_1 ;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати розмір та поновити виплату пенсії з 07.10.2009, як не працюючому пенсіонеру, дитині війни, з врахуванням всього стажу, зазначеного у трудовій книжці, заробітної плати для обчислення пенсії, підвищенням пенсії за понаднормативний стаж відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, із застосуванням всіх підвищень, індексацій, надбавок та доплат, передбачених пенсійним законодавством України, здійснити з 01.10.2017 осучаснення пенсії відповідно до пенсійної реформи України.
10. Рішенням суду від 08.07.2019 у справі № 160/3936/19 адміністративний позов задоволено частково, суд:
- визнав протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо поновлення, перерахунку пенсії ОСОБА_1 , викладеної в листі від 15.04.2019 року № 825/02-07/24;
- зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення/перерахунок пенсії від 04.04.2019, та прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні.
- в задоволенні іншої частини позову відмовлено.
11. Рішення суду від 08.07.2019 у справі № 160/3936/19 набрало законної сили на підставі постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 30.10.2019.
12. З довідки від 31.01.2020 № 1003/1 вбачається, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області і отримує пенсію за віком:
- квітень 2019 рік у розмірі 2 879,15 грн;
- травень 2019 рік у розмірі 3 199,06 грн;
- червень 2019 рік у розмірі 3 199,06 грн;
- липень 2019 рік у розмірі 3 215,81 грн;
- серпень 2019 рік у розмірі 3 215,81 грн;
- вересень 2019 рік у розмірі 3 215,81 грн;
- жовтень 2019 рік у розмірі 3 215,81 грн;
- листопад 2019 рік у розмірі 3 215,81 грн;
- грудень 2019 рік у розмірі 3 234,31 грн;
- січень 2020 рік у розмірі 3 234,31 грн.
13. 07.05.2020 представник ОСОБА_1 ОСОБА_2 звернувся до Кам`янського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою, в якій просив:
- виплатити заборгованість ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з дати ухвалення рішення Конституційного Суду України – 07.10.2009 по квітень 2019 року.
14. Листом від 14.05.2020 № 7676-7983/Ч-02/8-0400/20 «Про розгляд звернення» Кам`янський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за результатами розгляду заяви від 07.05.2020 щодо виплати пенсії ОСОБА_1 повідомив наступне:
- сервісний центр у своїй діяльності керується постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-а «Про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України» та відповідно до своїх повноважень не приймає рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії, а здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення наданих документів та перевіряє правильність копій відповідних документів;
- на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.07.2019 у справі № 160/3936/19 щодо часткового задоволення позовної заяви, пенсію ОСОБА_1 нараховано з 04.04.2019 та виплачено в лютому 2020 року;
- даний лист не є відмовою у призначенні пенсії, а носить інформаційно-роз`яснювальний характер.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
15. Відповідно до положень статті 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
16. Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
17. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
18. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
19. Частиною третьою статті 2 Протоколу № 4 Конвенції про захист прав і основних свобод людини визначено, що кожна людина має право на вільне пересування і свободу вибору місця проживання. Кожна людина має право залишати будь-яку країну, включаючи свою власну.
20. Згідно з частиною другою статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 № 1382-IV реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
21. Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі – Закон № 1058-IV) визначає, зокрема, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел.
22. Відповідно до статті 3 Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 14.01.1998 № 16/98-ВР право на забезпечення за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням згідно з цими Основами мають застраховані громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено законодавством України, а також міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
23. Відповідно до пункту другого частини першої статті 49 Закону № 1058 виплата пенсії за рішенням територіальних органів ПФУ або за рішенням суду припиняється на весь час проживання за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
24. Згідно зі статтею 51 цього Закону у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон пенсія, призначена в Україні, за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за шість місяців наперед перед від`їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
25. Рішенням № 25-рп/2009 від 07.10.2009 пункт 2 частини 1 статті 49, друге речення статті 51 Закону № 1058 щодо припинення виплати пенсії на весь час проживання (перебування) пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, Конституційний Суд України визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
26. Зазначені положення Закону № 1058 втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 07.10.2009.
27. Як вказано в Рішенні № 25-рп/2009 від 07.10.2009, оспорюваними нормами Закону №1058 держава всупереч конституційним гарантіям соціального захисту для всіх осіб право на соціальний захист поставила в залежність від факту укладення Україною з відповідною державою міжнародного договору з питань пенсійного забезпечення. Таким чином, держава всупереч конституційним гарантіям соціального захисту для всіх осіб, що мають право на отримання пенсії у старості, на законодавчому рівні позбавила цього права пенсіонерів у тих випадках, коли вони обрали постійним місцем проживання країну, з якою не укладено відповідного договору. Виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов`язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов`язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, - в Україні чи за її межами.
28. Пунктом 1.5. «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
29. Відповідно до пункту 2.8. Порядку № 22-1 поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
30. Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
31. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
32. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності);
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
33. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
34. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (пункт 4.3 Порядку № 22-1).
VІ. ОЦІНКА СУДУ
щодо розгляду справи у порядку позовного провадження
35. З матеріалів справи вбачається, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.07.2019 у справі № 160/3936/19, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 30.10.2019, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення/перерахунок пенсії від 04.04.2019, та прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні.
36. Розглянувши повторно заяву про призначення/перерахунок пенсії, ОСОБА_1 поновлено виплату пенсії з 04.04.2019.
37. Звернувшись до суду з позовом у справі № 160/7610/20 позивач не оскаржує рішення або дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо поновлення виплати пенсії на підставі рішення суду від 08.07.2019 у справі № 160/3936/19, а пов`язує звернення до суду з бездіяльністю у непоновленні виплати пенсії за віком згідно заяви від 07.05.2020.
38. Таким чином, оскаржувана бездіяльність ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у справі № 160/7610/20 не пов`язана з виконанням рішення суду у справі № 160/3936/19, та суд не вбачає підстав для висновку про необхідність розгляду спірних питань в порядку статті 383 КАС України.
щодо визнання протиправною бездіяльності, яка виявилась у непоновленні виплати пенсії за віком згідно заяви від 07.05.2020
39. Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
40. Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
41. З позовної заяви вбачається, що позивач пов`язує протиправну бездіяльність щодо непоновлення виплати пенсії за віком з дати ухвалення рішення Конституційного Суду України № 25-рп/2009 від 07.10.2009 з поданою заявою від 07.05.2020.
42. Суд звертає увагу, що заявою від 07.05.2020 представник позивача Акерман О.М. просив виплатити заборгованість ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з дати ухвалення рішення Конституційного Суду України – 07.10.2009 по квітень 2019 року.
43. Вимог щодо поновлення виплати пенсії за віком з дати ухвалення рішення Конституційного Суду України № 25-рп/2009 від 07.10.2009 заява від 07.05.2020 не містить.
44. Оскільки, заява від 07.05.2020 не є заявою про поновлення виплати пенсії за віком, у тому числі встановленого зразка відповідно до Порядку № 22-1, суд не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги у цій частині, оскільки із наданих суду документів не вбачається розгляд відповідачем питання про поновлення пенсії на підставі заяви від 07.05.2020.
45. Відповідачем за наслідками поданої заяви від 07.05.2020 надано відповідь на звернення від 14.05.2020 № 7676-7983/Ч-02/8-0400/20 «Про розгляд звернення».
щодо зобов`язання вчинити певні дії
46. Суд звертає увагу, що здійсненню перерахунку та в подальшому виплаті пенсії, починаючи з 07.10.2009 передує поновлення виплати пенсії з такої дати.
47. У зв`язку із невстановленням бездіяльності відповідача у непоновленні виплати пенсії за віком з дати ухвалення рішення Конституційного Суду України – 07.10.2009 згідно заяви від 07.05.2020, суд відмовляє у задоволенні вимог про зобов`язання здійснити перерахунок розміру та виплату пенсії з 07.10.2009 по дату поновлення – 04.04.2019, як непрацюючому пенсіонеру, дитині війні, з врахуванням всього стажу, зазначеного у трудовій книжці, заробітної плати для обчислення пенсії, підвищенням пенсії за понаднормативний стаж відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, із застосуванням всіх підвищень, індексацій, надбавок та доплат, передбачених пенсійним законодавством України, здійснити з 01.10.2017 осучаснення пенсії відповідно до пенсійної реформи України.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
48. З системного аналізу матеріалів справи та наведених норм права, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявленого позову.
49. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -
вирішив:
50. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_1 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити повністю.
51. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба