
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2020 року ЛуцькСправа № 140/14981/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області, пенсійний орган) про визнання протиправною відмову у зарахуванні до пільгового страхового стажу роботу на посаді гірника очисного забою на відокремленому підрозділі «Шахта Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля» з 01 листопада 2017 року по 31 травня 2020 року та зобов`язання відповідача винести рішення про зарахування до пільгового страхового стажу роботу на посаді гірника очисного забою на відокремленому підрозділі «Шахта Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля» з 01 листопада 2017 року по 31 травня 2020 року та здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням зарахованого пільгового страхового стажу відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", з дня звернення до відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з 2017 року отримує пенсію за віком та продовжує працювати.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області з заявою від 15 липня 2020 року про перерахунок пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням трудового стажу роботи за період з призначення пенсії по дату звернення, однак відповідач листом від 21 липня 2020 року №0300-0312-8/22687, відмовив у такому перерахунку, у зв`язку з відсутністю за періоди роботи з 01 листопада 2017 року по 30 червня 2020 року ВП «Шахта «Бужанська» даних персоніфікованого обліку про сплату страхових внесків.
Вказує, що на адвокатський запит від 28 серпня 2020 року про надання інформації, щодо не зарахування вищевказаного стажу, пенсійний орган листом від 07 вересня 2020 року № 0300-0312-8/28353 відмовив в наданні інформації.
Відповідно до довідки відокремленого підрозділу «Шахта Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля» від 12 серпня 2020 рок №865/724/01-19, шахтою сплачено єдиний соціальний внесок та внески до пенсійного фонду України, які нараховані на його заробітну плату по травень 2020 року у повному обсязі.
Позивач уважає відмову відповідача в призначенні пенсії протиправною та такою, що порушує його права, з огляду на що просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
У відзиві на позов від 16 листопада 2020 року №0300-0802-8/36397 представник ГУ ПФУ у Волинській області позовних вимог не визнав посилаючись на те, що ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах з листопада 2017 року по травень 2020 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», однак за даними персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату страхувальником страхових внесків за вказаний період роботи.
Зазначає, що за відсутності сплати страхових внесків відсутні підстави для зарахування страхового стажу за спірний період згідно статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», натомість застрахована особа (позивач) мав можливість дізнатися про стан сплати роботодавцем страхових внесків за відповідні періоди роботи та вимагати їх сплати у разі порушення страхувальником своїх обов`язків, а також звернутися до суду за захистом своїх прав подавши позов до роботодавців з вимогою про сплату страхових внесків за період його роботи.
Із наведених підстав представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову (арк. спр. 35-36).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено судовий розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (арк. спр. 16).
Суд, перевіривши доводи позивача та відповідачів у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 17 листопада 2017 року отримує пенсію за віком, що підтверджується протоколом 2001 від 23 листопада 2017 року (арк. спр. 24).
Згідно довідки ДП «Шахта №1 «Нововолинська» від 04 червня 2020 року №285 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній позивач працює на ВП «Шахта «Бужанська» під землею за період з 15 січня 2013 року на підставі наказу від 18 січня 2020 року №12 по теперішній час та виконує гірничі підземні роботи за посадою гірник очисного забою, що передбачено Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року №461 (арк. спр. 29).
Крім того, матеріали справи містять витяги з наказів по ВП «Шахта «Бужанська» від 26 січня 2010 року 310-к, від 26 січня 2015 року №24, від 24 січня 2020 року №25 «Про результати проведення атестації робочих місць» (арк. спр. 30-32).
На підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу установлено, що позивачу у спірні періоди роботи з 01 листопада 2017 року по 31 травня 2020 року ВП «Шахта «Бужанська» нараховано та виплачено заробітну плату. Водночас, страхові внески за позивача у спірних періодах не зараховано, зокрема у графах Страховий стаж вказано – 0 (арк. спр. 39-40).
Факт нарахування та виплати заробітної плати у спірний період підтверджується також довідкою про доходи від 12 серпня 2020 року №865/7.24/01-19 (арк. спр. 9).
Як убачається із матеріалів справи ОСОБА_1 звернувся 15 липня 2020 року до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії у зв`язку із зміною надбавки (арк. спр. 27).
Рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 17 липня 2020 року позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії за віком згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у зв`язку із відсутністю необхідного 15-річного пільгового стажу (арк. спр. 26).
Як убачається із вказаного рішення та листа відповідача від 21 липня 2020 року №0300-0312-8/22687 за періоди роботи з 01 листопада 2017 року по 30 червня 2020 року ВП «Шахта «Бужанська» за даними персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату внесків (арк. спр. 10)
Вважаючи такі дії пенсійного органу протиправними позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV).
Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування. у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя статті 24 Закону №1058-IV застосовується з 01 жовтня 2017 року).
Згідно із частиною першою статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону № 1058-IV).
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев`ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 08 липня 2010 року №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Як установлено судом, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії, відповідач не зарахував до страхового стажу період роботи з 01 листопада 2017 року по 31 травня 2020 року. При цьому, виходив із того, що підприємство не сплатило страхові внески за вказаний період.
Суд не погоджується із такою позицією відповідача, оскільки, як уже установлено, позивачу за вказані періоди за роботу у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески.
Відсутність за даними системи індивідуальних відомостей про застраховану особу про сплату страхових внесків за вказані періоди не може бути підставою для незарахування таких до страхового стажу під час визначення пільгового стажу для призначення пенсії позивачу.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
На переконання суду, відповідач протиправно не зарахував до страхового стажу ОСОБА_1 періоди його роботи з 01 листопада 2017 року по 31 травня 2020 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», що стало причиною для відмови у перерахунку пенсії.
Необхідно звернути увагу, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
На переконання суду, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв`язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Суд зазначає, що фактично внаслідок невиконання роботодавцем обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Таким чином позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу позивача такого періоду роботи.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23 березня 2020 року по справі №535/1031/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі №414/736/17, від 20 березня 2019 року у справі №688/947/17, від 27 березня 2018 року у справі №208/6680/16-а..
Таким чином, з наявних у справі письмових доказів убачається, що за період з 01 листопада 2017 року по 31 травня 2020 року ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача були відсутні підстави не зараховувати до страхового стажу позивача вказані періоди його роботи та не враховувати ці періоди як пільговий стаж для вирішення питання про призначення відповідної пенсії.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відтак, з наведених вище підстав, позовні вимоги про визнання дій неправомірними належить задовольнити шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо незарахування до спеціального (пільгового) страхового стажу ОСОБА_1 роботи на посаді гірника очисного забою на відокремленому підрозділі «Шахта Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля» з 01 листопада 2017 року по 31 травня 2020 року Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо незарахування до пільгового страхового стажу ОСОБА_1 роботи на посаді гірника очисного забою на відокремленому підрозділі «Шахта Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля» з 01 листопада 2017 року по 31 травня 2020 року.
Разом з тим, оскільки виконання рішення суду у цій справі в частині зобов`язання відповідача зарахувати періоди роботи з 01 листопада 2017 року по 31 травня 2020 року до страхового стажу для призначення пенсії потребуватиме вчинення останнім дій щодо проведення нового розрахунку страхового стажу, тому позовні вимоги про зобов`язання відповідача винести рішення про зарахування до пільгового страхового стажу роботу на посаді гірника очисного забою на відокремленому підрозділі «Шахта Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля» з 01 листопада 2017 року по 31 травня 2020 року та здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням зарахованого пільгового страхового стажу відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", з дня звернення до відповідача підлягають до задоволення частково шляхом прийняття судом рішення про зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 15 липня 2020 року про перерахунок пенсії із врахуванням зарахованого спеціального (пільгового) страхового стажу за період з 01 листопада 2017 року по 31 травня 2020 року.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
За змістом частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд виходить із того, що часткове задоволення позовних вимог зумовлене обрання судом ефективного способу захисту порушених прав, свобод та інтересів позивача протиправними діями/рішення відповідача.
Отже, на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Волинській області необхідно стягнути судовий збір в сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок), який сплачений відповідно до квитанції від 12 жовтня 2020 року №97612 (арк. спр. 6).
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинити дії., задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо незарахування до спеціального (пільгового) страхового стажу ОСОБА_1 роботу на посаді гірника очисного забою на відокремленому підрозділі «Шахта Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля» з 01 листопада 2017 року по 31 травня 2020 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу ОСОБА_1 роботу на посаді гірника очисного забою на відокремленому підрозділі «Шахта Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля» з 01 листопада 2017 року по 31 травня 2020 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15 липня 2020 року про перерахунок пенсії із врахуванням зарахованого спеціального (пільгового) страхового стажу за період з 01 листопада 2017 року по 31 травня 2020 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя В.І. Смокович
Повний текст судового рішення складено 19 листопада 2020 року.